ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ОКРЕМА УХВАЛА
"14" грудня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/1601/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
дослідивши матеріали справи
за заявою кредитора: Комунального підприємства Агрофірма Радгосп „Білозерський"
до боржника: Колективного підприємства "Промжилбуд" (65045, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 76, офіс 4; код ЄДРПОУ 14117065)
про визнання банкрутом
Встановив:
Ухвалою підготовчого засідання суду від 28.07.2020р. (суддя - Лепеха Г.А.) (т. 3 а.с. 22-25) відкрито провадження у справі про банкрутство Колективного підприємства "Промжилбуд" (далі - КП "Промжилбуд"); визнано грошові вимоги Комунального підприємства Агрофірма Радгосп „Білозерський" до КП "Промжилбуд" у сумі 2 856 269, 83 грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном КП "Промжилбуд"; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Орлову Т.А.
Ухвалою попереднього засідання від 06.10.2020р. визнано вимоги кредиторів КП "Промжилбуд" з вказівкою розміру вимог та черговості їх задоволення (т. 6 а.с. 38-39).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 24.11.2020р. (т. 7 а.с. 74-76) заяву арбітражного керуючого Орлової Т.А. про припинення її повноважень розпорядника майна КП "Промжилбуд" - задоволено; відсторонено арбітражного керуючого Орлову Т.А. від виконання повноважень розпорядника майна КП "Промжилбуд"; розпорядником майна КП "Промжилбуд" призначено арбітражного керуючого Сніткіну І.А.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.02.2021р. (т. 9 а.с.81-89) апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Енограй" - задоволено; ухвалу Господарського суду Одеської області від 24.11.2020 у справі №916/1601/20 в частині призначення розпорядником майна КП "Промжилбуд" арбітражного керуючого Сніткіну І.А. скасовано та прийнято нове рішення; розпорядником майна КП "Промжилбуд" призначено арбітражного керуючого Дудкіна Р.А.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 24.02.2021р. суддею Лепеха Г.А. заявлено самовідвід від розгляду справи № 916/1601/20 про банкрутство КП "Промжилбуд".
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.03.2021р. справу прийнято до свого провадження суддею Грабован Л.І.
Постановою Господарського суду Одеської області від 14.05.2021р. визнано банкрутом КП "Промжилбуд", відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Дудкіна Р.А.
Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Дудкін Р.А. звернувся із клопотанням від 20.11.2023р. (вх. №42231/23 від 20.11.2023р.) про постановлення окремої ухвали за фактом невиконання АТ «УкрСиббанк» запиту арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. про надання інформації та копій документів, необхідних для здійснення повноважень ліквідатора у справі №916/1601/20 про банкрутство КП «Промжилбуд».
В обґрунтування клопотання арбітражний керуючий Дудкін Р.А. посилаючись на положення ст. 12, ч. 1 ст. 59, ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства, п. 13 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», зазначає, що в межах виконання повноважень у справі ним було встановлено, що за КП «Промжилбуд» згідно відомостей з Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, ІКС «Податковий блок», обліковуються рахунки в установах банку. З метою дослідження фінансово-господарської діяльності КП «Промжилбуд», зокрема щодо умов виконання договорів, операцій з продажу товарів, виконання робіт, надання послуг, аналізу обґрунтованості виплати грошових коштів та прийняття раціональних управлінських рішень, виявлення можливих ознак неправомірних дій, що призвели до неплатоспроможності підприємства, ліквідатором на адреси банківських установ були направлені запити арбітражного керуючого з проханням надати: відомості про рух коштів на рахунках, із зазначенням операцій списання з рахунку та/або зарахування на рахунок, призначення платежу, контрагента тощо за період з дати відкриття та дату закриття та надати засвідчені належним чином копії: картки зі зразками підписів та відбитка печатки; переліку осіб, які мають право розпоряджатися рахунком та підписувати платіжні інструкції (здійснювати платіжні операції); документи на уповноваження осіб розпоряджатися рахунком (наказ, протокол, довіреність тощо); інформації про користувачів відкритих ключів Інтернет-банкінгу (онлайн/веб-банкінгу).
У відповідь на запити ліквідатора банкрута банківськими установами було надано витребувану інформацію у повному обсязі, крім АТ «УкрСиббанк», яким у встановлений законодавством десятиденний строк інформацію щодо руху коштів на рахунку КП «Промжилбуд» надано не було та відмолено у наданні інформації щодо уповноважених осіб на розпорядження рахунком КП «Промжилбуд» по здійсненню платіжних операцій та відповідні копії документів. Ліквідатор банкрута вказує, що АТ «УкрСиббанк» єдина банківська установа, яка проігнорувала запит арбітражного керуючого та відмовила з необґрунтованих та незаконних підстав.
Ліквідатор банкрута зазначає, що ненадання зазначеної інформації щодо рахунку КП «Промжилбуд» впливає на повноту виконання ним повноважень у справі, належну та своєчасну реалізацію заходів щодо здійснення аналізу фінансово-господарської діяльності банкрута, дослідження умов виконання договорів, здійснення операцій з продажу товарів, виконання робіт, надання послуг, аналізу обґрунтованості виплати грошових коштів та прийняття раціональних управлінських рішень, виявлення можливих ознак неправомірних дій, що призвели до неплатоспроможності товариства.
Стосовно постановлення окремої ухвали ліквідатор банкрута арбітражний керуючий посилається на ст.ст. 12, 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 246 ГПК України, зазначає, що невиконання запиту арбітражного керуючого (ліквідатора) впливає на повному виконання ним повноважень у справі про банкрутство, належну та своєчасну реалізацію відповідних заходів, визначених Кодексом України з процедур банкрутства та господарським судом, що як наслідок, призводить до необґрунтованого затягування судової процедури, порушення прав та законних інтересів кредиторів у справі. Ліквідатор банкрута вказує, що запити направлялись у формі електронного документу на офіційну електронну поштову адресу банку та були підписані кваліфікованим електронним підпи сом, до яких було додано сканкопію постанови Господарського суду Одеської області від 14.05.2021р., оформлену згідно Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, засвідчена відповідальною особою суду та печаткою суду.
До клопотання додано копії:
листа Головного управління ДПС в Одеській області від 05.10.2023р. №42303/6/15-32-12-05-06 з додатком, в якому вказані дані про банківські рахунки, архівні дані про рахунки платників, дані про банківські рахунки у цінних паперів КП «Промжилбуд» та згідно якого у банкрута наявний рахунок в АТ «УкрСиббанк» за НОМЕР_2.
запиту арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. від 09.10.2023р. №02-01/300, адресованого АТ «УкрСиббанк», в якому викладено прохання: надати в електронній формі відомості про рух коштів на рахунку із зазначенням операцій з рахунку та/або зарахування на рахунок, призначення платежу тощо, КП «Промжилбуд», що був відкритий в АТ «УкрСиббанк» за період з 22.09.2008р. по 31.01.2012р. НОМЕР_2; у переліку документів, доданих до запиту зазначено лист Національного банку України від 20.09.2023р. №24-0006/69486 та постанова Господарського суду Одеської області від 14.05.2021р. у справі №916/1601/20.
запиту арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. від 09.10.2023р. №02-01/303, адресованого АТ «УкрСиббанк», в якому викладено прохання надати засвідчені належним чином копії: картки зі зразками підписів та відбитка печатки; переліку осіб, які мають право розпоряджатися рахунком та підписувати платіжні інструкції (здійснювати платіжні операції); документи на уповноваження осіб розпоряджатися рахунком (наказ, протокол, довіреність тощо); інформацію про користувачів відкритих ключів Внтернет-банкінгу (онлайн/веб-банкінгу) КП «Промжилбуд» для здійснення банківських операцій по рахунку № НОМЕР_1 , що був відкритий в АТ «УкрСиббанк», за період з 22.09.2018р. по 31.01.2012р.; у переліку документів, доданих до запиту зазначено лист Національного банку України від 20.09.2023р. №24-0006/69486 та постанова Господарського суду Одеської області від 14.05.2021р. у справі №916/1601/20.
відповідь АТ «УкрСиббанк» №11/26-400 від 16.10.2023р., в якій повідомлено, що запит і додані копії документів не скріплені печаткою арбітражного керуючого; запитувана інформація містить банківську таємницю, надання якої не передбачено на запит арбітражного керуючого; АТ «УкрСиббанк» не має законних підстав для надання запитуваної інформації по КП «Промжилбуд».
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Ч. 1 ст. 3 ГПК України передбачено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, суд застосовує норми Господарського процесуального кодексу України та Кодексу України з процедур банкрутства.
Ліквідатор у відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це арбітражний керуючий, призначений господарським судом для здійснення ліквідаційної процедури.
Згідно ч. 1 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб та інше.
Ч. 1 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: 1) звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом; 2) скликати збори і комітет кредиторів та брати в них участь з правом дорадчого голосу; 2-1) проводити збори і засідання комітету кредиторів у разі їх бездіяльності або за їхнім дорученням; 3) отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом; 4) залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Кодексом чи угодою з кредиторами; 5) звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб; 5-1) отримувати від банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу інформацію про наявність рахунків та/або залишок коштів на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, рух коштів та операції на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах)/електронних гаманцях, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа; 6) отримувати інформацію з державних реєстрів; 7) подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень; 8) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Згідно ч. 2 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися вимог законодавства; 2) здійснювати заходи щодо захисту майна боржника; 3) проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію; 4) подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого у порядку, встановленому законодавством; 5) подавати відомості (інформацію) про фінансовий стан боржників, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), та про хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), до закритої частини якого забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, інвесторів, а також поточних кредиторів (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника), та забезпечувати оновлення такої інформації в порядку та строки, визначені державним органом з питань банкрутства. До інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) належить інформація про: значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов'язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов'язань); інвентаризацію майна боржника (дати початку та закінчення інвентаризації); дебіторів боржника, розмір заборгованості яких перевищує 5 відсотків сукупних вимог конкурсних кредиторів (зазначається найменування або ім'я, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та розмір заборгованості); обтяження майна боржника (об'єкт обтяження, вид обтяження, орган або особа, в інтересах якої накладено обтяження, підстави накладення обтяження); реєстр вимог кредиторів; строки виконання плану санації (для керуючого санацією) або плану реструктуризації (для керуючого реструктуризацією); аналіз фінансово-господарської діяльності боржника; дату, час і місце проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів (зазначається не пізніше ніж за три робочі дні до дня проведення таких зборів); тексти рішень зборів та комітету кредиторів (вносяться протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення); текст затвердженого судом плану санації або плану реструктуризації (вноситься протягом трьох робочих днів з дня затвердження плану судом); декларацію про майновий стан боржника - фізичної особи; 6) створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим вимог законодавства; 7) здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог; 9) вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту інтересів; 10) надсилати до правоохоронних органів, органів, спеціально уповноважених у сфері протидії корупції, та Служби безпеки України повідомлення про факти порушення законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку; 11) виконувати інші повноваження, передбачені законодавством.
Згідно ч. 3 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо та з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено).
Ч. 8 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення.
Ст. 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що
1. Запит арбітражного керуючого - це письмове або у формі електронного документа звернення арбітражного керуючого, призначеного господарським судом розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реструктуризацією, керуючим реалізацією, до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) щодо боржника, а також членів сім'ї боржника - фізичних осіб, визначених абзацом другим частини п'ятої статті 116 цього Кодексу, стосовно якого арбітражний керуючий здійснює повноваження розпорядника майна керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реструктуризацію або керуючого реалізацією.
Отримання арбітражним керуючим від банків інформації, що містить банківську таємницю, здійснюється в порядку та обсязі, визначених Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Отримання арбітражним керуючим інформації від небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, що містить таємницю надавача платіжних послуг або емітента електронних грошей, здійснюється в порядку та обсязі, визначених Національним банком України.
До запиту арбітражного керуючого додається посвідчена арбітражним керуючим копія судового рішення про призначення його у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реструктуризацією або керуючим реалізацією. Вимагати від арбітражного керуючого надання разом із запитом арбітражного керуючого інших документів забороняється.
Запит арбітражного керуючого не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства.
2. Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, фізичні особи, яким направлено запит арбітражного керуючого, зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати арбітражному керуючому відповідну інформацію, у тому числі таку, що становить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг або емітента електронних грошей, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація, копії документів.
У разі якщо запит арбітражного керуючого стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду запиту арбітражного керуючого може бути продовжено до 20 робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що арбітражному керуючому письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту арбітражного керуючого.
Задоволення запиту арбітражного керуючого може бути здійснено шляхом надання відповідної інформації, копій документів у формі електронного документа.
У разі якщо задоволення запиту арбітражного керуючого передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, арбітражний керуючий зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничних норм витрат на копіювання та друк, встановлених відповідно до законодавства.
3. Відмова в наданні інформації на запит арбітражного керуючого, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації тягнуть за собою відповідальність згідно із законом, крім випадків відмови в наданні таємної та/або службової інформації.
П. 13 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачено, що інформація щодо юридичних та фізичних осіб, що становить банківську таємницю, розкривається банками: арбітражним керуючим - на їхні запити стосовно боржників, щодо яких арбітражний керуючий здійснює повноваження розпорядника майна керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реструктуризацію або керуючого реалізацією, в порядку, встановленому статтею 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства, - щодо банківських рахунків клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретного клієнта (юридичної або фізичної особи, фізичної особи - підприємця) про наявність рахунків, номери рахунків, залишок коштів на рахунках, операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки, призначення платежу, а також щодо договорів боржника про зберігання цінностей або надання клієнту в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа.
Згідно ст. 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» електронна ідентифікація - процедура використання ідентифікаційних даних особи в електронній формі, які однозначно визначають фізичну, юридичну особу або представника юридичної особи; ідентифікаційні дані особи - унікальний набір даних, який дає змогу однозначно встановити фізичну, юридичну особу або представника юридичної особи; ідентифікація особи - процедура використання ідентифікаційних даних особи з документів, створених на матеріальних носіях, та/або електронних даних, в результаті виконання якої забезпечується однозначне встановлення фізичної, юридичної особи або представника юридичної особи.
Ч. 4 ст. 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги» передбачено, що кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.
Згідно п. 9 розділу II Документування діяльності арбітражного керуючого Правил ведення діловодства та архіву арбітражного керуючого, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2020р. №93/5 копії або витяги з документів, які надає та зберігає арбітражний керуючий, мають бути засвідчені підписом арбітражного керуючого та скріплені його печаткою з обов'язковим зазначенням дати засвідчення.
Відповідно до ч.1 ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Ч. 3 ст. 246 ГПК України передбачено, що суд може постановити окрему ухвалу щодо державного виконавця, іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця та направити її органам, до повноважень яких входить притягнення вказаних осіб до дисциплінарної відповідальності, або органу досудового розслідування, якщо суд дійде висновку про наявність у діях (бездіяльності) таких осіб ознак кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст. 246 ГПК України в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Згідно ч.6 ст. 246 ГПК України окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
Ч. 7 ст. 246 ГПК України передбачено, що з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Відповідно до ч. 8 ст. 246 ГПК України окрему ухвалу може бути постановлено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.
Згідно ч. 9 ст. 246 ГПК України окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується.
Отже, окрема ухвала суду у розумінні положень ст. 246 ГПК України є процесуальним засобом необхідного належного реагування (судового впливу) на порушення законності, а також на причини та умови, що цьому сприяли, які виявлені ним саме під час судового розгляду.
За своєю суттю окрема ухвала є формою реагування суду на виявлені порушення вимог законодавства та інструментом для їх усунення шляхом надання відповідних вказівок особі/особам, до компетенції та/або обов'язку яких відноситься усунення виявлених порушень.
Водночас, постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду, яке він може реалізувати у випадку виявлення при вирішенні спору по суті порушення певним органом чи особою вимог законодавства (аналогічний висновок міститься у пункт 47 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 171/2124/18, у пункт 72 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.05.2018 у справі № 521/18287/15-ц, постанова Верховного Суду від 26.10.2022 у справі № 906/344/21).
Метою окремої ухвали є повідомлення про недоліки в роботі та вжиття заходів загального характеру в організації роботи Банку, сприянню наведенню відповідного правопорядку в діяльності цієї юридичної особи, зокрема, щодо наведених в цій ухвалі фактів.
Судом встановлено, що арбітражним керуючим Дудкіним Р.А. були направлені АТ «УкрСиббанк» запити у відповідності до ст. 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства із доданим судовим рішенням про його призначення у справі про банкрутство ліквідатором КП «Промжилбуд», яке було засвідчене у відповідності до вимог чинного законодаства.
На вказані запити отримано необгрунтовану відмову банку в наданні запитуваної інформації, оскільки арбітражним керуючим Дудкіним Р.А. додавалася копія судового рішення засвідчена у відповідності до вимог чинного законодаства та право на отримання ним від банків інформації, що містить банківську таємницю, передбачено ст. 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства.
Враховуючи обставини відмови в наданні інформації АТ «УкрСиббанк» на запит арбітражного керуючого Дудкіна Р.А., суд вважає за необхідне направити АТ «УкрСиббанк» окрему ухвалу для усунення виявлених судом недоліків та вжиття відповідних заходів реагування для недопущення вказаних порушень у подальшому
Керуючись ст. ст. 60, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 169, 234, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Задовольнити клопотання ліквідатора Колективного підприємства "Промжилбуд" (65045, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 76, офіс 4; код ЄДРПОУ 14117065) арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. про постановлення окремої ухвали.
2.Постановити окрему ухвалу у справі №916/1601/20 про банкрутство Колективного підприємства "Промжилбуд" (65045, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 76, офіс 4; код ЄДРПОУ 14117065).
3.Окрему ухвалу у справі направити до Акціонерного товариства «УкрСиббанк» для усунення виявлених судом недоліків та вжиття відповідних заходів реагування для недопущення вказаних порушень у подальшому.
4.Визначити Акціонерному товариству «УкрСиббанк» тридцятиденний строк з дня отримання окремої ухвали для надання відповіді Господарському суду Одеської області про вжиті заходи стосовно обставин зазначених в окремій ухвалі.
Ухвала набирає законної сили 14 грудня 2023р. у відповідності до ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та оскарженню не підлягає.
Ухвалу надіслати: АТ „УкрСиббанк" (04070, м. Київ, вул. Андріївська, 2/12).
Копію ухвали надіслати на електронну адресу ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Суддя Л.І. Грабован