Справа № 761/45144/23
Провадження № 1-кс/761/29257/2023
08.12.2023 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання детектива про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_2 проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженніза № 72023000410000026 від 07.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КК України.
Підставою внесення відомостей до Єдиного реєстру досудового розслідування висновок аналітика складений за результатами проведення аналітичного дослідження, з використанням інформації, що міститься в інформаційних системах ІНФОРМАЦІЯ_3 та інших джерелах.
Так, відповідно до матеріалів кримінального провадження вбачається, що ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2021 № 1706 (зі змінами) затверджено перелік комунальних підприємств ІНФОРМАЦІЯ_4 у розрізі уповноважених органів та галузевих управлінь. Станом на 31.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_5 ЄДРПОУ НОМЕР_1 (далі -ЛМР) є засновником 78 комунальних підприємств, з часткою у статутних фондах 100%.
Перелік Львівських комунальних підприємств у розрізі уповноважених органів та галузевих управлінь, актуальний в періоді часу з 01.01.2019 по 30.11.2021, затверджено ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2017 № 1467 (зі змінами).
Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Украі?ні діють підприємства унітарні та корпоративні (ч. 3 ст. 63 Господарського кодексу Украі?ни (далі - ГКУ)).
Унітарне підприємство створюється одним засновником, якии? виділяє необхідне для того маи?но, формує відповідно до закону статутнии? капітал, не поділении? на частки (паі?), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, якии? призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі і?і? утворення), керує підприємством і формує и?оготрудовии? колектив на засадах трудового наи?му, вирішує питання реорганізаціі? та ліквідаціі? підприємства.
Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігіи?ноі? організаціі? або на приватніи? власності засновника (ч. 4 ст. 63 ГКУ).
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ)).
Для здійснення фінансово-господарської діяльності територіальна громада міста Львова, як власник, наділяє комунальні підприємства статутними капіталами.
Львівські комунальні підприємства підпорядковуються департаментам, управлінням та районним адміністраціям ІНФОРМАЦІЯ_1 , які мають статус уповноважених органів цих підприємств.
Станом на 31.03.2023 дванадцять Львівських комунальних підприємств мають зареєстрований статутний капітал в розмірі понад 100 млн. грн.
Так, згідно інформації, отриманої від ІНФОРМАЦІЯ_6 (лист від 25.04.2023 № 2902-вих-49701), зареєстрований розмір статутного капіталу таких комунальних підприємств становить, зокрема:
• ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - 2 809 509 797,28 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » - 2 654 517 367,24 грн.
• ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » - 2 024 784 354,00 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_10 » - 1 931 556 350,93 грн.
• ЛК « ІНФОРМАЦІЯ_11 » - 1 357 742 971,46 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » - 698 080 935,63 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » - 342 223 040,85 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » - 330 579 369,00 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » - 282 330 139,94 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » - 261 234 923,00 грн.
• КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » - 216 179 242,25 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_18 » - 159 645 202,00 грн.
Статутнии? капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою (ч. 4 ст. 78 ГКУ).
Встановлено, що протягом 2019-2022 років та першого кварталу 2023 року ЛМР не прии?мались рішення (ухвали) про збільшення розмірів статутних капіталів вказаних вище комунальних підприємств, окрім ухвали ЛМР від 22.12.2022№ 2860 про визначення розмірів статутних капіталів ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_14 », а також ухвали ЛМР від 02.03.2023 № 2887 про визначення розміру статутного капіталу ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».
В частині четвертій статті 17 Закону Украі?ни «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» зазначено, що для державноі? реєстраціі? змін до відомостеи? про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичноі? особи, крім змін до відомостеи?, передбачених частиною п'ятою цієі? статті, серед іншого подаються такі документи:
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичноі? особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформаціі? про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичноі? особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) і?і? засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здіи?снення зв'язку з юридичною особою;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі.
Пункт п'ятий частини першоі? статті 28 цього Закону містить підстави для відмови у державніи? реєстраціі?, у тому числі:
5) документи суперечать вимогам Конституціі? та законів Украі?ни.
Державними реєстраторами ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке є структурним підрозділом ЛМР,а відтак підконтрольне та підзвітне зазначеному органу місцевого самоврядування, у 2019-2023 роках мали випадки проведення державної реєстрації змін до статутів вищевказаних комунальних підприємств, зокрема, в частині збільшення розмірів статутних капіталів.
Для проведення реєстрації збільшення розмірів статутних капіталів представники комунальних підприємств надавали державним реєстраторам накази уповноважених органів (структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_1 ), в яких як підстава для їх видачі зазначались не ухвали ІНФОРМАЦІЯ_1 про збільшення розміру статутного капіталу комунального підприємства, а вказувались ухвали ІНФОРМАЦІЯ_1 та рішення виконавчого комітету ЛМР, якими передбачено внески до статутного капіталу комунальних підприємств.
Внесок органу місцевого самоврядування до статутного капіталу комунального підприємства здійснюється відповідно до статей 26, 59, підпункту6 пункту 111 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 91 Бюджетного кодексу України (далі - БКУ).
Зокрема, згідно статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:
27) прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.
Відтак, міська рада вправі в місцевому бюджеті передбачати видатки на здійснення внесків до статутного капіталу комунального підприємства.
Однак, для здійснення державної реєстрації змін про збільшення розміру статутного капіталу комунального підприємства, відповідно до частини четвертої статті 78 ГКУ, необхідне прийняття саме міською радою, як власником комунального підприємства, окремого рішення (ухвали) про визначення (збільшення) розміру статутного капіталу такого підприємства, уповноваженняна здійснення реєстраційних дій, внесення змін до статуту тощо.
Натомість, рішення міської ради про внесення змін до місцевого бюджету, якими передбачено видатки на внески до статутного капіталу комунальних підприємств, не слід вважати рішеннями про визначення (збільшення) розміруїх статутного капіталу, а визначають бюджетне призначення коштів місцевого бюджету.
Враховуючи вищенаведене, є достатні підстави вважати, що державні реєстратори ІНФОРМАЦІЯ_6 у 2019-2022 роках та в першому кварталі 2023 року проводили реєстрацію збільшення розмірів статутних капіталів вказаних вище комунальних підприємств (нових редакцій статутів) всупереч вимогам частини четвертої статті 78 ГКУ, тобто за відсутності рішень (ухвал) ІНФОРМАЦІЯ_1 про їх збільшення. За даних обставин також вбачаються ознаки порушення вимоги пункту п'ятого частини першоі? статті 28 Закону Украі?ни «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Виключення становлять лише реєстрації збільшення розмірів статутних капіталів ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ухвала ЛМР від 22.12.2022 № 2860), а також реєстрація збільшення розміру статутного капіталу ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ухвала ЛМР від 02.03.2023 № 2887).
Після такого роду державних реєстрацій збільшення розмірів статутних капіталів комунальних підприємств (нових редакцій статутів), службові особи уповноважених органів вищезгаданих комунальних підприємств, використовуючи ухвали ЛМР, рішення виконкому ЛМР та розпорядження Львівського міського голови, видані на виконання ухвал ЛМР та рішень виконкому ЛМР, якими були передбачені внески до статутного капіталу комунальних підприємств, за відсутності рішень міської ради про визначення (збільшення) розміру статутного капіталу комунального підприємства погоджували розписи використання коштів, виділених з бюджету розвитку як внески до статутного капіталу комунальних підприємств, та перераховували кошти бюджету розвитку цим комунальним підприємствам.
Протягом 2019-2022 років та першого кварталу 2023 року службовими особами уповноважених органів (структурних підрозділів міської ради) за відсутності рішень ЛМР про збільшення розмірів статутних капіталів комунальних підприємств з бюджету розвитку надано комунальним підприємствам коштів та передано майна (відмінного від грошових коштів) під виглядом внесків до статутних капіталів на загальну суму 5 889 182 803 грн., зокрема:
• ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - 1 428 000 664 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » - 998 509 266 грн.
• ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » - 959 764 767 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_10 » - 955 802 986 грн.
• ЛК « ІНФОРМАЦІЯ_11 » - 545 690 639 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » - 384 788 960 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » - 143 336 979 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » - 206 687 528 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » - 144 255 948 грн.
• КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » - 111 513 000 грн.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » - 10 832 066 грн.
Також, в ході аналітичного дослідження також встановлено, що в розділі 8 «Статутний капітал Підприємства» статутів комунальних підприємств (за виключенням ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 ») міститься пункт наступного змісту:
У разі, якщо вартість активів Підприємства за результатами його діяльності виявиться меншою, ніж розмір статутного капіталу, передбачений статутом Підприємства, Уповноважений орган зобов'язаний провести у встановленому законодавством порядку зменшення його статутного капіталу, але не нижче від встановленого цим статутом мінімального розміру статутного капіталу.
Із врахуванням зазначених вимог статутів, за результатами діяльності
за 2022 рік (згідно даних балансів (звітів про фінансовий стан) на 31.12.2022 року) статутні капітали комунальних підприємств мали б бути зменшені уповноваженими органами до наступних розмірів:
• ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - 2 364 943 000 грн. замість зареєстрованого 2 809 509 797,28 грн. Сума завищення - 444 566 797 грн. або близько 16%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » - 1 106 632 000 грн. замість зареєстрованого 2 654 517 367,24 грн.Сума завищення - 1 547 885 367 грн. або близько 58%.
• ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » - 755 915 000грн. замість зареєстрованого 2 024 784 354,00 грн. Сума завищення - 1 248 869 354 грн. або близько 63%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_10 » - 634 052 000 грн. замість зареєстрованого 1 931 556 350,93 грн. Сума завищення - 1 297 504 350 грн. або близько 67%.
• ЛК « ІНФОРМАЦІЯ_11 » - 463 026 000 грн. замість зареєстрованого 1 357 742 971,46 грн. Сума завищення - 894 716 971 грн. або близько 66%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » - 192 921 000 грн. замість зареєстрованого 698 080 935,63 грн. Сума завищення - 505 159 935 грн. або близько 72%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » - 71 244 000 грн. замість зареєстрованого 342 223 040,85 грн. Сума завищення - 270 979 040 грн. або близько 79%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » - 311 914 000 грн. замість зареєстрованого 330 579 369,00 грн. Сума завищення - 18 665 369 грн. або близько 6%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » - 13 654 900 грн. замість зареєстрованого 282 330 139,94 грн. Сума завищення - 268 675 239 грн. або близько 95%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » - 217 452 000 грн. замість зареєстрованого 261 234 923,00 грн. Сума завищення - 43 782 923 грн. або близько 17%.
• КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » - 31 732 000 грн. замість зареєстрованого 216 179 242,25 грн. Сума завищення - 184 447 242 грн. або близько 85%.
• ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_18 » - зареєстровано 159 645 202,00 грн., зменшенню не підлягає.
Однак, всупереч вимогам статутів комунальних підприємств про зменшення розмірів статутних капіталів із врахуванням вартості активів підприємства, службові особи уповноважених органів протягом 2019-2023 років не проводили у встановленому законодавством порядку зменшення розмірів статутного капіталу вище перелічених комунальних підприємств.
Більше того, замість зменшення розмірів статутних капіталів комунальних підприємств відбувалось необґрунтоване їх збільшення та, як наслідок, витрачання значних сум коштів бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету Львова із застосуванням схеми внесків до статутних фондів, розмір яких реєструвався всупереч чинному законодавству (за відсутності рішень міської ради про їх збільшення) та не підтверджувався наявними активами підприємств.
Слід зауважити, що не включення до статутів ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » вищевказаного положення (умови, за наявності якоїуповноважений орган зобов'язаний провести у встановленому законодавством порядку зменшення статутного капіталу комунального підприємства) суперечить положенням пункту 8.5. розділу 8 «Статутний капітал Підприємства» Типового статуту Львівського комунального підприємства, затвердженого ухвалою ЛМР від 09.12.2004 № 1908 (зі змінами та доповненнями, внесеними ухвалою ЛМР від 01.12.2005 № 2884 та ухвалою ЛМР від 15.11.2007 № 1256).
Також варто зазначити, що мінімальні розміри статутного капіталу ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ЛК « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » у статутах цих комунальних підприємств дорівнюють розмірам статутного капіталу, збільшення яких здійснювалось їх уповноваженими органами всупереч вимогам ч. 4 ст. 78 ГКУ (за відсутності рішень міської ради про визначення (збільшення) розміру статутного капіталу).
Такі дії службових осіб уповноважених органів ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ЛК « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » давали можливість не зменшувати розмір статутного капіталу за результатами діяльності за рік, незважаючи на вкрай малу вартість активівцих комунальних підприємств.
Тим самим службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 створювалась видимість стабільності функціонування комунальних підприємств, відсутності фінансових проблем, їхньої надійності як партнерів тощо. Хоча по факту господарська діяльність переважної більшості вищевказаних комунальних підприємств на протязі 2019-2022 років була та на сьогодні залишається системно збитковою.
Також слід звернути увагу на те, що видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України (ч. 5 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет;видатки, пов'язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад, - відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети (ч. 1 ст. 64 цього Закону).
Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом. До видатків бюджету не належать: погашення боргу; надання кредитів з бюджету; розміщення бюджетних коштів на депозитах; придбання цінних паперів; повернення надміру сплачених до бюджету сум податків і зборів та інших доходів бюджету, проведення їх бюджетного відшкодування (п. 13 ч. 1 ст. 2 БКУ).
Витрати бюджету - видатки бюджету, надання кредитів з бюджету, погашення боргу та розміщення бюджетних коштів на депозитах, придбання цінних паперів (п. 14 ч. 1 ст. 2 БКУ).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»бюджет розвитку - доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для реалізації програм соціально-економічного розвитку, зміцнення матеріально-фінансової бази.
Частиною 7 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку відповідної території, пов'язаної із здійсненням інвестиційної діяльності, здійснення інших заходів, пов'язаних з розширеним відтворенням, а також на погашення місцевого боргу.
Одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету (п. 38 ч. 1 ст. 2 БКУ).
Видатки бюджету класифікуються за економічною характеристикою операцій, що здійснюються при їх проведенні (економічна класифікація видатків бюджету). За економічною класифікацією видатків бюджету видатки бюджету поділяються на поточні та капітальні (ч. 5 ст. 10 БКУ).
У складі витрат (видатків) бюджету виділяються витрати (видатки) споживання і витрати (видатки) розвитку відповідно до бюджетної класифікації (ч. 7 ст. 10 БКУ).
До надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать надходження бюджету розвитку місцевих бюджетів (визначені в частині першій статті 71 цього Кодексу) (п. 1 ч. 1 ст. 691 БКУ).
Надходження бюджету розвитку місцевих бюджетів включають місцеві запозичення, здійснені у порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України (п. 9 ч. 1 ст. 71 БКУ).
Відповідно до частини другої статті 71 БКУ до витрат бюджету розвитку місцевих бюджетів належать, у тому числі:
1) погашення місцевого боргу, в тому числі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах;
2) капітальні видатки, включаючи капітальні трансферти іншим бюджетам (крім капітальних видатків, що здійснюються за рахунок визначених пунктами2-13 частини першої статті 691 цього Кодексу надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів);
3) внески органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування до статутного капіталу суб'єкта господарювання.
Капітальні видатки бюджету розвитку спрямовуються на: соціально-економічний розвиток регіонів; виконання інвестиційних проектів; будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального господарства; будівництво газопроводів і газифікацію населених пунктів; будівництво і придбання житла окремим категоріям громадян відповідно до законодавства; збереження та розвиток історико-культурних місць України та заповідників; будівництво та розвиток мережі метрополітенів; придбання вагонів для комунального електротранспорту; розвиток дорожнього господарства; придбання шкільних автобусів та автомобілів швидкої медичної допомоги; оновлення матеріально-технічної бази комунальних закладів охорони здоров'я, комп'ютеризацію та інформатизацію закладів загальної середньої освіти і комунальних закладів охорони здоров'я; природоохоронні заходи;інші заходи, пов'язані з розширеним відтворенням(ч. 3 ст. 71 БКУ).
Бюджет розвитку місцевих бюджетів є складовою частиною спеціального фонду місцевих бюджетів (ч. 4 ст. 71 БКУ).
Поняття капітальних видатків бюджету розвитку, визначене в ч. 3 ст. 71 БКУ та поняття «місцевого боргу» (п. 35 ч. 1 ст. 2 БКУ (загальна сума боргових зобов'язань Автономної Республіки Крим, обласної ради чи міської територіальної громади з повернення отриманих та непогашених кредитів (позик) станом на звітну дату, що виникають внаслідок місцевого запозичення)) кореспондуються із ч. 7 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
У статті 89 БКУ наведено перелік видатків, що здійснюються з бюджетів міських територіальних громад.
Статтею 91 БКУ встановлено перелік видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх рівнів місцевих бюджетів. Це перелік видатків, що здійснюються з місцевих бюджетів на заходи програм місцевого значення відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 82 та ч. 2 ст. 83 БКУ, що пов'язані з фінансуванням повноважень і функцій на реалізацію прав, обов'язків Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування, які маються місцевий характер. Такі повноваження називаються власними повноваженнями органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 21 статті 91 БКУ з усіх місцевих бюджетів можуть здійснюватися видатки на інші програми, пов'язані з виконанням власних повноважень, затверджені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою Радою згідно із законом.
Статтями 89, 91 БКУ не передбачено видатки на утримання (тобто видатки споживання чи поточні) комунальних підприємств чи інших суб'єктів господарювання.
Водночас, видатки місцевих бюджетів на оплату праці, комунальні послуги, інші поточні видатки передбачаються органам місцевого самоврядування та організаціям, що створені ними у встановленому порядку, які повністю утримуються за рахунок відповідного місцевого бюджету та мають статус бюджетної установи. Такі видатки є поточними.
Видатки місцевих бюджетів, визначені статтею 91 БКУ, можуть спрямовуватись комунальним підприємствам (одержувачам бюджетних коштів) на виконання певних заходів регіональних програм, замовником яких є орган місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 1.1. глави 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_19 від 12.03.2012 № 333, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769 (далі - Інструкція № 333) економічна класифікація видатків бюджету призначена для чіткого розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними характеристиками операцій, які здійснюються відповідно до функцій держави та місцевого самоврядування.
Видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються за такими кодами економічної класифікації видатків бюджету:
поточні видатки: 2281 «Дослідження і розробки, окремі заходи розвитку по реалізації державних (регіональних) програм»; 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку»; 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)»;
капітальні видатки: 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» (п. 1.5. глави 1 Інструкції № 333).
За кодом 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» органи управління перераховують капітальні трансферти одержувачам (тобто всі капітальні видатки одержувачів) та внески у статутні капітали суб'єктів господарювання відповідно до законодавства (підпункт 3.2.1 пункту 3 Інструкції № 333).
Варто звернути увагу, що код економічної класифікації видатків 3210 розміщений у главі 3 Інструкції № 333 - «Капітальні видатки».
Згідно пункту 1.6 глави 1 Інструкції № 333 терміни та поняття вживаються у такому значенні:
капітальні видатки - це видатки, які спрямовуються на придбання основного капіталу (обладнання і предметів довгострокового користування), необоротних активів (у тому числі землі, нематеріальних активів тощо), на капітальні інвестиції, капітальний ремонт; на створення державних запасів і резервів; на придбання капітальних активів; невідплатні платежі, компенсацію втрат, пов'язаних з пошкодженням основного капіталу. Критерії (вартісний та часові показники) капітальних видатків регулюються чинним законодавством;
капітальні трансферти - це невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсацію втрат, пов'язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення статутного капіталу суб'єктів господарювання відповідно до законодавства. До цієї категорії включаються також трансфертні платежі підприємствам для покриття збитків, акумульованих ними протягом ряду років або таких, які виникли в результаті надзвичайних обставин. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які мають одноразовий і нерегулярний характер як для надавача (донора), так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення;
поточні видатки - це видатки, які спрямовуються на виконання бюджетних програм та забезпечують поточне функціонування бюджетних установ, проведення досліджень, розробок, заходів та надання поточних трансфертів населенню і підприємствам (установам, організаціям).
Відтак, внески у статутні капітали суб'єктів господарювання, відповідно до підпункту 3.2.1 пункту 3.2. глави 3 Інструкції № 333, є видатками одержувачів бюджетних коштів та здійснюються за кодом економічної класифікації видатків 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».
Жодних винятків Бюджетний кодекс України та Інструкція № 333 не встановлюють.
Поряд з цим, частиною першою статті 74 БКУ визначено, що місцеві запозичення здійснюються з метою фінансування бюджету розвитку:
бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів міських територіальних громад та використовуються для створення, приросту
чи оновлення стратегічних об'єктів довготривалого користування або об'єктів, що забезпечують виконання завдань Верховної Ради Автономної Республіки Крим та міських рад, спрямованих на задоволення інтересів населення Автономної Республіки Крим і міських територіальних громад.
Видатки на обслуговування місцевого боргу здійснюються за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету (ч. 5 ст. 74 БКУ).
Обслуговування державного (місцевого) боргу - операції щодо здійснення плати за користування кредитом (позикою), сплати комісій, штрафів та інших платежів, пов'язаних з управлінням державним (місцевим) боргом.
До таких операцій не належить погашення державного (місцевого) боргу. (пункт 371 частини першої статті 2 БКУ).
Погашення державного (місцевого) боргу - операції з повернення позичальником кредитів (позик) відповідно до умов кредитних договорів та/або розміщення (емісії) боргових цінних паперів (п. 411 ч. 1 ст. 2 БКУ).
Враховуючи наведене, повернення тіла кредиту є операцією з погашення місцевого боргу, а сплата відсотків за користуванням кредитом, комісій, штрафів та інших платежів відноситься до обслуговування місцевого боргу.
Код 2000 «Поточні видатки» (глава 2 Інструкції № 333) включає в себе код 2400 «Обслуговування боргових зобов'язань» (пункт 2.3. глави 2 Інструкції № 333), до якого належить, у тому числі, код 2420 «Обслуговування зовнішніх боргових зобов'язань» (підпункт 2.3.2. пункту 2.3. глави 2 Інструкції № 333):
1) плата за користування кредитами (позиками), відсотки (дохід) за зовнішніми борговими зобов'язаннями;
2) дисконт/премія за борговими цінними паперами, розміщеними на зовнішньому ринку (різниця між ціною розміщення (продажу) та номінальною вартістю боргових цінних паперів);
3) сплата комісійних зборів за внутрішніми борговими зобов'язаннями, комісійної винагороди банку при здійсненні платежів за державним (місцевим) зовнішнім боргом, у тому числі при купівлі, обміні (конвертації) валютних коштів, та комісійних витрат банків-кореспондентів, а також штрафів та зборуна обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій з купівлі іноземної валюти, сплата яких пов'язана із здійсненням платежів за державним (місцевим) зовнішнім боргом.
Поряд з цим, 30.12.2022 між ІНФОРМАЦІЯ_20 (далі - ЄБРР) укладено кредитний договір (операційний номер НОМЕР_2 ), згідно якого ЄБРР погоджується надати ІНФОРМАЦІЯ_21 кредит у сумі не більше 25 000 000 євро. Кредитний договір від імені ЛМР службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_22 .
У вказаному кредитному договорі зазначено, що кошти кредиту будуть спрямовані на прийнятні потреби оборотного капіталу. Перелік прийнятних потреб оборотного капіталу містяться в додатку 1 до вказаного кредитного договору, а саме:
a) витрати на персонал, включаючи заробітну плату та пов'язані обов'язкові платежі та витрати;
b) комунальні послуги: водопостачання (гаряча та холодна вода), каналізація, опалення, послуги з розподілу/доставки газу, послуги з розподілу/доставки електроенергії;
с) платежі на користь ЄБРР за ІНФОРМАЦІЯ_23 (відмінними від кредитного договору від 19 травня 2021 року між Містом та ЄБРР).
Слід зазначити, що в Інструкції № 333 витрати на персонал передбачені за кодом 2100 «Оплата праці і нарахування на заробітну плату», комунальні послуги - код 2270 «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв» та платежі за зовнішніми запозиченнями (кредитними договорами) - код 2420 «Обслуговування зовнішніх боргових зобов'язань». Всі перелічені коди відносяться до коду 2000 «Поточні видатки».
За таких обставин, вбачається ознаки того, що службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_22 , всупереч положенням пункту 1 ухвали ЛМР від 06.12.2022 № 2580 та зазначених вище норм бюджетного законодавства, підписано вказаний кредитний договір, що передбачає використання кредиту на поточні видатки (витрати на персонал та оплату комунальних послуг), а не на капітальні видатки.
Виключення становить погашення місцевого боргу (ч. 7 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), тобто тіла кредиту за місцевими запозиченнями (кредитними договорами), на сплату якого спрямовано частину цих кредитних коштів.
Слід зазначити, що на виконання вимог наказу Мінфіну від 25.07.2012 № 866 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру місцевих запозичень та місцевих гарантій» (зі змінами) вказаний кредитний договір (операційний номер НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_22 було надіслано до Мінфіну (лист від 05.01.2023 № 2201-вих-2068).
Мінфіном внесено до Реєстру місцевих запозичень та місцевих гарантій інформацію щодо здійснення ІНФОРМАЦІЯ_20 місцевого запозичення (отримання зовнішнього кредиту) в сумі 25 000 000 євро.
З огляду на вище наведене, слід вбачаються ознаки того, що службові особи ряду ІНФОРМАЦІЯ_24 , а саме: ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ЛК « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) із залученням службових осіб підрозділів міської ради, всупереч вимогам бюджетного законодавства, спричинили нецільове використання бюджетних коштів в особливо великих розмірах, а саме коштів бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету м. Львова, які використано на поточні видатки (витрати), а не на капітальні.
Детектив ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 72023000410000026 від 07.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати детективам групи детективів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 Бюро економічної безпеки України, тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю ознайомлення із ними та вилучення копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_25 ( АДРЕСА_1 ), а саме: матеріалів реєстраційних справ ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ЛМКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »,ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ЛК « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 », зокрема: редакції статутів, в яких у 2019-2022 роках та першому півріччі 2023 року здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, в частині зміни розміру статутного капіталу, а також документи, на підставі яких державними реєстраторами зареєстровано такі зміни (ухвали міської ради або рішення виконкому, накази уповноважених органів (департаментів та управлінь ІНФОРМАЦІЯ_1 ), на підставі яких зареєстровано зміни розміру статутного капіталу; документи, в яких містяться відомості про державного реєстратора, що зареєстрував зміну розміру статутного капіталу; інші документи, які послужили для державного реєстратора підставою реєстрації зміни розміру статутного капіталу), з можливістю ознайомлення із вказаними матеріалами та вилучення копій вказаних документів.
Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
08 грудня 2023 року