Ухвала від 12.12.2023 по справі 120/8729/23

УХВАЛА

м. Вінниця

12 грудня 2023 р. Справа № 120/8729/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

25 липня 2023 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому окрім іншого йдеться про необхідність залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду, що розцінено як відповідне клопотання. Таке клопотання обґрунтоване тим, що позивач повинен був дізнатися про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі щодо відсутності сформованої довідки як складової в алгоритмі перерахунку пенсії ще 01 січня відповідного року. При цьому, на думку представника відповідача, посилання ОСОБА_1 на отримання листа відповідача у відповідь на його заяву не є моментом, з якого слід обчислювати строк звернення до адміністративного суду, адже отримання такого листа не змінює момент, з якого він повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов'язується із початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку. За наведених обставин, представник відповідача вважає, що наявні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду, суд зважає на таке.

Підстави та порядок залишення позову без розгляду визначені статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Так, пунктом 8 частини 1 статті 240 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Водночас згідно з частинами 3 та 4 статті 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відтак однією із підстав для залишення позовної заяви без розгляду є недотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, що виявлено судом після відкриття провадження у справі (за умови неподання заяви про поновлення такого строку або відсутністю поважних причин для його поновлення).

Особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).

Відтак, як правило, строк звернення до адміністративного суду із вимогами щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень становить шість місяців, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як свідчить зміст позовної заяви, така обґрунтована протиправними діями Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії станом на 01 січня 2021 року.

При цьому Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом із тим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1 (надалі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Такі висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19 (вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року).

Як слідує з матеріалів справи, в квітні 2023 року представниця позивача звернулася до відповідача із заявою, в якій просила підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення його довірителя станом на 01 січня 2021 року із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01 січня 2021 року на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до додатків 1, 14 постанови № 704.

Листом від 05 травня 2023 року вих. № 06/8809 відповідач повідомив представницю позивача про те, що з метою зняття соціального напруження серед осіб, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України розглядається питання щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії за зверненням громадян у добровільному порядку без судових рішень. Тобто, Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки фактично відмовив позивачу у виготовленні оновленої довідки станом на 01 січня 2021 року, про що повідомив листом від 05 травня 2023 року.

Відтак представниця позивача реалізувала право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, звернувшись із заявою до відповідача щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення її довірителя станом на 01 січня 2021 року (тобто в даному випадку йдеться про заявницький принцип щодо реалізації позивачем права на перерахунок пенсії).

Проте за результатами розгляду такої заяви відповідач відмовив у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

А тому саме відмова Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що оформлена листом від 05 травня 2023 року, порушує права позивача на перерахунок пенсії.

Відтак з моменту отримання листа відповідача від 05 травня 2023 року позивач (його представник) дізнався про порушення таких прав.

При цьому представниця ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом щодо оскарження таких дій відповідача 20 червня 2023 року, тобто у встановлений шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що шестимісячний строк звернення до суду позивачем не пропущено, а тому клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 122, 123, 240, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду залишити без задоволення.

Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович