Рішення від 14.12.2023 по справі 300/6197/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2023 р. справа № 300/6197/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 252 186,18 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (надалі по тексту також - позивач, Відділення Фонду, Фонд) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство" (надалі по тексту також - відповідач, ДП "Ворохтянське лісове господарство", підприємство, державне підприємство) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 252 186,18 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 за №875-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №875-ХІІ), не виконав нормативу по працевлаштуванню у 2022 році 1 особу з інвалідністю та в строк до 17.04.2023 самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції за два робочі місця, призначених для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, розрахованої із розміру середньої річної заробітної плати штатного працівника в сумі 233 852,34 гривень. Крім того, позивачем за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, у відповідності до частини 2 статті 20 Закону №875-ХІІ, відповідачу за період часу з 18.04.2023 року по 24.07.2023 нарахована пеня в розмірі 18 333,84 гривень.

Таким чином утворилась заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій в загальному розмірі 252 186,18 гривень, яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена. Враховуючи те, що несплата адміністративно-господарських санкцій до Фонду соціального захисту інвалідів завдає значної шкоди державним інтересам та не дозволяє в повній мірі створити особам з інвалідністю необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя, Відділення Фонду просить позов задовольнити в повному обсязі.

За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 13.09.2023 (а.с.8), Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 22.09.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с.14).

23.10.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство" на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначив, що відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 №906 визначено припинити ДП "Ворохтянський лісгосп" шляхом його приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (надалі по тексту також - ДП "Ліси України", Підприємство), яке є правонаступником прав та обов'язків ДП "Ворохтянський лісгосп".

Відповідно до пункту 4.8. Статуту Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" підприємство в порядку, встановленому законодавством, цим Статутом та внутрішніми документами має право утворювати на території України та за її межами філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.

28.12.2022 наказом ДП "Ліси України" №141 затверджено положення про філію "Ворохтянське лісове господарство" ДП "Ліси України" (надалі по тексту також - Положення).

Пунктом 10.5.6. названого Положення передбачено, що для здійснення діяльності Філії, в межах, встановлених законодавством, Статутом Підприємства, даним Положенням та наказами Генеральними директора, Підприємство делегує філії право представляти інтереси Підприємства в судах, в тому числі в місцевих загальних судах, господарських та адміністративних судах, а також в міжнародних арбітражах у справах, пов'язаних з діяльністю Філії; вести претензійну роботу; виступати позивачем, в тому числі цивільним, та відповідачем у судах всіх інстанцій, з усіма правами, наданими законом позивачу, цивільному позивачу, відповідачу і третій особі, з правом підпису усіх процесуальних документів в межах своїх повноважень, передбачених цим Положенням, представляти інтереси в правоохоронних органах та бути представником потерпілого.

Нормами пунктів 5.1., 5.5. Положення визначено, що керівництво філією відповідно до Статут Підприємства та цього Положення здійснюється директором Філії. Директор Філії діє на підставі довіреності, виданої підприємством у порядку, передбаченому Статутом підприємства та цього Положення. У довіреності визначаються межі та обсяги повноважень директора Філії на виконання дій від імені Підприємства.

Наказом ДП "Ліси України" від 26.12.2022 за №182-к директором філії "Ворохтянське лісове господарство" ДП "Ліси України" призначено ОСОБА_1 . 28.10.2022 ДП "Ліси України" (Довіритель) уповноважило Ванджурака М.Д. представляти інтереси філії "Ворохтянське лісове господарство" ДП "Ліси України" в судах всіх інстанцій та юрисдикцій (підпункт 13.1. пункту 13 Довіреності від 28.12.2022 за №2945).

16.01.2023 Генеральним директором Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" видано наказ за №301, яким за філією "Ворохтянське лісове господарство" ДП "Ліси України" закріплено майно, права та обов'язки, які передані за передавальним актом від 12.01.2023.

Попри вказане відзив на позов проданий Державним підприємством "Ворохтянське лісове господарство" за підписом голови комісії з припинення Андрія Богдана.

Відповідач інформує суд, що середньооблікова чисельність штатних працівників, які працювали у відповідача в 2022 році склала 83 осіб. П'ять (5) осіб (працівників), такі як ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), у вказаному календарному періоду мали статус особи з інвалідністю. Відтак, на переконання відповідача, державним підприємством дотримано у 2022 році необхідного нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, встановлено частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", а тому відсутні підстави для нарахування пені за .

Представник відповідача вважає, що позивачем до суду не надано документів на підтвердження середньооблікової чисельності штатних працівників, як і не представлено доказів для засвідчення показника фонду оплати праці штатних працівників, який використаний ним при обчисленні суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році.

При цьому, із посиланням на правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21.11.2022 року у справі № 400/3957/21, відповідач стверджує про порушено послідовність дій, спрямованих на забезпечення принципу законності, оскільки позивач передчасно, не маючи встановлених актом перевірки органами Держпраці доказів про недотримання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів у 2022 році, посилаючись лише на інформаційно-аналітичні бази даних, звернувся з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій до суду.

Вказані в сукупності мотиви свідчать про відсутність підстав для задоволення позову в повному обсязі (а.с.18-39).

В подальшому ухвалою суду від 30.10.2023 з ініціативи суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області письмову інформацію із відповідних реєстрів та баз даних з долученням оформлених і засвідчених відповідно до вимог статті 94 КАС України копії письмових доказів:

- щодо працевлаштування ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) в Державному підприємстві "Ворохтянське лісове господарство" (ідентифікаційний код юридичної особи 20562421) в 2022 році (за кожний календарний місяць окремо);

- щодо сум доходу, нарахованого (сплаченого) Державним підприємством "Ворохтянське лісове господарство" (ідентифікаційний код юридичної особи 20562421) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) за 2022 рік (за кожний календарний місяць окремо), і сум утриманих з нього податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також сум нарахованого єдиного соціального внеску (а.с.40-41).

На виконання ухвали суду від 30.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 03.11.2023 та 07.11.2023 надало інформацію про суми нарахованого в 2022 році заробітку та відомості з реєстру застрахованих осіб за вказаний період по ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) (а.с.48-51, 52-56).

Судом здійснено розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 КАС України без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.

Державне підприємство "Ворохтянське лісове господарство" є юридичною особою із присвоєним кодом юридичної особи 20562421, яке здійснює господарську діяльність та використовує найману працю.

Згідно з інформацією Пенсійного фонду України про зайнятість та працевлаштування за 2022 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників у відповідача складала 85 осіб, середня річна заробітна плата штатного працівника становила 233 852,34 гривень, фонд оплати праці штатних працівників 19 877 449,29 гривень, що відповідає відомостям Розрахунку до адміністративного позову, складеного станом на 17.04.2023 (а.с.4).

За вказаний період відповідачем, в розумінні вимог частини 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", не забезпечено впродовж 2022 року працевлаштування 1 особи з інвалідністю на вакантну посаду для осіб із обмеженими фізичними властивостями.

Із урахуванням встановленого частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік (від 8 до 25 осіб), позивач при наявності 45 працівника (середньооблікової чисельності) у 2022 році, визначив, що зайняттю і працевлаштуванню у відповідача підлягало 3 особи з інвалідністю.

На підставі частини 1 статті 20 згаданого Закону, враховуючи обставину не забезпечення працевлаштування відповідачем 1 (однієї) особи з інвалідністю, Відділення Фонду розрахувало адміністративно-господарські санкції в сумі 233 852,34 гривень, - у розмірі середньої річної заробітної плати штатного працівника відповідача за одне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю (19 877 449,29 гривень : 85) х 1 - 0 = 233 852,34 гривень та склало Розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік (а.с.4, 5).

Вказаний Розрахунок розміщено в електронному кабінеті роботодавця, на веб порталі електронних послуг Пенсійного фонду України ДП "Ворохтянське лісове господарство" 17.04.2023 о 13:30 год, свідченням чого є відповідний Розрахунок і квитанція, які наявні в матеріалах справи (а.с.4, зворотній бік а.с.4).

Зважаючи на зміст виявлених порушень, а також враховуючи обставину не сплати адміністративно-господарські санкції та пені в добровільному порядку, Відділення Фонду звернулося в суд про стягнення відповідних санкцій в судовому порядку.

Оцінюючи по суті заявлені позовні вимоги, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, вирішуючи питання, яку правову норму належить застосовувати до цих правовідносин, суд зазначає, що застосуванню підлягають положення Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення", а також Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантування їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, визначені Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

У досліджуваному випадку окремі положення статті 18 і 19 Закону №875-ХІІ діяли у відповідній редакції з 01.01.2022 по 05.11.2022, так як останні з 06.11.2022 були змінені Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю" від 18.10.2022 за №2682-IX (надалі по тексту також - зміни в редакції Закону №2682-IX).

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №875-ХІІ, з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Частина 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" встановлює обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації та забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частинами 1-3 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" встановлено для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

З 06.11.2022 частина 3 статті 19 Закону №875-ХІІ викладена в наступній редакції Закону №2682-IX підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Частиною 6 статті 19 Закону №875-XII встановлено, що Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Згідно частини 11 статті 19 Закону №875-XII фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Частиною 12 статті 19 Закону №875-XII передбачено, що розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Як вказано вище, згідно з інформацією Пенсійного фонду України про зайнятість та працевлаштування за 2022 рік, середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу, на ДП "Ворохтянське лісове господарство" становить 85 осіб, з них 2 працівника яким встановлена інвалідність, при нормативі робочих місць 3 особи визначено як працевлаштовані. Не зайнятим робочим місцем, призначеного для працевлаштування особи з інвалідністю, ідентифіковано в значенні 1. Фонд оплати праці штатних працівників за рік становить 19 877 449,29 гривень, середня річна заробітна плата штатного працівника - 233 852,34 гривень.

Частиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" передбачена відповідальність роботодавців за не здійснення працевлаштування інвалідів осіб з інвалідністю. А саме, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до розрахунку суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, фонд оплати праці штатних працівників відповідача становить 19 877 449,29 гривень, середньооблікова чисельність штатних працівників 85, середня річна заробітна плата штатного працівника складає 233 852,34 гривень. Відтак позивачем застосовано адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу одного робочого місця для працевлаштування інваліда в сумі 233 852,34 гривень (а.с.4, 5).

Вказаний розрахунок розміщено в електронному кабінеті відповідача 17.04.2023 (зворотній бік а.с.4).

Згідно вимог частини 4 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Частиною 2 статті 20 вказаного Закону передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

За період несплати відповідачем адміністративно-господарської санкцій, з 18.04.2023 по 24.07.2023 за 98 днів, позивач, виходячи із суми адміністративно-господарської санкції (233 852,34 гривень), розрахував пеню в розмірі 18 333,84 гривень (а.с.5).

Як свідчить зміст відзиву на позов, відповідачем заперечується обставину не забезпечення працевлаштування на підприємстві в 2022 році працівників, які є особами з інвалідністю.

Так, із матеріалів справи, в тому числі відомостей Головного управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про суми нарахованого заробітку та Головного управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору, яка відображена у звітності підприємства за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 (а.с.48, 49, 52-53, 54), встановлено, що в 2022 році в штаті ДП "Ворохтянське лісове господарство" працювало 3 особи з інвалідністю, а саме:

- ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; Довідка до акта медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №751795, інвалідність встановлена до 01.05.2024) з 01.01.2022 по 31.12.2022, весь 2022 рік (а.с.35),

- ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ; Довідка до акта медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №748640, інвалідність встановлена до 01.03.2024) з 01.01.2022 по 31.12.2022, весь 2022 рік (а.с.37),

- ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ; Довідка до акта медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААА №894306, інвалідність встановлена без терміну переогляду) з 01.01.2022 по 31.01.2022, 1 місяць (а.с.38).

Інформації щодо ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; Довідка до акта медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №167266, інвалідність встановлена без терміну переогляду), як найманого працівника ДП "Ворохтянське лісове господарство" за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 в реєстрі застрахованих осіб немає, та немає інформації щодо сум нарахованого заробітку за 2022 рік також (а.с.33, 49, 54).

Щодо ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) то суд відзначає таке:

- згідно Довідки до акта медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №748640, інвалідність встановлена до 01.05.2020 (а.с.32);

- період працевлаштування з 01.01.2022 по 30.04.2022, чотири (4) місяці (а.с.49, 54).

Оцінюючи такі фактичних обставин слід керуватися Інструкцію зі статистики кількості працівників, зареєстрованої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 за №286, реєстрацію якого здійснено Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за №1442/11722 (надалі по тексту також - Інструкція).

Так, згідно з пунктом 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.

Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з'явились або не з'явились на роботу.

Відповідно до пункту 3.2.1 Інструкції зі статистики кількості працівників середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.

Як встановлено судом вище, за період 2022 року відповідач фактично прийняв на роботу 3 особи з інвалідністю, які відпрацювали на підприємстві наступні періоди: ОСОБА_4 з 01.01.2022 по 31.12.2022 (весь 2022 рік), ОСОБА_5 з 01.01.2022 по 31.12.2022 (весь 2022 рік) і ОСОБА_6 з 01.01.2022 по 31.01.2022 (1 місяць) (а.с.49, 54).

Оскільки, вищевказані працівники - особи з інвалідністю, відпрацювали на підприємстві у 2022 році різні періоди, середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність необхідно рахувати помісячно так: січень 3, лютий 2, березень 2, квітень 2, травень 2, червень 2, липень 2, серпень 2, вересень 2, жовтень 2, листопад 2, грудень 2.

Тобто, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, за 2022 рік (3+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2) 25/12=2,08, що становить 2 робочі місця, при нормативі робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 3 особи.

Таким чином, Державне підприємство "Ворохтянське лісове господарство" не заповнило в 2022 році 1 (одне) робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Вищевказане підтверджено наданою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області інформацією, яка відображена у звітності ДП "Ворохтянське лісове господарство" за період з 01.01.2022 по 31.12.2022.

З викладеного слідує, що за 2022 рік відповідач забезпечував працевлаштування 2 особу з інвалідністю при нормативі робочих місць для осіб з інвалідністю 3 особи, передбаченого чинним законодавством України.

В дані справі слід наголосити на положення частинами 1-3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (в редакції Закону від 18.10.2022 за №2682-IX), за змістом яких забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні положення частини 3 статті 18 Закон №875-ХІІ містив і до 18.10.2022 впродовж всього 2022 року, зокрема, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 10 статті 19 Закону вищевказаного Закону керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

В ході розгляду справи, Державне підприємство "Ворохтянське лісове господарство" не надало суду доказів на підтвердження обставин:

- виділення та створення робочого місця для працевлаштування іншої однієї особи з інвалідністю, у тому числі спеціальне робоче місце;

- створення на виділеному робочому місці (для відповідної особи з інвалідністю) відповідних умови праці, в тому числі з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством;

- подання до державної служби зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зокрема: з дня виникнення в потреби в підборі працівників з інвалідністю та/або з дати відкриття вакансій, на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, в тому числі за період до 2022 року.

Згідно частини 10 статті 20 Закону №875-XII спори, що виникають із правовідносин за статтями 19 і 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю або в судовому порядку.

Зважаючи на вказане, відповідач не довів працевлаштування однієї особи з інвалідністю на підприємстві в 2022 рік, а відтак стягненню підлягають адміністративно-господарські санкції в сумі 233 852,34 гривень (19 877 449,29 : 85).

Частиною 2 статті 20 Закону №875-XII визначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

В квітня-липні 2023 року річна облікової ставки Національного банку України становила 25% (25 х 120 / 100 /365 = 0,08%).

В адміністративному позові Фонд нарахував пеню за 98 дні, отже, розрахована сума пені становить 18 333,84 гривень ((233 852,34 х 0,08%) х 98 дні).

Таким чином, стягненню підлягають адміністративно-господарські санкції та пеня в загальній сумі 252 186,18 гривень (233 852,34 гривень + 18 333,84 гривень).

Відповідачем не надано суду будь-яких доказів сплати спірної санкції в розмірі 252 186,18 гривень.

Положеннями частин 5 і 9 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" визначено можливість стягнення несплаченої адміністративно-господарської санкції у судовому порядку. Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до переконання, що створення робочих місць для осіб з інвалідністю супроводжується обов'язком фізичної особи-підприємця вжити всіх вище перерахованих заходів, які останнім не виконані.

Оскільки відповідач впродовж 2022 року не забезпечив працевлаштування 1 особи із інвалідністю в необхідній кількості робочих місць 3 осіб, то суд приходить до висновку про правомірність стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій і пені в розмірі 252 186,18 гривень згідно із статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", а позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.

Щодо застережень відповідача про ненадання позивачем документів на підтвердження середньооблікової чисельності штатних працівників, як і не представлення доказів для засвідчення показника фонду оплати праці штатних працівників, який використаний при обчисленні суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році, то суд зважає та такі обставини та правове регулювання.

В матеріалах справи міститься Розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій від 17.04.2023 (а.с.4), який за змістом та формою відповідає Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік від 15.03.2023 за №456/39512.

Як вже відзначено у спірному випадку Фонду, керуючись частинами 11 і 12 статті 19 Закону №875-XII, в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, сформував і скерував відповідачу Розрахунок.

Заперечуючи щодо складових розрахунку, відповідач не вказав на будь-яку помилковість у вихідних даних, в тому числі в частині загального фонду оплати праці штатних працівників, середньої річної заробітної плати штатного працівника, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та середньооблікова чисельність штатних працівників (працевлаштованих), яким встановлена інвалідність, які взяті Фоном із Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, в який відомості вносяться на підставі звітності платників страхових внесків.

Більше того, відповідач не скористався право на оскарження в адміністративному чи судовому порядку розрахунку сум адміністративного-господарських санкцій від 17.04.2023, які є предметом стягнення у справі.

Згідно частини 10 статті 20 Закону №875-XII спори, що виникають із правовідносин за статтями 19 і 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю або в судовому порядку.

Не можуть у даній справі бути враховані правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2022 року у справі №400/3957/21, в тому числі щодо дотримання послідовності дій в нарахуванні і стягненні спірних санкцій, оскільки у вказаній справі суд застосовував і надавав правову оцінку Закону №875-ХІІ в редакції 2020 року, за умови звернення до суду в червні 2021 року.

В даній же справі суд застосовує змінені положення вказаного закону, в тому числі статей 18 і 19 в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю" від 18.10.2022 за №2682-IX, правову оцінку яким Верховний Суд не надавав.

В частині аргументів відповідача про припинення з 28.10.202 ДП "Ворохтянський лісгосп" шляхом його приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" на підставі наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 за №906 (а.с.22-25), про затвердження ДП "Ліси України" Положення про філію "Ворохтянське лісове господарство" із закріпленням за такою Філією майна ДП "Ворохтянський лісгосп", суд виходить із таких аргументів.

Як свідчать публічні відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.11.2022 внесено запис за №1001221270026000191 про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.

Станом на дату ухвалення рішення суду в даній справі (14.12.2023) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості чи рішення про припинення юридичної особи - Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство" (реєстраційний номер облікової картки платника податків 20562421), яке є відповідачем у даній справі.

Слід мати на увазі, що згідно із приписами частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 за №755-IV (надалі по тексту також - Закон №755-IV) у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Як свідчить пункт 8 наказу Державного агентства лісових ресурсів України №906 від 28.10.2022 Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство" (а.с.23).

Незважаючи на вказане, відповідач не надав в суд доказів реєстрації в силу вимог Закону №755-IV змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Ворохтянське лісове господарство" (ідентифікаційний код юридичної особи 20562421) на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ідентифікаційний код юридичної особи 13662300) адміністративно-господарські санкції в розмірі 233 852,34 гривень (двісті тридцять три тисячі вісімсот п'ятдесят дві гривні тридцять чотири копійки) та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 18 333,84 гривень (вісімнадцять тисяч триста тридцять три гривні вісімдесят чотири копійки).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код юридичної особи 13662300), вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ, 76007.

відповідач - Державне підприємство "Ворохтянське лісове господарство"(ідентифікаційний код юридичної особи 20562421), вул. Данила Галицького, 118, смт. Ворохта, Ворохтянська селищна рада, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78595.

Суддя Чуприна О.В.