Рішення від 06.12.2023 по справі 160/25422/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2023 рокуСправа №160/25422/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника адвоката Толстих Олександра Юрійовича до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03.10.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (до відділення поштового зв'язку таку подано 29.09.2023 року) ОСОБА_1 в особі представника адвоката Толстих Олександра Юрійовича до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач простить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, викладеної у листі від 19.09.2023 року №45399-35906/Р-01/8-0400/23, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 03.01.2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), з урахуванням вимог ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Означені позовні вимоги вмотивовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, викладеної у листі від 19.09.2023 року №45399-35906/Р-01/8-0400/23, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

15.11.2023 року від ГУ ПФУ в Донецькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління з 03.01.2023 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначену на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2023 року у справі № 160/1670/23 та обраховану відповідно до норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-VI. 21.08.2023 року (вхід № 35906/Р-0400-23) ОСОБА_1 звернулася до Головного управління з заявою довільної форми про перерахунок пенсії за віком, на яку було надано відповідь листом від 19.09.2023 №45399-35906/Р-01/8-0400/23 “Про розгляд звернення” згідно Закону України “Про звернення громадян”. Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2023 року у справі №160/1670/23 позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 03.01.2023 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Відповідно до частини першої статті 370 Кодекс адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. На виконання рішення суду Головним управлінням повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та з 03.01.2023 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Відповідно до розрахунку стажу (Форма РС-право) обрахованого по 31.12.2022, загальний страховий стаж позивача складає 34 роки 02 місяці 03 дні, у тому числі пільговий стаж роботи за Список № 1 - 07 років 02 місяці 03 дні. З огляду на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2023 року у справі №160/1670/23 не містило зобов'язання Головного управління виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», покладені судом зобов'язання вчинити дії були виконані Головним управлінням в повному обсязі.

21.11.2023 року позивач подав до суду відповідь на відзив де зазначив, що відповідач не подав будь - якого доказу на спростування зазначених в позовній заяві обставин. Отже висновки, зазначені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.10.2023 року зазначена вище справа розподілена та 04.10.2023 року передана судді Пруднику С.В.

06.10.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 03.01.2023 року в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Пенсія позивачу призначена на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2023 року у справі №160/1670/23.

Зверненням від 21.08.2023 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з вимогою перерахувати та обчислювати пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 у відповідності до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Перерахунок та виплату пенсії здійснити з дати призначення пенсії.

На зазначене звернення ОСОБА_1 отримала відмову, що і стало підставою для даного звернення до суду для захисту прав.

У листі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 19.09.2023 р. №45399-35906/Р-01/8- 0400/23, викладено наступне. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2023 по справі №160/1670/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 03.01.2023, на підставі пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням висновків суду. Рішення суду виконане в межах зобов'язань встановлених судом. Питання розрахунку розміру пенсії відповідно до статті 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» предметом судового розгляду не являлось.

Таким чином, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відмовлено у проведенні перерахунку пенсії Позивачу із врахуванням гарантій, встановлених спи8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у справі № 160/1670/23 - не розглядалось.

Відповідно до заяви за призначенням пенсії від 03.01.2023 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з питання призначення пенсії за віком, до якої серед іншого, було додано довідки що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників (№4100 від 04.11.2022, №124 від 30.05.2022 та №1-4/1818 від 21.08.2020).

Пенсія позивачу призначена на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 року у справі № 160/6052/22, яке набрало законної сили 22.08.2022 року.

Пенсію на підставі рішення суду позивач почала отримувати в 2022 році (після винесення рішення суду).

Судом у справі № 160/1670/23 вирішувалось питання про наявність права на призначення пенсії, а не про розмір та складові майбутньої пенсії, в тому числі з урахуванням гарантій, передбачених ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Таким чином, питання застосування до позивача гарантій, передбачених ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», дійсно судом у справі №160/1670/23 не розглядалось, як і не вирішувались питання про розрахунок пенсії.

Позивач, вважаючи порушеними його права на пенсійне забезпечення, звернулася з позовом до суду.

Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується, в тому числі, міжнародними зобов'язаннями України.

Особливою формою здійснення права на пенсію є пенсійні правовідносини, які водночас виступають як один із видів суспільних відносин. Пенсійні правовідносини розглядаються як особлива форма соціальної взаємодії, що об'єктивно виникає в суспільстві відповідно до закону, учасники якої мають взаємні кореспондуючі права та обов'язки і реалізують їх з метою задоволення своїх потреб та інтересів в особливому порядку, який не заборонений державою чи гарантований і охороняється нею в особі певних органів.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників, відповідно до яких право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників,, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п. «а» підрозділу 1 Розділу І «Гірничі Роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 - передбачена зайнятість протягом повного робочого дня на підземних роботах.

Таким чином, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та встановлені цими законами пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.

Відповідачем не заперечується робота ОСОБА_1 за Списком № 1 (та протягом повного робочого дня, що передбачено вимогами віднесення стажу до пільгового за Списком № 1 відповідно до ст.114 вищезазначеного Закону), проте цей стаж протиправно не зараховано до стажу на підземних роботах, хоча він підтверджується даними трудової книжки та уточнюючою довідкою.

Судом установлено, що відповідно до довідки про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.05.2022 вих. №124, виданою, роботодавцем в тому, що позивач повний робочий день працювала у ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» ПАТ «ДТЕТ ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»:

- з 09.11.2006 по 06.12.2006р. (28 днів), виконувала гірничі роботи з повним робочим днем у шахті на посаді в.о. медичної сестри підземної, що передбачено: Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.е згідно зі списками, затвердженими постановою КМУ від 16.01.2003 року №36;

- з 07.12.2006 по 21.12.2006р. (15 днів), виконувала гірничі роботи з повним робочим днем у шахті на посаді в.о. медичної сестри підземної, що передбачено: Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1 е згідно зі списками, затвердженими постановою КМУ від 16.01.2003 року №36;

з 01.02.2007 по 18.07.2007р. (5 місяців 18 днів), виконувала гірничі роботи з повним робочим днем у шахті на посаді медичної сестри підземної, що передбачено: Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.е згідно зі списками, затвердженими постановою КМУ від 16.01.2003 року №36.

Крім того, довідкою про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.08.2020 року вих. №1-4/1818, виданою в тому, що позивач повний робочий день працювала на ВСП «ШАХТА СТЕПОВА» ПрАТ «ДТЕТ ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» з 20.09.2012 по 14.03.2013, зайнята повний робочий день під землею обслуговуванням робітників, зайнятих в гірничому виробництві веденням гірничих та других видів робіт з метою видобутку вугілля, за посадою сестра медична підземна (5 місяців 25 днів), що передбачено: Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1е згідно зі списками, затвердженими постановою КМУ від 16.01.2003 року №36.

Також, довідкою про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 04.11.2022 вих. №4100, виданою в тому, що Позивач повний робочий день працює в ТОВ «ДТЕК СЕРВІС» і в період з 15.03.2013 по 30.09.2019 виконувала обслуговування підземних робітників, повний робочий день під землею за професією сестри медичної підземної вищої категорії здоров пункту №4 медичного центру департаменту з медицини праці, зараховано наступні періоди:

- з 15.03.2013 по 02.08.2016 року (3 роки 4 місяці 19 днів), що передбачено: Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1е згідно зі списками, затвердженими постановою КМУ від 16.01.2003 року №36;

- з 03.08.2016 по 30.09.2019 року (3 роки 1 місяць 28 днів), що передбачено: Списком №1, розділ 1, підрозділ 1, згідно зі списками, затвердженими постановою КМУ від 24.06.2016 року №461.

Всього, згідно з наданими довідками станом на 03.01.2023р., про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за вищевказані періоди ОСОБА_1 відпрацьовано: за списком №1 - 7 років 6 місяців 25 днів.

Отже, загальний страховий стаж позивача складав понад 33 роки, в тому числі стаж роботи за Списком №1 складав 7 років 6 місяців 25 днів. Зазначений пільговий підземний стаж в шахті з повним робочим днем підтверджується також трудовою книжкою НОМЕР_2 , копія якої надавалась відповідачу.

Слід зазначити, що Верховний Суд дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Зазначена позиція висловлена Верховним судом у постанові від 06.03.2019 р. у справі №345/4570/16 (№ рішення в ЄДРСР 80317669), у постанові від 03.04.2019 р. у справі №345/149/17 (№ рішення в ЄДРСР 80930546), у постанові від 29.12.2021 р. у справі №345/2562/17 (№ рішення в ЄДРСР 102362219).

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 19.09.2022 р. №45399- 35906/Р-01/8-0400/23 ОСОБА_1 зараховано стаж за Списком № 1 (з повним робочим днем на підземних роботах в шахті) - понад 7 років 6 місяців. Тож, на ОСОБА_1 розповсюджуються гарантії, передбачені ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". І тому суд вважає, що пенсія ОСОБА_1 має бути перерахована відповідачем з урахуванням зазначених гарантій.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1073,60 грн.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника адвоката Толстих Олександра Юрійовича до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, викладеної у листі від 19.09.2023 року №45399-35906/Р-01/8-0400/23, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 03.01.2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), з урахуванням вимог ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник