ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/11516/22
УХВАЛА
про встановлення судового контролю
12 грудня 2023 року
Зал судових засідань №7,
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючої-судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Богданова А.В.,
за участю сторін:
представника позивача Крісак М.В.,
представника відповідача 2 Кельбас Р.А.,
розглянувши в судовому засіданні, в режимі відеоконференції, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у Львівській області, за участю у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №380/11516/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у Львівській області, за участю у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення-рішення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2023 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №6075/13-01-07-07 від 08.09.2022. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» (місцезнаходження: вул. Плугова, 6, м. Львів, 79059; код ЄДРПОУ 41661317) судовий збір у сумі 24810 (двадцять чотири тисячі вісімсот десять) грн. 00 коп.
Таким чином, рішення суду Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22, 27.07.2023 набрало законної сили.
Ухвалами Верховного суду від 08.09.2023, від 28.09.2023, від 17.10.2023, від 14.11.2023 у справі №380/11516/22, касаційні скарги відповідачів були на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2023 року у справі № 380/11516/22 були повернуті скаржникам.
16.11.2023 від Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області невідкладно подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22, а саме про внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо дати закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, узгодженої за результатами оскарження.
Від представника Головного управління ДПС у Донецькій області 04.12.2023 до суду надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю. В обґрунтування заперечень вказує, що в резолютивній частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22 вказано: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області №6075/13-01-07-07 від 08.09.2022. Тобто, рішенням суду не зобов?язано Головне управління ДПС у Львівській області вчинити певні дії, а саме внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо дати закінчення оскарження податкового повідомлення - рішення та суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню. Відтак, просить відмовити у задоволенні вказаної заяви.
Від представника Головного управління ДПС у Львівській області 08.12.2023 до суду надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю. В обґрунтування заперечень вказує, що у розглядуваній заяві про встановлення контролю за виконанням судового рішення від 10.03.2023 у справі №380/11516/22 ТзОВ «Фортес ЮА» ставить вимогу в частині зобов'язання ГУ ДПС у Львівській області подати суду звіт про виконання судового рішення від 10.03.2023 у справі №380/11516/22, а саме про внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних, щодо дати закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, узгодженої за результатами оскарження, водночас, вказаним судовим рішенням відмовлено в задоволенні цієї вимоги. Більше того, зазначена вимога заявлена в рамках справи №380/25723/22 за позовом ТзОВ «ФОРТЕС ЮА» до Головного управління ДПС У Львівській області про визнання протиправною бездіяльність щодо невнесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних узгодженої за результатами податкового повідомлення-рішення суми бюджетного відшкодування ТзОВ «Фортес ЮА», заявленої до відшкодування на рахунок платника податку в декларації з податку на додану вартість №9387561409 за листопад 2021 року в сумі 16528353,00 грн., та зобов'язання ГУ ДПС у Львівській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування ТзОВ «Фортес ЮА» суми податку на додану вартість в сумі 16528353,00 грн. та стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Фортес ЮА» 915082,08 грн. пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості. Відтак, просить відмовити у задоволенні вказаної заяви.
В судовому засідання представник ТзОВ «Фортес ЮА» заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення підтримала, просила її задовольнити в повному обсязі.
Представник Головного управління ДПС У Львівській області в судовому засіданні заперечила проти задоволення вищевказаної заяви.
Представники Головного управління ДПС у Донецькій області та Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області в судове засідання не з'явилися, були належним чином повідомлені про місце, дату та час розгляду заяви.
При вирішенні заяви про встановлення судового контролю, суд враховує наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені, зокрема, у постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі №802/357/17-а).
Положення КАС України не містять обмеження щодо стадій процесу на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених ч. 1 ст. 382 КАС України. Тобто, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача. Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі № 800/592/17, та правовою позицію Верховного Суду в ухвалі від 05.07.2018 у справі № 206/3911/17.
Відповідно до підп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України бюджетне відшкодування це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 200.7 та 200.10 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно з підп. «ґ» п. 200.12 ст.200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку (абз. 6, 8 п. 200.12 ст.200 ПК України).
Пунктом 200.12 ст. 200 ПК України визначено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (п. 200.13 ст. 200 ПК України).
Відповідно до абз. 1 та 2 п. 200.15 ст. 200 ПК України, у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26 встановлено, що формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства (п. 3 Порядку).
Відповідно до п. 4 Порядку орган ДФС вносить до Реєстру певні дані: дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); - суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; - дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); дату складення та вручення платнику податку акта перевірки; - дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС; - дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується; - дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження; - суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
Згідно з пунктом 6 Порядку повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.
Відтак, суд зазначає, що Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків.
Водночас, відповідно до вищенаведених правових норм, наслідком скасування податкового повідомлення-рішення у судовому порядку, є внесення контролюючим органом до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
З матеріалів клопотання про встановлення судового контролю, судом встановлено, що після набрання судовим рішенням у справі №380/11516/22, представник ТОВ «ФОРТЕС ЮА» тричі зверталося до Головного управління ДПС у Львівській області з адвокатськими запитами від 30.08.2023, від 12.09.2023 та від 10.10.2023, у яких просила надати інформацію про виконання рішення суду, та повідомити про причини відсутності відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування по ТОВ «ФОРТЕС ЮА» наступної інформації, а саме - дати початку оскарження податкового повідомлення-рішення, дати закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, узгодженої за результатами оскарження.
Однак, Головне управління ДПС у Львівській області у відповідь на вищевказані запити повідомило ТОВ «ФОРТЕС ЮА», що судове рішення від 10.03.2023 у справі №380/11516/22 та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2023 у справі №380/11516/22 оскаржені в касаційному порядку.
З даного приводу, суд зауважує, що згідно з ч.ч. 1,2 ст. 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Про зупинення виконання або зупинення дії судового рішення постановляється ухвала.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази відкриття касаційного провадження у справі №380/11516/22 та зупинення Верховним Судом дії рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22.
Таким чином, станом на дату розгляду заяви ТОВ «ФОРТЕС ЮА» про встановлення судового контролю, рішення суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22, яке набрало законної сили - не виконано. Головним управлінням ДПС у Львівській області не внесено в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування інформації про дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення №6075/13-01-07-07 від 08.09.2022 та суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, узгодженої за результатами такого оскарження, протилежного матеріали справи не містять.
Разом з тим, судом не встановлено обставин, що свідчили б про наявність поважних причин, які перешкоджали виконанню рішення суду, чи вжиття ГУ ДПС у Львівській області усіх належних заходів, спрямованих на виконання судового рішення у цій справі.
Наведені обставини на думку суду, свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, оскільки ГУ ДПС у Львівській області тривалий час не виконує судове рішення, яке набрало законної сили та ігнорує звернення стягувача, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для вжиття заходів судового контролю та зобов'язання ГУ ДПС у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду протягом 30 (тридцяти) днів з моменту набрання ухвалою законної сили звіту про виконання рішення суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22, шляхом внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування позивача, з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення №6075/13-01-07-07 від 08.09.2022.
Водночас, суд звертає увагу на те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у Львівській області, за участю у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) подати до Львівського окружного адміністративного суду, протягом 30 (тридцяти) днів з моменту набрання ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення суду від 10.03.2023 у справі №380/11516/22, шляхом внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування позивача, з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення №6075/13-01-07-07 від 08.09.2022.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 13.12.2023.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна