КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/4171/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з цим позовом, в якому просив:
1) визнати вдруге протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому пенсії як за законом так і на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 у справі № 340/3973/22, що набрало законної сили, з урахуванням правильного розрахунку пенсії і з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
2) зобов'язати вдруге відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" від 03.06.2021 №5393 "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій", з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії;
3) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату в сумі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
4) стягнути з відповідача за період з 19 грудня по листопад 2022 заборгованість по пенсії у розмірі 200 963,38 грн..
Ухвалою від 21.06.2023, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.10.2023, було відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі в частині вимог про визнання вдруге протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язання вдруге провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" від 03.06.2021 № 5393 "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій", з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії (а.с.20).
Ухвалою від 11.07.2023 позов в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з 01.07.2021 по 18.12.2022 щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 повернуто позивачу (а.с.27).
Ухвалою від 11.07.2023 відкрито провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити з 19.12.2022 щомісячну доплату в сумі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713; стягнення за період з 19 грудня по листопад 2022 заборгованість по пенсії у розмірі 200963,38 грн. (а.с.28).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на недотриманні відповідачем вимог чинного пенсійного законодавства в частині нарахування і виплати пенсії.
Представник відповідача подав відзив, в якому просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки враховуючи те, що пенсія Позивача перераховувалась після 01.03.2018 та її розмір після такого перерахунку збільшився більш ніж на 2000,00 грн., Позивач не має права на щомісячну доплату відповідно до Постанови №713 (а.с.36-38). У поданих до суду додаткових поясненнях представник відповідача також зазначив, що перед позивачем відсутня заборгованість по пенсії, а період з 19 грудня по листопад 2022 був вказаний позивачем некоректно (а.с.99).
Дослідивши подані сторонами документи, суд зазначає таке.
З матеріалів пенсійної справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Основний розмір пенсії позивача з квітня 2018 становив 2187,91 грн. (53 % від розміру грошового забезпечення згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області, визначеного відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 за нормами, чинним станом на січень 2016).
З урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, 03.06.2021 року ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" було складено довідку № 5393 про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 за нормами, чинним станом на листопад 2019, до якої включені відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2022 року у справі № 340/3973/22 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 19 листопада 2019 року, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" від 03 червня 2021 року №5393 та виплатити додаткові кошти.
На виконання судового рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 із розрахунку 53% від суми грошового забезпечення, визначеного довідкою від 03.06.2021 №5393, у зв'язку із чим основний розмір пенсії позивача склав 7244,18 грн..
Як зазначив відповідач, оскільки основний розмір пенсії позивача на виконання рішення по справі №340/3973/22 збільшився більш ніж на 2000,00 грн., позивач не має права на щомісячну доплату відповідно до Постанови №713. Крім того, сума 200963,38 грн., як заборгованість в органах ПФУ, відсутня і надумана з боку позивача, а період з 19 грудня по листопад 2022 позивачем вказано некоректно.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону №2262-XII.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. За нормами Закону №2262-ХІІ зміна розміру пенсії можлива лише шляхом проведення її перерахунку.
Кабінет Міністрів України 14.07.2021 року ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн.. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713, метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість, як встановлено судом, перерахунок пенсії позивача проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього винило до 01.03.2018 року, що не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду у справі № 420/2473/22, який у відповідності до вимог ст. 242 КАС України враховується при розгляді цієї справи.
Враховуючи вказане, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості по пенсії у розмірі 200 963,38 грн. за період з 19 грудня по листопад 2022, то такі задоволенню не підлягають, оскільки звернувшись до суду з цією вимогою позивач фактично просить зобов'язати відповідача виконати судове рішення в іншій справі в частині виплати перерахованої пенсії.
Положенням ч.2 ст.14, ч.1 ст.370 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 5 статті 372 КАС України визначено що, процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначається Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06. 2016 року № 1404-VIII (надалі - Закон № 1404-VIII).
Згідно до вимог ч.1 ст.1 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 1404-VIII, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
З аналізу зазначених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, є неможливим, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється у порядку, передбаченому Законом № 1404-VIII, в рамках виконавчого провадження з виконання виконавчого листа.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивач, на користь якого ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду (ч. 1 ст. 383 КАС України).
Зазначені норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Як зазначалось судом, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 у справі №340/3973/22 відповідача зобов'язано перерахувати пенсію позивачу, починаючи з 19 листопада 2019 року, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" від 03 червня 2021 року №5393 і виплатити додаткові кошти.
На виконання судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, а виплату пенсії в новому розмірі (7244,18 грн.) розпочато з 01.11.2022. Разом із тим, загальна сума заборгованості за період з 19 листопада 2019 року по жовтень 2022 року (включно) склала 152655 грн. (а.с.118-119).
Отже, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.
При розгляді позовних вимог стосовно невиконання окремого судового рішення у іншій справі, суд не може зобов'язувати виконувати рішення шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконавче провадження являє собою завершальну стадію судового провадження.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.04.2019 року у справі №820/4261/18 та від 22.12.2020 року у справі №440/1810/19.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 19.12.2022 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 19.12.2022 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО