Провадження №3/748/3195/23
Єдиний унікальний № 743/1723/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Базарної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чернігові справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення у тому, що він 19 жовтня 2023 року близько 07 год. 20 хв. на території Любецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, під час ранкової перевірки офіцерами ВВБ організації несення служби в населеному пункті Редьківка залишив без нагляду зброю з елементами екіпірування, а саме 5,45 мм по-74, 180 набоїв до АК, 2 гранати (Ф1 РГК) та засоби індивідуального захисту в місці обігріву наряду, чим порушив абзац 7 підпункту 11 п. 2 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ № 1261 від 19 жовтня 2015 року та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
При розгляді даного адміністративного матеріалу, судом було встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано, що ОСОБА_1 вчинив недбале ставленнядо військової службипід час дії особливого періоду.
Крім того, матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
З досліджених матеріалів вбачається, що протокол складено начальником тринадцятої прикордонної застави (з місцем дислокації н.п. Любеч) ОСОБА_2 , але до матеріалів справи не долучено витяг з наказу, яким уповноважено ОСОБА_2 складати такі протоколи.
Не зазначено доказів, на підтвердження перебування ОСОБА_1 в наряді та проходження ним військової служби у військовій частині.
Відповідно до статей 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку про необхідність направлення справи про притягнення ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП для дооформлення та усунення вищевказаних недоліків.
За таких обставин, керуючись ст. 256, 278 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Протокол ЧЦП № 281339 про військове адміністративне правопорушення від 20 жовтня 2023 рокувідносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.172-15 КУпАП та додані до нього матеріали повернути Першому заступнику коменданту четвертої прикордонної комендатури (з місцем дислокації н.п. Любеч) підполковнику ОСОБА_3 - для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Хоменко Л.В.