ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3688/15
УХВАЛА
13 грудня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар Наталії Андріївни, розглянувши заяву відповідача про визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах держави особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Львівська міська рада, Департамент містобудування Львівської міської ради про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року позов заступника прокурора Львівської області в інтересах держави особі Державної екологічної інспекції у Львівській області задоволено повністю - визнано протиправною бездіяльність Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради в частині незабезпечення виконання вимог припису Державної екологічної інспекції у Львівській області від 17.07.2014 року №518-02; зобов'язано Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради виконати вимоги припису Державної екологічної інспекції у Львівській області від 17.07.2014 року №518-02 шляхом ліквідації звалища безхазяйних відходів виробництва (промисловості) невідомого походження, розміщених насипом на відкритому грунті навпроти колишнього офісного приміщення Виробничого об'єднання «Львівхімсільгоспмаш».
13 червня 2016 року позивачу видано виконавчий лист про зобов'язання Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради виконати вимоги припису Державної екологічної інспекції у Львівській області від 17.07.2014 року №518-02 шляхом ліквідації звалища безхазяйних відходів виробництва (промисловості) невідомого походження, розміщених насипом на відкритому грунті навпроти колишнього офісного приміщення Виробничого об'єднання «Львівхімсільгоспмаш».
07 грудня 2023 року до суду надійшла заява відповідача про визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню (вх. №94280).
При розгляді заяви відповідача про заміну сторони у виконавчому листі суд керується наступним.
Відповідно до частини 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина 2 статті 374 КАС України).
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, встановлені статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з частиною 1 статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Судом встановлено, що всупереч вимог вищенаведеної норми процесуального закону, представником відповідача не додано до заяви про визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню доказів надсилання вказаної заяви іншим учасникам справи.
Відповідно до частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Зважаючи на вище встановлені обставини, суд дійшов висновку, що заяву про визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню, належить повернути відповідачу без розгляду.
Керуючись статтями 167, 241-243, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради заяву про визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Кухар Н.А.