КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 року справа № 340/7351/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку загального позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративний позов Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград» (далі - Підприємство) до Головного управління Державної податкової служби в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 31 травня 2023 року, яким накладено штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з податку на додану вартість у сумі 2811131,55 грн.
У судовому засіданні представник підтримав вимогу позову.
Визнав, що платник податків несвоєчасно зареєстрував податкові накладні.
Не погодився зі застосуванням норми права, за якою притягли до фінансової відповідальності.
Стверджує, що податковий орган мав застосувати м'якшу норму права, яка чинна на день прийняття рішення про накладення штрафу, оскільки нею регулюються правовідносини, котрі виникли під час дії воєнного стану.
Управління заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.41-43).
У судовому засіданні представник пояснила, що штрафна санкція накладена на підставі приписів норми права, яка діяла на час вчинення порушення.
13 грудня 2023 року сторони до суду не з'явилися, хоча належним чином повідомленні про час і місце розгляду справи (а.с.102-103, 106).
Сторони подали клопотання про завершення розгляду справи у порядку письмового провадження (а.с.104-105).
Суд, керуючись приписами частини 9 статті 205 КАС України, зробив висновок про завершення розгляду справи у порядку письмового провадження.
04 вересня 2023 року судом відкрито загальне позовне провадження (а.с.33-34).
Суд, вислухавши пояснення сторін і дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 03 травня 2023 року Управління провело камеральну перевірку стосовно Підприємства (а.с.50-51).
Встановлено, що платник податків несвоєчасно зареєстрував ряд податкових накладних з податку на додану вартість, які складені за період з 15 червня по 31 грудня 2022 року (а.с.52-58).
Податкові накладні складені на загальну суму податку на додану вартість у 16087410,87 грн.
31 травня 2023 року податковий орган прийняв податкове повідомлення-рішення, яким накладено штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у сумі 2811131,55 грн (а.с.20).
Штраф застосовано на підставі приписів пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України за порушення приписів статті 201 того ж Кодексу.
18 серпня 2023 року Державна податкова служба України відмовила у задоволенні скарги на рішення Управління (а.с.18-19).
Позов подано до суду 30 серпня 2023 року (а.с.1-4).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, з 24 лютого 2022 року в країні введено в дію воєнний стан, що триває досі (загальновідомий факт).
Приписами пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
08 лютого 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу 20 «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12 січня того ж року.
Підрозділ 2 розділу 20 «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 і 90 такого змісту.
« 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.»
Проаналізувавши законодавчі зміни, суд зробив висновок, що парламентарі, врахувавши сувору реальність воєнного стану, пом'якшили відповідальність платників податків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з податку на додану вартість протягом усього періоду дії воєнного стану.
Таким чином законодавець визначив, що стосовно правовідносин, які виникли під час дії воєнного стану, приписи пункту 90 підрозділ 2 розділу 20 «Перехідні положення» ПК України заміщають (зупиняють дію) приписи пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Отже, законодавець прямо вказав, що закон (пом'якшує відповідальність) має зворотну дію у часі для усіх платників податків (застосовується до правовідносин з 24 лютого 2022 року).
Варто згадати і про правовий висновок Конституційного Суду України у рішенні від 09 лютого 1999 року у справі №1-7/99.
«Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.»
Така вказівка наявна.
Водночас суд звертає увагу і на інше.
Так, приписами пункту 11 підрозділу 10 розділу 20 «Перехідні положення» ПК України встановлено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
На день прийняття податкового повідомлення-рішення приписи пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України не діяли, оскільки стосовно правовідносин, які виникли під час дії воєнного стану, їх заміщали (зупинили дію) приписи пункту 90 підрозділ 2 розділу 20 «Перехідні положення» ПК України.
Тому податковий орган міг накласти штраф на підставі приписів пункту 90 підрозділ 2 розділу 20 «Перехідні положення» ПК України, керуючись правовим висновком Конституційного Суду України і приписами пункту 11 підрозділу 10 розділу 20 «Перехідні положення» ПК України.
Управління проігнорувало правовий висновок Конституційного Суду України і діючі норми ПК України.
Тому податкове повідомлення-рішення протиправне (притягнуто до фінансової відповідальності за нормою права, яка не могла бути застосована).
Таке порушення виключає право суду скасувати податкове повідомлення-рішення в частині суми штрафу, бо у такому разі суд стане органом, який притягує до відповідальності, узаконивши протиправне рішення в іншій частині.
Отже, суд скасовує податкове повідомлення-рішення, задовільнивши позов.
Рішення суду не є перешкодою вирішення питання про притягнення платника податків до відповідальності за іншою нормою права.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 26840 (а.с.5).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Задовільнити позов.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 31 травня 2023 року, яким на Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро - Кіровоград» накладено штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з податку на додану вартість у сумі 2811131,55 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України в Кіровоградській області на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро - Кіровоград» судові витрати у сумі 26840 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ