Справа №760/22747/23
Провадження №3/760/7742/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2023 року Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Мозолевська О.М., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, що надійшов з ДОП ВП №2 Солом'янського УП ГУНП у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, продавця в ТОВ «ВЕЙП ДІСТРО», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
До Солом'янського районного суду м. Києва з Солом'янського УП ГУНП у м.Києві надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , продавця магазину ТОВ «ВЕЙП ДІСТРО», за адресою: м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, 17, де 26.09.2023 було порушено встановлені правила торгівлі рідинами, які використовують в електронних сигаретах без марок акцизного податку, чим порушив вимоги п. 226.1 ст. 226 ПК України, вимоги положення №1251 від 27.12.2010 затвердженого Постановою КМУ, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.156 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 з'явився, вину у вчиненому адміністративного правопорушенні не визнав. На підтвердження позиції надав копії договору поставки №13/10/23/1 від 13.10.2023, договору про купівлю товару №31/10 від 31.10.2023, видаткові накладні від 22.08.2023, 29.09.2023, 11.10.2023, 13.10.2023, 25.10.2023, 31.10.2023. Зазначив, що рідини, які використовують в електронних сигаретах не потребують акцизному маркуванню. На підставі зазначених обставин, просив суд закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Судом заслухано пояснення ОСОБА_1 , досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №273028 від 26.09.2023 згідно якого ОСОБА_1 , продавець магазину ТОВ «ВЕЙП ДІСТРО», за адресою: м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, 17, 26.09.2023 порушив встановлені правила торгівлі рідинами, які використовують в електронних сигаретах без марок акцизного податку, додані письмові пояснення ОСОБА_1 в яких зазначалося, що він здійснив продаж товару без марок акцизного податку у зв'язку із незнанням про таку умову. До протоколу про адміністративне правопорушення долучено перелік суб'єктів господарювання для проведення фактичних перевірок від 11.09.2023, згідно якого перевірка за період з 26.09.2023 по 05.10.2023 відбудеться з 26.09.2023 по 05.10.2023 щодо ТОВ «ВЕЙП ДІСТРО», який здійснює господарську діяльність за адресою: м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, 17, підпадає під проведення перевірки на дотримання вимог законодавства, яке регулює виробництво та обіг спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; наказ від 11.09.2023 №4382-п про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання; письмові пояснення ОСОБА_2 ГДІ ГУ ДПС у м. Києві; протокол огляду і вилучення речей від 26.09.2023, фотографії вилучених предметів. Також досліджені додані в судовому засіданні копії договору поставки №13/10/23/1 від 13.10.2023, договору про купівлю товару №31/10 від 31.10.2023, видаткові накладні від 22.08.2023, 29.09.2023, 11.10.2023, 13.10.2023, 25.10.2023, 31.10.2023.
Вирішуючи питання про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції», постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», у разі виявлення фактів ввезення на територію України, зберігання, транспортування та продажу на території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка (України), такі товари підлягають обов'язковому вилученню з вільного обігу в дохід держави (конфіскації).
Відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» заборонено зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
Згідно з п. 226.11 ст.226 ПК України забороняється не тільки продаж на митній території України, а й зберігання з метою продажу не маркованих в установленому порядку тютюнових виробів.
Стосовно позиції ОСОБА_1 стосовно не підпадання вилученого майна під категорію підакцизного товару, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Підпунктом 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПК України встановлено ставки акцизного податку.
Відповідно до п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Вичерпний перелік підакцизних товарів встановлено ст. 215 ПК України, зокрема, у п. п. 215.3.2 п.215.3 ст. 215 ПК України визначено коди згідно з УКТ ЗЕД тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, які належать до підакцизних товарів. Згідно з п. п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 ПК України товар, який класифікується у позиції 2403 (Тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн «гомогенізований» або «відновлений»; тютюнові екстракти та есенції) є підакцизним товаром.
Згідно з п. п. 214.1.5 п. 214.1 ст. 214 ПК України базою оподаткування акцизним податком є вартість за максимальними роздрібними цінами тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку, реалізованих відповідно до п. п. 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 ПК України.
Також, згідно постанови КМУ від 19.06.2023 №618 затверджено нові зразки марок акцизного податку для: алкогольних напоїв вітчизняного та імпортного виробництва; тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва.
Зміни внесено також до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Уточнено, що марка: для алкогольних напоїв, крім виноробної продукції (лікеро-горілчана продукція), вітчизняного виробництва виготовляється у рожево-бузковій кольоровій гамі; для алкогольних напоїв, які є виноробною продукцією, вітчизняного виробництва - бірюзово-помаранчевій; для алкогольних напоїв, крім виноробної продукції (лікеро-горілчана продукція), імпортного виробництва - блакитно-жовтій; для алкогольних напоїв, які є виноробною продукцією, імпортного виробництва - зелено-жовтій; для тютюнових виробів вітчизняного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки) - рожевій; для тютюнових виробів вітчизняного виробництва (сигарили) - помаранчево-блакитній; для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняного виробництва - фіолетово-синій; для інших тютюнових виробів вітчизняного виробництва - салатово-синій; для тютюнових виробів імпортного виробництва з фільтром та без фільтра (сигарети, цигарки) - зелено-жовтій; для тютюнових виробів імпортного виробництва (сигарили) - зелено-червоній; для інших тютюнових виробів імпортного виробництва - блакитно-зеленій; для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортного виробництва - зелено-жовтій; для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного виробництва - блакитно-помаранчевій; для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, імпортного виробництва - салатово-зеленій кольоровій гамі.
На марки акцизного податку наноситься голографічний захисний елемент шириною 5 міліметрів, який містить спектральну мітку.
Таким чином, на підставі вищезазначеного, можна дійти висновку, що рідини для електронних сигарет підлягають акцизному оподаткуванню.
На підставі зазначеного, з врахуванням п.п. 215.1. ст. 215 ПК України до підакцизних товарів відносяться: тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; рідини, що використовуються в електронних сигаретах. Тобто на всіх упаковках електронних сигарет та рідинах для них повинні бути наклеєні акцизні марки.
Також, суд при вирішенні справи не враховує надані копії договору поставки №13/10/23/1 від 13.10.2023, договору про купівлю товару №31/10 від 31.10.2023, видаткові накладні від 22.08.2023, 29.09.2023, 11.10.2023, 13.10.2023, 25.10.2023, 31.10.2023, у зв'язку з тим, що копії договору поставки №13/10/23/1 від 13.10.2023, договору про купівлю товару №31/10 від 31.10.2023, видаткові накладні від 29.09.2023, 11.10.2023, 13.10.2023, 25.10.2023, 31.10.2023 стосуються надання товару ТОВ «ВЕЙП ДІСТРО» після події адміністративного правопорушення, а саме 26.09.2023, а копія , видаткової накладної від 22.08.2023 стосується товару, який не був предметом огляду та вилучення у зв'язку з адміністративний правопорушенням.
Частина 1 ст. 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, підтверджується письмовими матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення, письмовими поясненнями ОСОБА_2 ГДІ ГУ ДПС у м. Києві, протоколом огляду і вилучення речей від 26.09.2023, фотографіями вилучених предметів.
Таким чином, у справі про адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст.17 КпАП України у справі не встановлено.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер скоєного, особу правопорушника, ступінь вини, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, матеріали справи, та те, що тяжких наслідків не настало, суд дійшов висновку, що на ОСОБА_1 має бути накладено стягнення у виді штрафу, в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності.
Санкція даної статті окрім основного стягнення у виді штрафу передбачає додатковий вид стягнення конфіскацію предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Згідно статті 265 КУпАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують.
На підставі зазначеного, вважаю, що предмети торгівлі, які були вилучені 26.09.2023 у ОСОБА_1 , а саме: рідини, які використовують в електронних сигаретах без марок акцизного податку згідно протоколу огляду і вилучення речей від 26.09.2023 необхідно конфіскувати.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір.
На підставі зазначеного та керуючись ст.ст. 40-1, ч.1 ст.156, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Вилучені предмети торгівлі у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рідини, які використовують в електронних сигаретах без марок акцизного податку згідно протоколу огляду і вилучення речей від 26.09.2023 - конфіскувати.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15-ть днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15-ть днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постановив про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова по справі про адміністративні правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом 10-ти днів з дня її винесення.
Суддя О.М. МОЗОЛЕВСЬКА