Рішення від 12.12.2023 по справі 300/5778/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" грудня 2023 р. справа № 300/5778/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Гомельчука С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження за праилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області", вул. Сахарова, 11,м. Івано-Франківськ,76018, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фнду України в Івано-Франкіській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій., -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі -позивачка) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" (далі -відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фнду України в Івано-Франкіській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франкіській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";

- зобов'язати відповідача підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фнду України в Івано-Франкіській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.03.2023 перерахунку основного розміру пенсії.

Адміністративний позов мотивований тим, що позивачка отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб." 25.08.2023 ОСОБА_1 звернулася до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" із заявою щодо виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Однак, ДУ ТМО МВС України по Івано-Франківській області, за результатами розгляду звернення, відмовило у задоволенні прохання позивачки, з огляду на відсутність правових підстав. Позивачка вказує, що у зв'язку з підвищенням у лютому 2023 року грошового забезпечення, що слідує з довідки ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області від 21.04.2023, вона має право на перерахунок пенсії з 01.03.2023.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).

14.09.2023 від третьої особи надійшли письмові пояснення, обгрунтовані тим, що жоден із основних видів грошового забезпечення з часу надання позивачці останньої довідки за листопад 2019 рок не змінились. Грошове забезпечення поліцейських унормовано Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260. Однак, з моменту прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився. Посилаючись на практику Верховного Суду у рішеннях від 25.07.2023 № 380/12608/21, від 14.03.2023 у справі № 380/15276/21 та від 26.07.2023 у справі № 380/16010/21, представник ГУ ПФУ зазначив, що надбавки за особливості проходження служби та премії на підставі розпорядчих актів, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністів України.

Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, який отримано судом 19.09.2023. Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що відповідно до ст. 63 Закону №2262 перерахунок пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, премій, у розмірах встановлених для поліцейських. Вперше дану норму було реалізовано шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103, відповідно до якої перерахунок проведено з 01.01.2016. Після проведення вказаного перерахунку не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсії. Вказав, що на даний час пенсіонерам довідки оформлюються з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, а також постанови Великої Палати Верхового суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. Також зазначає, що позивачка як на підставу видачи довідки вказує підвищення грошового забезпечення з лютого 2023 року, що підтверджується довідкою. Разом з тим, в інформаційній довідці, виданій позивачці не правильно визначено прирівняну посаду, яку займав ОСОБА_2 , та у зв'язку з цим не вірно визначено посадовий оклад та надбавку за стаж служби. Просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

23.10.2023 позивачем долучено додаткові матеріали (листи ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області від 18.10.2023), виходячи зі змісту яких ОСОБА_1 вважає, що станом на січень 2023 року не відбулось збільшення грошового забезпечення, оскільки воно збігається із розміром грошового забезпечення станом на листопад 2019 року. Водночас, з лютого по вересень 2023 року за посадою інспектора апарату ГУНП відбулося значне збільшення розміру грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 30.10.2023 вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального провадження.Підготовче судове засідання призначено на 09.11.2023.

Ухвалою суду від 09.11.2023 підготовче провадження закрито і вирішено подальший розгляд справи здвйснювати в порядку письмового провадження.

У період з 06.10.2023 по 13.10.2023, з 16.11.2023 по 28.11.2023 головуючий суддя у справі перебував у відпустці та на лікарняному.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

14.07.2022 відповідачем видано довідку № 2407 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 - інспектора (управління, відділи (відділення) поліції) - годувальника позивачки за листопад 2019 року, відповідно до якої посадовий оклад становить 2400 грн, оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції - 1600 грн, надбавка за стаж служби - 50% - 2000 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби 39,99% - 2399,40 грн, премія (80,44%) - 6736,48 грн. Усього:15155,88 грн.

25.08.2023 позивачка звернулася із заявою до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області", в якій просила видати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 року у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (а.с. 14-15).

До заяви позивачкою було долучено копію довідки ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області інформаційного характеру про середній розмір грошового забезпечення старшого лейтенанта поліції із вислугою 25 років за посадою "інспектор апарату ГУНП" за лютий 2023 року від 21.04.2023 № 12/зі/108/01/29-2023. Згідно з інформаційною довідкою: посадовий оклад - 2500 грн, оклад за спеціальним званням - 1600 грн, надбавка за стаж служби 25 років - 50% - 2050 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби 40% - 2460 грн, премія (222,66%) - 19171 грн. Усього: 27781 грн.

Листом від 11.08.2023 № 33/29-С-337 відповідач відмовив у видачі довідки. Відмову обґрунтовано тим, що після проведення перерахунку пенсій на підставі Постанови КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. № 103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови для перерахунку пенсії. Вказав, що жоден з основних видів грошового забезпечення з часу надання позивачу останньої довідки (за листопад 2019) не змінювалися. Нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися. Національною поліцією було надано інформацію про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, фактично виплачені поілцейським за посадами, визначеними в додатках до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за листопад 2019 року. На іншу дату у відповідача відсутня будь-яка інформація про такі середні по Україні розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії (а.с. 16-17).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Частиною четвертою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-XII передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (надалі, також - Постанова №988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45) міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. № 103 (далі - постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі, також - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання “заслужений” (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Пунктом 13 Порядку №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Водночас, суд звертає увагу, що Закон України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”від 05.10.2000 №2017-III (далі також - Закон №2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону №2017-III).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. При цьому, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).

Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під “умовами” слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під “порядком” розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

Частина третя статті 1-1 Закону №2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту “законних очікувань” (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.

У справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 30.01.2007 №3-1 (надалі, також - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

На підставі аналізу наведених норм чинного законодавства України, що регулюють спірні правовідносини, суд враховує таке.

Щодо посилання позивачки на те, що з 01.02.2023 усім працівникам поліції було збільшено грошове забезпечення, суд зазначає, що на відповідача покладена функція зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У спірних правовідносинах таким рішенням є постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.

Вказаною вище постановою і наказом МВС від 06 квітня 2016 №260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та добувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських” передбачено, що видатки, пов'язані з виплатою грошового забезпечення поліцейським Національної поліції, здійснюються виключно в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік.

Згідно із статтею 22 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ у 2023 році для всіх категорій працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери, державних органів розмір заробітної плати (грошового забезпечення) може змінюватися виключно в межах бюджетних призначень на оплату праці, передбачених у державному бюджеті.

З метою врегулювання питання оплати праці у 2023 році, а також ураховуючи затверджений для Національної поліції обсяг коштів з 1 лютого 2023 року збільшено розміри щомісячного грошового забезпечення (без додаткової винагороди) поліцейських Національної поліції України за рахунок збільшення розміру премії, оскільки з 1 лютого 2023 року змінився порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Сил оборони України та співробітникам системи МВС, а саме застосовано новий підхід до виплати 30 тисяч та 100 тисяч гривень, запроваджених Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (далі також - Постанова №168).

Так, відповідно до Постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до наказу МВС України від 06.04.2016 №260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських” надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу. Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно, з часу прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” і наказу МВС від 06 квітня 2016 № 260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошовою забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських” розмір грошового забезпечення поліцейських не змінився.

Суд, звертає увагу позивачки, що з дня набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі №826/12704/18, тобто 19.11.2019, виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою поліцейського, оскільки до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, слід включити інші передбачені Постановою №988 додаткові види грошового забезпечення, які фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського в листопаді 2019 року.

З огляду на зазначене, у колишніх співробітників міліції (поліцейських) виникло право на перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення з моменту набрання 19.11.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, в силу приписів статті 51 Закону №2262-ХІІ, тобто з 01.12.2019.

Як слідує з матеріалів справи, довідка про розмір грошового забезпечення щодо ОСОБА_2 (годувальника позивачки) за листопад 2019 року за прирівняною посадою вже була видана для проведення відповідного перерахунку пенсії.

Серед матеріалів справи відсутні докази, які б підтверджували прийняття Кабінетом Міністрів України будь-яких інших рішень щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення станом на 01.02.2023, отже, посилання ОСОБА_1 на те, що працівникам поліції з лютого по вересень 2023 року виплачувалось грошове забезпечення у збільшеному розмірі, суд визнає необґрунтованим та безпідставним. Суд наголошує, що вказані виплати працівникам поліції у період військового стану, обумовлені виключно надзвичайним станом в державі, носять стимулюючий та тимчасовий характер, та не включені до жодного із видів грошового забезпечення діючого працівника поліції.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відмовляючи позивачці у наданні оновленої довідки, відповідач діяв правомірно.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи вищенаведене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.

Ураховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України судом не вирішується.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гомельчук С.В.