Рішення від 13.12.2023 по справі 300/2479/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2023 р. справа № 300/2479/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку індексації грошового забезпечення та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (надалі по тексту також - відповідач, військова частина, ВЧ НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку індексації грошового забезпечення та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 30.03.2016 по 25.06.2021 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді старшого техніка групи підготовки та військового ремонту технічної позиції підготовки ракет. Наказом командувача повітряного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) №25 від 25.04.2021 позивача звільнено у запас за підпунктом "б" (за станом здоров'я) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з правом носіння військової форми, а 25.06.2021 виключено зі списків особового складу військової частини наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 23.06.2021 за №125. На виконання рішення суду від 19.11.2021 за №300/5255/21 позивачу 24.02.2021 виплачено індексацію грошового забезпечення в розмірі 2 950,94 гривень. Однак, при нарахуванні такої індексації за період з 01.01.2016 по 01.03.2018, відповідач застосував квітень 2016 року як місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (базовий місяць), а не січень 2008 року.

За доводами позивача, визначення базового місяця для розрахунку індексації з грудня 2015 року залежить виключно від зміни посадового окладу за посадою згідно рішень Уряду і такими місяцями, у спірних правовідносинах, є січень 2008 року, а на далі березень 2018 року, - місяці у яких набрали чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі по тексту також - Постанова №1294) та постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704).

При цьому відповідач не може застосовувати будь-які інші базові місяці для розрахунку індексації грошового забезпечення, як не місяці підвищення тарифної ставки (окладу) за посадами у військовослужбовців згідно рішень Уряду, оскільки таке не буде відповідати вимогам абзаців 1-2 пункту 5 та пункту 102 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (надалі по тексту також - Порядок №1078, Постанова №1078), якими визначено, що базовим місяцем повинен бути місяць підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою згідно рішень Уряду і такими місяцями за період служби позивача є січень 2008 року та березень 2018 року, а застосування іншого базового місяця є протиправним.

Такі протиправні дії відповідача, на думку позивача, призвели до того, що позивачу в неповному обсязі здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв'язку зі зростанням споживчих цін, є обов'язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

За наведених підстав просив позов задовольнити в повному обсязі, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (базового місяця) під час проходження військової служби за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.06.2022 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін за наявними матеріалами (а.с.30-31).

На виконання вимог ухвали суду від 27.06.2022 позивач долучив до матеріалів справи додаткові докази, реєстрацію яких в суді здійснено 01.07.2022 (а.с.36-52).

Ухвалою суду від 11.07.2022 задоволено клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 від 05.07.2022 та зупинено провадження в адміністративній справі №300/2479/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , до закінчення воєнного стану в Україні (а.с.53-59, 62).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву від 12.07.2022 за №350/484/1/1275/2, який 13.07.2022 надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами (а.с.67-76, 77-101).

Заперечуючи щодо задоволення позовних вимог, представник відповідача виходить із наступного.

Насамперед відповідач відзначив, що нарахування сум індексації здійснюється у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі. Разом з цим, відповідно до роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 24.09.2018 за №248/8294 щодо індексації грошового забезпечення за 2016-2017 роки та листа Мінсоцполітики України №220/5140 за №04.07.2017 проведення індексації грошових доходів населення, у тому числі грошового забезпечення, здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Вищезазначений порядок не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди.

За переконаннями відповідача, при визначенні базового місяця при нарахуванні індексації грошового забезпечення військовою частиною враховано не тільки постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 за №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (надалі по тексту також - Постанова №1013) щодо встановлення базового місяця у разі підвищення посадових окладів, але й Порядку №1078, із усіма внесеними у нього змінами, які є важливими для вирішення нарахування індексації.

В грудні 2015 року на підставі Постанови №1013 до Порядку №1078 внесені зміни, якими запроваджено нові єдині підходи для проведення індексації, в тому числі грошового забезпечення військовослужбовців. Зокрема, якщо раніше базовим місяцем вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати), то після прийняття Постанови №1013 місяцем підвищення став місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціального страхування (пункт 5 Порядку №1078). Крім того, якщо раніше базовий місяць (місяць підвищення) визначався у разі коли зросла зарплата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати, то після внесення змін - тільки у разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). Отже, починаючи з грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.

Поряд із цим, за доводами відповідача відповідні зміни до Порядку №1078 були внесені Постановою №1013, пунктом 1 якої передбачено підвищення з 1 грудня 2015 року посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників, тобто підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців. При цьому, зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась лише з 1 березня 2018 року у зв'язку з набранням чинності Постановою №704, що стало підставою для зміни місяця підвищення (базового місяця) у цілях нарахування індексації військовослужбовцям з січня 2016 року на березень 2018 року.

Тобто, Постановою №1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення, починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому, на думку відповідача, необхідно відштовхуватись для проведення індексації.

При цьому, за аргументами відповідача, відсутні законі підстави для задоволення позовної вимоги - здійснити перерахунок і виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, оскільки позивач зарахований на військову службу до Військової частини НОМЕР_1 тільки з 30.03.2016.

Таким чином потрібно застосувати принцип "незворотності дії законів у часі", оскільки станом на 01.12.2015 позивач не перебував у статусі "новоприйнятого працівника", відсутні правові підстави для застосування до спірних правовідносин пункту 102 Порядку №1078 та застосування як базового місяці січня 2008 року.

При обчислені індексації грошового забезпечення, яка виплачена позивачу згідно рішення суду №300/5255/21 застосовувався базовий місяць квітень 2016 року, тобто наступний місяць після прийняття позивача на військову службу до Військової частини НОМЕР_1 .

З огляду на зазначене, доводи позивача про необхідність застосування січня 2008 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін з метою розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.01.2016 по 01.03.2018 не є обґрунтованими. З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 25.08.2023 поновлено провадження в адміністративній справі №300/2479/22 (а.с.105-106).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзив на позовну заяву і додаткові пояснення, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Так, відповідно до наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 24.03.2016 за №248, капітана запасу ОСОБА_1 прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу строком до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та призначено на посаду старшого техніка групи зберігання авіаційної техніки Військової частини НОМЕР_1 ВОС-4611003 (а.с.77).

Згідно витягу із наказу командира Військової НОМЕР_1 (по стройовій частині) №61 від 30.03.12016 ОСОБА_1 з 30.03.2016 зараховано в списки особового складу Військової частини НОМЕР_1 на всі види забезпечення (а.с.77).

В подальшому, згідно витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №125 від 23.06.2021, капітана ОСОБА_1 старшого техніка групи підготовки та військового ремонту технічної позиції підготовки ракет, звільненого у запас наказом командувача повітряного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 22.04.2021 за №25, відповідно до підпункту "б" (за станом здоров'я) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", з 25.06.2021 виключено зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 і всіх видів забезпечення. Цим же наказом позивач направлений до Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківської області для зарахування на військовий облік (а.с.15).

За позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.11.2021 у справі №300/5255/21 позов задоволено частково, зокрема (а.с.19-26):

- визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року;

- зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.11.2021 у справі №300/5255/21 набрало законної сили 21.12.2021.

Позивач у адміністративному позові стверджує, що на виконання рішення суду від 19.11.2021 ОСОБА_1 виплатили індексацію в розмірі 2 950,94 гривень, але, на переконання останнього, розмір такої індексації обраховано за помилковим обранням базового місяця (квітень 2016 року). На підтвердження таких доводів позивач подав виписку із карткового рахунку від 19.06.2022, який свідчить про зарахування 24.02.2022 на рахунок позивача коштів тільки в сумі 2 950,94 гривень (зворотній бік а.с.18).

Під час розгляду справи військовою частиною подано розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (із застосування базового місяця квітень 2016 року) в сумі 2 995,88 гривень (а.с.79) та платіжне доручення №153 від 23.02.2022 на суму 2 950,94 гривень (а.с.82).

ОСОБА_1 не ставить у даній справі питання про неповноту виплати індексації у значенні між нарахованою і виплаченою індексацією за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 в сумі 2 950,94 гривень. Претензії позивача зводяться до того, що відповідач, нараховуючи і виплачуючи індексацію грошового забезпечення, невірно визначив формулу обчислення таких виплат, протиправно не застосувавши базовий місяць, яким, на переконання ОСОБА_1 , є січень 2008 року.

Вважаючи протиправним нарахування і виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 із застосуванням базового місяця квітень 2016 року, а не січень 2008 року, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права на належний розмір власного грошового забезпечення у відносинах публічної (військової) служби із Військовою частиною НОМЕР_1 .

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент врегулювання спірних правовідносин.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 за №2232-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Водночас, Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2011-XII) визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

За змістом статті 1 Закону №2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011-XII).

В свою чергу, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі по тексту також - Закон №1282-ХІІ).

Так, статтею 1 Закону №1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Приписами статті 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення, як то визначено статтею 4 Закону №1282-XII (в редакції змін згідно із Законом №911-VIII від 24.12.2015), проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі №9-рп/2013 за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу Законів про працю України (надалі по тексту також - КЗпП України) зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

В силу правового регулювання частини 2 статті 6 Закону №1282-XII порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. В даному випадку такими правилами є Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078 (як зазначено вище, надалі по тексту також - Порядок №1078).

Згідно пункту 11 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 1 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 2 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі й грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби

Як визначено пунктом 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Отже, з системного аналізу вказаних норм законодавства суд дійшов висновку про те, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті, у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Як з'ясовано судом і не заперечується сторонами, відповідачем, на виконання рішення суду від 19.11.2021 у справі №300/5255/21 проведено нарахування і виплату позивачу індексації грошового забезпечення. Втім розмір такої індексації обраховано відповідачем за обранням базового місяця - квітень 2016 року, про що свідчить наявний в матеріалах справи розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (а.с.79).

В частині доводів позивача щодо протиправної бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення перерахунку та невиплати йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 з врахуванням базового місяця саме січень 2008 року, суд вказує на таке.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 (в редакції Постанови №1013, який застосовується з 01.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1078 (в редакції Постанови №141, яка набула чинності 15.03.2018) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.

Разом з тим, в силу вимог пункту 102 Порядку №1078 (в редакції Постанови №141, яка діяла до 15.03.2018, тобто на час спірних правовідносин) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

В подальшому, з 31.03.2021 перелік "працівників" (без їх ідентифікації), визначений коментованим пунктом 102 Порядку №1078, доповнений також "військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу і посадовими особами митної служби".

Отже, положення пунктів 5 і 102 Порядку №1078 з грудня 2015 року встановили єдині правила нарахування індексації залежно від підвищення тарифних ставок (посадових окладів), як для працівників, які вже працюють, так і для новоприйнятих або переведених працівників.

Враховуючи викладене, для усіх працівників, у тому числі для тих, яких у зв'язку зі змінами у штатному розписі прийнято на роботу, індекс споживчих цін для проведення індексації має обчислюватися з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), згідно із рішенням Уряду за посадою, яку займає працівник.

Таким чином, в порівнянні до Порядку №1078, який викладений в новій редакції на підставі Постанови №1013, з грудня 2015 року змінилися правила індексації зарплати для новоприйнятих працівників. Для останніх тепер слід орієнтуватися не на місяць, що передує місяцю прийому, а на місяць останнього підвищення окладу за займаною ним посадою. Той факт, що працівник до повторного прийому вже працював на цій посаді, значення не має. Важливо тільки, коли був підвищений оклад за займаною посадою, яку такий працівник до призначення на посаду ще не займав.

Головним із вказаного є висновок: "базовим" місяцем вважається місяць підвищення посадового окладу. Розрахунок індексу споживчих цін проводять не індивідуально для кожного працівника залежно від прийому його на роботу (призначення на посаду) і зростання його доплат і надбавок, а з моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) - за посадою, яку займає працівник.

Верховний Суд в подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що повноваження державних органів стосовно визначення базового місяця індексації грошового забезпечення не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотки. Своєю чергою, обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати такий вид індексації грошового забезпечення. (постанови від 29.11.2021 у справі №120/313/20-а, від 26.01.2022 у справі №400/1118/21, від 20.04.2022 у справі №420/3593/20, від 09.06.2022 у справі №600/524/21-а, від 23.03.2023 у справі №400/3826/21 і від 13.04.2023 у справі №420/9187/21).

Так, розтлумачивши пункти 2, 5 Порядку №1078, у згаданих справах №400/1118/21 і №420/3593/20, Верховний Суд вказав, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових. Одночасно з цим, Верховний Суд зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. Водночас нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Верховний Суд дійшов висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 (надалі по тексту також - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено Додатком 25 до Постанови №1294.

Так, з набранням чинності з 1 січня 2008 року Постановою №1294, якою затверджено посадові оклади осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджено Постановою №1294, відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.

Таким чином, визначення базового місяця з грудня 2015 року залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка, спірний період з 01.01.2016 по 28.02.2018, в останнє відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності 1 січня 2008 року та втратила чинність 01.03.2018, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців.

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Такі висновки судом у цій справі зроблено з огляду на останню актуальну правову позицію Верховного Суду щодо застосування вказаних вище норм матеріального права, зокрема в постановах від 23.05.2023 у справі №380/7782/21 і від 18.05.2023.

Близькі за змістом висновки висловлені Верховним Судом, з-поміж інших постанов, у постановах від 19.05.2022 в справі №400/103/21, від 31.05.2022 в справах №380/7071/21, №400/4491/20, від 09.06.2022 в справі №600/524/21-а, від 28.09.2022 у справі №560/3965/21, від 21.03.2023 в справі №620/7687/21, від 22.03.2023 в справі №380/1730/22, від 06.04.2023 в справах №380/166/21, №380/12370/21, №380/19089/21, №420/18162/21, від 19.04.2023 в справі №380/10594/21, від 20.04.2023 в справі №320/8554/21, від 27.04.2023 року в справах №380/6869/21, №420/15397/21, від 03.05.2023 в справах №400/5597/20, №160/10790/22, від 04.05.2023 в справі №640/29759/21, від 10.05.2023 в справі №260/5461/21 та від 22.06.2023 в справі №520/6243/22.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Як уже відзначалось судом вище по тексту судового рішення, постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.07.2017 за №704 вступила у дію 01.03.2018, якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців.

Таким чином, оскільки посадовий оклад позивача змінився лише в березні 2018 року на підставі Постанови №704, відповідно до положень Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно.

З огляду на вказане та беручи до уваги встановлені обставини, з метою ефективного захисту порушеного права позивача на отримання в повному обсязі індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно, суд дійшов висновку про необхідність визначення січня 2008 року базовим місяцем для обчисленні індексу споживчих цін з метою визначення і нарахування індексації грошових доходів позивача за вказаний період.

Оцінюючи доводи відповідача про визначення базовим місяцем грудень 2015 року, або як у спірному випадку квітень 2016 року, суд відзначає, що такі є безпідставними та не підтверджені жодними доказами.

- по перше, Постанова №1013, якою з 01.12.2015 підвищено (змінено) тарифні розряди (тарифні ставки, ставки заробітної плати) не стосуються військовослужбовців.

- по друге, посилання відповідача на виплату позивачу в грудні 2015 року підвищеного/збільшеного розміру грошового забезпечення за рахунок щомісячних додаткових видів грошового забезпечення із посиланням на розпорядчі документи Міністерства оборони України та Міністра оборони України, у спірному випадку не підтверджені будь-якими доказами;

- по третє, виплата військовослужбовцю в січні 2016 року за грудень 2015 року збільшеного розміру грошового забезпечення за рахунок щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не має юридичного значення так як в силу вимог пунктів 5 і 102 Порядку №1078 так як з грудня 2015 року, зважаючи на нову редакцію коментованого Порядку, значення має тільки - підвищення посадового окладу з моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник;

- по четверте, в силу вимог пунктів 5 і 102 Порядку №1078, станом на березень 2016 року (місяць зарахування позивача до особового складу відповідача) для усіх працівників (службовців), у тому числі для тих, яких вперше прийнято на роботу (службу), індекс споживчих цін для проведення індексації має обчислюватися з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), згідно із рішенням Уряду за посадою, яку займає працівник (службовець), яким у спірному випадку є постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Решта доводів сторін висновків суду та рішення по суті спору не змінюють.

Згідно з вимогами частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та доказів, зібраних у справі, суд дійшов переконання про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 .

Щодо розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач на підставі пункту 1, 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи.

З огляду на не понесення позивач судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів оплати сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 5 статті 139 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстави для розподілу судових витрат у справі.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 134, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно з врахуванням базового місяця - січень 2008 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.01.2016 по 28.02.2018 включно, із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, та з урахуванням нарахованої і виплаченої суми грошової індексації згідно з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.11.2021 у справі №300/5255/21.

В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Військова частини НОМЕР_1 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_3 ), АДРЕСА_2 .

Суддя Чуприна О.В.