Ухвала від 13.12.2023 по справі 280/1031/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

з питань визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності вчинених суб'єктом владних повноважень

13 грудня 2023 року Справа № 280/1031/23 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О., при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (провулок Тихий, буд.7, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69063; код ЄДРПОУ 07835529)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 позов задоволено частково: визнано протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у виготовленні оновленої довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 за його заявою від 10.01.2023; зобов'язано Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п.4 цієї Постанови та надіслати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

29.08.2023 у справі видано виконавчий лист.

01.12.2023 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 (надалі - заявник) про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду по справі №280/1031/23.

В обґрунтування заяви зазначено: "... На виконання рішення суду Запорізьким обласним територіальним центром комплектуванням та соціальної підтримки виготовлено довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за №831/с від 22.11.2023 року, що підтверджується копією даної довідки, а також з даної довідки вбачається, що при її виготовленні відповідачем були допущені протиправні дії. Так, відповідачем було помилково розраховані такі складові даної довідки, як надбавки за особливості проходження служби та премії, оскільки вони є істотно занижені, що шдтверджується наступним. Надбавка за особливості проходження служби нараховується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Відповідно до даного рішення суду розрахунковою величиною, є 2684 грн. та треба цю величину множити на суму посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а потім з цієї суми вирахувати 65%, тобто 2684 грн. х 11980+2040+5467,80 що дорівнює 12667,07, але в довідці зазначена суттєво менша сума, а саме 8316 грн. Премія нараховується шляхом здійснення множення відсотку призначеної премії, а саме 140%, на суму посадового окладу, тобто 11980 грн. х 140%, що дорівнює 16772 грн., однак, в довідці зазначена також суттєво менша сума, а саме 11011,80 грн. Дані підрахунки здійснюються, відповідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 та підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», як було зазначено вище. ...".

З огляду на викладене, заявник просить суд: 1) визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 по справі №280/1031/23 щодо помилкового розрахунку складових (надбавки за особливості проходження служби та премії) довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 за №831/с від 22.11.2023; 2) зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 по справі №280/1031/23 та зазначити в ній такі складові, як надбавка за особливості проходження служби, обрахованої шляхом множення розрахункової величини 2684,00 грн. на 65% від суми посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років а також премії, обрахованої шляхом множення розрахункової величини 2684,00 грн. на 140%.

Ухвалою судді від 04.12.2023 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду призначено до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

11.12.2023 від Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до суду надійшов відзив на вказану заяву, в якому зазначено: "... Заявник у своєї заяві наполягає на невірному відображенню у довідці №831/с від 26.11.2023 року, яка йому видана на виконання рішення суду цифрових показників додаткових видів грошового забезпечення. При чому він наводить приклад, на його думку, вірного розрахунку цих показників. При розрахунку він застосовує розрахункову величину 2684,00 грн. Однак, у відповідності до роз'яснення директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.10.2023 року №423/6682, для зазначеного розрахунку, у разі не встановлення судом конкретних цифрових величин, для розрахунку сум додаткових видів грошового забезпечення використовується сума 1762 грн. У рішенні Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/1031/23 зазначено: зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п.4 цієї Постанови та надіслати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Таким чином, Запорізький ОТЦК та СП не вчиняє протиправних дій. Тим більше, що розмір додаткових видів грошового забезпечення, які отримують діючи військовослужбовці, розраховуються таким самим чином. Отже, розміри додаткових видів грошового забезпечення, що зазначені у довідці, яку отримав Заявник, повністю співпадають з розмірами додаткових видів грошового забезпечення, які отримують діючи військовослужбовці, та з яких нараховуються відповідні соціальні внески. ... ПРОШУ: У задоволенні заяви ОСОБА_1 до Запорізького ОТЦК та СП, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі. ...".

Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Як зазначено у ч.4 ст.383 КАС України, заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.

Згідно з ч.5 ст.383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу (ч.6 ст.383 КАС України).

Розглянувши подані документи і матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зазначено: "5.Надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; ...".

У заяві про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду по справі №280/1031/23 заявником не обгрунтовано з посиланням на норми права, що - "... Відповідно до даного рішення суду розрахунковою величиною, є 2684 грн. та треба цю величину множити на суму посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а потім з цієї суми вирахувати 65%, тобто 2684 грн. х 11980+2040+5467,80 що дорівнює 12667,07, але в довідці зазначена суттєво менша сума, а саме 8316 грн. Премія нараховується шляхом здійснення множення відсотку призначеної премії, а саме 140%, на суму посадового окладу, тобто 11980 грн. х 140%, що дорівнює 16772 грн., однак, в довідці зазначена також суттєво менша сума, а саме 11011,80 грн. ...".

У п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" не містяться норми щодо розрахунку наведеного заявником у заяві про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду по справі №280/1031/23.

При цьому, у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 18.04.2023 у справі №280/1031/23 відсутні будь-які обчислення сум грошового забезпечення заявника.

Відповідно до ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий лист Запорізького окружного адміністративного суду по даній справі позивач пред'явив до виконання заявою від 24.11.2023.

29.11.2023 державним виконавцем відкрито виконавче провадження №73449663 за виконавчим листом №280/1031/23.

У постанові Верховного Суду від 23.12.2022 у справі №0440/6728/18 (адіністративне провадження №К/990/23995/22) зазначено: "... 19.Приписами вказаних статей передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та, за наслідками розгляду даного звіту, як можливий варіант - накладення штрафу (в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України); визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду; визнання протиправними рішень, дій або бездіяльності органу виконавчої служби, приватного виконавця. 20.Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами для їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із невиконанням судового рішення в цій справі. 21.Крім того, відповідно до статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”. 22.Згідно з положеннями частини першої статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. 23.В частині першій статті 18 Закону України “Про виконавче провадження” йдеться про те, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. 24.З аналізу вищезазначених законодавчих норм вбачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України “Про виконавче провадження”. 25.Отже, враховуючи зазначене вище, доводи скаржника про необхідність ухвалення додаткового рішення про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, так як відповідачі понад 2 роки не виконують постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13.08.2020 є безпідставними, оскільки судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. ...".

За ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, другу вимогу, викладену в заяві ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, зобов'язального характеру суд вважає не обгрунтованою та не передбаченою ст.383 КАС України.

З огляду на викладе, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.241-243, 248, 383 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №280/1031/23 - відмовити.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Прасов