Справа № 420/16357/21
УХВАЛА
12 грудня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про прийняття звіту
ВСТАНОВИВ:
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 06.12.2021 року адміністративний позов задоволено, а саме:
визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.08.2021 року № 33/36-2605, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України» по Одеській області;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.08.2021 року № 33/36-2605, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України» по Одеській області, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
стягнуто з Головного управління ПУФ в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Зазначене рішення суду набрало законної сили 10.01.2022 року.
Ухвалою суду від 09.01.2023 року у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/16357/21 - відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2023 року - скасовано. Ухвалено нове судове рішення, яким заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі - задоволено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк в тридцять днів з дня одержання даної ухвали для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року по справі №420/16357/21.
Ухвалою суду від 25.04.2023 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 11.04.2023 по справі № 420/16357/21. В задоволенні заяви позивача про накладення штрафу - відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року - скасовано. Ухвалено нове судове рішення, яким встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк в тридцять днів з дня одержання даної ухвали для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року по справі №420/16357/21.
Направлено справу №420/16357/21 до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України.
Ухвалою суду від 17.07.2023 року у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 06.12.2021 по справі № 420/16357/21 - відмовлено. В задоволенні заяви позивача про накладення штрафу - відмовлено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 06.12.2021 по справі № 420/16357/21.
Ухвалою суду від 28.09.2023 року у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 06.12.2021 по справі № 420/16357/21 - відмовлено. В задоволенні заяви позивача про накладення штрафу - відмовлено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 06.12.2021 по справі № 420/16357/21.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2023 року - залишено без змін.
Від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 06.12.2021 року у справі №420/16357/21, до якого зокрема додано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.10.2023 року №1500-0503-5/144731 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду ОСОБА_1 та відповідь Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України від 03.11.2023 №2800-040204-9/62112.
У звіті відповідач зазначає, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.12.2019 по 30.04.2022 в сумі 103522,65 грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Враховуючи викладене, представник відповідача просить прийняти звіт Головного управління про виконання рішення у справі №420/16357/21.
В судовому засіданні призначеному на 27 листопада 2023 року учасники справи участь не приймали, про дату, час та місце розгляду звіту повідомлені відповідно до вимог КАС України.
У зв'язку з відсутністю потреби заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Оцінюючи наданий звіт, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума різниці пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З урахуванням вищезазначеного суд доходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виконавши рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з місяця, наступного за місяцем, в якому рішення суду набрало законної сили, не мало об'єктивної фінансової можливості виконати судове рішення у частині виплати заборгованості по пенсії позивачу за період з 01.12.2019 по 30.04.2022, а причини його невиконання є поважними.
Отже, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області в частині виплати грошових коштів за період з 01.12.2019 по 30.04.2022 в сумі 103522,65 грн. у зв'язку з відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Разом з тим, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Відтак, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 належних йому коштів.
Судом також враховується, що Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацом другим пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Так, на даний час бюджетні запити Управління щодо забезпечення фактичної виплати позивачу перерахованої на виконання рішення суду є не реалізованими.
Питання щодо їх реалізації не поставлено в залежність від дій Управління та потребує додатково часу. Судом першої інстанції вірно встановлено відсутність в діях Управління ігнорування свого обов'язку щодо виконання судового рішення.
Невиконання судового рішення Управлінням в частині фактичної виплати за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не свідчить про невиконання судового рішення без поважних причин.
Однак, рішення суду залишається не виконаним в частині виплати донарахованої суми пенсії у розмірі 103522,65.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області встановити новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 06.12.2021 року по справі №420/16357/21, а саме у 90-денний строк з дня набрання чинності цієї ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 06.12.2021 по справі № 420/16357/21 - відмовити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) надати до суду у 90-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 06.12.2021 по справі № 420/16357/21.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідності до ст. 295, 297 КАС України.
Суддя Марин П.П.