Ухвала від 13.12.2023 по справі 480/5326/23

УХВАЛА

13 грудня 2023 р.Справа № 480/5326/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: П'янової Я.В.,

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду питання зупинення провадження в адміністративній справі за апеляційною скаргою Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.07.2023 у справі № 480/5326/23

за позовом ОСОБА_1

до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі за текстом токаж - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі за текстом також - відповідач), в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у внесенні до оновлених довідок № № 51179 про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби нуль % замість 65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії 10 % замість 35 % від посадового окладу відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 за № 260, рішень Міністра оборони України від 14.01.2020 за № 248/291, від 27.01.2021 за № 248/612, від 18.01.2022 за № 248/269 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року в адміністративній справі № 480/8320/22 при підготовці та наданні їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області;

- зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020, 2021 та 2022 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за № 704, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: процентна надбавка за вислугу років 50 %, надбавка за особливі умови проходження служби 65 %, робота з таємними виробами 15 %, премія 35%.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14 липня 2023 року задоволено адміністративний позов.

Визнано протиправною бездіяльність Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у внесенні до оновлених довідок № № 51179 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби нуль % замість 65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії 10 % замість 35 % від посадового окладу відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 за № 260, рішень Міністра оборони України від 14.01.2020 за № 248/291, від 27.01.2021 за № 248/612, від 18.01.2022 за № 248/269 на виконання Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року в адміністративній справі № 480/8320/22 при підготовці та наданні їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Зобов'язано Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020, 2021 та 2022 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за № 704, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: процентна надбавка за вислугу років 50 %, надбавка за особливі умови проходження служби 65 %, робота з таємними виробами 15 %, премія 35%.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1073,60 гривень.

На зазначене рішення Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки подано апеляційну скаргу.

Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Згідно з пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Особливості провадження у типовій справі визначені статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини першої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

Частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Так, ухвалою Верховного Суду від 08.11.2023 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23 за позовом військового пенсіонера до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Зокрема, у вказаній справі оскаржуються дії відповідача щодо зменшення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, 01.01.2022 розміру надбавки за особливості проходження служби з 65 % до 1 % та премії з 35 % до 10 %.

Верховний Суд в ухвалі від 08.11.2023 визначив такі ознаки типової справи: 1) позивач пенсіонер, якому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; 2) відповідач орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії; 3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачею довідок на виконання рішень суду, у яких, на думку позивача, усупереч положенням Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 за № 260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії); 4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії щодо зменшення в довідках станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби із 65 % до 1 % та премії з 35 % до 10 %, та, як наслідок, зобов'язати відповідача скласти та подати до територіального органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022, в яких на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 за № 260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин).

Порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах № 380/19324/23 та у справі, що розглядається, свідчить про те, що остання має ознаки типової справи, та правовідносини у цій справі є аналогічними з правовідносинами у зразковій справі № 380/19324/23.

За таких обставин, беручи до уваги відповідність цієї справи ознакам типової адміністративної справи, зважаючи на обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі № 480/5326/23 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23.

Разом з цим з Єдиного державного реєстру судових рішень суд апеляційної інстанції встановив, що ухвалою Верховного Суду від 31.08.2023 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою фізичної особи на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.07.2023 у справі № 380/1907/23, в якій, залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач повинен був дізнатися про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутності сформованої довідки, як складової в алгоритмі перерахунку, визначеного Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45) 1 січня відповідного року (01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022), проте звернувся до суду лише 25.01.2023, тобто поза межами строку, встановленого частиною 2 статті 122 КАС України.

Ухвалою Верховного Суду від 25.09.2023 справу № 380/1907/23 за позовом фізичної особи (військового пенсіонера) до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними передано на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, у зв'язку з необхідністю відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22, щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого КАС України у правовідносинах щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Отже предметом оскарження у справі № 380/1907/23 є відмова складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ, що є подібним до предмета позову в цій справі. При цьому у справі № 380/1907/23 під час постановлення ухвали про повернення позову враховані висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22, щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого КАС України, у вказаній категорії справ.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За приписами пункту 5 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

З огляду на те, що у справі № 380/1907/23, яка переглядається Верховним Судом, та у справі № 480/5326/23 обставини є релевантними щодо питання застосування строку звернення до суду, передбаченого КАС України, чи строку звернення до суду, що встановлений спеціальним законодавством в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, суд уважає за необхідне також зупинити провадження у справі № 480/5326/23 до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 380/1907/23.

Керуючись статтями 236, 321, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження у справі № 480/5326/23 за апеляційною скаргою Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.07.2023 по справі за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23 та до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції в адміністративній справі № 380/1907/23.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя П'янова Я.В.

Судді Русанова В.Б. Присяжнюк О.В.