Справа № 712/5058/23
Провадження № 2/712/2438/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2023 року Соснівський районний суд у складі:
головуючого судді - Пироженко В.Д.
при секретарі - Туз Н.В.
за участі позивача ОСОБА_1 представника позивача адвоката Сененко К.В.
за участі представників відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної військової адміністрації, Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішення про примусове відчуження майна (транспортного засобу) та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовом до Черкаської обласної військової адміністрації м. Черкаси, бул. Шевченка, 185), Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області (адреса: м. Черкаси, вул. В. Чорновола, 157) про визнання протиправним та скасування рішення про примусове відчуження майна (транспортного засобу) та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є власником автомобіля марки KIA OPTIMA, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію трантного засобу серія НОМЕР_3 від 26.01.2021.
11.10.2022 року працівниками СРПП Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області складний протокол про адміністративне правопорушення серія ААБ № 030167, згідно якого він 11.10.2022 року о 00 год. 30 хв. по вул. Шмідта в м. Звенигородка Черкаської області, керував автомобілем з явними ознаками алкогольного сп'яніння.
11.10.2022 робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану прийнято рішення та складено відповідний Акт про примусове відчуження майна № 184/01/13-13-05 транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , на користь Черкаської військової адміністрації.
Підставою для складення даного Акту є протокол оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 11.10.2022 № 286 та лист Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області від 11.10.2022 № 12224/55/01/06-2022.
Позивач вказує, що запит адвоката було отримано примірники Акту про примусове відчуження або вилучення майна від 11.10.2022 року № 184/01/13-13-05 при цьому висновку експертного дослідження Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, щодо оцінки транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 надано не було.
Вважає, що оспорюване протокольне рішення робочої групи з розгляду питань примусового відчуження, або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану про примусове відчуження майна (транспортного засобу), що перебуває у його приватній власності, погоджене з Черкаською обласною військовою адміністрацією є протиправним у зв'язку з порушенням гарантованого статтею 62 Конституції України принципу презумпції невинуватості, який не може бути обмежений в умовах воєнного стану відповідно до ст. 64 Конституції України
13.12.2022 постановою Звенигородського районного суду по справі № 694/1856/22 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП провадження закрито на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
При погодженні оспорюваного рішення Черкаська обласна адміністрація не звернула увагу, що подія і його вина у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння в законному порядку не доведена та судовим рішенням не встановлена.
Крім того, Акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 від 11.10.2022 інспектором СРПП Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області Поліщук Д.С. було складено та порушено з порушенням, а саме: без присутності особи, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення (підписи вказаних осіб у Акті відсутні); рішення про тимчасове затримання транспортного засобу шляхом блокування автомобіля або доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку поліцейським не приймалося, внаслідок чого він був позбавлений права доступу до транспортного засобу; не здійснено перелік візуальних недоліків та пошкоджень транспортного засобу, що тимчасово затримується; йому на момент вчинення правопорушення примірник Акту не вручено.
Отже, протокольне рішення від 11.10.2022 № 286 про примусове відчуження транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 було прийнято до вирішення справи про адміністративне правопорушення по суті Звенигородським районним судом Черкаської області.
Пунктом 3 Наказу № 2 Черкаської військової адміністрації від 02.03.2022 зі змінами від 26.03.2022 безпосередньо Звенигородське РВП ГУНП в Черкаській області не уповноважене на передачу відповідних матеріалів обласному військовому командуванню.
Більш того, відчуження або вилучення майна від 11.10.2022 № 184/01/13-13-05, було здійснено без проведення оцінки транспортного засобу на момент на момент його складання та відповідно попереднього повного відшкодування вартості майна на момент підписання цього Акту, а матеріали оцінки транспортного засобу не долучені до матеріалів справи.
Просить визнати протиправним та скасувати п. 1.2. рішення робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану про примусове відчуження майна (транспортного засобу) та відповідний Акт про примусове відчуження майна № 184/01/13-13-05 транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , на користь Черкаської районної військової адміністрації на підставі листа Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області від 11.10.2022 № 12224/55/01/06-2022 та протоколу оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 11.10.2022 №286. Зобов'язати Черкаську районну військову адміністрацію повернути йому легковий автомобіль засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 та ключі від цього автомобіля. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської обласної військової адміністрації на його користь витрати на професійну правничу допомогу адвоката та судовий збір. Витребувати у Черкаської районної військової адміністрації належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на вказаний транспортний засіб та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_3 , виданого на його ім'я.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 24.07.2023 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у порядку загального провадження.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.09.2023 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду.
29.08.2023 року від відповідача Черкаської обласної військової адміністрації надійшов відзив в якому зазначено, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» примусове відчуження майна це позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості. Також ст. 353 ЦК України передбачено, у разі стихійного лиха, аварії, епідемії, епізоотії та за інших обставин, з метою суспільної необхідності майно може бути примусово відчужене у власника на підставі та в порядку, встановлених законом, за умови попереднього і повного відшкодування його вартості (реквізиція). В умовах воєнного або надзвичайного стану майно може бути примусово відчужене у власника з наступним повним відшкодуванням його вартості. Метою реквізиції є усунення наслідків або запобігання тим наслідкам, що виникли або можуть виникнути через стихійне лихо, аварію, епідемію, епізоотію, воєнний або надзвичайний стан та за інших надзвичайних обставин. Правовим наслідком реквізиції є перехід реквізованого майна у власність держави або його знищення. Реквізиція розглядається законодавцем як правомірна дія органів державної влади.
Крім того, пунктом 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану як, зокрема, примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан. Наказом начальника Черкаської ОВА від 02.03.2022 №2 «Про встановлення заборони на торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» передбачено, що метою здійснення примусового відчуження або вилучення транспортного засобу є виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правового режиму воєнного стану.
Відповідно до ч .1 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, можуть утворюватись тимчасові державні органи військові адміністрації. Таким чином, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 68/2022 утворено Черкаську обласну військову адміністрацію. Вказані адміністрації здійснюють свої повноваження в порядку визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей встановлених Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Розпорядженням Черкаської ОВА від 04.03.2022 №97 «Про робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану» утворено робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану та затверджено її склад за посадами. Основним завданням робочої групи є прийняття рішення щодо передачі, примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового воєнного чи надзвичайного стану, яке оформляється протоколом. І голова робочої групи подає прийняте рішення Черкаській ОВА для його погодження в установленому порядку.
Згідно п.5 Наказу начальника Черкаської ОВА від 02.03.2022 №2 «Про встановлення заборони на торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» Головному управлінню Національної поліції в Черкаській області, Управлінню патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції у разі виявлення осіб за кермом транспортного засобу у стані алкогольного сп'яніння наказано здійснити оформлення матеріалів відповідно до КУпАП з одночасним затриманням транспортного засобу на термін не більше 3-х діб, а також передачею відповідних матеріалів обласному військовому командуванню для вирішення питання щодо примусового відчуження або вилучення транспортного засобу для виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правого режиму воєнного стану.
11.10.2022 року працівниками СРПП Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області складний протокол про адміністративне правопорушення серія ААБ № 030167, згідно якого ОСОБА_1 керував 11.10.2022 року о 00 год. 30 хв. по вул. Шмідта в м. Звенигородка Черкаської області, автомобілем з явними ознаками алкогольного сп'яніння.
11.10.2022 робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану прийнято рішення та складено відповідний Акт про примусове відчуження майна № 184/01/13-13-05 транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , на користь Черкаської військової адміністрації.
На виконання п. 5 Наказу, Звенигородським районним відділом поліції ГУНП в Черкаській області робочій групі направлено лист від 11.10.2022 № 12224/55/04/06-2022 щодо виявлення факту керування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння транспортним засобом марки KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , для прийняття рішення щодо відчуження вказаного транспортного засобу для потреб держави.
За результатами розгляду вказаного листа Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області робочою групою, у зв'язку із введенням військового стану на території України, з метою відсічі агресії російської федерації, прийнято рішення щодо здійснення примусового відчуження автомобіля KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 на користь Черкаської районної військової адміністрації. Вказане рішення оформлено Протоколом оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 11.10.2022 № 286.
З вищевикладеного вбачається, що робочою групою, як спеціально уповноваженим колективним органом обласного військового командування, в межах визначених повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства прийнято рішення про відчуження транспортного засобу, спрямоване на забезпечення виконання завдань з оборони її територіальної цілісності та недоторканості, а також усунення наслідків або запобігання тим наслідкам, що виникли або можуть виникнути через воєнний стан.
Також звертають увагу, що діючим законодавством не передбачено направлення власнику або його законному представнику належним чином засвідчену копію протоколу оперативної наради робочої групи, та не встановлено чіткої форми протоколу, так само і не встановлено обов'язку викликати власника або його законного представника на оперативну нараду робочої групи.
Вказували, що факт зупинки відчуженого транспортного засобу, складання адміністративних матеріалів щодо вказаної особи за начебто перебування у стані алкогольного сп'яніння не став безпосередньою підставою для відчуження транспортного засобу, проте, було приводом для інформування органами правопорядку робочої групи та подальшого розгляду питання доцільності його вилучення для потреб оборони. Рішення відповідного суду про наявність, чи відсутність у діях особи складу адміністративного порушення не може бути доводом на користь позивача в аспекті правових підстав вилучення належного йому майна. Окрім того, примусове відчуження майна не є різновидом відповідальності за будь-які правопорушення, в тому числі, не здійснюється як покарання за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а є виключно одним із заходів правового режиму воєнного стану, що реалізується військовим командуванням задля забезпечення оборони нашої держави.
Відповідними правоохоронними органами у разі виявлення за кермом транспортного засобу осіб, що перебувають у стані алкогольного сп'яніння, складаються матеріали щодо притягнення останніх до адміністративної відповідальності в порядку визначеному чинним законодавством та, разом з тим, паралельно із зазначеною діяльністю, інформують робочу групу про затримання відповідного транспортного засобу та передають матеріали для прийняття обласним військовим командуванням рішення щодо відчуження транспортного засобу на потреби оборони у зв'язку із введенням на території України правового режиму воєнного стану на підставі статті 4 Закону № 4765-VI.
На виконання рішення робочої групи, оформлено Протокол № 286, підготовлено Акт про примусове відчуження або вилучення майна від 1.10.2022 № 184/01/13-13-05, в якому зазначено щодо примусового відчуження транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 на користь Черкаської районної військової адміністрації у ОСОБА_1 . Відповідне рішення військового командування передано представникам Черкаської районної військової адміністрації. Зі змістом акта було ознайомлено представника власника майна та відповідно до положень ч. 5 ст. 7 Закону № 4765-VІ було зазначено, що оцінку транспортного засобу буде проведено у встановлений законодавством термін. Також примірник Акта було направлено власнику автотранспортного засобу цінним листом з описом вкладення № 1800109752371. Після отримання висновку експертного дослідження Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 17.03.2023 № ЕД-19/124-22/106-АВ, Черкаською ОВА, з метою забезпечення можливості позивача скористатися правом передбаченим ч. 5 ст. 7 Закону № 4765-VI, направлено на адресу останнього цінний лист з описом вкладення № 1800109752371. Таким чином, Черкаською ОВА та робочою групою, в повній мірі виконано вимоги чинного під час дії правового воєнного стану законодавства, рішення щодо примусового відчуження автомобіля KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Питання повернення примусово відчуженого майна повністю врегульовано статтею 12 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».
Підставою для повернення майна є рішення суду, яке набрало законної сили. У разі повернення майна особі у неї поновлюється право власності на це майно. Одночасно особа зобов'язується повернути грошову суму, яка була нею одержана у зв'язку з відчуженням майна, з вирахуванням розумної плати за використання цього майна. Колишній власник майна, яке було примусово відчужене, може вимагати взамін надання йому іншого майна, якщо це можливо.
Повернення майна є правовим наслідком припинення надзвичайних обставин, які стали підставою для його примусового відчуження. Право вимагати повернення майна обумовлюється наявністю в особи статусу «колишнього» власника. За допомогою такої конструкції законодавець створює передумови для охорони інтересів приватних осіб.
Повернення майна можливе за умови припинення надзвичайних обставин, тобто стихійного лиха, аварії, епідемії, епізоотії, воєнного або надзвичайного стану та ін., збереження майна, заявлення власником позовної вимоги про його повернення до органу, що проводив його реквізицію, або якому передано відповідне майно, встановлення можливості повернення.
Законом передбачено, що право особи звертатись до суду з вимогою щодо повернення примусово відчуженого майна обумовлене припиненням існування надзвичайної обставини, яка стала підставою для такого відчуження за умови збереження такого майна.
За таких обставин, вказували на передчасність звернення з вимогою про повернення майна та просили у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його адвокат Сененко К.В. позовні вимоги підтримали та просили їх задоволити.
В судовому засіданні представник відповідача Черкаської обласної військової адміністрації Бодня І.В. позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову. Вважає позовну заяву безпідставною та необґрунтованою з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 29.08.2023 року.
Представник Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області Мазуренко М.С. в судовому засіданні просила в позові позивачу відмовити посилаючись на те, що на користь Черкаської районної військової адміністрації, на користь якої було примусово відчужено транспортний засіб звернулася до регіонального центру ТСЦ для здійснення обов'язкового тимчасового державного обліку. 18.10.2023 року було видано тимчасовий реєстраційний талон на організацію Черкаської районного державної адміністрації.
Заслухавши учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити, з таких підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до приписів ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Отже, указана норма визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 ЦК України.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Суд зобов'язаний з'ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність або відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення чи захисту в обраний спосіб.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_4 від 26.01.2021 ОСОБА_1 є власником транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 .
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 21 квітня 202 2 рок №22122-ІХ, в Україні продовжено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 21 квітня 2022 року №22122-ІХ в Україні продовжено воєнний стан з 05 години 302 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Отже, на момент виникнення спірних правовідносин в Україні діяв правовий режим воєнного стану.
Судом встановлено, що 11.10.2022 року працівниками СРПП Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області складний протокол про адміністративне правопорушення серія ААБ № 030167, згідно якого ОСОБА_1 керував 11.10.2022 року о 00 год. 30 хв. по вул. Шмідта в м. Звенигородка Черкаської області, автомобілем з явними ознаками алкогольного сп'яніння.
11.10.2022 робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану прийнято рішення та складено відповідний Акт про примусове відчуження майна № 184/01/13-13-05 транспортного засобу KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , на користь Черкаської військової адміністрації.
Згідно п.5 Наказу начальника Черкаської ОВА від 02.03.2022 №2 «Про встановлення заборони на торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» Головному управлінню Національної поліції в Черкаській області, Управлінню патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції у разі виявлення осіб за кермом транспортного засобу у стані алкогольного сп'яніння наказано здійснити оформлення матеріалів відповідно до КУпАП з одночасним затриманням транспортного засобу на термін не більше 3-х діб, а також передачею відповідних матеріалів обласному військовому командуванню для вирішення питання щодо примусового відчуження або вилучення транспортного засобу для виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правого режиму воєнного стану.
На виконання п. 5 Наказу, Звенигородським районним відділом поліції ГУНП в Черкаській області робочій групі направлено лист від 11.10.2022 № 12224/55/04/06-2022 щодо виявлення факту керування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння транспортним засобом марки KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , для прийняття рішення щодо відчуження вказаного транспортного засобу для потреб держави.
За результатами розгляду вказаного листа Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області робочою групою, у зв'язку із введенням військового стану на території України, з метою відсічі агресії російської федерації, прийнято рішення щодо здійснення примусового відчуження автомобіля KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 на користь Черкаської районної військової адміністрації. Вказане рішення оформлено Протоколом оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 11.10.2022 № 286.
Відповідно до пунктом 1.3. протоколу № 286 ухвалено відчуження майна робочій групі здійснювати шляхом складання акта про примусове відчуження або вилучення майна (далі - акт), відповідного зразка, затвердженого Кабінетом Міністрів України (додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2012 № 988). Акт складати в трьох оригінальних примірниках: 1 - робочій групі, 2 - органу, якому передається транспортний засіб, 3 - колишньому власнику (або його законному представнику).
Згідно з пунктом 1.4. протоколу № 286 зазначено про необхідність у встановленому чинним законодавством порядку визначення вартості примусово відчуженого майна та долучення відповідної інформації до матеріалів.
На виконання рішення робочої групи, оформленого протоколом № 286, підготовлено акт про примусове відчуження або вилучення майна від 11.10.2022 № 184/01/13-13-05, в якому зазначено, що здійснено примусове відчуження транспортною засобу на користь Черкаської районного військової адміністрації у власника, яким є ОСОБА_1 .
Відповідно до висновку експертного дослідження від 17.03.2023 № ЕД-19/124-23/3106-АВ Черкаським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України визначено середню ринкову ціну автомобіля, яка становить 500 260 грн.
Вважаючи протиправними рішення, що оформлене протоколом від 11.10.2022 № 286,а акт про примусове відчуження або вилучення майна від 11.10.2022 2 № 184/01/13-13-05, складені робочою групою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Згідно з частиною 3 Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Пунктами 1 та 2 частини 1 статті 1 Закону України Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану № 4765-VI від 17.05.2012 (далі Закон № 4765-VI) примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості; вилучення майна - позбавлення державних підприємств, державних господарських об'єднань права господарського відання або оперативного управління індивідуально визначеним державним майном з метою його передачі для потреб держави в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.
Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Закону № 4765-VI примусове відчуження майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану може здійснюватися з попереднім повним відшкодуванням його вартості.
У разі неможливості попереднього повного відшкодування за примусово відчужене майно таке майно примусово відчужується з наступним повним відшкодуванням його вартості.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 8 Закону України Про правовий режим воєнного стану №389-VIII від 12.05.2015 (далі Закон №389-VIII) в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.
Аналіз вказаних положень п. 4 ч. 1 ст. 8 Закону №389-VIII вказує, що за умови введення в Україні воєнного стану, військове командування може здійснювати такий захід правового режиму воєнного стану, як примусове відчуження майна, що перебуває у приватній власності.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону № 4765-VI примусове відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону № 4765-VI, термін "військове командування" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про правовий режим воєнного стану" або Законі України "Про правовий режим надзвичайного стану", залежно від правового режиму, в умовах якого передається, відчужується або вилучається майно.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Абзацом шістнадцятим статті 1 Закону України Про оборону України визначено, що органами військового управління є Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, призначені для виконання функцій з управління, в межах їх компетенції, військами (силами), з'єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 181-р Питання запровадження та забезпечення здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Україні затверджено План запровадження та забезпечення заходів здійснення правового режиму воєнного стану в Україні (далі - План).
Відповідно до пункту 5 Плану відповідальним за виконання такого заходу правового режиму воєнного стану як примусове відчуження майна, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучення майна державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видання про це відповідних документів встановленого зразка, строком виконання якого є час введення воєнного стану, є рада оборони відповідного регіону або військові адміністрації (у разі утворення), військове командування. Органами що залучаються до здійснення даного заходу визначено Мінагрополітики, Міненерго, Мінреінтеграцїї, Мінмолодьспорт, Мінстратегпром, Мінцифри, Мінекономіки, МВС, Міндовкілля, МЗС, Мінінфраструктури, МКІП, МОН, МОЗ, Міноборони, Мінрегіон, Мінсоцполітики, Мінветеранів, Мінфін, Мін'юст, Управління державної охорони, АТ Укрзалізниця, Укравтодор, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні (районні) держадміністрації, військові адміністрації (у разі їх утворення), органи місцевого самоврядування всіх рівнів.
На виконання Указу Президента України від 24.02.2022 № 68/2022 утворено Черкаську обласну військову адміністрацію. Абзацом другим пункту першого зазначеного указу передбачено, що у зв'язку з утворенням військових адміністрацій, зазначених у цій статті, обласні, Київська міська державні адміністрації та голови цих адміністрацій набувають статусу відповідних військових адміністрацій та начальників цих військових адміністрацій.
Розпорядженням Черкаської ОВА від 04.03.2022 № 97 Про робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану (далі - Розпорядження № 97) утворено робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану (далі - робоча група) та затверджено її склад за посадами.
До складу робочої групи увійшли: голова робочої групи - начальник Черкаського обласного штабу оборони, члени робочої групи: заступник начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області - начальник організаціно-методичного відділу; начальник Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області,; начальник Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України; начальник Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Розпорядженням начальника Черкаської обласної військової адміністрації від 04.04.2022 № 134 внесено зміни до складу робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна та введено заступника начальника управління превентивної діяльності - начальник відділу організації діяльності груп реагування Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Аналіз складу робочої групи вказує на те, що вона є спеціально уповноваженим колективним органом обласного військового командування, метою створення якої є прийняття рішень з питань відчуження майна, спрямованих на забезпечення виконання завдань з оборони України, її територіальної цілісності та недоторканності, а також усунення наслідків або запобігання тим наслідкам, що виникли або можуть виникнути через воєнний стан.
Відповідно до пункту 2 Розпорядження № 97 основним завданням робочої групи є прийняття рішення щодо передачі, примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, яке оформляється протоколом.
Окрім того, пунктом 3 Розпорядження № 97 установлено, що голова робочої групи подає прийняте рішення Черкаській обласній військовій адміністрації для його погодження в установленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону №389-VIII військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Згідно до пункту 5 Наказу начальника Черкаської ОВА від 02.03.2022 №2 Про встановлення заборони на торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (зі змінами) Головному управлінню Національної поліції в Черкаській області, Управлінню патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції у разі виявлення осіб за кермом транспортного засобу у стані алкогольного сп'яніння наказано здійснити оформлення матеріалів відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення з одночасним затриманням транспортного засобу на термін не більше 3-х діб, а також передачею відповідних матеріалів обласному військовому командуванню для вирішення питання щодо примусового відчуження або вилучення транспортного засобу для виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правового режиму воєнного стану.
Аналізуючи викладене, слід зазначити, що відповідними правоохоронними органами у разі виявлення за кермом транспортного засобу осіб, що перебувають у стані алкогольного сп'яніння, складаються матеріали щодо притягнення останніх до адміністративної відповідальності в порядку визначеному чинним законодавством та одночасно із зазначеною діяльністю, інформують робочу групу про затримання відповідного транспортного засобах та передають матеріали для прийняття обласним військовим командуванням рішення щодо відчуження транспортного засобу на погреби оборони у зв'язку із введенням на території України правового режиму воєнного стану на підставі статті 4 Закону № 4765-VI.
Як встановив суд, відносно позивача, який керував транспортним засобом «KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , працівниками Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області складено 11.10.2022 адміністративний протокол ААБ № 030167 за порушення Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за частиною першою статті 130 КУпАП.
Звенигородським районним відділом поліції ГУНП в Черкаській області робочій групі направлено лист від 11.10.2022 № 12224/55/04/06-2022 щодо виявлення факту керування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння транспортним засобом марки KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 , для прийняття рішення щодо відчуження вказаного транспортного засобу для потреб держави.
За результатами розгляду вказаного листа Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області робочою групою, у зв'язку із введенням військового стану на території України, з метою відсічі агресії російської федерації, прийнято рішення щодо здійснення примусового відчуження автомобіля KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 на користь Черкаської районної військової адміністрації. Вказане рішення оформлено Протоколом оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 11.10.2022 № 286.
Таким чином, у спірному випадку, факт зупинки вилученого в подальшому транспортного засобу, складання адміністративних матеріалів щодо позивача за керування транспортним засобом, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, не стало підставою для вилучення автомобіля, а лише було приводом для інформування органами правопорядку робочої групи та подальшого розгляду питання доцільної його вилучення для потреб оборони. Саме робочою групою в межах визначених повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства прийнято рішення про відчуження транспортного засобу, спрямоване на забезпечення виконання завдань з оборони України, її територіальної цілісності та недоторканності, а також усунення наслідків або запобігання тим наслідкам, що виникли або можуть виникнути через воєнний стан.
Відтак, рішення суду про наявність чи відсутність у діях позивача складу адміністративного порушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не може свідчити про відсутність правових підстав вилучення належного йому автомобіля.
Щодо посилання позивача на невідповідність складеного робочою групою акта про примусове відчуження або вилучення майна від 11.10.2022 вимогам частини 1 статті 7 Закону № 4765-VI та встановленому єдиному зразку у Додатку до постанови Кабінету Міністрів України № 998 від 31.10.2012, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 4765-VI примусове відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.
Як вбачається із протоколу оперативної наради робочої групи від 11.10.2022 № 286 за наслідками розгляду питання щодо примусового відчуження майна, прийнято протокольне рішення про відчуження автомобіля. Вказане рішення, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 4 Закону № 4765-VI, погодженого начальником Черкаської ОВА.
На виконання п. 1.3 протоколу № 286 підготовлено акт про примусове відчуження або вилучення майна від 11.10.2022 №184/01/13-13-05, в якому зазначено щодо примусового відчуження транспортного засобу на користь Черкаської районної військової адміністрації у власника, яким є позивач.
Статтею 7 Закону № 4765-VI визначено вимоги до акта про примусове відчуження або вилучення майна.
Відповідно до частини першої зазначеної статті про примусове відчуження або вилучення майна складається акт. Бланк акта про примусове відчуження або вилучення майна (далі - акт) виготовляється за єдиним зразком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. В акті зазначаються: 1) назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення; 2) відомості про власника (власників) майна, зокрема,: для фізичних осіб - прізвище, ім'я, по батькові, постійне місце проживання та ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, крім осіб, які з релігійних або інших переконань відмовилися від ідентифікаційного номера, про що мають відповідну відмітку у паспорті; 3) відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності); 4) опис майна, достатній для його ідентифікації. Для нерухомого майна - відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) - відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані; 5) сума виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна).
З матеріалів справи вбачається, що в акті від11.10.2022 №184//01/13-13-05 зазначені члени робочої групи представники обласного військового командування; наявні у розпорядженні робочої групи та доступні в умовах правового режиму воєнного стану відомості про власника майна, що є достатніми для ідентифікації останнього; право власності на майно підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу Сері НОМЕР_3 від 26.01.2021; відомості, необхідні для ідентифікації транспортного засобу, а саме: марка KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 ; сума виплачених коштів в акті не вказала, при цьому зазначено, що оцінка транспортного засобу буде проведено у встановленому чинним законодавством термін. Також акт містить підписи всіх представників обласного військового командування, підпис відповідної посадової особи органу, на користь якого було примусово відчужено транспортний засіб та відповідна печатка органу.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону № 4765-VI у разі відсутності особи, у якої відчужується або вилучається майно, або її законного представника під час складання акта про примусове відчуження або вилучення майна такий акт складається без її участі. У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове відчуження або вилучення майна. Примірник акта та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику.
Оскільки позивач чи його законний представник 11.10.2022 були відсутні під час складання акта відповідно до положень частини п'ятої статті 7 Закону № 4765-VI акт було складено без їх участі та зазначено, що оцінку транспортного засобу буде проведено у встановлений законодавством термін.
Приписами частин 1 та 2 статті 8 Закону № 4765-VI встановлено, що оцінка майна, що підлягає примусовому відчуженню, проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі неможливості залучити до оцінки майна суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання така оцінка проводиться суб'єктами оціночної діяльності - органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.
13.03.2023 Черкаською ОВА направлено лист № 4016/01/01-58 начальнику Черкаського НДЕКЦ МВС України про проведення експертного транспортно-товарознавчого дослідження автомобіля.
Відповідно до пункту 1.13 Розділу І Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1698 №53/5, строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів. У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
Відповідно до висновку експертного дослідження від 17.03.2023 № ЕД-19/124-23/3106-АВ Черкаським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України визначено середню ринкову ціну автомобіля.
З матеріалів справи вбачається, що Черкаська ОВА направила примірник акта про примусове відчуження або вилучення майна від11.10.2023 та копію висновку експертного дослідження Черкаського НДЕКЦ МВС України від на адресу позивача цінний лист з описом вкладення.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що тимчасове затримання автомобіля KIA OPTIMA, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_5 та звернення до робочої групи із листом від 11.10.2022 здійснено з дотримання вимог Закону та у відповідності до наданих повноважень.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що процедуру прийняття спірного рішення дотримано. При цьому, судом вбачається, що доводи позивача у цій частині стосуються формальних підстав, які однак, не призводять самі по собі до протиправності спірного рішення.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог у частині щодо визнання протиправним та скасування рішення робочої групи та акта, у зв'язку із чим у задоволенні цієї частини позовних вимог належить відмовити.
З огляду на зазначене, у частині вимог щодо зобов'язання відповідача повернути зазначений транспортний засіб позивачу також слід відмовити через взаємопов'язаність зазначених позовних вимог.
Відповідно до п.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Суд також зазначає, що право ОСОБА_1 , як колишнього власника не є порушеним, постільки, після скасування правового режиму воєнного стану, колишній власник майна або уповноважена особа, відповідно до ст.11 Закону України № 4765-У1, звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якого додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна. Порядок розгляду заяв та здійснення виплат з метою наступної повної компенсації за примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Тобто, законом передбачено, що право особи звертатися до суду з вимогою щодо повернення примусово відчуженого майна обумовлене припиненням існування надзвичайної обставини, яка стала підставою для такого відчуження за умови збереження такого майна.
За таких обставин, з урахуванням досліджених доказів по справі, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що примусове відчуження транспортного засобу марки KIA OPTIMA, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , було здійснено у відповідності з нормами чинного законодавства, а тому є законним та правомірним.
Відповідно до положень п.2 ч.2 ст. 141 ЦПК у разі відмови у задоволенні позову судові витрати, зокрема судовий збір покладається на позивача.
Керуючись Конституцією України, Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану №4765-VI», Законом України «Про правовий режим воєнного стану», ст. ст.4,7,8, 12, 13, 81, 89,141, 258, 259,263-265,273, 263-265, 273-279, 354, 355 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Черкаської обласної військової адміністрації, Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішення про примусове відчуження майна (транспортного засобу) та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів (ст.ст. 354, 355 ЦПК України). Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий :
Повний текст рішення складено 14.12. 2023
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Відповідачі: Черкаська обласна військова адміністрація (код ЄДРПОУ 00022668 м. Черкаси б-р Шевченка, 185).
Черкаська районна військова адміністрація Черкаської області (код ЄДРПОУ 04061317 м. Черкаси, вул. Чорновола, 157).