РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
11 грудня 2023 р. Справа № 120/11718/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що з 30 грудня 2014 року їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", а з 22 червня 2023 року - пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Проте під час призначення пенсії з 22 червня 2023 року застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.
Позивачка вважає протиправними дії відповідача щодо незастосування при призначенні пенсії 22 червня 2023 року середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020 - 2022 роки, у зв'язку із чим звернулася з цим позовом до суду із вимогою зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 22 червня 2023 року із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020 - 2022 роки, а також виплатити різницю між виплаченою та перерахованою пенсією.
Ухвалою від 07 серпня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
18 серпня 2023 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву. Такий обґрунтований тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 30 грудня 2014 року отримувала пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 22 червня 2023 року позивачку на підставі її заяви переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як зазначає представник відповідача, заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статтею 40 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за три попередні роки, що передують року зверненню за пенсією), застосовується виключно при первинному призначенні пенсії та при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, якщо особа після призначення пенсії набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. При цьому представник відповідача зазначає, що позивачка вже скористалася своїм правом на призначення пенсії за вислугу років, обчисленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому перехід на пенсію за віком відповідно до цього ж Закону не є призначенням пенсії вперше. Тобто, на думку представника відповідача, показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовуються при здійсненні первинного призначення пенсії попереднього виду пенсії.
Відповідач стверджує, що позивачка вже скористалася своїм правом на призначення пенсії за вислугу років, що обчислена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому перехід на пенсію за віком відповідно до цього ж Закону не може вважатися першим призначенням пенсії.
Відтак для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки відсутні.
За наведених обставин представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
З 30 грудня 2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. № 13043-10908/Д-02/8-0200/23 від 20 липня 2023 року.
З 22 червня 2023 року ОСОБА_1 на підставі поданої нею заяви призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Проте під час призначення пенсії на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний орган застосував показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.
Не погодившись із розміром нарахованої їй пенсії, позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за попередні три календарні роки 2020-2022 роки.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 20 липня 2023 року вих. № 13043-10908/Д-02/8-0200/23 заявницю повідомлено, що вона отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". На підставі поданої нею заяви від 22 червня 2023 року здійснено перерахунок раніше призначеної їй пенсії шляхом переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При цьому статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Відтак під час обрахунку розміру пенсії за віком з 22 червня 2023 року застосовано проіндексований показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Таким чином, оскільки заявниці вперше призначено пенсію за вислугу років, то при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відсутні підстави для застосування середньої заробітної плати за 2020-2022 роки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом із тим відповідно до частини 1 статті 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV. Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Отже, враховуючи те, що позивачці з 30 грудня 2014 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV відбулося вперше 22 червня 2023 року.
Відтак відповідачеві при призначенні позивачці пенсії на підставі Закону № 1058-IV слід було врахувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020-2022 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії згідно із Законом № 1058-IV.
Вирішуючи даний спір, суд враховує правові висновки Верховного Суду, що викладені у постанові від 03 жовтня 2018 року у справі № 428/450/17, а також неодноразово підтримані в ряді інших рішень, згідно з якими, якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку, була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону № 1058-ІV як вперше призначена.
З огляду на викладене суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо незастосування при обчисленні розміру пенсії позивачки за віком з 22 червня 2023 року показника середньої заробітної плати в Україні за 2020, 2021, 2022 роки.
З огляду на задоволення позовної вимоги в частині визнання протиправних дій пенсійного органу щодо незастосування при обчисленні розміру пенсії позивача за віком з 22 червня 2023 року показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки, тому задоволенню підлягає і вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити з 22 червня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачкою, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачка при зверненні до суду з позовною заявою сплатила судовий збір в розмірі 1073,60 гривень, що підтверджується квитанцією від 27 липня 2023 року.
А тому на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 1073,60 гривень.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94,139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо незастосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки при обчисленні з 22 червня 2023 року розміру пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 22 червня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)
Рішення суду в повному обсязі складено 11.12.2023
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович