ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року м. Дніпросправа № 340/1989/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 року (головуючий суддя Брегей Р.І.)
в адміністративній справі №340/1989/23 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 14.04.2023 до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року на підставі 3-х довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 11 січня 2023 року №5501-259/55171 і виплатити додаткові кошти.
Позов обґрунтований тим, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/4652/22 зобов'язав Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нові довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року для перерахунку пенсії, однак відповідач (пенсійний орган) відмовив у вчиненні перерахунку за новими довіджками.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року на підставі 3 довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 11.01.2023 року №5501-259/55171 і виплатити додаткові кошти.
Рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що обставини складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за рішенням суду виникли у січні 2020 року, у січні 2021 року і у січні 2022 року. Отже, відповідач (пенсійний орган) допустив протиправну бездіяльність не перераховуючи пенсію на підставі вказаних довідок. Захист порушеного права позивача полягає у зобов'язанні відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі виданих довідок.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до трьох довідок.
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи по суті спору.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як пенсіонер по лінії Державної служби України з надзвичайних ситуацій, і отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.1-4).
08 грудня 2022 року Кіровоградський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі №340/4652/22, яким задовільнив позов ОСОБА_1 до відповідача Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області (а.с.25-36).
Рішення суду у справі №340/4652/22 не оскаржувалось в апеляційному порядку та набуло законної сили.
Суд у справі №340/4652/22 зобов'язав Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нові довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, а також відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року.
Суд також зробив висновок, що грошове забезпечення працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій тричі збільшувалось.
11 січня 2023 року Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області виконало рішення суду у справі №340/4652/22, виготовивши 3 довідки для перерахунку пенсії (а.с.7-9).
16 січня 2023 року позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення разом зі заявою про перерахунок пенсії (а.с.5).
07 лютого 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило у перерахунку пенсії, вказавши, що з 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не збільшувалось (а.с.6).
Позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок.
Суд першої інстанції позов задовольнив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, норми Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Приписами частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Перерахунок пенсії не проведений своєчасно з вини органу, який видає довідку для її перерахунку.
Отже, до спірних правовідносин не застосовується строк звернення до суду.
Правомірність складання Головним управлінням державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області 3-х довідок про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії встановлено рішенням суду у справі №340/4652/22.
Зокрема, у довідках про грошове забезпечення позивача Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області зазначило, що довідки складені на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/4652/22 від 08.12.2022 року.
Позивач, отримавши довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та надавши їх до пенсійного органу, має право на перерахунок пенсії.
Водночас, у відповідача (пенсійного органу) виник обов'язок перевірити довідки на правильність складання і здійснити перерахунок пенсії позивача.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції, якщо пенсійний орган (відповідач) не погоджувалось з правовими підставами складання довідок, то він має право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку, як третя особа на стороні відповідача, оскільки рішення може впливати на права і обов'язки третьої особи у справі №340/4652/22.
Водночас, рішення суду у справі №340/4652/22 не оскаржено та набуло законної сили.
Обов'язок перевірити довідки на правильність складання (складові і суми) встановлено приписами пункту 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Уряду України від 13.02.2008 року №45.
Цією нормою права встановлено також, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Приписами частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до приписів частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ розмір пенсії визначається у відсотковому відношенні до грошового забезпечення.
При цьому, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що у відповідача такі дані були наявні.
Так, згідно довідки Головного управлінням державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області від 11.01.2023 року №5501-259/55171 грошове забезпечення позивача станом на січень 2020 року склало 23 740,20 грн (а.с.7).
Згідно довідки Головного управлінням державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області від 11.01.2023 року №5501-259/55171 грошове забезпечення позивача станом на січень 2021 року склало 26 356,50 грн (а.с.9).
Згідно довідки Головного управлінням державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області від 11.01.2023 року №5501-259/55171 грошове забезпечення позивача станом на січень 2022 року склало 31 827,20 грн (а.с.8).
Відсоткове відношення пенсії до грошового забезпечення встановлено на день призначення пенсії.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що у відповідача не існувало жодних перешкод щодо перерахунку позивачу пенсії з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року.
Початок строку, з якого здійснюється перерахунок, встановлено рішенням суду у справі №340/4652/22 і узгоджується з приписами частини 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
Вказана норма права визначає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Обставини складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за рішенням суду (справа №340/4652/22) виникли у січні 2020 року, у січні 2021 року і у січні 2022 року.
Отже, відповідач допустив протиправну бездіяльність не здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі вказаних довідок Головного управлінням державної служби з надзвичайних ситуацій України у Кіровоградській області.
Захист порушеного права позивача полягає у зобов'язанні відповідача перерахувати пенсію позивача на підставі нових довідок.
При цьому, під час перерахунку пенсії позивача відповідач має право перевірити довідку про розмір грошового забезпечення на правильність складання.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Виходячи з результатів апеляційного перегляду не підлягають розподілу витрати у справі.
Зважаючи на те, що головуючий суддя Дурасова Ю.В. в період з 08.12.2023 по 11.12.2023 (включно) перебувала у відрядженні, повний текст постанови виготовлено 12.12.2023.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області -залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 06.12.2023 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення. Повний текст постанови виготовлено 12.12.2023.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова