РІШЕННЯ
Іменем України
14 грудня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/1369/23
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В., за участю секретаря судового засідання Матюшенко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроресурс-2006», код ЄДРПОУ 34224599, вул. Осипенка, 43, с.Киселівка, Менського району, Чернігівської області, 15640, електронна пошта представника: sergejivanov872@gmail.com до відповідача: Акціонерного товариства "Чернігівгаз", код ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021, електронна адреса: contact@cngaszbut.104.ua про визнання недійсним та скасування рішення
Представники сторін не з'явились
ВСТАНОВИВ:
02.10.2023 до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроресурс-2006» до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" про скасування рішення комісії по розгляду актів про порушення споживачами, що не є побутовими по АТ «Чернігівгах», оформленого протоколом № 128 від 30.12.2021.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем було безпідставно зроблено технічний розрахунок за період з 01.12.2021 07:00-06.12.2021 11:40 з використанням пп.1 п.43 гл. 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, так як вказані положення не підлягають застосуванню відповідно до п.8 гл.4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а отже і рішення про донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу ТОВ «Агроресурс-2006» відповідно до акту про порушення № СN 000618 від 06.12.2021, оформленого Протоколом № 128 є протиправним і підлягає скасуванню.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 06.10.2023 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, сторонам встановлено процесуальні строки для подання заяв по суті спору.
В установлений строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому заперечує проти позову та зазначає про несправність лічильника газу, що сталась внаслідок позаштатного режиму роботи, зміна режиму нарахування за період з 01.12.2021 по 06.12.2021 обгрунтовується пп.1п.4гл.4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, розрахунок був виконаний з початку розрахункового періоду до часу виявлення порушення.
05.12.2023 суд розпочав розгляд справи по суті.
13.12.2023 до суду через систему «Електронний суд» надійшли клопотання представника позивача про розгляд справи без його участі та про поновлення процесуального строку та залучення додаткових доказів до матеріалів справи , а саме роздруківки звітів коректора ВЕГА-1.01 за жовтень 2021 року.
14.12.2023 відповідачем подано клопотання про поновлення процесуального строку та залучення додаткових доказів до матеріалів справи, а саме роздруківки звітів коректора «ВЕГА-1.01 за квітень та травень 2021, копії : листів позивача про припинення газопостачання від 31.05.2021та про пуск газу від 08.10.2021, адвокатського запиту до ТОВ ВКФ «КУРС» та відповідь на нього, постанови Північного апеляційного господарського суду від 08.06.2021. Також представником відповідача було подане клопотання про розгляд справи без його участі.
У зв'язку з оголошенням повітряної тривоги на території Чернігівської області 14.12.2023 об 11:07 год судове засідання з розгляду даної справи було проведене після її скасування 14.12.2023 без участі представників сторін.
Клопотання сторін про залучення додаткових доказів до матеріалів справи задоволені судом.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Згідно постанови від 19.06.2017р. № 807 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ "Чернігівгаз", Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Чернігівгаз" (код 03358104) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Чернігів та Чернігівської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Чернігівгаз".
Постановою від 04.06.2019 № 942 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було внесено зміни до постанови НКРЕКП від 19.06.2017№ 807 та змінено у назві абревіатуру «ПАТ» замінено абревіатурою «АТ».
Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
Статтями 628, 629 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи 01.01.2016 між ТОВ Агроресурс» та ПАТ «Чернігівгаз» (оператором ГРМ) на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 30 вересня 2015 року № 2498, що є однаковим для всіх споживачів України, було укладено договір, шляхом підписання заяви-приєднання № 09420Y68GNGP016 до умов Договору розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовими) з наступними персоніфікованими даними:
персональний ЕІС-код як суб'єкта ринку природного газу: 56ХО0000Y68GN002;
назва та опис об'єкта, адреса об'єкта, параметри вузла обліку та інша інформація, передбачена вимогами чинного законодавства - згідно додатків № 4.
Додатком до Договору, який додається до заяви-приєднання, є зокрема, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін між Оператором ГРМ та споживачем.
За умовами Договору (п. 1.4, 2.2, 3.2, 5.1, 5.2, 5.4, 6.4, 6.6, 7.2, 7.4, 12.1, 12.4 та 12.7), персоніфіковані дані - персоніфіковані дані щодо Споживача та його об'єкта (назва, П.І.Б., ЕІС-код, перелік вузла(ів) обліку та відповідні дані вузла обліку, величина приєднаної потужності об'єкта Споживача тощо), визначені в заяві-приєднанні, які є достатніми для проведення взаєморозрахунків та визначення об'єму споживання природного газу.
Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку та газорозподільної системи Оператора ГРМ.
Приймання-передача обсягу газу, належного Споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до Споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта Споживача.
Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільчих систем.
Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ.
Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільчих систем.
Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільчих систем.
Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільчих систем та Договором.
Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільчих систем та з урахуванням вимог Договору.
Оператор ГРМ має право, зокрема:
отримувати від Споживача оплату за Договором;
безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та Договором;
перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільчих систем;
встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ.
Споживач зобов'язався, зокрема:
здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені Договором;
своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу);
забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо;
не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Договір укладається на невизначений строк.
Якщо в установленому порядку відбуваються зміни персоніфікованих даних до заяви-приєднання, Споживач повинен у місячний строк звернутися до Оператора ГРМ з відповідною заявою про внесення змін.
Складений Сторонами акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін є невід'ємною частиною Договору.
Згідно підписаного та скріпленого печатками сторін додатку №4 до Договору Розрахунок втрат і витрат природного газу до переліку комерційних вузлів обліку включений лічильник газу «Курс-01» G250 A1 № 12024; коректор «Вега-1,01-ВБ-0,6-60-0,3НЧ» № 07774.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу визначені Законом України "Про ринок природного газу".
Статтями 13, 59 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що споживач зобов'язаний, зокрема не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Пунктом 4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільчих систем визначено, що несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
За змістом абз. 1 п. 6 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільчих систем, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).
Як вбачається з матеріалів справи, 06.12.2021 представниками відповідача в присутності представника споживача було проведено обстеження/контрольний огляд вузла обліку газу, який складається з лічильника газу «Курс-01» G250 A1 № 12024 та коректора «Вега-1,01-ВБ-0,6-60-0,3НЧ» № 07774 на об'єкті зерносушарки за адресою: вул. Молодіжна,35 с. Киселівка, Менський район, Чернігівська область за результатами якого складений акт обстеження/ контрольного огляду вузла обліку№ 324.
З Акту № 324 вбачається, що комерційний вузол обліку газу складається, зокрема з лічильника газу («Курс-01» G250 A1, дата останньої повірки - 12.03.2020р., заводський № 12024) та коректора («Вега-1,01-ВБ-0,6-60-0,3НЧ», дата останньої повірки - 15.03.2021р., заводський № 07774).
В Акті № 324 зазначено, що проведено контрольний огляд комерційного ВОГ. Ha час огляду газоспоживання відсутнє - технологічна перерва в роботі ГСО. Елементи ВОГ перевірено на герметичність, за допомогою GSM зв'язку місцевим фахівцем подано роздруківку - перевірено та оглянуто архівну інформацію. При перегляді інформації виявлено розбіжність в показах між лічильником газу «Курс-0.1» зав.номер 12024 та коректором об'єму газу «ВЕГА-1,01...» зав.номер 07774, про що було складено акт про порушення №CN000618. Є сумніви, щодо метрологічних характеристик лічильника газу «Курс-0.1» №12024, AT «Чернігівгаз» (оператор ГРМ) ініціює проведення позачергової перевірки вищевказаного, лічильника газу.
Зі споживачем дійшли згоди на проведення робіт з припинення газопостачання та демонтажу лічильника на дату контрольного огляду (06.12.2021р.). Газопостачання припинено - згідно Розділу V. п.3.17 ПБст, шляхом відключення першого по руху газу запірного пристрою з установленням інвентарної глушки та подальшим пломбуванням. Демонтовано ЗВТ (лічильник газу), впаковано в пакет про що складено відповідний протокол про направлення ЗВТ на позачергову перевірку.
Згідно п. 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем).
Відповідно до п. 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільчих систем, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
При цьому, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
06.12.2021 представниками Оператора ГРМ (АТ "Чернігівгаз"), за участю представника споживача складено Акт про порушення № CN 000618.
З Акту № CN 000618 вбачається, що на об'єкті (ТОВ «Агроресурс-2006», зерносушарка) за адресою: вул.Молодіжна, 35, с.Киселівка, Менський район встановлено порушення Кодексу газорозподільчих систем: "Розділ XI, глава 2, пункт 3, підпункт 1. Пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Розбіжність показів відлікового пристрою лічильника газу та коректора об'єму газу.
Додатками до Акту № CN 000618 визначено "акт контрольного огляду ВОГ від 06.12.2021, протокол направлення ЗВТ на позачергову повірку від 06.12.2021".
Пунктом 8 Акту № CN 000618 встановлено, що "Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 30.12.2021 року за адресою м. Чернігів, вул. Любецька, 68".
З Актом № CN 000618 позивач був ознайомлений через свого представника Ляшенко К.В., про що свідчить підпис останнього на акті; при цьому, з боку підприємства "Зауважень немає".
Згідно абз. 2 п. 6 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільчих систем, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
06.12.2021року відповідачем, в присутності повноважного представника позивача, був складений протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку, згідно якого вимірювальний комплекс (лічильник газу «Курс-01» G250 A1, заводський № 12024, дата останньої повірки - 12.03.2020р.) в присутності сторін знято, запаковано, опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером R33371011 Cn METR та направлено на позачергову повірку із запрошенням на її проведення представника Споживача - ТОВ «Агроресурс-2006» (адреса проведення: м. Чернігів, вул. Ремзаводська, 11).
Згідно довідки Державного підприємства "Укрметртестстандарт»" від 09.12.2021 № 39-01-8/0920 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки (лічильник газу ультразвуковий «Курс-01» G250 A1, заводський № 12024) не відповідає вимогам п. 6.6 МПУ 288/03-2009 - основна відносна похибка перевищує максимально допустимі значення.
В матеріалах справи також наявна відповідь на адвокатський запит ТОВ ВКФ «КУРС» від 30.11.2023, згідно якоїлічильник газу ультразвуковий «КУРС-01» G250 А1 заводський номер № 12024 у 2016 році поставлено замовнику та до 30.11.2023 не повертався задля проходження повірки та/або ремонту.
Пунктом 5.9 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005р. № 618 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 січня 2006 року за № 67/11941) (надалі - Правила) передбачено, що власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку газу та порушення правил його експлуатації, а також за використання ЗВТ з вичерпаним терміном повірки.
У відповідності з п. 8, 10-12 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільчих систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово - експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
30.12.2021 року комісією з розгляду актів про порушення споживачами, що не є побутовими по АТ "Чернігівгаз" вирішено:
акт про порушення № CN 000618 по ТОВ «агроресурс-2006» задовольнити повністю;
провести перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу ТОВ «агроресурс-2006» відповідно до акту про порушення CN 000618 від 06.12.2021 згідно Кодексу газорозподільчих систем. Згідно Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості причиною виконання розрахунку визначено непридатність лічильника «Курс-01А» № 12024; донарахування буде проводитись на підставі розділу ХІ гл.4п.4п.п.1 при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворююча різниці тиску) непридатним до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання; зерносушарка AEG - 258,48 м.куб/год, кількість годин роботи газового обладнання - 124 год 40 хв, разом кількість спожитого газу м.куб - 65880,31 м.куб.
Відповідне рішення оформлене протоколом № 128.
Засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду акту про порушення № CN 000618 від 30.12.2021 по споживачу ТОВ «АГРОРЕСУРС-2006» проведено за відсутності повноважного представника споживача, який належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення комісії Оператора ГРМ, шляхом ознайомлення зі змістом акту про порушення № CN 000618 від 30.12.2023 на місці його складання, про що свідчить підпис представника споживача Ляшенко К.В. в цьому акті та в протоколах щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку від 06.12.2021.
Споживачем не надано доказів повідомлення Оператора ГРМ про неможливість бути присутнім у зазначену дату та час на засіданні комісії з розгляду акту про порушення № CN 000618 , або про перенесення засідання комісії у зв?язку з неможливістю прибуття представника споживача у призначений час, а тому доводи позивача про те, що засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду акту про порушення № CN 000618 по споживачу ТОВ «АГРОРЕСУРС-2006» проведено за відсутності повноважного представника споживача судом до уваги не приймається.
За змістом ст. 73, 74, 79 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими і електронними доказами.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Наявні в матеріалах справи письмові докази в своїй сукупності дають можливість встановити ту обставину, що лічильник газу (заводський № 12024), встановлений на об'єкті зерносушарки за адресою вул.Молодіжна, 35, с.Киселівка, працював у позаштатному режимі; При цьому, вина споживача або несанкціоноване втручання останнього в роботу засобу вимірювальної техніки відсутня.
Такий висновок ґрунтується на даних, зафіксованих в Акті обстеження/контрольного огляду вузла обліку від 06.12.2021., Акті про порушення від 06.12.2021р. № CN 000618, Довідці Державного підприємства "Укрметртестстандарт»" від 09.12.2021 № 39-01-8/0920 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, в якій вказано, що підставою для визнання ЗВТ непридатним є перевищення максимально допустимого значення основною відносної похибки.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в даному випадку наявне порушення, яке кваліфікуються як "не з вини споживача", але внаслідок якого споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу - робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
При цьому, сама непридатність лічильника вказує на те, що споживання природного газу не обліковується або обліковується некоректно.
Таким чином, позивачем було порушено вимоги ст. 13, 59 Закону України "Про ринок природного газу" - допущено несанкціонований відбір природного газу.
Згідно з підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Згідно з пунктом 5.13 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618, перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках, зокрема: непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ.
Відповідно до пунктів 5.13.1, 5.13.2 вказаних Правил, перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об'єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Оскільки Кодекс газорозподільних систем був прийнятий на виконання вимог Закону України "Про ринок природного газу" та пізніше ніж Правила обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, то при вирішенні питання про перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу мають застосовуватися положення саме Кодексу газорозподільних систем.
Суд зазначає, що перерахунок спожитого газу за період роботи ЗВТ у позаштатному режимі здійснюється не за фактично використаний газ, а за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
При цьому, нормами Кодексу газорозподільних систем передбачено донарахування за самим лише фактом непридатності приладу обліку, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ, а перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ; або за період з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ, якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити.
Отже, з огляду на імперативні приписи Кодексу газорозподільних систем, якими і керувався відповідач при виявленні порушень роботи лічильника та донарахуванні обсягів газу, встановлена відповідачем непридатність лічильника покладає на позивача обов'язок оплатити вартість донарахованого об'єму природного газу за проектною номінальною потужністю газового обладнання.
Відповідні правові висновки викладені в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.12.2019р. у справі № 906/102/18.
За змістом ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами, що не є побутовими, по АТ "Чернігівгаз", оформлене протоколом засідання комісії № 128 від 30.12.2021, відповідає вимогам законодавства і підстав для задоволення позовних вимог про його скасування не вбачається.
Як зазначено у п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Суд також зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод. (рішення Суду у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України , у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами, що не є побутовими, по АТ "Чернігівгаз", оформленого протоколом засідання комісії № 128 від 30.12.2021, судовий збір в розмірі 2684,00 грн покладається на позивача.
Керуючись ст. 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Повний текст рішення складений та підписаний 14.12.2023.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Белов С.В.
Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.