Постанова від 27.11.2023 по справі 229/7045/23

№ 3/229/3697/2023

ЄУН 229/7045/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" листопада 2023 р. м. Дружківка

Суддя Дружківського міського суду Донецької області Грубник О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дружківка Донецької області, проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді начальника фінансово економічної служби, має військове звання - лейтенант, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , орган, що видав: 1432, дата видачі 24.02.2020; РНОКПП НОМЕР_3 ,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2023 року близько 12 год. 00 хв. військовослужбовець військової служби за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 лейтенант ОСОБА_1 під час дії правового режиму «воєнний стан», перебував на території військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) з ознаками стану алкогольного сп'яніння, що було виявлено під час несення служби в складі добового наряду, у зв'язку з чим лейтенант ОСОБА_1 був доставлений до Краматорського некомерційного підприємства «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» для огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак останній від огляду на стан алкогольного сп'яніння ухилився(відмовився).

Своїми діями лейтенант ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП «перебування в стані алкогольного сп'яніння на території військової частини»

Відповідно до п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені матеріали, суддя дійшов таких висновків.

Відповідно до ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За змістом ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, акти закупки, тощо, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчиненні правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складання; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, прізвища, адреси свідків, потерпілих, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тощо.

Згідно п.4 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення від 23.10.2021 за № 329, затвердженої наказом Міністерства оборони України 14.12.2021 року за № 1622/37244, у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до п.7 розділу ІІ зазначеної Інструкції до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.

Суддя наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

При вивченні матеріалів адміністративної справи суддею встановлено, що військовослужбовцю ОСОБА_1 інкримінуються такі протиправні дії, а саме: лейтенант ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, перебував на території військової частини ( АДРЕСА_2 ), з ознаками стану алкогольного сп'яніння, що було виявлено під час несення служби в складі бойового наряду, у зв'язку з чим лейтенант ОСОБА_1 був доставлений до Краматорського некомерційного підприємства «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» для огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак останній від огляду на стан алкогольного сп'яніння ухилився (відмовився).

Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення А4165 №258 від 03.10.2023 року також зазначено, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП «перебування в стані алкогольного сп'яніння на території військової частини»

Тобто, в порушення зазначених вище вимог Інструкції та КУпАП, в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення А4165 №258 від 03.10.2023 року не конкретизовано об'єктивну сторону інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення.

Згідно диспозиції частини 1 ст. 172-20 КУпАП адміністративна відповідальність настає за такі протиправні дії:

- розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів;

- поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;

- виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;

- а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частина 3 ст.172-20 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за вчинення дій передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

У протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначена суть адміністративного правопорушення, а також кваліфікація дій особи у повній відповідності із диспозицією відповідної статті КУпАП.

Якщо при складанні протоколу мали на увазі перебування особи в стані алкогольного сп'яніння, про це повинно бути зазначено в протоколі з посиланням на джерело, за допомогою якого встановлено стан алкогольного сп'яніння.

Якщо протокол складений за ознаками відмови від проходження огляду на стан сп'яніння, посилання саме на ці дії має містити протокол.

Суддя має розглядати справу в межах висунутого особі обвинувачення та позбавлений можливості надавати діям особи іншу правову оцінку ніж та, що зазначена в протоколі, оскільки виходячи з системного аналізу положень ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

Зазначені недоліки суддя відносить до суттєвих порушень вимог діючого КУпАП, що не дають здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі відповідно до діючого КУпАП.

Сумніви щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, суд, керуючись принципом презумпції невинуватості, тлумачить на його користь.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вони не містять беззаперечних доказів, на підставі яких можна зробити висновок про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Керуючись ст.ст.247, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі у 10-денний строк з дня оголошення постанови скарги про апеляційне оскарження.

Суддя: О. М. Грубник