РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
14 грудня 2023 р. Справа № 120/11716/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив на протиправність дій відповідача щодо відмови у перегляді дати призначення йому пенсії по інвалідності згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою суду від 04.08.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
23.08.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зокрема зазначив, що первинно за заявою позивача від 11.04.2022 йому призначено пенсію по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04.04.2022. В подальшому, після надходження з Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подання на призначення ОСОБА_2 пенсії по інвалідності за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивачу з 22.11.2022 призначено пенсію за спеціальним законом.
З огляду на викладене, відповідач вважає, що ГУ ПФУ у Вінницькій області діяло у відповідності до чинного законодавства та в межах своєї компетенції, тому підстав для перерахунку пенсії по інвалідності позивача з 11.04.2022 відповідно до Закону №2262 відсутні.
01.09.2023 від представника позивача отримано відповідь на відзив, в якій останній наголосив на тому, що рішення про призначення позивачу пенсії по інвалідності за загальним законом є протиправним, адже додані до заяви від 11.04.2022 документи давали підстав для призначення його довірителю пенсії з дати звільнення за спеціальним законом.
Ухвалою від 05.10.2023 витребувано в відповідача належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 від 11.04.2022 про призначення пенсії, а також копії доданих до неї документів, а також копії документів на підставі яких ОСОБА_2 22.11.2022 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
11.10.2023 витребувані в відповідача документи надійшли на адресу суду.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до довідки МСЕК від 04.04.2022 серії 12ААГ №011415 під час проходження служби йому встановлено ІІІ групу інвалідності строком до 01.05.2023.
11.04.2022 командиром військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) відносно позивача прийнято наказ №137-РС від 11.04.2022, яким старшого лейтенанта ОСОБА_2 звільнено у відставку за підпунктом "б" пункту другого частини п'ятої (за станом здоров'я) ст. 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №116/НСТ від 21.04.2022 позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення з 21.04.2022.
11.04.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області із заявою про здійснення призначення та нарахування пенсії по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 04.04.2022 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В подальшому, за заявою ОСОБА_2 від 16.11.2022 Вінницьким ОТЦК та СП підготував та 22.11.2022 направив до ГУ ПФУ у Вінницькій області подання про призначення позивачу пенсії по інвалідності у зв'язку із звільненням у відставку згідно наказу командира в/ч НОМЕР_2 від 21.04.2022 №116/НСТ.
З 22.11.2022 позивачу припинено виплату пенсії по інвалідності призначену за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та з 22.11.2022 призначено пенсію по інвалідності, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В січні 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату йому пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" починаючи з 04.04.2022.
Листом від 24.01.2023 за №969-833/П-02/8-0200/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, покликаючись на положення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1, вказало на відсутність підстав для перегляду дати призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд в першу чергу виходить з того, що предметом спору за цим позовом є відмова у перегляді дати призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону № 2262-XII, військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Статтею 7 Закону № 2262-XII визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно зі статтею 18 Закону № 2262-XII, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Статтею 26 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-XII, пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до виписки з акту огляду серії ААГ №011415 від 04.04.2022 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності до 01.05.2023, причиною інвалідності зазначено: "Захворювання, ТАК, отримане в період проходження військової служби". Дата чергового переогляду квітень 2023 року.
Згідно акту огляду серії ААГ №031774 від 13.10.2022, за наслідком проведення повторного огляду, підтверджено ІІІ групу інвалідності. Дата чергового переогляду жовтень 2023 року.
У зв'язку вказаною обставиною Головним управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області з 04.04.2022 за заявою позивача від 11.04.2022 призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд наголошує, що відповідно до частини 2 та 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 2.2 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу.
В даному випадку суд враховує, що з 22.11.2022 позивачу припинено виплату пенсії по інвалідності за нормами Закону №1058 та призначено за нормами Закону №2262 з підстав встановлення ОСОБА_2 з 04.04.2022 ІІІ групи інвалідності.
Отже, призначаючи позивачу пенсію з 22.11.2022 відповідач визначив, що в позивача наявні підстав для отримання відповідного виду пенсії за нормами Закону №2262.
В контексті наведеного суд враховує, що згідно приписів ст. 50 № 2262-XII пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
В даному випадку, згідно наявних в матеріалах справи доказів та з урахуванням положень ст. 26 Закону №2262, яким визначено строки призначення та виплати пенсії по інвалідності, в позивача право на отримання відповідного виду пенсії виникло з дати встановлення інвалідності медико-соціальною експертною комісією, тобто з 04.04.2022 (дня встановлення ІІІ групи інвалідності).
За наведених обставин, суд вважає, що позивач набув право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262 з дати встановлення йому інвалідності. При цьому, територіальному органу Пенсійного фонду України були надані всі необхідні документи для призначення відповідного виду пенсії, визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Правління Пенсійного фону України від 30.01.2007 за № 3-1, в підтвердження чого свідчить те, що з 22.11.2022 відповідач призначив ОСОБА_2 пенсію по інвалідності за нормами Закону №2262.
З огляду на викладене, суд приходить висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті позивачу пенсії по інвалідності згідно Закону №2262 з 04.04.2022, адже саме з вказаної дати ОСОБА_2 набув право на отримання відповідного виду пенсії та за її призначенням звернувся до відповідача в межах 12 місяців з дати виникнення такого права.
В той же час, визначаючись щодо вимог зобов'язального характеру, суд враховує, що у відповідності до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даному випадку, враховуючи положення ст. 26 Закону №2262, якими визначено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а також зважаючи, що згідно Довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААГ №011415 інвалідність позивачу встановлена 04.04.2022, то й право на призначення пенсії по інвалідності за Законом №2262 в ОСОБА_2 виникло з цієї дати.
З огляду на викладене, на переконання суду, за наявності в позивача права на отримання з 04.04.2022 пенсії по інвалідності за Законом №2262, відповідач протиправно відмовив у реалізації останнім такого права.
Таким чином, перевіривши обґрунтованість основних доводів сторін та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов до переконання про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача, обравши при цьому правильний і найбільш ефективний спосіб захисту прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві, а саме шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04.04.2022 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 пенсії по інвалідності починаючи з 04.04.2022, обчисливши її розмір відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум пенсії по інвалідності обчисленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1073,60 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_2 у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04.04.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії по інвалідності починаючи з 04.04.2022, обчисливши її розмір відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум пенсії по інвалідності обчисленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три гривні) 60 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна