154/5130/23
2/154/1294/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2023 суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Пустовойт Т.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 до Центру надання адміністративних послуг м.Володимир, Волинської області, про зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИЛА:
12.12.2023 ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 на підставі довіреності, посилаючись на захист прав споживачів та порушення конституційних прав осіб, звернулася до суду із вказаним позовом про зобов'язання ЦНАП м.Володимир здійснити перепрописку сім'ї ОСОБА_2 з однієї адреси на іншу.
Згідно із частиною першої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг (частина перша статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги»).
Згідно із положеннями частини другої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» центри надання адміністративних послуг можуть утворюватися при виконавчому органі міської міста районного значення, селищної, сільської ради у разі прийняття відповідною радою такого рішення.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту.
Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 КАС України.
Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно позовної заяви, позивачкою оскаржуються дії Центру надання адміністративних послуг м.Володимир, Волинської області, тобто дії суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи норми ст.20 КАС України та з огляду на те, що позивачем заявлено вимоги щодо дій суб'єкта владних повноважень, зазначений спір на підставі п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчий адміністративному суду і не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
За наведених обставин суддя приходить до висновку, що слід відмовити у відкритті провадження у справі.
Керуючись п.1 ч.1 ст.19, ст.20 КАС України, ч.1 ст.19, п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 до Центру надання адміністративних послуг м.Володимир, Волинської області, про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачці, що для вирішення даного спору слід звернутися до Волинського окружного адміністративного суду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду через Володимир-Волинський міський суд Волинської області протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Т.В. Пустовойт