ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2023 року справа №200/5367/22
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Гайдара А.В., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 р. у справі № 200/5367/22 (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив: визнати протиправними дії Покровського РУП ГУНП в Донецькій області щодо вилучення 24 серпня 2022 року у ОСОБА_1 алкогольних та слабоалкогольних напоїв відповідно до протоколу огляду та вилучення, складеного старшим ДОП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, капітаном поліції Кочеровим О.Ю.; зобов'язати Покровське РУП ГУНП в Донецькій області повернути ОСОБА_1 алкогольні та слабоалкогольні напої відповідно до протоколу огляду та вилучення, складеного 24 серпня 2022 року старшим ДОП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, капітаном поліції Кочеровим О.Ю.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування доводів зазначає, що 24.08.2022 ОСОБА_1 керував автомобілем «Mercedes-Benz Sprinter» реєстраційний номер НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_1 , здійснював рух зі сторони м. Дніпро в напрямку смт. Межова Дніпропетровської області, транспортував алкогольні та слабоалкогольні напої. Вказаний автомобіль перебуває у фактичному законному володінні ОСОБА_1 . Таким чином, право на законне користування і експлуатацію автомобіля марки «Mercedes-Benz Sprinter» ,підтверджується наявністю свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
В путі руху 24.08.2022 року ОСОБА_1 пропустив поворот на населений пункт смт Межова (з причини широкомасштабного вторгнення російської федерації прибрано дорожні знаки для позначення населених пунктів).
Відстань від повороту на смт. Межова з автошляху М-30 до межі Донецької області становить 8 км, що орієнтовно складає час руху на автомобілі 7 хвилин, та, з урахуванням дорожньої розмітки, відбійні полоси - ОСОБА_1 мав можливість здійснити розворот з перетином межі Донецької області.
Вчинення маневру розвороту було пресічено службовим автомобілем патрульної поліції, а саме ОСОБА_1 подано сигнал зупинки.
Підстави для зупинки автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , які чітко передбачені ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» , були відсутні.
Працівники патрульної поліції з огляду на те, що в транспортному засобі знаходилася значна кількість алкогольних та слабоалкогольних напоїв, у наказній формі висловили вимогу прослідувати до Покровського районного управління поліції (м. Покровськ, вул. Мандрика, 7).
Так, з матеріалів справи № 200/5367/22 вбачається, що 24.08.2022 року старшим дільничним офіцером поліції РУП ГУ НП в Донецькій області Кочеровим О.Ю. складено протокол огляду та вилучення, зі змісту якого вбачається, що на ділянці за адресою: м. Покровськ, вул. Мандрика, 7 розташований автомобіль марки «Mercedes-Benz Sprinter» реєстраційний номер НОМЕР_1 в салоні якого знаходяться алкогольні напої, а саме : - 50 пляшок, об'єм 0,75 л напою алкогольного «Fragolino»; 50 пляшок, об'єм 0,5 л напою алкогольного «Шустов»; 360 пляшок, об'єм 0,5 л напою алкогольного «Хортиця», 60 пляшок, об'єм 1 л напою алкогольного «Хортиця»; 480 банок, об'єм 0,5 л напою «Kinqs Bridge»; 480 банок, об'ємом 0,5 л напою «Shake»; 12 пляшок, об'ємом 0,75 л напою «Gudauri»; 720 банок, об'ємом 0,5 л напою «Revo»; 600 пляшок, об'ємом 1,15 л напою «Львівське 1715»; 420 пляшок, об'ємом 2,3 л напою «Львівське 1715»; 420 пляшок, об'ємом 2,4 л напою «Львівське світле».
За змістом ч. 1 ст. 397 ЦК України, володільцем майна є особа, яка фактично тримає його у себе. Таким чином, володільцем алкогольної продукції є ОСОБА_1 .
У протоколі огляді та вилучення від 24.08.2022 року зазначено, шо такі процесуальні дії працівником поліції вчинено на підставі ст. ст. 260 (заходи забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення), 264 (особистий огляд і огляд речей), 265 (вилучення речей і документів) КУпАП.
З вказаного слідує висновок, що вилучене 24.08.2022 року у Шаліка АО майно ідентифіковано працівником Покровського РУП як речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час огляду речей.
Разом із тим, відносно ОСОБА_1 не порушено жодної справи про адміністративне правопорушення, постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності (ані судом, ані органом Національної поліції) не ухвалено. Стороною відповідача ГУ НП в Донецькій області долучено копію матеріалу Покровського РУП, реєстраційний номер в журналі єдиного обліку прийняття та реєстрації заяв про кримінальні правопорушення та інші події № 11832, інші адміністративні правопорушення.
Матеріал ЄО № 11832 від 24.08.2022 року не містить даних про порушення відносно ОСОБА_1 справи про адміністративне правопорушення.
Чинним законодавством гарантується застосування до кожного учасника адміністративно / кримінального провадження чіткої належної правової процедури. В супереч вказаного, до ОСОБА_1 посадовою особою Покровського РУП було застосовано такий поліцейський захід як обмеження фактичного володіння річчю з порушенням підстав та порядку, визначених нормами КУпАП.
На думку скаржника, сукупність вищевикладеного однозначно свідчить, що складання в порядку ст. ст. 260, 264, 265 КУпАП Покровським РУП 24.08.2022 року протоколу огляду та вилучення у ОСОБА_1 майна (речей) поза межами / без порушення справи про адміністративне правопорушення є неправомірним.
На вилучене майно арешт в порядку ч. 5 ст. 171 КПК України , не накладено.
Сукупність вищезазначеного об'єктивно свідчить про протиправність, незаконність посадової особи Покровського РУП ГУ НП в Донецькій області щодо вилучення у ОСОБА_1 належного майна.
Скаржник щодо посилання суду на п. 4, 6, 7, 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» є безпідставним, оскільки відсутні передбачені вказаними нормами обставини для вилучення речей.
Також, військове командування при встановленні заборони ввезення на територію Донецької області алкогольних напоїв та речовин, виробленими на спиртовій основі однозначно не врахувало приписи пункту 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», та Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1457 від 29.12.2021 року. Військовим командуванням фактично ототожнення поняття «ввезення алкогольних напоїв» з поняттям «торгівля алкогольними напоями», ще є неприпустимим.
Так, працівник поліції під час дії воєнного стану зобов'язаний сприяти військовому командуванню, але в межах чинного законодавства.
Працівник поліції у відповідності до ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Поліцейському заборонено виконувати злочинні чи явно незаконні розпорядження та накази. Накази, розпорядження та доручення вищих органів, керівників, посадових та службових осіб, службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України.
У даному випадку, як було вказано вище, військове командування в наказах № 50од від 09.08.2022 року, № 62 від 11.08.2022 року не врахувало у повній мірі приписи п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного часу», тому посадові особи Покровського РУП при виконанні обов'язків повинні дотримуватися приписи Закону № 389-VIII.
Заборона в'їзду на територію Донецької області транспортних засобів, в яких перевозяться алкогольні напої - в цілому реально може бути не допущена / пресічена шляхом заборони перетини межі області, зобов'язання водія виїхати за межі області, при цьому не застосовувати безпідставне вилучення майна.
Від відповідача надійшов відзив на скаргу в якому просив скаргу залишити її без задоволення, а рішення суду залишити без змін.
В обгартування зазначено зокрема, що причиною пропуску повороту смт. Межової були військові колони, гвинтокрили та літаки, які літали дуже низко та хвилювання позивача з приводу народження дитини, у апеляційній скарзі причина пропуску зазначено, як шикоромаштабне вторгнення рф та відсутність дорожних знаків. Проте, у матеріалах справи наявні відеодокази, які спростовують позицію позивача. Так, поворот на смт. Межову не можливо пропустити. Позивача зупинили не на межі Донецької області, при здійсненні развороту, а при в'їзді у місто Покровськ. Відстань між «пропущеним» позивачем поворотом на смт Межова до межі з Донецькою областю становить 10 км.
Також, позивач проживає у м. Покровськ Донецької області, звідти він прибув у м. Дніпро, а тому його твердження про необізнаність щодо маршруту є сумнівним.
Вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 цілеспрямовано ввозив алкогольні напої на територію Донецької області, незважаючи на усі наявні та відомі йому заборони. При цьому з метою приховування факту перевезення алкогольних напоїв зверху та з усіх боків позивач накрив вантаж картоном, що також підтверджується відеозаписом.
Окрім того, позивач вже неодноразово здійснював ввезення забороненої алкогольної продукції на територію Донецької області, проте, даний факт від суду умисно приховав та не надав правдиві відомості. У свою чергу, відповідачем були надані докази з цього приводу та інші матеріали ЄО (наявні у матеріалах справи), які свідчать про те, що алкогольні напої позивач ввозив цілеспрямовано та неодноразово до міста Покровська, а судячи з їх об'єму та різновиду, робив це з метою збуту. Наразі на території Донецької області на полицях магазину не можливо придбати будь-яку алкогольну продукцію.
Частиною 2 ст. 3 Закону № 389 установлено, що військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Так, в умовах правового режиму воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати певні заходи правового режиму воєнного стану в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану.
З метою підтримання публічної безпеки та порядку в умовах воєнного стану в Україні військове командування (військові адміністрації) впроваджували заборону продажу алкогольних напоїв та спиртовмісних товарів на території певних областей, вводили в дію комендантські години, збільшували патрулювання органами Національної поліції території їх обслуговування тощо.
На час виникнення спірних правовідносин в Україні тривав воєнний стан, а також діяла заборона на в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
Усупереч забороні військового командування 24 серпня 2022 року ОСОБА_1 ввіз на територію Донецької області алкогольні та слабоалкогольні напої. Зважаючи на кількість та асортимент вилучених у ОСОБА_1 алкогольних та слабоалкогольних напоїв, суд погодився з доводом відповідача про те, що позивач ввозив їх на територію Донецької області з метою подальшого збуту (реалізації). Оскільки в діях позивача не встановлено складу адміністративного правопорушення, норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
У спірних правовідносинах відсутній факт примусового відчуження майна, що полягає у позбавленні власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин норм Закону України від 17 травня 2012 року № 4765-VI «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану». Вилучені алкогольні напої не потрібні, ані державі, а ні Покровському РУП ГУНП в Донецькій області.
Майно у позивача не відчужувалось, а тимчасово вилучилось, що не є тотожним. Таким чином, дія Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» на спірні правовідносини не розповсюджується.
Відповідач наполягає, що у спірних правовідносинах поліцейські діяли відповідно до Законів № 389 та № 580 і забезпечували виконання завдань, покладених на них наказом військового командування від 09 серпня 2022 року № 50од, відповідно до Порядку № 62.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Позивач, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з письмовими поясненнями відповідача, відповідно до дислокації сил та засобів відділу РПП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області на 24 серпня 2022 року з 08:00 до 08:00 екіпаж у складі трьох співробітників поліції на службовому автомобілі заступив на несення служби на блокпості “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”.
Ці пояснення підтверджені Дислокацією сил та засобів відділу РПП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області на 24 серпня 2022 року, згідно з якою поліцейські ВРПП старший сержант поліції Бондик Є., старший сержант поліції Поклад А., поліцейський СРПП ВнП № 1 сержант Майхапар О. 24 серпня 2022 року з 08:00 до 08:00 на службовому автомобілі несли службу на блокпості “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”.
24 серпня 2022 року на території Донецької області на трасі працівники поліції зупинили автомобіль марки “Mercedes-Benz Sprinter”, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 . Ці обставини визнаються сторонами.
У поясненнях, наданих працівникам поліції, ОСОБА_1 повідомив, що 24 серпня 2022 року він поїхав до м. Дніпро, де придбав алкогольні напої, а саме горілку, коньяк, пиво та слабоалкогольні напої, які на власному автомобілі перевозив до смт Межова Дніпропетровської області, однак, проїхавши поворот, заїхав в Донецьку область, де був зупинений працівниками поліції, які пояснили, що ввезення на територію Донецької області алкогольних напоїв заборонено. Далі всі алкогольні напої у нього були вилучені.
Позивач власноруч в поясненнях зазначив, що 24 серпня 2022 року їхав з м. Дніпро приблизно о 15:30 проїхав поворот до смт Межове; довелося їхати далі, оскільки була суцільна лінія на дорожній розмітці та необхідно було розвернутися; заїхав в Донецьку область, його зупинили працівники поліції; він їм пояснив, що їде на розворот, оскільки проїхав свій поворот; що він не заїхав в жоден населений пункт Донецької області; потім вони зателефонували на “ 102”, без будь-яких пояснень привезли його до районного відділу та почати розвантажувати; пояснення у його товариша відбирати відмовилися. Просив врахувати ці пояснення.
24 серпня 2022 року старший ДОП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, капітан поліції Кочеров О.Ю., на підставі ст. ст. 260, 264, 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення в присутності понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також ОСОБА_1 склав протокол огляду та вилучення.
Зі змісту протоколу вбачається, що проведеним оглядом було встановлено таке: ділянка місцевості розташована за адресою: АДРЕСА_2 , де розташований автомобіль “Mercedes-Benz Sprinter”, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в салоні якого знаходяться алкогольні напої, а саме: “Fragolino” 0,75 л у кількості 50 пляшок; “Шустов” 0,5 л у кількості 50 пляшок; “Хортиця” 0,5 л у кількості 360 пляшок; “Хортиця” 1,0 л у кількості 60 пляшок; “King's Bridge” 0,5 л у кількості 480 банок; “Shake” 0,5 л у кількості 480 банок; “Gudauri” 0,75 л у кількості 12 пляшок; “Revo” 0,5 л у кількості 720 банок; “Львівське 1715” 1,15 л у кількості 600 пляшок; “Львівське 1715” 2,3 л у кількості 420 пляшок; “Львівське світле” 2,4 л у кількості 420 пляшок; які перевозив ОСОБА_1 . В протоколі вказано про те, що “скарги та зауваження не надходили”.
Протокол огляду та вилучення від 24 серпня 2022 року ОСОБА_1 підписав без зауважень.
За наслідками розгляду матеріалу ЄО від 24 серпня 2022 року № 11832 в діях ОСОБА_1 не виявлено складу адміністративного або кримінального правопорушення; рішення про притягнення позивача до адміністративної чи кримінальної відповідальності не ухвалювалось, що не заперечується сторонами.
Відповідно відеозаписів, які зроблені працівниками поліції (файл 20220824-145023, формат файлу .mp4, розмір файлу 4,08 МБ; файл 20220824-150436, формат файлу .mp4, розмір файлу 36,9 МБ; файл 20220824-151539, формат файлу .mp4, розмір файлу 1,82 МБ), на яких з різних ракурсів зафіксований зупинений на трасі поряд зі знаком “Покровський район” автомобіль, державний номер НОМЕР_1 , багажне відділення якого до рівня вікон завантажено упаковками (коробками) алкогольних і слабоалкогольних напоїв; вантаж зверху та зі сторони задніх дверей транспортного засобу накритий картоном.
В судовому засіданні позивач (його представник) не заперечували, що на відеозаписах зафіксований транспортний засіб, який належить ОСОБА_1 .
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 пояснив, що оскільки ОСОБА_1 був не обізнаний щодо маршруту, яким він планував рухатися до смт Межова Дніпропетровської області, позивач звернувся до свідка з проханням показати такий маршрут. Позивач та свідок домовились, що свідок зустріне позивача поряд з поворотом на смт Межова. 24 серпня 2022 року свідок їхав до обумовленого місця зустрічі з Донецької області, однак вже на території Дніпропетровської області в автомобілі свідка пробило колесо через, що він не встиг зустріти позивача. Свідок повідомив, що ОСОБА_1 зателефонував йому, в телефонній розмові свідок намагався зорієнтувати позивача щодо подальшого маршруту, а коли зрозумів, що позивач проїхав необхідний поворот, запропонував рухатись в напрямку Донецької області для здійснення розвороту. Свідок не зміг пояснити, до якого пункту призначення в смт Межова прямував позивач, а лише зазначив, що мав зустріти ОСОБА_1 на трасі біля повороту на смт Межова, а в подальшому позивача мав зустріти його знайомий на ім'я ОСОБА_4 . Свідок вказував на те, що вони неодноразово повідомляли працівникам поліції, що випадково опинилися на території Донецької області, оскільки внаслідок інтенсивного руху на трасі, в тому числі військових колон, ОСОБА_1 пропустив поворот на смт Межова та вимушений був їхати далі для здійснення розвороту з дотриманням ПДР.
Відповідач надав відеозапис (файл 2-2-69247730-c1f1-11ed-a6a2-af939a755bb3 - Відео від знаку до розвороту, формат файлу .mp4, розмір файлу 13,8 МБ), на якому відображена ділянка траси від знаку “Покровський район” у напрямку Дніпропетровської області.
Зміст цього відео свідчить, що перш ніж доїхати до знаку “Покровський район” транспортний засіб, який рухається зі сторони Дніпропетровської області, проїжджає блокпост (45-48 секунди відео), а також розворот (36-45 секунди відео), на якому можливо розвернутися в бік Дніпропетровської області з дотриманням ПДР.
Позивач надав відеозапис (файл відео., формат файлу .mp4, розмір файлу 4,90 МБ), на якому зображений поворот з траси на смт Межова за напрямком руху з Дніпропетровської в Донецьку область.
Відповідно до матеріалів ЄО від 24 серпня 2022 року № 11832, надані відповідачем, свідчать про таке.
24 серпня 2022 року інспектор Покровського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_5 подав рапорт т. в. о. начальника Покровського РУП ГУНП в Донецькій області майору поліції Матвієнку М.В. про те, що 24 серпня 2022 року отримана заява та зареєстровано ЄО за № 11832 від 24 серпня 2022 року як “інші адміністративній правопорушення”. В результаті опрацювання вказаної інформації встановлено наступне (фабула ЄО):
24 серпня 2022 року о 15:13 надійшло повідомлення із служби “ 102” від працівника поліції про те, що 24 серпня 2022 року о 15:11 за адресою: район селища Кам'янка, вул. Головна, ЗДО, по трасі був зупинений автомобільний транспорт марки “Мерседес Спринтер”, д. н. з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перевозив алкоголь. подія 102 № 91300737, адмінправопорушення, дата скоєння: 24 серпня 2022 року 15:11:00, зміст: ЗДО Працівник поліції повідомив про те, що по трасі зупинили автомобільний транспорт марки “Мерседес Спринтер”, д. н. з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , 02 листопада 1991 року, який перевозив алкоголь, заявник: працівник поліції Поклад, місце скоєння: селище Кам'янка, район вулиці Головної територія: Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, статус події: необроблена від 24 серпня 2022 року 15:13:24, документ: ЄО № 11832 від 24 серпня 2022 року 15:27:00
Рапорт зареєстрований в ІТС ІПНП (журнал ЄО) Покровського РУП ГУНП в Донецькій області 24 серпня 2022 року за № 11832.
24 серпня 2022 року старший інспектор черговий Покровського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 подав рапорт т. в. о. начальника Покровського РУП ГУНП в Донецькій області майору поліції Матвієнку М.В. про те, що 24 серпня 2022 року отримана заява та зареєстровано ЄО за № 11832 від 24 серпня 2022 року як “інші адміністративній правопорушення”. В результаті опрацювання вказаної інформації встановлено наступне (фабула ЄО):
24 серпня 2022 року о 15:13 надійшло повідомлення із служби 102 від працівника поліції про те, що 24 серпня 2022 року о 15:11 за адресою: район селища Кам'янка, вул. Головна, ЗДО, по трасі був зупинений автомобільний транспорт марки “Мерседес Спринтер”, д. н. з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перевозив алкоголь, подія 102 № 91300737, Адмінправопорушення, дата скоєння: 24 серпня 2022 року 15:11:00, зміст: ЗДО Працівник поліції повідомив про те, що по трасі зупинили автомобільний транспорт марки “Мерседес Спринтер”, д. н. з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який перевозив алкоголь, заявник: працівник поліції Поклад, місце скоєння: селище Кам'янка, район вулиці Головної, територія: Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, статус події: необроблена від 24 серпня 2022 року 15:13:24, документ: ЄО № 11832 від 24 серпня 2022 року 15:27:00
Примітка: старшим інспектором-черговим Покровського РУП капітаном поліції Синиця А. встановлено, що буде розглянуто питання про притягнення до адміністративної відповідальності вказаного перевізника. Матеріали після вивчення підлягають списанню до справи.
25 серпня 2022 року після розгляду рапорту т. в. о. начальника Покровського РУП ГУНП в Донецькій області майор поліції Матвієнко М.В. 25 надав доручення долучити матеріали до справи.
Заступник начальника РУП - заступника начальника СВ Покровського РУП ГУНП в Донецькій області Мізинець С. подав начальнику Покровського РУП ГУНП в Донецькій області Ткаченку Р. рапорт про те, що у зв'язку з відсутністю даних, які б вказували на наявність кримінального правопорушення та неможливістю у зв'язку з цим внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань, направляє матеріали, зареєстровані в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події Покровського РУП ГУНП в Донецькій області за № 11832 від 24 серпня 2022 року, для їх розгляду згідно з Законом України “Про звернення громадян” та Положенням про порядок роботи з зверненнями громадян і організацій, їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 листопада 2017 року № 930, а також в порядку, визначеному розділом ІV Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У випадку встановлення в ході розгляду даних матеріалів ознак кримінального правопорушення, їх необхідно невідкладно спрямувати до територіального органу досудового розслідування (з врахуванням положень ст. 216 Кримінального процесуального кодексу України), під юрисдикцію якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення, для подальшого внесення відповідних відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування.
Будь-які інші документи (матеріали) в матеріалах ЄО від 24 серпня 2022 року № 11832 відсутні.
За наслідками розгляду матеріалу ЄО від 24 серпня 2022 року № 11832 в діях ОСОБА_1 не виявлено складу адміністративного або кримінального правопорушення; рішення про притягнення позивача до адміністративної чи кримінальної відповідальності не ухвалювалось, що не заперечується сторонами.
05 жовтня 2022 року представник позивача - адвокат Зайцева О.П. звернулася до Покровського РУП ГУНП в Донецькій області з адвокатським запитом № 58, в якому просила надати інформацію: про підстави вилучення у ОСОБА_1 24 серпня 2022 року товару (алкогольних, слабоалкогольних та інших напоїв); про підстави відмови ОСОБА_1 в ознайомленні з матеріалами вилучення товару, яке відбулося 24 серпня 2022 року при його особистому зверненні 23 і 27 вересня 2022 року.
У відповідь на адвокатський запит листом від 10 жовтня 2022 року № 1786/52аз/301 з приводу зупинення працівниками поліції 24 серпня 2022 року транспортного засобу ОСОБА_1 Mercedes-Benz Sprinter, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який перевозив алкогольні напої, Покровське РУП ГУНП в Донецькій області повідомило, що ввезення та торгівля алкогольними напоями на території Донецької області заборонені під час дії воєнного стану згідно з п. 13 ст. 8 Закону № 389, п. 1 розпорядження начальника штабу - першого заступника Командувача угрупування об'єднаних сил, розпорядження голови районної державної адміністрації, начальника районної військової адміністрації Покровського району від 13 травня 2022 року № 61. У зв'язку з цим факт ввезення ОСОБА_1 алкогольних напоїв був зареєстрований в інформаційно-телекомунікаційній системі інформаційного порталу Національної поліції (ІТС ІПНП), присвоєний номер матеріалу єдиного обліку (ЄО) Покровського РУП ГУНП в Донецькій області № 11832 від 24 серпня 2022 року; алкогольні напої вилучено.
Покровське РУП ГУНП в Донецькій області зазначив, що матеріал ЄО № 11832 від 24 серпня 2022 року розглянутий згідно з Законом України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР “Про звернення громадян” (далі - Закон № 393/96-ВР) та у зв'язку з відсутністю ознак кримінального та адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_7 прийнято рішення про списання матеріалів до сектору моніторингу Покровського РУП ГУНП в Донецькій області.
Відповідно до розпорядження начальника штабу - першого заступника Командувача угруповання об'єднаних сил від 17 травня 2022 року № Р-386 “Про внесення змін до розпорядження начальника штабу - першого заступника Командувача угруповання об'єднаних сил від 15 березня 2022 року № 62 відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону № 389 та Порядку № 1457 на території Донецької та Луганської областей на період дії правового режиму воєнного стану ввезення та торгівля алкогольними напоями заборонена.
Вилучене у ОСОБА_1 майно відповідно до протоколу огляду та вилучення від 24 серпня 2022 року та пояснень ОСОБА_1 є алкогольними напоями, на які поширюється заборона ввезення. У зв'язку з цим алкогольні напої були вилучені.
Додатково Покровське РУП ГУНП в Донецькій області повідомило, що згідно з даними інформаційно-телекомунікаційної системи інформаційний портал Національної поліції (ІТС ІПНП) та Журналу реєстрації вхідної документації за 23 і 27 вересня 2022 року інформація про звернення ОСОБА_1 до Покровського РУП ГУНП в Донецькій області не значиться.
24 жовтня 2022 року адвокат Зайцева О.П., яка діяла від імені ОСОБА_1 , звернулася до Покровського РУП ГУНП в Донецькій області з клопотанням про повернення вилученого майна (вих. № 61).
В клопотанні адвокат зазначила, що 24 серпня 2022 року ОСОБА_1 рухався по трасі Київ-Луганськ-Ізварине зі сторони м. Дніпро до смт Межова Дніпропетровської області на своєму транспортному засобі “Mercedes-Benz Sprinter”, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в якому перевозив алкогольні, слабоалкогольні та безалкогольні напої.
Враховуючи рух транспорту та активні бойові дії того дня, не помітив поворот на смт Межова. Коли остаточно зрозумів, що проїхав відповідний поворот, мав намір розвернутися з урахуванням правил дорожніх знаків та розмітки, але в цей час був зупинений працівниками поліції.
Незважаючи на його пояснення (усні, а в подальшому - письмові), а також обставини та місце зупинення без надання будь-яких обґрунтувань, працівники поліції того ж дня склали протокол та вилучили у ОСОБА_1 його майно на загальну суму 177 077,20 грн.
Станом на 25 жовтня 2022 року майно, вилучене 24 серпня 2022 року у ОСОБА_1 , йому не повернуто. Також не повідомлено ОСОБА_1 про прийняте рішення відповідним органом/посадовою особою за наслідками розгляду матеріалів по зазначеній вище ситуації.
На неодноразові звернення ОСОБА_1 до представників Покровського РУП ГУНП в Донецькій області стосовно повернення майна або надання рішення за результатами розгляду матеріалів по вказаній ситуації отримував усну відмову.
З відповіді на адвокатський запит, наданої Покровським РУП ГУНП в Донецькій області (від 10 жовтня 2022 року № 17861 52аз/301), стало відомо, що факт перевезення ОСОБА_1 алкогольних, слабоалкогольних та безалкогольних напоїв був зареєстрований в ІТС ІПНП та матеріалам присвоєний номер ЄО № 11832 від 24 серпня 2022 року. Також зазначено, що матеріал розглянуто, однак не вказано дату розгляду, посадову особу/орган, який розглянув матеріал, а також не додано копію відповідного рішення, прийнятого за наслідками розгляду матеріалів.
Представник позивача покликалася на норми ст. 41 Конституції України та просила: повторно детально розглянути матеріал ЄО № 11832 від 24 серпня 2022 року з урахуванням пояснень ОСОБА_1 та місця його зупинення; внаслідок розгляду матеріалу повернути ОСОБА_1 його майно в повному обсязі на загальну суму 177 077,20 грн, вилучене 24 серпня 2022 року старшим ДОП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області Кочеровим О.Ю.; в разі відмови повернення майна ОСОБА_1 , направити на електронну адресу адвоката матеріали ЄО 11832 від 24 серпня 2022 року та в разі наявності - відповідні відеозаписи.
У відповідь на клопотання представника позивача листом від 01 листопада 2022 року № 19182/301 Покровське РУП ГУНП в Донецькій області повідомило, що відповідно до ст. 3 Указу № 64/2022, ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389, Порядку № 1455, п. 2 ч. 2 наказу командувача оперативно-стратегічного угрупування військ “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” від 09 серпня 2022 року № 50 “Про встановлення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів” з 11 серпня 2022 року заборонено в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених на застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
Вилучене у ОСОБА_1 24 серпня 2022 року майно є алкогольними напоями, які він транспортував територією Донецької області, це майно тимчасово зберігається у спеціально відведеному приміщенні Покровського РУП ГУНП в Донецькій області.
Питання повернення вилученого може бути розглянуто після закінчення дії воєнного стану або скасування заборони ввезення та транспортування алкогольних напоїв на території Донецької області.
В клопотанні від 24 жовтня 2022 року адвокат, яка діяла від імені позивача, просила повернути ОСОБА_1 його майно в повному обсязі на загальну суму 177 077,20 грн.
У зв'язку з цим суд запропонував позивачу та його представнику надати докази, на підставі яких була визначена вартість вилученого майна, однак в судовому засіданні представник позивача пояснила, що надати такі документи не може, а сума 177 077,20 грн вказана в клопотанні зі слів позивача.
Також суд встановив, що за аналогічних обставин ОСОБА_1 був затриманий працівниками поліції 16 вересня 2022 року.
В письмових поясненнях позивач зазначив, що 16 вересня 2022 року він перебував в м. Дніпро та придбав алкогольні напої, а саме горілку в тетрапаках в кількості 50 штук об'ємом 10 л кожен і за ціною 700 грн за одиницю, та на власному автомобілі “Volkswagen Touareg”, д. н. з. НОМЕР_3 , віз в смт Межова Дніпропетровської області в магазин свого знайомого, який просив позивача придбати та привезти цей товар. По дорозі на території Донецької області його зупинили працівники поліції та при огляді багажного відділення виявили вказані алкогольні напої. Після чого позивач разом з працівниками поліції проїхав до Покровського РУП, де добровільно видав алкогольні напої працівникам поліції.
Вказані пояснення ОСОБА_1 засвідчив власним підписом.
16 вересня 2022 року ДОП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, старший лейтенант ОСОБА_8 , на підставі ст. ст. 260, 264, 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення в присутності двох понятих, а також ОСОБА_1 склав протокол огляду та вилучення.
Зі змісту протоколу вбачається, що проведеним оглядом встановлено, що ділянка місцевості розташована за адресою: АДРЕСА_2 , де розташований автомобіль “Volkswagen Touareg”, реєстраційний номер НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_1 . Огляд транспортного засобу проводився через багажне відділення, в якому знаходились картонні коробки з вмістом тетрапака в кількості 50 штук по 10 л кожна. Зі слів ОСОБА_1 , в них знаходиться горілка, яку він віз в смт Межова Дніпропетровської області з м. Дніпра. Вказана алкогольна продукція вилучена в присутності двох понятих. Протокол огляду зачитаний вголос всім присутнім, доповнень та зауважень не надходило.
ОСОБА_1 підписав протокол огляду та вилучення від 16 вересня 2022 року без зауважень.
Крім того, відповідачем надані матеріали кримінального провадження № 12022050000000952, зміст яких свідчить про наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань від 24 листопада 2022 року, 23 листопада 2022 року на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлені факти вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень зареєстроване кримінальне провадження № 12022050000000952, попередня правова кваліфікація - ч. 1 ст. 199 Кримінального кодексу України.
В якості обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зазначено, що до СУ ГУНП в Донецькій області з УСР в Донецькій області ДСР НПУ надійшли матеріали щодо групи осіб, які на території Донецької області здійснюють зберігання, перевезення, пересилання та реалізацію фальсифікованої лікеро-горілчаної продукції з підробленими марками акцизного податку України.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань від 24 листопада 2022 року, 23 листопада 2022 року на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень зареєстроване кримінальне провадження № 12022050000000953, попередня правова кваліфікація - ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України.
В якості обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зазначено, що група осіб на території Донецької області здійснюють зберігання, перевезення, пересилання та реалізацію фальсифікованої лікеро-горілчаної продукції з підробленими марками акцизного податку України.
Досудове розслідування в обох вказаних кримінальних провадженнях проводить ГУНП в Донецькій області.
25 листопада 2022 року прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Донецької обласної прокуратури, розглянувши матеріали кримінальних проваджень № 12022050000000952 від 23 листопада 2022 року, внесеного за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199 Кримінального кодексу України та за № 12022050000000953 від 23 листопада 2022 року, внесеного за ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України, виніс постанову про об'єднання матеріалів досудового розслідування, якою об'єднав матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях, внесених до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000952, № 12022050000000953 в одне провадження та присвоєно єдиний реєстраційний номер № 12022050000000952.
В подальшому старший звернувся до Мар'їнського районного суду Донецької області з клопотанням, погодженим прокурором, про дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_3 .
Клопотання слідчий обґрунтував тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснює зберігання, перевезення, пересилання та реалізацію фальсифікованої лікеро-горілчаної продукції з підробленими марками акцизного податку України. Також встановлено, що ОСОБА_1 завозить з території Дніпропетровської області оптові партії алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку та реалізує його особам, зацікавленим у подальшому роздрібному збуті мешканцям Донецької області. Алкогольні напої ОСОБА_1 зберігає у приміщеннях, розташованих на території домоволодіння АДРЕСА_1 . Для відвантаження алкогольної продукції ОСОБА_1 використовує ангар, який розташований на території домоволодіння АДРЕСА_3 та має вихід на АДРЕСА_1 . Територія цих домоволодінь об'єднана.
14 грудня 2022 року слідчий суддя Мар'їнського районного суду Донецької області у справі № 237/3640/22 (провадження № 1-кс/237/788/22) виніс ухвалу, якою клопотання слідчого про дозвіл на проведення обшуку по кримінальному провадженню № 12022050000000952 від 23 листопада 2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України - задовольнив; надав дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_3 , з метою виявлення та вилучення фальсифікованої лікеро-горілчаної продукції з підробленими марками акцизного податку України, документів, чорнових записів щодо зберігання, перевезення, пересилання та реалізації фальсифікованої лікеро-горілчаної продукції з підробленими марками акцизного податку України, інших предметів, речей та документів (носіїв інформації тощо), які містять відомості щодо введення в обіг фальсифікованої лікеро-горілчаної продукції.
23 грудня 2022 року на підставі ухвали слідчого судді від 14 грудня 2022 року області у справі № 237/3640/22 (провадження № 1-кс/237/788/22) проведений обшук території та будівель, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_3 , за наслідками якого складений відповідний протокол.
За результатами проведення обшуку за вказаною адресою виявлено та вилучено лікеро-горілчану продукцію невстановленого походження.
23 грудня 2022 року винесена постанова про визнання предметів речовими доказами та залучення їх до кримінального провадження в якості речових доказів, згідно з якою визнані та долучені в якості речових доказів по кримінальному провадженню № 12022020000000952 від 23 листопада 2022 року за ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 199 Кримінального кодексу України предмети (лікеро-горілчана продукція невстановленого походження), вилучені 23 грудня 2022 року під час обшуку за адресою: АДРЕСА_1 .
23 грудня 2022 року винесена постанова про призначення комплексної судово-технічної експертизи документів і експертизи матеріалів, речовин та виробів по кримінальному провадженню № 12022050000000952 від 23 листопада 2022 року.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ч. 1 ст. 3 Закону № 389-VІІІ “Про правовий режим воєнного стану” (далі - Закон № 389) військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Частиною 2 ст. 3 Закону № 389 установлено, що військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Заходи правового режиму воєнного стану визначені ст. 8 Закону № 389.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 389 в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема:
4) примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка;
6) встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;
7) перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;
13) забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону № 389 у місцевостях, де ведуться бойові дії, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану покладається безпосередньо на військове командування та військові адміністрації (у разі їх утворення).
Здійснення органами державної влади та органами місцевого самоврядування повноважень в умовах воєнного стану регламентує ст. 9 Закону № 389.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 389 Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Залучення військових формувань та правоохоронних органів до здійснення заходів правового режиму воєнного стану регламентує ст. 16 Закону № 389.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 389 за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним в дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території (ст. 17 Закону № 389).
Щодо можливості обмеження прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Частинами 1-2 ст. 22 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені ст. ст. 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції (ч. 2 ст. 64 Конституції України).
Правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначає ст. 20 Закону №389.
Згідно з ч. 1 ст. 389 Закону № 389 правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.
В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч. 2 ст. 64 Конституції України (ч. 2 ст. 20 Закону № 389).
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону № 389 недопустимість використання правового режиму воєнного стану для захоплення влади та порушення прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб полягає в тому, що введення воєнного стану не може бути підставою для застосування тортур, жорсткого чи принижуючого людську гідність поводження або покарання; будь-які спроби використати введення воєнного стану для захоплення влади тягнуть за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону № 389 особи, винні у порушенні вимог або невиконанні заходів правового режиму воєнного стану, притягаються до відповідальності згідно із законом.
Таким чином, в умовах правового режиму воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати певні заходи правового режиму воєнного стану в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану.
Суд враховує, що з метою підтримання публічної безпеки та порядку в умовах воєнного стану в Україні військове командування (військові адміністрації) впроваджували заборону продажу алкогольних напоїв та спиртовмісних товарів на території певних областей, вводили в дію комендантські години, збільшували патрулювання органами Національної поліції території їх обслуговування тощо.
Так, 25 березня 2022 року начальник штабу - перший заступник командувача Об'єднаних сил видав розпорядження № 62 “Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі”.
Згідно з п. 1 цього розпорядження з 25 березня 2022 року на території Донецької та Луганської областей на період дії правового режиму воєнного стану була заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до розпорядження начальника штабу першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 17.05.2022 № Р-386 “Про внесення змін до розпорядження начальника штабу першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25.03.2022 № 62” пункт 1 розпорядження начальника штабу - першого командувача об'єднаних сил Міністерства оборони України від 25.03.2022 № 62 “Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі” викладено в наступній редакції: Заборонити на території Донецької та Луганської областей на період дії воєнного стану ввезення та торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (окрім речовин медичного призначення).
09 липня 2022 року командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” видав наказ № 16од “Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі”.
Згідно з цим наказом з метою забезпечення громадської безпеки і порядку з 11 липня 2022 року на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів).
Розпорядження начальника штабу - першого заступника командувача об'єднаних сил видав розпорядження від 25 березня 2022 року № 62 “Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі” визнано таким, що втратило чинність.
09 серпня 2022 року командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” видав наказ № 50од “Про встановлення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів” (далі - наказ від 09 серпня 2022 року № 50од).
Наказ від 09 серпня 2022 року № 50од виданий відповідно до ст. 3 Указу № 64/2022, ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389, Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1455 (далі - Порядок № 1455), з метою встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів на території Донецької області.
Пунктом 1 наказу від 09 серпня 2022 року № 50од з 11 серпня 2022 року встановлений особливий режим в'їзду і виїзду, а також руху транспортних засобів на території Донецької області на період дії воєнного стану.
Згідно з пп. 2 п. 2 наказу від 09 серпня 2022 року № 50од з 11 серпня 2022 року заборонено в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
Відповідно до п. 3 наказу від 09 серпня 2022 року № 50од начальнику Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку, відповідно до призначення та специфіки діяльності, старшому оперативної групи оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” з питань застосування Національної поліції України у межах відповідальності спільно з начальником Донецької обласної військової адміністрації доручено:
1. забезпечити розробку проектів відповідних наказів та інструкцій з питань запровадження особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів;
2. визначити блокпости, через які суб'єкти господарювання здійснюють переміщення вантажів (товарів) транспортними засобами на територію/з території Донецької області;
3. забезпечити здійснення заходів з контролю в'їзду/виїзду на блокпостах та поза межами блокпостів;
4. вжити заходів щодо здійснення на період дії воєнного стану на блокпостах перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, а також контролю за пересуванням громадян, іноземців та осіб без громадянства, переміщення вантажів суб'єктами господарювання через блокпости відповідно до вимог законодавства на території Донецької області;
5. організувати заходи щодо контролю за виконанням п. 1 цього наказу та ввести патрулювання в районах відповідальності.
Згідно з п. 5 наказу від 09 серпня 2022 року № 50од Донецькій обласній державній адміністрації (військовій адміністрації) разом з органами місцевого самоврядування, райдержадміністраціями, районними військовими адміністраціями, військовими адміністраціями населених пунктів доручено забезпечити доведення в установленому порядку цього наказу до відома підприємств, установ, організацій та населення.
Відповідно до п. 6 наказу від 09 серпня 2022 року № 50од визнано таким, що втратило чинність розпорядження начальника штабу - першого заступника командувача угруповання об'єднаних сил від 15 березня 2022 року № 62 (зі змінами).
10 серпня 2022 року на офіційному вебсайті Донецької обласної військової адміністрації (https://dn.gov.ua/news/z-11-serpnya-na-donechchini-pochinaye-diyati-osoblivij-rezhim-vyizdu-viyizdu-ta-ruhu-transportnih-zasobiv оприлюднена інформація такого змісту:
“З 11 серпня на Донеччині починає діяти особливий режим в'їзду, виїзду та руху транспортних засобів.
Особливий режим передбачатиме дві голові умови:
- заборонено бездозвільне вивезення з Донеччини спеціальної техніки, яка може бути використана для потреб оборони (екскаваторів, тягачів, тралів тощо);
- триває заборона на в'їзд та переміщення по Донецькій області транспорту, що перевозить з метою реалізації алкогольні напої та речовини на спиртовій основі (крім ліків та дезінфекційних засобів).
Відповідний Наказ видав командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “ ІНФОРМАЦІЯ_4 ” генерал-полковник ОСОБА_9 .
Це крок, спрямований на посилення наших оборонних спроможностей. Особливий режим встановлений на період дії воєнного стану, відповідно до законодавства, зазначив начальник обласної військової адміністрації Павло Кириленко”.
При цьому суд зауважує, що на сайті Донецької обласної військової адміністрації були оприлюднені повідомлення про аналогічні обмеження, які запроваджувалися раніше.
Зокрема, 11 липня 2022 року оприлюднене повідомлення про те, що з 11 липня у Донецькій області заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (https://dn.gov.ua/news/z-11-lipnya-u-doneckij-oblasti-zaboronena-torgivlya-alkogolnimi-napoyami-ta-rechovinami-viroblenimi-na-spirtovij-osnovi; 18 травня 2022 року - про те, що на територію Донеччини заборонено ввезення алкогольних напоїв з метою реалізації та торгівлі (https://dn.gov.ua/news/na-teritoriyu-donechchini-zaboroneno-vvezennya-alkogolnih-napoyiv-z-metoyu-realizaciyi-ta-torgivli) та інші.
Аналогічні повідомлення публікувалися на офіційних сайтах районних (міських) військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування Донецької області.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин в Україні тривав воєнний стан, а також діяла заборона на в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.
11 серпня 2022 року начальник Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку - комендант Донецької області видав наказ № 28 “Про затвердження Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів” (далі - наказ від 11 серпня 2022 року № 28).
Наказ від 11 серпня 2022 року № 28 виданий відповідно до ст. 3 Указу № 64/2022 (зі змінами), ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389, Порядку № 1455 та на виконання наказу від 09 серпня 2022 року № 50од.
Згідно з п. 2 наказу від 11 серпня 2022 року № 28 ГУНП в Донецькій області, командирам військових частин та інших військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства, особовий склад яких задіяний до несення служби на блокпостах, доручено:
1. забезпечити у межах повноважень організацію та виконання Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів;
2. довести до підпорядкованих підрозділів вимоги Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів;
3. виконання завдання щодо організації взаємодії з питань введення особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів в районах відповідальності підпорядкованим підрозділам.
Відповідно до п. 1 Порядку введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів, затвердженого наказом начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку - комендант Донецької області від 11 серпня 2022 року № 28, (далі - Порядок № 28), цей Порядок визначає систему проїзду транспортних засобів (спеціальної техніки) в умовах воєнного стану та комендантської години через блокпости, пости пропуску, пости комендантської служби та наряди полії (надалі - блокпости).
Згідно з п. 2 Порядку № 28 для перевірки транспортних засобів (спеціальної техніки), а також блокування дороги та припинення її подальшого використання транспортними засобами обладнуються блокпости.
До складу блокпосту можуть входити службові особи військових формувань та правоохоронних органів, які відповідно до чинного законодавства залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Пунктом 4 Порядку № 28 визначено, що службові особи, які виконують обов'язки на блокпосту, здійснюють: перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи; перевірку відповідності перепустки визначеному зразку; перевірку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу (документів на транспортний засіб, документів на вантаж, тощо); проведення огляду транспортного засобу та вантажу (товару) щодо відповідності документів на вантаж (товар) у разі необхідності.
Згідно з п. 5 Порядку № 28 у разі невідповідності зазначених вимог, виявлення фактів ввезення на територію області алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів) з метою реалізації, заборона на реалізацію та переміщення яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування, службові особи блокпосту здійснюють тимчасове обмеження (заборону) руху транспортних засобів і осіб та їх передачу уповноваженим представникам правоохоронних органів.
Відповідно до п. 6 Порядку № 28 працівники поліції здійснюють вилучення алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування, відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд зазначає, що інформація про заборону на в'їзд та переміщення по Донецькій області транспорту, що перевозить з метою реалізації алкогольні напої та речовини на спиртовій основі, доведена до відома населення шляхом її поширення в засобах масової інформації, на сторінках органах державної влади (органів місцевого самоврядування) в мережі Інтернет, в соціальних мережах тощо.
Позивач у свої поясненнях не зазначив, що він не знав, що перевезення та реалізація алкогольних напоїв на території Донецької області заборонена.
Отже, всупереч забороні військового командування, позивач ввіз на територію Донецької області алкогольні напої у значній кількості.
Таким чином, зважаючи на кількість та асортимент вилучених у позивача алкогольних та слабоалкогольних напоїв, суд погоджується з доводом відповідача про те, що позивач ввозив їх на територію Донецької області з метою подальшого збуту (реалізації).
Щодо доводів апелянта, що відповідач вилучивши майно, обмежив фактичне володіння річчю не на підставах та в порядку, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України чи Кодексом України про адміністративні правопорушення, суд зазначає наступне.
У спірних правовідносинах відповідачем в діях позивача, не встановлено складу адміністративного правопорушення, тому в даному випадку норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не можуть бути застосовані. Вилучення зазначеного майна не пов'язано з наявністю складу адміністративного правопорушення визначеного цим Кодексом, а регулюється особливостями правового режиму воєнного стану в країні, дотримання якого є обов'язком громадянина.
Також судом не встановлено факту примусового відчуження майна, що полягає у позбавленні власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин норм Закону України від 17 травня 2012 року № 4765-VІ “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану”.
Відповідно до положень ст. ст. 3, 8 Закону № 389 в умовах правового режиму воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати певні заходи правового режиму воєнного стану в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, а відповідно до положень ст. 17 Закону № 389 органи Національної поліції зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території, а згідно з ч. 4 ст. 8 Закону № 580 під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону № 389.
Отже, у спірних правовідносинах поліцейські діяли відповідно до Законів № 389 та № 580 і забезпечували виконання завдань, покладених на них наказом військового командування від 09 серпня 2022 року № 50од, відповідно до Порядку № 28.
Стаття 8 Закону № 389 та виданий на її підставі наказ від 09 серпня 2022 року № 50од передбачають певні обмеження конституційних прав і свобод громадян, зокрема щодо свободи пересування та права власності.
Ці права і свободи не включені в перелік конституційних прав і свобод, які в силу положень ст. 64 Конституції України не можуть бути обмежені в умовах воєнного стану.
Обмеження конституційних прав і свобод, передбачені наказом від 09 серпня 2022 року № 50од переслідують легітимну мету - підтримання безпеки і громадського порядку в умовах воєнного стану та є пропорційними, тобто забезпечують необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вони спрямовані.
Крім того, будь-які докази (касові чеки, тощо), які б свідчили, що позивач є власником (законним володільцем) майна, яке вимагає повернути, суду не надані.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції з урахуванням обставин справи, законодавчо обґрунтовано дійшов до висновку щодо підстав відмови у задоволенні позову.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 р. у справі № 200/5367/22 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 р. у справі № 200/5367/22 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 13 грудня 2023 року.
Головуючий суддя Е.Г. Казанчеєв
Судді: А.В. Гайдар
І.В. Геращенко