ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 грудня 2023 року о/об 15 год. 30 хв.Справа № 280/9250/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул.Смілянська, буд.23, м.Черкаси, Черкаська область, 18000; код ЄДРПОУ 21366538)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Черкаській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не зняття обмеження максимальним розміром з пенсії ОСОБА_1 у момент переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», а Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не зняття такого обмеження внаслідок звернення позивача з відповідною заявою; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 08.02.2022.
У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач 2) та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 08.02.2022 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою встановленого зразка про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначене управління листом від 23.02.2022 N 2600-0213-8/33056 повідомило про відмову в призначенні пенсії оскільки робота останньої в сільській раді не зараховується до стажу, який дає право на пенсію державного службовця. Випадково (від Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на прийомі) позивачу стало відомо що заяву від 08.02.2022 за екстериторіальним принципом опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві і саме Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (далі - відповідач1) прийняло рішення від 10.02.2022 №34, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії державного службовця. При цьому ні відповідач 1, ні Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, ні відповідач 2 рішення про відмову позивачу не надсилали після розгляду заяви її заяви від 08.02.2022. Після того як позивачу стало відомо про рішення від 10.02.2022 №34 відповідача1 позивач звернулась зі скарго від 01.12.2022 на це рішення до пенсійного органу вищого рівня - Пенсійного фонду України. Листом від 05.01.2023 №2800-030203-9/657 Пенсійний фонд України повідомив про те що дійшов висновку що станом на 01.05.2016 позивач не займала посаду державної служби та не має необхідного стажу державної служби та залишив в силі рішення відповідача1 від 10.02.2022 №34. Не погодившись з таким рішення позивач звернулась до суду. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2023 року у справі №280/314/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1) здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком з 08.02.2022 року відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Баштечківською сільською радою від 02.02.2022 року за №99/04-03 та №98/04-03. Під час виконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановило граничний розмір пенсії на рівні 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність з 08.02.2022 року. Водночас, оскільки пунктом 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 передбачено що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, то після виконання рішення суду відповідачем 1 пенсійну справу позивача переведено для виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, який пенсію позивачу продовжує виплачувати із встановленим обмеженням. Не погодившись із встановленим обмеженням позивач звернулась з заявою до відповідачів, якою просила відповідне обмеження зняти, проте, листом від 29.09.2023 №16043-16047/П-02/8-0800/23 відповідач 1 повідомив, що виконав рішення суду та передав пенсійну справу відповідачу 2 і жодних додаткових дій вчиняти не збирається. Листом від 13.10.2023 №13335/П-03/8-2300/23 відповідач 2 повідомив, що на його думку підстав для зняття обмеження з пенсії позивача немає. Вважаємо протиправною бездіяльність відповідачів (відповідача 1 у момент виконання рішення суду з 08.02.2022 року, а відповідача 2 за наслідком звернення до нього позивача) щодо не зняття обмеження з пенсії позивача з наступних підстав. Приписами статті 2 Закону N 3668-VI, в редакції Закону N 911-VIII, передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), окрім іншого, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Аналогічно Законом N 3668-VI були внесені зміни до ч.3 ст.67 Закону №796-XII, які передбачали, що "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність". Більш того, вказану частину третю ст.67 Закону №796-XII Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року №1774-VII викладено в новій редакції, речення друге якої зазначає, що "тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень". Правові норми Закону N 3668-VI набрали чинності з 01.10.2011 року, а правові норми Закону №1774-VII набрали чинності з 01.01.2017року. Однак, такі обмеження законодавцем були внесені після призначення в 2010 році позивачу пенсії. Жодних обмежень щодо максимального розміру таких пенсій після 31 грудня 2017 року законодавцем не приймалося. Обмеження щодо максимального розміру пенсії, передбаченні вимогами Закону N 3668-VI (в редакції Закону N 911-VIII) та Закону №1774-VIII, не підлягають застосуванню до спірних відносин щодо обмеження з 08.02.2022 року розміру призначеної в 2010 році позивачу пенсії. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 12 листопада 2019 року у справі №360/1428/17. З розпорядження про призначення пенсії позивача вбачається, що розмір її пенсії з 08.02.2022 складає 22119 грн., проте виплачується з обмеженням в розмірі 19340 грн., пізніше 20270 грн. і ще пізніше по сьогодні 20930 грн. З розпорядження про призначення пенсії позивача, акту огляду МСЕК, а також з матеріалів її пенсійної справи вбачається, що пенсія їй призначена ще у 2010 році, тобто до запровадження обмеження максимальним розміром пенсії у жовтні 2011 року. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №280/314/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №34 від 10.02.2022 року про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком з 08.02.2022 року відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Баштечківською сільською радою від 02.02.2022 року за №99/04-03 та №98/04-03. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області на виконання вищевказаної постанови пенсію позивачки з 08.02.2022 було переведено на пенсію за віком з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Баштечківською сільською радою від 02.02.2022 року за №99/04-03 та №98/04-03. Розмір пенсії позивачки з 08.02.2022 після перерахунку пенсії на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №280/314/23 склав 21119,00 грн (36865,00 грн (заробітна плата відповідно до довідок від 02.02.2022 №99/04-03, №98/04-03) х 60%). Проте, пунктом 13-2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що максимальний розмір пенсії, призначеної, зокрема, на умовах Закону України “Про державну службу” (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи наведене, розмір пенсійної виплати позивачки з 08.02.2022 встановлено в межах десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Зокрема, з 08.02.2022 розмір пенсії позивачки склав 19340,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2021) х 10) ; з 01.07.2022 - 20270,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.07.2022) х 10) ; з 01.12.2022 - 20930,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01.12.2022) х 10). Отже, пенсія позивачки розрахована відповідно до норм чинного законодавства, в межах покладених постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №280/314/23 зобов'язань. …».
Відповідач-1 заперечував проти позовної заяви.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Головне управління вважає даний позов таким, що не підлягає до задоволення, з наступних підстав. 1.Щодо передчасності та безпідставності позовних вимог. Закон України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) є спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. На виконання частини 1 статті 44 Закону № 1058-ІV Пенсійним фондом України постановою від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок №22-1. Відповідно до пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). … Таким чином, чинним законодавством визначено основні критерії при дотриманні яких Пенсійний фонд України розглядає питання щодо призначення (перерахунку) пенсії, а саме: - подання заяви про призначення/перерахунок пенсії особисто до територіальних органів Пенсійного фонду України або через вебпортал з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID; - заява повинна відповідати додатку 1 Порядку №22-1; - надання необхідних документів для призначення/перерахунку пенсії. Згідно з пунктом 1.8. Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік) (пункт 2.9. Порядку №22-1). Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах (пункт 2.23. Порядку №22-1). Таким чином, нормами Закону №1058-ІV та Порядку №22-1 чітко визначено особистий порядок звернення особи за призначенням/перерахунком пенсії, перелік необхідних документів, процедура прийняття та розгляду документів необхідних для призначення/ перерахунку пенсії. 14.09.2023 на електронну пошту Головного управління надійшло звернення позивача в довільній формі від 14.09.2023. За результатами розгляду зазначеного звернення Головним управлінням, листом від 13.10.2023 №13335-13053/П-03/8-2300/23, роз'яснено позивачу, що її пенсію розраховано відповідно до законодавства та документів пенсійної справи. Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон №393/96-ВР). … Відповідно до додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) заява про призначення/перерахунок пенсії, крім персональних даних особи, містить наступний розділ «Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)». Тобто, заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону №393/96-ВР. Подання такої заяви передбачено статтею 44 Закону №1058-IV. При цьому, Законом №1058-IV та Положенням про Пенсійний фонд України прямо передбачено повноваження Пенсійного фонду України визначати порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії. … Недотримання особою чинних законодавчих норм (в даному випадку - направлення заяви електронною поштою) не породжує у органів Пенсійного фонду України юридичного обов'язку щодо перерахунку пенсії. Органи Пенсійного фонду України не приймали жодного розпорядчого документу у вигляді нормативно - правового акту або індивідуального акту про відмову у перерахунку пенсії, оскільки Позивачем не дотримано порядку подачі заяви про призначення пенсії. … Листи Головного управління від 13.10.2023 №13335-13053/П-03/8-2300/23 носить роз'яснювальний характер і не є рішеннями Головного управління про відмову у перерахунку пенсії, адже Позивач до Головного управління із заявою відповідно до Порядку №22-1 не зверталася. Отже, позовні вимоги Позивача є передчасними, а тому не підлягають до задоволення. 2.Щодо виплати позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром. Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається: до 01.05.2016 - Законом України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ); після 01.05.2016 - Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі - Закон №889-VIII). Відповідно до пунктів 10-12 розділу ХІ Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення, що набрали законної сили, відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №280/314/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити переведення позивача на пенсію за віком з 08.02.2022 відповідно до Закону №889-VIII, з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Баштечківською сільською радою від 02.02.2022 за №99/04-03 та №98/04-03. На виконання вищевказаної постанови позивача із 08.02.2022 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII. За положеннями статті 2 Закону №3668-VI, який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Згідно з підпунктом 1 пункту 2 розділу XІ Закону № 889-VIII Закон № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XІ Закону №889-VIII. Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Згідно з абзацом 1 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. В даному випадку ця норма не поширює свою дію на позивача, оскільки їй пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» призначено з 08.02.2022. Норми статті 2 Закону №3668-VI кореспондуються з положеннями статті 37 Закону №3723-ХІІ. Внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону №3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Зазначені положення Закону №3668-VI та частини третьої статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування. Враховуючи викладене, у органів Пенсійного фонду України відсутні підстави для здійснення виплати позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром. Щодо посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 12.11.2019 у справі №360/1428/17, від 03.10.2018 у справі №127/4267/17, слід зазначити наступне. Під час розгляду справи №580/234/19, Палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду відійшла від висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 12.11.2019 у справі № 360/1428/17. Водночас, згідно з висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 30 січня 2019 року у справі №755/10947/17, суди при вирішенні спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду. Окрім того, звертаємо увагу суду на те, що посилання позивача на положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28 лютого 1991 року не стосуються предмету даного спору. … Враховуючи вищезазначене, дії Головного управління є правомірними та відповідають чинному законодавству України, а вимоги позивача є такими, які не підлягають до задоволення. …».
Відповідач-2 заперечував проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 07.11.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_1 відповідно до Паспорта громадянина України НЕ382654 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За матеріалами справи позивач перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України та отримує пенсію з 2010 року.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №280/314/23 задоволено частково апеляційну скаргу ОСОБА_1 - рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року по адміністративній справі №280/314/23 скасовано та прийнято постанову: задоволено частково Адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №34 від 10.02.2022 року про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком з 08.02.2022 року відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Баштечківською сільською радою від 02.02.2022 року за №99/04-03 та №98/04-03. В іншій частині позову відмовлено.
У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 29.09.2023 за №16043-16047/П-02/8-0800/23 на адресу позивача зазначено: «… Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2023 року по справі №280/314/23, зі змінами внесеними постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 - опрацьоване Головним управлінням в межах покладених зобов'язань. Пунктом 13-2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що максимальний розмір пенсії, призначеної, зокрема, на умовах Закону України “Про державну службу” (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Пенсія перерахована з 08.02.2022 та електронна пенсійна справа була передана для подальшої виплати за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, за місцем Вашого проживання. Розмір пенсійної виплати з 08.02.2022 встановлено в межах десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи зазначене, з питань пенсійного забезпечення рекомендуємо звернутись до відділу обслуговування громадян (сервісного центру). …».
У листі ГУ ПФУ в Черкаській області від 13.10.2023 за №13335-13053/П-03/8-2300/23 на адресу позивача зазначено: «… Ваше звернення щодо виплати пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Роз'яснюємо, що із 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ (далі - Закон 889). Згідно з підпунктом 1 пункту 2 розділу XI Закону №889 Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723) втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889. Відповідно до статті 37 Закону №3723 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення, що набрали законної сили, відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №280/314/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - Головне управління) здійснити переведення Вас на пенсію за віком з 08.02.2022 відповідно до Закону №889, з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Баштечківською сільською радою від 02.02.2022 за №99/04-03 та №98/04-03. На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №280/314/23 Вас із 08.02.2022 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889. Із 08.02.2022 розмір Вашої пенсії за віком згідно із Законом №889 становить 22119,00 грн (36865,00 грн (заробітна плата відповідно до довідок від 02.02.2022 №99/04-03, №98/04-03) х 60%). Розмір пенсії до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії із 08.02.2022 становить 19340,00 грн (1934,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб із 01.12.2021) х 10), із 01.07.2022 - 20270,00 грн (2027,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб із 01.07.2022) х 10), із 01.12.2022 - 20930,00 грн (2093,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб із 01.12.2022) х 10). Отже, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо переведення Вас на пенсію за віком відповідно до Закону №889 Головне управління виконало у повному обсязі, в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Для виплати пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб підстав немає. …».
Судом досліджено всі документи, наявні у матеріалах даної справи.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
У ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) зазначено: «1.Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. 2.Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом».
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України від 08.07.2011 за №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України від 28.02.1991 за №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
За п.13-2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 за №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
При цьому, розділ XV Закону України від 09.07.2003 за №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктом 13-2 згідно із Законом України №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
У Розділі ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 за №889-VIII «Про державну службу» зазначено: «… 10.Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. … 12.Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. …».
У ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-XII "Про державну службу" зазначено: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року; 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року. Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Тимчасово, по 30 вересня 2017 року: особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист"), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року N889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") відповідно до цієї статті у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 року N889-VIII "Про державну службу", а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби. Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі. У разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності виплата пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до цього Закону, здійснюється у порядку, визначеному статтею 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв'язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі. У разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім'ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника на умовах, передбачених частиною десятою цієї статті, мають також непрацездатні члени сім'ї померлої особи, яка отримувала або мала право на пенсію за цим Законом. Державний службовець, звільнений з державної служби у зв'язку з засудженням за умисне кримінальне правопорушення, вчинене з використанням свого посадового становища, або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, пов'язане з корупцією, позбавляється права на одержання пенсії, передбаченої цією статтею. В таких випадках пенсія державному службовцю призначається на загальних підставах. У разі виходу на пенсію державні службовці за наявності стажу державної служби не менше 10 років користуються умовами щодо комунально-побутового обслуговування, передбаченими цим Законом. Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку».
Водночас, станом на 2010 рік (станом на день призначення позивачу пенсії) у ч.4 ст.37 Закону України від 16.12.1993 за №3723-XII "Про державну службу" було передбачено, що «Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також, станом на 2010 рік (станом на день призначення позивачу пенсії) у ч.3 ст.27 Закону України від 09.07.2003 за №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було передбачено, що «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону».
Враховуючи наведені норми права та обставини справи, як у 2010 році, так і у 2022 році норми права містили обмеження максимального розміру пенсії позивача.
Оскільки перевищення обмеження максимального розміру пенсії позивача відбулось з 08.02.2022 у період дії ч.1 ст.2 Закону України від 08.07.2011 за №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені, наприклад, в постанові Верховного Суду у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 24.06.2020 у справі №580/234/19 (адміністративне провадження №К/9901/16845/19).
При цьому, в постанові Верховного Суду у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 24.06.2020 у справі №580/234/19 (адміністративне провадження №К/9901/16845/19) зазначено: «… 32.Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду вже розглядав подібні справи і висловлював правову позицію щодо застосування норм права у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 12 листопада 2019 року у справі №360/1428/17 за позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання неправомірними дій відповідача щодо застосування обмежень граничного розміру при нарахуванні та виплаті позивачу щомісячного пенсійного забезпечення та зобов'язання з 01 березня 2017 року здійснювати виплату щомісячного пенсійного забезпечення без обмежень граничного розміру пенсії, Верховний Суд виходив з того, що обмеження граничного розміру пенсії в 2017 році були введені Законом України 24 грудня 2015 року №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Колегія суддів Верховного Суду зазначила, що згідно із пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України 24 грудня 2015 року №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Верховний Суд у справі №360/1428/17 дійшов висновку, що дія положень Закону України 24 грудня 2015 року №911-VIII щодо визначення максимального розміру пенсії не застосовується до пенсій, які призначені до 1 січня 2016 року. 33.Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання ними норм процесуального права, судова палата для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність відступити від правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у справі №360/1428/17 з огляду на таке. … 42. … Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону №3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Зазначені положення Закону №3668-VI та частини третьої статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування. …».
Суд вважає, що не дотримання позивачем форми звернення до органу Пенсійного фонду України щодо виплати пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб не може бути умовою для не розгляду звернення по суті.
При цьому, зі звернення щодо виплати пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб орган Пенсійного фонду України зрозумів волевиявлення позивача.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача, частково доводи відповідача-2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Позивач звільнений від сплати судового збору, інші судові витрати по справі відсутні.
Оскільки позовна заява задоволенню не підлягає, то, відповідно, на користь позивача не можуть бути стягнуті за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1,2 судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул.Смілянська, буд.23, м.Черкаси, Черкаська область, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1,2 судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 14.12.2023.
Суддя О.О. Прасов