ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про закриття підготовчого провадження та призначення справи
до судового розгляду по суті
14 грудня 2023 року м. Рівне Справа № 918/1072/23
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Романюк Ю.Г., при секретарі судового засідання Рижій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Фізичної особи-підприємця Немеш Олени Федорівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Приватного акціонерного товариства "Київстар" (вул. Дегтярівська, 53, м. Київ, 03113, ЄДРПОУ 21673832) про зобов'язання вчинити певні дії
у судове засідання з'явились представники:
- позивача: Грабовський В.А.;
- відповідача: Шумський Н.М. (в режимі ВКЗ);
ВСТАНОВИВ:
18.10.2023 до Господарського суду Рівненської області надійшов позов ФОП Немеш О.Ф. до ПрАТ "Київстар" про зобов'язання вчинити певні дії, в якому підприємець просить зобов'язати товариство звільнити належну їй частину даху адміністративного приміщення, що знаходиться за адресою: вул. 16 Липня, 10, м. Рівне, шляхом демонтажу обладнання (технічних засобів телекомунікацій).
В обґрунтування позовних вимог посилається на факт припинення між сторонами правовідносин за Договором з надання доступу до інфраструктури об'єкта №Р19-22 від 01.08.2022.
Ухвалою від 23.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 14.11.2023.
Ухвалою від 13.11.2023 задоволено клопотання відповідача і надано його представнику можливість брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 14.11.2023 було задоволено заяву відповідача, продовжено йому процесуальний строк на подання відзиву на 15 днів - до 24.11.2023 включно, підготовче засідання відкладено на 28.11.2023.
20.11.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
21.11.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
27.11.2023 від відповідача надійшло клопотання, у якому ПрАТ "Київстар" просить зупинити провадження у справі №918/1072/23 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №918/1156/23.
28.11.2023 від позивача надійшли заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі.
Ухвалою від 28.11.2023 підготовче засідання відкладено на 12.12.2023, ПрАТ "Київстар" запропоновано у строк до 08.12.2023 надати суду копію позовної заяви з додатками у справі №918/1156/23.
28.11.2023 відповідачем виконано вимоги ухвали від 28.11.2023 і долучено до матеріалів справи копію позовної заяви з додатками у справі №918/1156/23.
12.12.2023 суд, без виходу до нарадчої кімнати, протокольною ухвалою відмовив ПрАТ "Київстар" у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
12.12.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 22.01.2024 включно і відкладено підготовче засідання на 14.12.2023.
12.12.2023 від відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі Рівненську обласну військову адміністрацію, Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Підставою залучення Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України відповідач вважає те, що в період дії правового режиму воєнного стану, управління електронними комунікаційними мережами в Україні здійснюється виключно через центр НЦУ, а отже питання демонтажу базової станції стільникового мобільного зв'язку ПрАТ "Київстар", яка розміщена за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, 10 та наслідки настання таких дій відносяться до компетенції та сфери відповідальності обумовленого вище органу у структурі Держспецзв'язку.
Більше того, позиція НЦУ щодо недоречності та неможливості проведення демонтажів обладнання базових станцій мобільного зв'язку в умовах режиму воєнного стану, викладена у листі № 68/ВС/03-6 від 14.04.2022, а відтак існує реальна загроза порушення сталості функціонування комунікаційної мережі у м. Рівне.
Окремо звертає увагу, що демонтаж базової станції стільникового мобільного зв'язку ПрАТ "Київстар" прямо вплине на права та обов'язки НЦУ в частині виконання Указу Президента України №802/2022 від 26.11.2022, яким було введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України "Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану".
Підставою залучення Рівненської обласної військової адміністрації відповідач вважає те, що на Рівненську обласну військову адміністрацію в умовах правового режиму воєнного стану поширюється право запровадження та здійснення таких заходів, як регулювання діяльності постачальників електронних комунікаційних послуг та обов'язок захисту об'єктів критичної інфраструктури та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, а тому демонтаж відповідачем базової станції стільникового мобільного зв'язку ПрАТ "Київстар" прямо вплине на права та обов'язки третьої особи в частині виконання покладених на них завдань та обов'язків.
13.12.2023 від позивача надійшли заперечення на клопотання про залучення у справі третіх осіб.
14.12.2023 у судове засідання з'явилися уповноважені представники сторін, які підтримали свої правові позиції, викладені у клопотанні про зупинення провадження у справі і запереченнях на клопотання, а також у заявах по суті спору.
Розглянувши заявлене клопотання про залучення у справу третіх осіб, суд відмовляє у його задоволенні. При цьому суд керувався наступним.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Таким чином, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права чи обов'язки щодо однієї зі сторін.
Отже, особи, яких зазначає позивач як третіх осіб без самостійних вимог, мають перебувати з однією зі сторін у матеріальних правовідносинах, які в результаті прийняття судом рішення у справі зазнають певних змін.
Підставою для вступу (залучення) в судовий процес таких третіх осіб є їх заінтересованість у результатах вирішення спору - ймовірність виникнення в майбутньому в них права на позов або пред'явлення до них позовних вимог зі сторони позивача чи відповідача.
Водночас предмет спору повинен перебувати за межами цих правовідносин, інакше такі особи можуть мати самостійні вимоги на предмет спору.
Згідно зі ст. 32 Закону України "Про електронні комунікації" управління електронними комунікаційними мережами та відповідальність за забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації.
Для забезпечення можливості оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами всіх постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах надзвичайного та воєнного стану створюється національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України.
З метою забезпечення можливості виконання функцій, покладених на національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України, постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг зобов'язані надавати інформацію про електронні комунікаційні мережі, які вони експлуатують, їх стан в обсязі та порядку, що встановлює Кабінет Міністрів України.
Взаємодія постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг з національним центром оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України здійснюється на договірних засадах у порядку та відповідно до умов типового договору, що затверджуються центральним органом виконавчої влади у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра. Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України в умовах надзвичайного або воєнного стану видає розпорядження щодо оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами, які є обов'язковими для виконання постачальниками електронних комунікаційних мереж та/або послуг.
Під час дії воєнного стану на підставі звернення національного центру оперативно - технічного управління електронними комунікаційними мережами України регуляторний орган може прийняти за погодженням з Кабінетом Міністрів України рішення про виключення з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг тих постачальників, які не виконали розпорядження національного центру оперативно технічного управління електронними комунікаційними мережами України.
У такому разі припиняється обмін інформацією з мережами суб'єкта господарювання, якого виключено з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг.
Розглядаючи можливість прийняття рішення про виключення постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг на підставі звернення національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України регуляторний орган враховує необхідність продовження забезпечення споживачів послугами іншими постачальниками електронних комунікаційних мереж та/або послуг.
Суб'єкт господарювання, якого виключено з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг на підставі цієї статті, не може бути включений до зазначеного реєстру протягом одного року.
Положення ст. 32 Закону України "Про електронні комунікації" не містять заборони на демонтаж будь-якого обладнання базової станції мобільного зв'язку з об'єкта нерухомості, що належить ініціатору такого демонтажу, за умови відсутності правової підстави для подальшого перебування відповідного обладнання в такому нерухомому майні.
Суд погоджується із аргументами позивача про те, що відповідач не надав будь-яких доказів відсутності технічної можливості встановлення базової станції мобільного зв'язку за іншою адресою в межах міста Рівне, адже належний позивачу об'єкт нерухомості за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, 10 не являється єдиною будівлею в місті Рівне, на якому може бути встановлене згадане обладнання.
Водночас, дії по розміщенню обладнання ПрАТ "Київстар" на будь-якій іншій ділянці у м. Рівне за відсутності діючого договору з позивачем (що є підставою для звернення з позовною заявою) і, як наслідок - демонтаж обладнання з належного позивачу нерухомого майна, знаходяться у сфері відповідальності саме ПрАТ "Київстар".
Отож, у даній справі судом надається оцінка господарським правовідносинам між сторонами, як господарюючими об'єктами, на підставі укладеного між ними договору, виконання якого прямо не стосується прав і обов'язків ані Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, ані Рівненської обласної військової адміністрації.
Виконання даного договору залежить виключно від волі і дій його учасників.
Відтак, суд виснує, що рішення у даній справі не може вплинути на права та обов'язки Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо ПрАТ "Київстар" та Рівненської обласної військової адміністрації, а тому - у задоволенні клопотання Приватного акціонерного товариства "Київстар" про залучення до участі у справі №918/1072/23 третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, від 12.12.2023 року - відмовляє.
Судом з'ясовано думку представників сторін, присутніх у судовому засіданні, щодо можливості переходу до розгляду справи по суті. Останні проінформували, що ними подано всі докази на підтвердження заявлених вимог, повідомлено про всі обставини справи, заперечень щодо завершення підготовчого провадження не висловлено.
Згідно з ст. 177 ГПК України, підготовче провадження має бути проведене протягом 60 днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Відповідно до ст. 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Провадження у справі відкрито 23.10.2023, строк підготовчого провадження продовжений до 22.01.2024, включно, відтак у сторонам надано достатній строк для висловлення своєї правової позиції.
Пунктом 3 ч.2 ст. 185 ГПК України передбачено, що за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи, що судом здійснено усі необхідні та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, зазначені у ст. 182 ГПК України, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Водночас, суд вважає за необхідне провести наступне судове засідання із представником відповідача Шумським Н.М. в режимі відеоконференції.
Керуючись ст.ст. 50, 177, 182, 183, 185, 197, 233, 234 та 235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання Приватного акціонерного товариства "Київстар" про залучення до участі у справі №918/1072/23 третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, від 12.12.2023 року - відмовити.
2. Закрити підготовче провадження у справі №918/1072/23.
3. Призначити справу до розгляду по суті на "16" січня 2023 р. на 14:00 год.
4. Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Рівненської області за адресою: м. Рівне, вул. Набережна, 26-А, в залі судових засідань №15.
5. Провести судове засідання із представником відповідача Шумським Н.М. (електронна адреса ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в режимі відеоконференції.
6. Попередити відповідача, що відповідно до ч.5 ст. 197 ГПК України, ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку тощо несе учасник справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ч.1 ст. 235 ГПК України, негайно після її оголошення та оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя Ю.Г. РОМАНЮК