РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 грудня 2023 р. Справа № 120/11215/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за безпосередню участь у бойових діях забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.10.2022 по 31.10.2022 із розрахунку до 100000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Як зазначає представник позивача, ОСОБА_1 був призваний за мобілізацією згідно Указу президента України від 24.02.2022 № 69/2022 та направлений для проходження військової служби, як старший солдат у Військовій частині НОМЕР_1 . Відповідно до довідки від 02.11.2022 № 6673, виданої начальником штабу військової частини НОМЕР_1 , позивач безпосередньо приймає участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки, оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 04.07.2022 по теперішній час. Незважаючи на це, в період з 01.10.2022 по 31.10.2022 позивачу не була здійснена виплата у повному обсязі додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не нарахування та не виплати додаткової грошової винагороди у збільшеному розмірі за жовтень 2022 року, позивач звертається до суду з цим позовом.
Ухвалою від 31.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку визначеному статтею 262 КАС України. Встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
Окрім того, цією ухвалою витребувано у військової частини НОМЕР_1 докази на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.10.2022 по 31.10.2022, а також документально підтвердженої інформації щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої п. 1 Постанови №168 за період з 01.10.2022 по 31.10.2022.
22.08.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні. Так, відповідач зазначає, що виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). З метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, Міністр оборони України видав Окреме доручення від 23.06.2022 № 912/з/29.
Відповідач зауважує, що відповідно до вказаного доручення первинним документом, на підставі якого виготовляється та видається наказ про виплату додаткової винагороди особовому складу є рапорт командира підрозділу, який одночасно є рапортом про участь кожного військовослужбовця у бойових діях.
У журналі бойових дій медичної роти (перший запис датований 01.11.2022) зазначено, що позивач у складі лікарсько-фельшерських бригад продовжує виконувати бойове чергування з 31.10.2022 по 06.11.2022. Водночас, відповідач вказує, що цей запис суперечить відомостям з рапорту командира медичної роти майора ОСОБА_2 , адже з пункту 3 рапорту медичної роти військової частини НОМЕР_1 про виплату додаткової винагороди за жовтень 2022 року (вх. №16253 від 25.11.2022) відомо про його клопотання виплатити щомісячну додаткову винагороду в розмірі 30000 грн. військовослужбовцям медичної роти, в тому числі позивачу, за період з 01.10.2022 по 31.10.2022.
Відповідач зазначає, що не включення в рапорт командира підрозділу про участь кожного військовослужбовця у бойових діях свідчить про неучасть такого військовослужбовця в зазначених заходах. Отже, у спірний період позивачу були виплачені всі суми додаткової винагороди.
При цьому відповідач звертає увагу на те, що з набранням чинності постановою КМУ від 21.10.2022 № 1193 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413" було запроваджено форму довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, а тому довідки, видані Військовою частиною НОМЕР_1 , зокрема й та, на яку посилається позивач, втратили чинність, що також підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 814 від 20.12.2022 "Про організацію роботи з надання статусу учасника бойових дій", яким у пункті 8-1 визначено, що довідки про підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Військової частини НОМЕР_1 у бойових діях, видані посадовими особами Військової частини НОМЕР_1 до набрання чинності постановою КМУ № 1193 (до 25.10.2022), а також довідки видані не за затвердженою нею формою Додатку 6 до Порядку вважати недійсними. Недійсні довідки підлягають заміні на довідки за встановленою формою.
Окрім того, за змістом відзиву відповідач вказує на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з цим адміністративним позовом.
04.09.2023 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача, спростовуючи аргументи, що наведені у відзиві вказав про наступне. Так, на переконання представника позивача нарахована ОСОБА_1 додаткова винагорода за період з 01.10.2022 по 31.10.2023 не виплачена у належному розмірі. Крім того, довідка військової частини НОМЕР_1 від 02.11.2022 № 6673 є належним доказом, що підтверджує безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях у період з 04.07.2022 по теперішній час, в тому числі і у жовтні 2022 року.
Окрім того, за змістом відповіді на відзив представник позивача просить відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду та зазначає, що ОСОБА_1 у спірний період брав участь у бойових діях, тому не мав можливість приділити достатню кількість часу для вирішення питання щодо його грошового забезпечення.
18.10.2023 від сторони відповідача надійшли письмові заперечення, в яких представник відповідача серед іншого зазначає, що військовою частиною НОМЕР_1 надано всі наявні документальні докази щодо участі / неучасті позивача в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони. Інші докази військова частина НОМЕР_1 надати не може з огляду на їх відсутність.
Крім того, представник відповідача вкотре наголосив, що довідка від 02.11.2022 № 6673 є недійсною з огляду на її невідповідність вимогам постанови КМУ від 21.10.2022 № 1193.
Ухвалою суду від 31.10.2023 задоволено клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду. Поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з цим адміністративним позовом та відмовлено у задоволенні клопотання військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви без розгляду.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 був мобілізований на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/22 "Про загальну мобілізацію" та направлений для проходження військової служби у військову частину НОМЕР_1 .
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 02.11.2022 № 6673 старший лейтинант ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та приймає безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з 04.07.2022 по теперішній час.
У відповідності до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 05.11.2022 № 504 та додатку 1 до нього, ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду в розмір 30000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01.10.2022 по 31.10.2022.
Водночас позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у невиплаті йому в повному обсязі додаткової винагороди за період з 01.10.2022 по 31.10.2022 у розрахунку до 100000 на місяць, встановленої пунктом 1 Постанови № 168, що і стало приводом для звернення до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір між сторонами, суд керується та виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Статтею 2 Закону № 2232-XII визначено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Положеннями статті 3 Закону № 2232-XII передбачено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Згідно з Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2018 № 558 грошове забезпечення означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28.02.2022 прийняв постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168, в редакції чинній у спірний період).
Пунктом 1 вказаної постанови установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
З метою виконання вимог Постанови № 168 та врегулювання правовідносин щодо виплат військовослужбовцям Збройних сил передбаченого цієї постановою грошового забезпечення, 23.06.2022 Міністром оборони України прийнято Окреме доручення № 912/в/29 про врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, яке є обов'язковим для виконання посадовими особами військових частин Збройних сил України (далі - Окреме доручення)
Суд зауважує, що відповідно до пункту 1 Окремого доручення під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем, у тому числі: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій; бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або Штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави; бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями; бойових завдань зведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань зведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб); виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей; здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою; здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту; виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.
Відповідно до пунктів 2-4 Окремого доручення на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах:
- 100000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах);
- 30000 гривень - іншим військовослужбовцям (із дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби).
Райони ведення бойових дій визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави-відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального-штабу Збройних Сил України.
Окремо, відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України визначати інші райони ведення бойових дій (у т. ч. повітряного простору), в яких також здійснювалися заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з визначенням конкретного місця та часу їх проведення.
Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:
- бойовий наказ (бойове розпорядження);
- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Згідно з пунктами 5-6 Окремого доручення виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень здійснюється на підставі наказів:
- командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військових частини) - особовому складу військової частини;
- керівника вищого органу військового управління - командиром (начальником) військових частин.
В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 гривень за місяць обов'язково зазначити підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 3 до цього доручення).
Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.
Отже, з огляду на вказані нормативні положення, можливо дійти висновку, що підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, є відповідні накази командирів (начальників), а документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини за формою, затвердженою додатком № 1 Окремого доручення.
Судом встановлено, що командиром медичної роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 подано рапорт (від 25.11.2022 №16253), у якому командир просить виплатити щомісячну додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168, до рішення МОУ №912/з/29 від 23.06.2022 особовому складу Медичної роти у жовтні 2022 році. У вищезазначеному рапорті визначено окремі переліки осіб, яким грошова винагорода визначена у розмірі 100000 грн та у розмірі 30000 грн.
До вищезазначеного рапорту, у тому числі, включено відомості про виплату старшому лейтенанту ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30000 грн. за період з 01.10.2022 по 31.10.2022.
У відповідності до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 05.11.2022 № 504 та додатку 1 до нього, ОСОБА_1 виплачено додаткову винагороду в розмір 30000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01.10.2022 по 31.10.2022.
Позиція відповідача базується на тому, що не включення в рапорт командира підрозділу інформації про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районі у період здійснення вищезазначених заходів) свідчить про неучасть позивача в зазначених заходах.
Водночас, суд звертає увагу, що документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів є не тільки рапорт командира підрозділу, але й бойовий наказ, журнал бойових дій.
Відповідач, у відзиві на позовну заяву самостійно зазначає, що відомості рапорту командира та журналу бойових дій містять розбіжності. Так, військова частина НОМЕР_1 вказує, що журнал бойових дій містить інформацію, що позивач у складі лікарсько-фельшерських бригади продовжує виконувати бойове чергування з 31.10.2022 по 06.11.2022.
Дослідивши відомості журналу бойових дій підрозділу медична рота в/ч НОМЕР_1 (а.с. 70-72) судом встановлено, що такий журнал містить запис датований 01.11.2022 9:00 год. про те, що «екіпаж лікарсько-фельдшерської бригади у складі: ст. л-т м/с ….., ст. с-т …. продовжують виконувати бойове чергування з підсилення медичного забезпечення 3МБ в н.п. …. на санітарному автомобілі MERCEDES-SPRINTER 413 №2334н1 з 31.10.2022 по 06.11.2022, згідно бойового розпорядження командира в/ч НОМЕР_1 №2331 дск від 26.10.2022».
Тобто журнал бойових дій, що долучений відповідачем до відзиву, містить інформацію про те, що позивач продовжує виконувати бойове чергування з 31.10.2022 по 06.11.2022. Вищезазначений запис внесено до журналу бойових дій 01.11.2022.
Відтак, журнал бойових дій є документальним підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у жовтні 2022 році, як мінімум - 31.10.2022.
Водночас, військовою частиною НОМЕР_1 не надано копій журналу бойових дій, які б містили відомості, які внесені до 01.11.2022, хоча ухвалу суду від 31.07.2023 витребовувалась відповідна інформація. Не надання таких відомостей відповідач аргументує відсутністю у військової частини НОМЕР_1 будь-яких інших документальних доказів щодо участі / неучасті позивача в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що військовою частиною НОМЕР_1 протиправно не нараховано та не виплачено ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за 31.10.2022 в розрахунку до 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Відтак, з метою відновлення прав позивача військову частину НОМЕР_1 належить зобов'язати здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії 31.10.2022 в розрахунку до 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з врахуванням проведених виплат за цей період.
Водночас, підстави для нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у збільшеному розмірі за період з 01.10.2022 по 30.10.2022 судом не встановлено.
Зокрема, з приводу довідки від 02.11.2022 № 6673, виданої начальником штабу військової частини НОМЕР_1 , яка на переконання сторони позивача, підтверджує безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки, оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 04.07.2022 по теперішній час, суд зазначає наступне.
Вищезазначена довідка, в цілях виплати спірної доплати не відповідає вимогам Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29 та формі додатку № 1 Окремого доручення. Крім цього, у підставах про видання цієї довідки не зазначені документи, визначені абзацами 3, 4 та 5 пункту 3 цього Доручення, зокрема журнал бойових дій.
Поряд з цим суд зважає, на ту обставину, що видані військовою частиною НОМЕР_1 довідки, зокрема й та, на яку посилається позивач, втратили чинність, що підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 814 від 20.12.2022 "Про організацію роботи з надання статусу учасника бойових дій", у пункті 8-1 якого визначено, що довідки про підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Військової частини НОМЕР_1 у бойових діях, видані посадовими особами Військової частини НОМЕР_1 до набрання чинності постановою КМУ № 1193 (до 25.10.2022), а також довідки видані не за затвердженою нею формою Додатку 6 до Порядку вважати недійсними. Недійсні довідки підлягають заміні на довідки за встановленою формою.
У матеріалах справи відсутні докази оскарження та скасування такого наказу.
Відтак, суд не може взяти до увагу, долучену позивачем довідку від 02.11.2022 № 6673, в якості належного підтвердження його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.
Таким чином, суд констатує, що позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 01.10.2022 по 30.10.2022 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 та Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 № 912/в/29.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В силу приписів частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за 31.10.2022 в розрахунку до 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за 31.10.2022 в розрахунку до 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з врахуванням проведених виплат за цей період.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України (м. Вільнянськ, Запорізька область, 70002, код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Рішення суду сформовано: 13.12.2023.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна