Рішення від 14.12.2023 по справі 260/4169/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2023 року м. Ужгород№ 260/4169/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (вул. Ференца Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (далі - відповідач) в якому просить:

1) прийняти рішення щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції в Закарпатській області поставити позивача на облік як пенсіонера ОВС і перерахувати позивачу пенсію, прирівняну до начальника будь-якого відділення зазначеного управління;

2) зобов'язати сектор по роботі з ветеранами органів внутрішніх справ ГУ НП в Закарпатській області, в разі винесення рішення в користь позивача, нараховувати позивачу пенсію, яка б відповідала будь-якій посаді начальника відділення ГУ НП й направити відповідне повідомлення до ГУ ПФ України в Закарпатській області та окрім того повідомити про це сектор із соціальних питань та роботи із постраждалими і членами їх сімей зазначеного управління;

3) справу розглянути в порядку спрощеного провадження та без повідомлення учасників у письмовому провадженні;

4) про наслідки розгляду цієї позовної заяви та прийняте з цього приводу рішення повідомити позивача за телефоном, що вказаний у позовній заяві та письмово за вищенаведеною адресою (а.с.1-5).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером та з грудня 1996 року отримує пенсію призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби і деяких інших осіб». Пенсія була призначена із застосуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення. На момент звільнення зі служби (при виході на пенсію) позивач обіймав посаду начальника відділення виконання покарань УМВС в Закарпатській області, яке тоді було в підпорядкуванні даного правоохоронного відомства, а Головне управління із питань виконання покарань, як його безпосередній вищий керівний орган - до Міністерства внутрішніх справ України. Позивач не погоджується з тим, що його віднесено до категорії пенсіонерів та ветеранів виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

Таку протиправність відповідача позивач обґрунтовує тим, що ніякої заяви та будь-якої згоди з цього приводу не подавав. На його думку дані обставини є грубим порушенням статті 19 Конституції України, котра гарантує правовий порядок в Україні на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не було передбачено законодавством. При цьому, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, котрі передбачені Конституцією й законами України. На обліку в ГУНП Закарпатської області позивач на час звернення до суду не перебував, що в свою чергу позивач також вважає протиправним оскільки понад 24 роки служив в органах внутрішніх справ.

Враховуючи вищезазначене, позивач з метою відновлення порушеного права та зобов'язання відповідача взяти його на облік як пенсіонера ОВС і перерахувати останньому пенсію, прирівняну до начальника будь-якого відділення зазначеного управління, звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду залишено дану позовну заяву без руху (а.с.14, 15).

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.28, 29).

У подальшому на адресу суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вбачається, що відповідач заперечує проти позовних вимог, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, у зв'язку з чим, просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с.31-34).

Позивач скористався своїм правом і подав до суду відповідь на відзив, згідно якої вбачається, що останній заперечує проти доводів відповідача наведених у письмовому відзиві та просить суд такий відхилити (а.с.40, 41).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно Виписки з Наказу УМВС України в Закарпатській області «По особовому складу» від 27 листопада 1996 року, № 401 о/с, підполковника внутрішньої служби ОСОБА_1 (м - 490123) - начальника відділення по виконанню покарань УМВС України в Закарпатській області з 05 грудня 1996 року звільнено зі служби відповідно до ст. 64 п. «а» (за віком) в Запас Збройних Сил (а.с.9).

Так, згідно Виписки з Наказу УМВС України в Закарпатській області «По особовому складу» від 06 грудня 1996 року № 415 о/с, наказ УМВС України в Закарпатській області № 401 о/с від 27.11.1996 року доповнено пунктом, а саме: пункт наказу в частині звільнення підполковника внутрішньої служби ОСОБА_1 (м - 490123) - начальника відділення по виконанню покарань УМВС України в Закарпатській області з 05 грудня 1996 року по ст. 64 п. «а» (за віком) в Запас Збройних Сил доповнити. Рахувати його звільненим з правом носіння форменного одягу (а.с.9).

Відповідно до Довідки про проходження служби щодо ОСОБА_1 встановлено наступне:

- з 08.08.1977 року по 20.10.1983 року, згідно Наказу УВС № 28 о/с від 09.08.1977 р. позивач обіймав посаду інспектора у справах неповнолітніх Мукачівського РВВС;

- з 20.10.1983 року по 07.05.1993 року згідно Наказу УВС № 96 о/с від 20.10.1983 р. позивач обіймав посаду заступника начальника Берегівського РВВС;

- з 07.05.1993 року по 27.11.1995 року згідно Наказу УВС № 134 о/с від 07.05.1993 р. позивач обіймав посаду першого заступника начальника лікувально-трудового профілакторію;

- з 27.11.1995 року по 05.12.1996 року згідно Наказу УВС № 412 о/с від 28.11.1995 р. позивач обіймав посаду начальника відділення по виконанню покарань УМВС України в Закарпатській області (а.с.10).

Спірні правовідносини між позивачем та відповідачем виникли з того, що на думку позивача, Головного управління Національної поліції в Закарпатській області повинно поставити позивача на облік як пенсіонера ОВС і перерахувати позивачу пенсію, прирівняну до начальника будь-якого відділення зазначеного управління, зокрема позивач просить зобов'язати сектор по роботі з ветеранами органів внутрішніх справ ГУ НП в Закарпатській області, в разі винесення рішення в користь позивача, нараховувати позивачу пенсію, яка б відповідала будь-якій посаді начальника відділення ГУ НП й направити відповідне повідомлення до ГУ ПФ України в Закарпатській області.

У зв'язку з вищенаведеним позивач звернувся з даним позовом до суду.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

У відповідності до вимог п.17 Положення Головне управління Національної поліції в Закарпатській області є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

Частиною першою статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:

1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;

2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом;

6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму та інші.

Як вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, позивачем до позовної заяви долучено копію пенсійного посвідчення за № 2854 від березня 2003 року (виданий УМВС України в Закарпатській області), що підтверджує призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності, по втраті годувальни, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992 року (а.с.7).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 730 від 16 вересня 2015 року «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України» наказу Національної поліції за № 23 від 06 листопада 2015 року про затвердження Положення про Головне управління Національної поліції в Закарпатській області (далі - Положення) створений територіальних органи Національної поліції на території Закарпатської області 07 листопада 2015 року створено юридичну особу Головне управління Національної поліції в Закарпатській області, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ (а.с.37).

Відтак, Головне управління Національної поліції в Закарпатській області не має жодних повноважень щодо поставлення на облік пенсіонерів системи МВС України або інших пенсіонерів, що не проходили службу в органах поліції або видавати будь-які довідки для перерахунків пенсії для пенсіонерів інших структур та служб.

Суд наголошує, що з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів системи органів внутрішніх справ безпосередньо за місцем їх проживання, керуючись п.п. 31, 32, 33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, вимогами наказу МВС від 25.09.2018 р. № 787 «Про організаційно - штатні зміни у МВС» при Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВС по Закарпатській області», створено сектор із соціально-гуманітарних питань.

До функцій сектору входить: надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо, а також розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їхніх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору.

15 квітня 2019 року ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області на виконання листа МВС України від 25 лютого 2019 року за № 2537/05/22-2019 здійснено передачу архівних облікових справ, документів, матеріалів та довідок, що стосуються пенсійного та соціального забезпечення пенсіонерів ОВС Закарпатській області до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ«ТМО МВС по Закарпатській області».

Що стосується зобов'язати сектор по роботі з ветеранами органів внутрішніх справ ГУНП України у Закарпатській області нарахувати позивачу пенсію, яка відповідала будь-якій посаді начальника відділення ГУНП й направити відповідне повідомлення до ГУ ПФ України у Закарпатській області, окрім того повідомити про це сектор зі соціальних питань та роботи із постраждалими і членами їх сімей зазначеного управління.

Головне управління Національної поліції в Закарпатській області є юридичною особою (код ЄДРПОУ 401089130). Згідно наявних в матеріалах справи доказів, судом встановлено, що в структурі ГУНП України у Закарпатській області не існує такого підрозділу, як сектор по роботі з ветеранами органів внутрішніх справ.

Інформація про структуру поліції Закарпаття апарат та окремі підрозділи є публічною інформацією, яка розміщена на офіційному сайті ГУНП України в Закарпатській області. В структурі ГУНП в Закарпатській області є сектор з питань пенсійного забезпечення. Сектор з питань пенсійного забезпечення ГУНП України у Закарпатській області забезпечує організацію роботи з питань пенсійного забезпечення в системі Національної поліції, тобто здійснює підготовку документів для призначення пенсій колишніх поліцейських та організацію інших питань пенсійного забезпечення відносно колишніх поліцейських (а.с.35 (на звороті)).

Ба більше, станом на день звернення позивача з даним позовом до суду триває ліквідаційна процедура УМВС України в Закарпатській області, тобто всі матеріали та архівні документи знаходяться у ліквідаційної комісії, а всі необхідні документи та довідки для перерахунку пенсії пенсіонери ОВС (колишні міліціонери) можуть отримати через уповноважений підрозділ Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Закарпатській області».

Відповідно до приписів пункту 3 розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, в новій редакції затвердженій постановою ППФ України від 02.03.2023 № 10-1, заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Тобто, згідно Порядку №10-1 для перерахунку пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонер звертаються із заявою про перерахунок пенсії до органу що призначає пенсії.

Враховуючи наведене, позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом щодо постановки на облік як пенсіонера ОВС і перерахувати позивачу пенсію, прирівняну до начальника будь-якого відділення до не уповноваженої особи, оскільки позивач ОСОБА_1 не проходив службу в органах Національної поліції, отже всі вимоги позивача не відносяться до повноважень та компетенції ГУНП в Закарпатській області є безпідставні та не підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (вул. Ференца Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець