ПОСТАНОВА
іменем України
07 грудня 2023 року справа 160/5369/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 (суддя Калугіна Н.Є.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Біжко С.В. про зобов'язання надати довідку про розмір заробітної плати
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 20.03.2023 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Біжко С.В. в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність щодо ненадання (відмови у наданні) інформації (довідки) про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії за відповідною посадою прокурорського працівника на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, з урахуванням премії у розмірі 30% від суми посадового окладу, виплаченої за 2021 календарний рік прокурорським працівникам Дніпропетровської обласної прокуратури у грудні 2021 року, згідно з вимогами законодавства України, зокрема Конституції України, ст. 81 Закону України “Про прокуратуру”, а також Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019, протиправною;
- зобов'язати надати інформацію (довідку) про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії за відповідною посадою прокурорського працівника на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, з урахуванням премії у розмірі 30% від суми посадового окладу, виплаченої за 2021 календарний рік прокурорським працівникам Дніпропетровської обласної прокуратури у грудні 2021 року, згідно з вимогами законодавства України, зокрема Конституції України, ст. 81 Закону України “Про прокуратуру”, а також Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023, прийнятому в спрощеному провадженні, відмовлено у задоволенні позову.
В апеляційній скарзі позивач просить рішення суду скасувати та задовольнити позовні вимоги. Посилається на те, що має право на отримання довідки про заробітну плату, необхідної для перерахунку пенсії, з урахуванням премії у розмірі 30% від суми посадового окладу передбаченої ст. 81 Закону України “Про прокуратуру”. Зазначає, що виплата премії працюючим прокурорам свідчить про підвищення заробітною плати та повинна враховуватись для перерахунку пенсії.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру”.
27.12.2022 позивач звернувся до Генерального прокурора та просив надати окрему інформацію про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії за відповідною посадою прокурорського працівника на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури з урахуванням премії, виплаченої за 2021 календарний рік прокурорським працівникам Дніпропетровської обласної прокуратури станом на дату виплати цієї премії у 2021 році.
При цьому просив врахувати, що має стаж служби в органах прокуратури більше 35 років, у зв'язку з чим розмір надбавки за вислугу років має становити 50%, що вже неодноразово констатовано рішеннями суду, які набрали законної сили від 11.03.2021 у справі №804/8909/16, від 05.07.2021 у справі №804/6512/17 та від 28.01.2022 № 160/23224/21.
Також просив надати сканкопію наказу щодо виплати щорічної премії (про преміювання прокурорів Дніпропетровської обласної прокуратури) за 2021 рік, у якому зазначено серед іншого ОСОБА_2 , посади прокурорів Дніпропетровської обласної прокуратури, яких преміюють, розмір та відсоток премій, підстави преміювання.
Додаткового просив повідомити дату виплати щорічної премії прокурорам Дніпропетровської обласної прокуратури у 2021 році.
Крім того, просив повідомити розмір заробітної плати керівника Дніпропетровської обласної прокуратури, його першого заступника та кожного з заступників керівника Дніпропетровської обласної прокуратури:
- окремо нарахований та окремо виплачений за жовтень 2021 року;
- окремо нарахований та окремо виплачений за листопад 2021 року;
- окремо нарахований та окремо виплачений за грудень 2021 року.
Також просив вказати дату та номер реєстрації вхідної кореспонденції цього листа від 27.12.2022.
Вказане звернення скероване до Дніпропетровської обласної прокуратури. Листом від 12.01.2021 за №21-53вих-23 керівником Дніпропетровської обласної прокуратури надано відповідь, в якій зазначено, що востаннє заробітна плата працівникам органів прокуратури підвищувалась з 01 січня 2022 року. В зв'язку з зазначеним підвищенням та відповідно до звернення позивача, позивачу було надано довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії (довідка №21 -106вих-22 від 13.07.2022 року). Після цього нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати прокурорам не приймались, в зв'язку з чим відсутні підстави для видачі нової довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії.
Також, що підстави для видачі довідки з урахуванням премії, виплаченої прокурорам в 2021 році, відсутні.
З приводу надання запитуваної інформації, що є публічною, зокрема сканкопії наказу щодо виплати щорічної премії за 2021 рік, інформації про розмір, відсоток премії, підстави преміювання, про заробітну плату керівництва обласної прокуратури тощо відповідач зазначив, що порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єкта владних повноважень, визначається Законом. України “Про доступ до публічної інформації”, дія якого не поширюється на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Відтак доступ до вищезазначеної публічної інформації може забезпечений шляхом надання її за запитом на інформацію.
15.01.2023 позивач знов звернувся до Генерального прокурора із зверненням щодо надання сканкопії наказу щодо виплати щорічної премії (про преміювання прокурорів Дніпропетровської обласної прокуратури) за 2021 рік та інформації щодо заробітної плати керівника Дніпропетровської обласної прокуратури, його першого заступника, заступників.
Звернення скероване Дніпропетровській обласній прокуратурі, яка листом від 25.01.2023 № 27-14 вих-23 надала інформацію щодо заробітної плати керівника Дніпропетровської обласної прокуратури, першого заступника, заступників за жовтень-грудень 2021 року. Також зазначено дати виплати премії прокурорів у грудні 2021 року.
Щодо надання сканкопії наказу про преміювання за результатами оцінювання якості роботи прокурорів повідомлено, що обсяг запитуваних документів складає 42 сторінки. Згідно з вимогами ч. 2 ст. 21 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, у разі, якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
На підставі наведеного, відповідач надав позивачу 10 сторінок наказу виконувача обов'язків керівника Дніпропетровської обласної прокуратури № 3656к від 01.12.2021 Про преміювання за результатами оцінювання якості роботи прокурорів, безкоштовно.
Для отримання іншої частини документа позивачу запропоновано відшкодувати фактичні витрати на виготовлення цифрових копій шляхом сканування та повідомлено про рахунок для оплати 32 сторінок наказу.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо надання довідки про розмір заробітної плати з урахуванням премії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 Закону України “Про прокуратуру” заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за:
1) вислугу років;
2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Розмір щорічної премії прокурора не може становити більше 30 відсотків розміру суми його посадового окладу, отриманої ним за відповідний календарний рік.
Преміювання працюючих прокурорів здійснювалось на підставі Тимчасового положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора №503 від 30.10.2020.
Відповідно до п. 1.1 Тимчасове положення визначає порядок оцінювання якості роботи прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних, спеціалізованих (на правах обласних та окружних) прокуратур, а також підстави і порядок їх преміювання за результатами такого оцінювання.
Відповідно до пункту 2.2, Тимчасового положення під час оцінки якості роботи прокурорів ураховується: 1) ефективність виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов'язків, установлених для відповідної адміністративної посади; 2) кількість та якість виконаних прокурором завдань, визначених положенням про самостійний структурний підрозділ, наказами та іншими організаційно-розпорядчими документами про розподіл обов'язків між прокурорами у відповідному органі прокуратури (структурному підрозділі); 3) кількість та якість виконання прокурором інших завдань і доручень керівництва; 4) дотримання правил внутрішнього службового розпорядку.
Відповідно до пунктів 2.4, 2.7, 2.8 Тимчасового положення за результатами оцінювання якості роботи прокурора безпосереднім керівником може бути виставлено позитивну, задовільну або негативну оцінку.
Звіти про оцінювання якості роботи прокурорів за відповідний рік надаються до кадрового підрозділу для підготовки наказу про затвердження висновків щодо оцінювання якості роботи прокурорів.
Не проводиться оцінювання якості роботи прокурорів, увільнених від роботи у зв'язку з призовом на військову службу, відряджених до інших державних органів для участі в їх роботі на постійній основі, а також тих, які працюють в органах прокуратури менше 2 місяців.
Відповідно до пунктів 3.3, 3.4, 3.5 Тимчасового положення бухгалтерська служба на підставі затверджених висновків обраховує середньовизначений розмір щорічної премії у відсотках і доводить його до відома кадрового підрозділу для підготовки проєктів відповідних наказів про виплату премії прокурорам.
Розмір премії за результатами оцінювання якості роботи розраховується у відсотках до суми посадового окладу відповідної посади на день видання наказу згідно з пунктом 3.2 розділу 3 цього Положення з урахуванням виникнення права на заробітну плату відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру".
Зазначена премія нараховується незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці, в якому вона виплачується.
З аналізу наведених норм вбачається, що премія, передбачена ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" має індивідуальний характер, залежить від певних чинників, зокрема від складання кожним прокурором звіту, в якому зазначається, серед іншого, обсяг виконаної роботи прокурора та відповідна оцінка його безпосереднього керівника, притягнення до відповідальності, тощо.
Оскільки позивач не є працюючим прокурором, не складав звіти про виконану роботу, звіти не затверджувались його безпосереднім керівником, у відповідача були відсутні підстави для видачі довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням премії у розмірі 30% від суми посадового окладу, про що, відповідачем було належним чином повідомлено позивача у відповідях на його звернення.
Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, про відсутність протиправної бездіяльності відповідача щодо ненадання (відмови у наданні) інформації (довідки) про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії за відповідною посадою прокурорського працівника на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, з урахуванням премії у розмірі 30% від суми посадового окладу, виплаченої за 2021 календарний рік прокурорським працівникам Дніпропетровської обласної прокуратури у грудні 2021 року, згідно з вимогами законодавства України, зокрема Конституції України, ст. 81 спеціального Закону України “Про прокуратуру”, а також Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 07.12.2023 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий А.В. Суховаров
суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова