Справа № 761/45131/23
Провадження № 1-кс/761/29249/2023
08.12.2023 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання слідчого в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України капітана юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в якому вказано, що Досудовим розслідуванням встановлено, що культурна спадщина, відповідно до статті 54 Конституції України охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Відповідно до вимогст. 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» (далі - Закон), культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України.
Статтями11,12 вказаного Закону передбачено, що заявлені до вивезення (тимчасового вивезення) та повернуті після тимчасового вивезення культурні цінності підлягають обов'язковій державній експертизі. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей.
Відповідно до статті 6 Конвенції «Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності» від 14.11.1970, ратифікованої Указом Президії Верховної ради Української РСР від 12.10.1988 № 5396-ХІ, держава учасниця зобов'язана запровадити відповідне свідоцтво, яким держава-експортер підтверджує, що вона дала дозвіл на вивезення однієї чи декількох культурних цінностей; заборонити вивезення зі своєї території культурних цінностей, до яких не додано зазначене свідоцтво.
Статтею 13 Закону передбачено, що у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей, чи уповноваженій ним особі, видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Таке свідоцтво є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 374 Митного кодексу України, культурні цінності за кодами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до п.п. 3.2, п. 8 Положення про митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень (далі - МПВ), затвердженого Наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 і ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.10.1999, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України (далі - Мінюст) 17.11.1999, будь-яке товарне вкладення в міжнародне поштове відправлення підлягає декларуванню, не підлягають пропуску через митний кордон України в МПВ предмети на переміщення яких через митний кордон України встановлено обмеження внаслідок застосування державних заходів нетарифного регулювання (ліцензування, сертифікації тощо) або щодо яких діє дозвільна система з боку державних органів контролю, у разі відсутності відповідних дозвільних документів.
У порушення вказаних законодавчих норм, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 16 березня 2023 року, у громадян України ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 виник умисел на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю кам'яної сокири, яка відноситься до культурних цінностей.
У зв'язку з цим, з метою реалізації злочинного умислу, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, ОСОБА_4 перебуваючи у невстановленому досудовим розслідування місці, за попередньою змовою з громадянкою України ОСОБА_5 розпочав вчинення кримінального правопорушення за наступних обставин.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 , на всесвітньому веб-сайті електронної комерції та аукціонного дому для продажу більшості видів нових та вживаних товарів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », створив особистий акаунт, з метою продажу товарів, які становлять культурну цінність.
У подальшому, ОСОБА_4 , діючи на виконання спільного з ОСОБА_5 злочинного задуму, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, місці та час, придбав кам'яну сокиру, кремінь, VI-III тис. до н.е., макрополітичне знаряддя пізнього періоду трипілської культури.
Надалі, визначивши отримувачем по Україні даного предмету ОСОБА_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, місці та час, відправив їй зазначену сокиру.
16 березня 2023 року, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, використовуючи мобільний телефон з SIM-карткою оператора мобільного зв'язку із номером НОМЕР_8 зателефонував ОСОБА_5 на номер НОМЕР_9 та повідомив її, що поштове відправлення, яке містить вказану кам'яну сокиру прибуло до невстановленого досудовим розслідуванням відділення поштового оператора та, що вона може його отримати.
Того ж дня, ОСОБА_5 , виконуючи вказівку ОСОБА_4 , у невстановленому досудовим розслідуванням місті і час, отримала зазначене поштове відправлення, та продовжуючи виконувати свої незаконні дії, за вказівкою ОСОБА_4 , переслідуючи корисливий мотив, привела кам'яну сокиру у належний стан.
29 березня 2023 року ОСОБА_5 , з метою доведення спільного з ОСОБА_4 злочинного умислу направленого на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю до кінця, діючи на виконання вказівок останнього, прибула до відділення поштового оператора « ІНФОРМАЦІЯ_6 » з поштовим індексом 59200 за адресою: м. Вижниця, Чернівецької області та здійснила відправлення вищевказаного предмету - кам'яної сокири. Вказаному міжнародному відправленню було присвоєно номер RJ067476539UA, при цьому у митній декларації дане поштове відправлення визначене ОСОБА_5 як подарунок, відправником якого є ОСОБА_6 , НОМЕР_8 , АДРЕСА_2 , а отримувачем - НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , Rosenbakken 101 Haderslev 6100 DENMARK Данія. Окрім того, у описі вкладення було внесено неправдиві відомості щодо вмісту, а саме- « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що в перекладі з англійської мови означає декоративний новий камінь ручної роботи.
Згідно акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 03.04.2023, що був проведений у приміщенні ДОПП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », вказане поштове відправлення пересилалось до Данії, усередині якого міститься виріб з каменю, схожий на сокиру, 1 штука.
Відповідно до висновку ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.07.2023 № 19/111/23-2/40780 кам'яна сокира, кремінь, VI-III тис. до н.е. макрополітичне знаряддя пізнього періоду трипілської культури, яку ОСОБА_4 намагався незаконно перемістити через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, має історичне, етнографічне та наукове значення, відноситься до культурних цінностей,у зв'язку з чим не може бути вивезеним за межі України.
03.04.2023 міжнародне поштове відправлення № RJ067476539UA разом із вмістом, затримано на митному посту « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_3 .
25.10.2023 ОСОБА_4 та ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 та ч. 2 ст. 201 КК України.
Згідно матеріалів кримінального провадження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 користується абонентським номером телефону НОМЕР_9 .
У зв'язку з вищевказаним, з метою перевірки обставин вчинення кримінальних правопорушень, встановлення місця вчинення протиправних дій, отримання доказів та перевірки вже отриманих доказів, встановлення інших учасників протиправних дій, перевірки причетності цих осіб до вчинення інших злочинів, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до інформації, яка знаходиться у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »( АДРЕСА_4 ) про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, а саме: інформації про початок надання послуг зв'язку по вказаним номерам, інформації про власників зазначеного вище абонентського номеру, інформації щодо дати, часу, тривалості кожного з'єднання, номерів з якими вони відбувались, дати та часу отримання СМС-повідомлень, номерів з яких вони були відправлені та відправлених абонентом СМС-повідомлень, із зазначенням imei терміналів у яких використовувалися вказані номери та реєстрації базово-передаючих станцій під час розмов за період з 01.01.2023 по теперішній час, з можливістю їх вилучення як на паперовому так і на електронному носії.
Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за її відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 22023000000001175 від 21.11.2023 від 19.01.2023, за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 201 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України капітана юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчому в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , старшим слідчим в ОВС2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , старшому слідчому 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_16 , слідчим 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_17 , ОСОБА_18 у кримінальному провадженні № 22023000000001175 від 21.11.2023дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою:АДРЕСА_4 ,з можливістю вилучення (здійснити їх виїмку), які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення і можуть бути використані як докази, а саме до роздруківки з'єднань по № НОМЕР_9 , з відображенням наступних відомостей: вид, дата, час, тривалість з'єднання (в т.ч. неприйняті виклики, SMS, MMS повідомлення (без доступу до їх змісту), GPRS, переадресація, тощо), номер абонента «А», ІМЕІ абонента «А» та номера абонентів «Б», ІМЕІ абонента «Б», LAC, СID, з зазначенням азимуту на базову станцію і адреси розташування базових станцій, з яких виходили на зв'язок власники таких мобільних терміналів, а також з зазначенням реєстрації вказаного номера (абонента "А") поза межами України, за період з01.01.2023 по теперішній час.
Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
08 грудня 2023 року