ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2023 року м. Ужгород№ 260/8605/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання - Онисько Н.В.
учасники справи:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Потестас" - представник Білоусов Олександр Олександрович;
відповідач: Головне управління ДПС у Закарпатській області - представник - Кремер Лілія Юріївна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Потестас" до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
06 жовтня 2023 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Потестас" (89427, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Розовка, вул. Трудова 2а, код ЄДРПОУ 43430679) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694), в якому просить суд: "1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 000/4671/0716-07-04/43430679 від 28.09.2023 р.; 2. Стягнути з відповідача судові витрати - сплачений судовий збір у розмірі 26840,00 грн.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 року було прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2023 року закрито підготовче провадження та призначено дану справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням відповідачем було встановлено порушення статті 201 пункту 201.1, пункту 201.10 Податкового кодексу України в частині формування податкового кредиту, та, відповідно, встановлено завищення суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, задекларовану у рядку 20.2 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року на загальну суму 3714999,99 грн та застосовано фінансові санкції на суму 371499,99 грн. Вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте відповідачем з порушенням вимог законодавства.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти заявлених позовних вимог, зазначає, що ГУ ДПС у Закарпатській області провело документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Потестас", за результатом якого було складно акт перевірки яким встановлено, зокрема, що в порушення пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України ТОВ "Потестас" завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, задекларовану у рядку 20.2 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року на 3714999,99 гривень. Перевіркою встановлено невідповідність показників, зазначених у податкових накладних ТОВ "Фермент Плюс" умовам поставки (ціна, вартість, номенклатура та кількість товару). Вказані податкові накладні містять помилки в реквізитах, визначених статтею 201 пунктом 201.1 Податкового кодексу України, які заважають ідентифікувати здійснену господарську операцію та її зміст із здійсненою господарською операцією та її змістом, на яку складені видаткові накладні. Відповідно такі податкові накладні вважаються складеними з порушенням встановленого порядку заповнення податкової накладної та не можуть бути включені до податкового кредиту покупцем.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги з підстав наведених у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог з підстав наведених у відзиві.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, між позивачем як покупцем та ТОВ "Фермент Плюс", як Постачальником 04 січня 2021 року був укладений договір поставки за № 04/1-2021 (а.с.а.с. 43-47).
У зв'язку з реалізацією вказаного договору поставки, Постачальником (ТОВ "Фермент Плюс" складено та зареєстровано податкові накладні (а.с.а.с.49-71).
Позивачем було відображено у податковому кредиті суми податку на додану вартість сформовані на підставі вказаних податкових накладних.
Головним управлінням ДПС у Закарпатській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Потестас" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за червень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до бюджетного відшкодування.
За результатами проведеної відповідачем документальної позапланової виїзної перевірки складено акт від 14 вересня 2023 року № 6762/07-16-07 04/43430679, яким встановлено порушення: статті 198 пункту 198.6, статті 201 пункту 201.1 абзаців 2, 3, пункту 201.10 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено завищення задекларованих підприємством показників у рядку 20.3 та 21 "Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту поточного звітного періоду" податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року на загальну суму 1313670,86 грн; статті 201 пунктів 201.1, 201.10 Податкового кодексу України завищення суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, задекларовану у рядку 20.2 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року на загальну суму 3714999,99 гривень (а.с.а.с. 16-36).
На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДПС у Закарпатській області прийнято, зокрема, податкове повідомлення-рішення від 28 вересня 2023 року № 000/4671/0716-07-04/43430679, яким на підставі статті 54 пункту 54.3, статті 58 пункту 58.1, статті 200 пункту 200.14, статті 123 пункту 123.1, статті 198 пункту 198.6, статті 201 пункту 201.1, пункту 201.10 Податкового кодексу України зменшено на 3714999,99 грн суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку, та застосовано штрафної санкції 371499,99 (а.с.а.с. 9, 11).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 частиною 2 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У свою чергу, статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України (далі по тексту - ПК України).
Оскаржуване податкове повідомлення-рішення за № 000/4671/0716-07-04/43430679 від 28 вересня 2023 року прийняте за результатами проведеної відповідачем документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за червень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, результати якої викладені у акті документальної позапланової перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 14 вересня 2023 року №6762/07-16-07-04/43430679.
Згідно з цим актом перевірки від 14 вересня 2023 року за № 6762/07-16-07-04/43430679 відповідачем було здійснено аналіз наданих для перевірки первинних документів (видаткових накладних) та інформацію наявну в ЄРПН, в результаті чого встановлено розбіжність щодо кількості та вартості придбаних та оприбуткованих ТМЦ, та складених податкових накладних TOB "Фермент Плюс". Перевіркою встановлено, що постачальником не проведено реєстрацію в ЄРПН розрахунків коригування у зв'язку із зміною кількісних та вартісних показників. Тобто на момент проведення перевірки встановлено не реєстрацію PK до податкових накладних, перелік яких викладено на сторінці 16 Акту перевірки і які складені у зв'язку зі зміною кількісних та вартісних показників (а.с.а.с. 16-37).
28 вересня 2023 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення за № 000/4671/0716-07-04/43430679, яким було встановлено порушення статті 198 пункту 6, статті пунктів 201.1 та 201.10 ПК України в частині формування податкового кредиту, та, відповідно, встановлено завищення суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку за червень 2023 року на загальну суму 3714999,99грн. та застосовано фінансові санкції на суму 371499,99 грн (а.с. 9).
За наведених вище обставин, відповідачем було встановлено порушення TOB "Фермент Плюс" порядку заповнення податкової накладної, а саме встановлено невідповідність показників, зазначених у податковій накладній, умовам поставки (ціна, вартість, номенклатура та кількість товару).
На підставі наведених вище висновків відповідач виснував, що ці податкові накладні необхідно вважати такими, що складені з порушенням встановленого порядку заповнення і, у зв'язку із цим, вони не повинні бути включеними до податкового кредиту позивачем.
Таким чином, документальною перевіркою, здійсненою відповідачем, на підставі статті 201 пунктів 201.1, 201.10 ПК України, було зменшено показники у рядку 15.1 Колонки Б Декларації "Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду" за період з 01 червня 2023 року по 30 червня 2023 року на загальну суму 3714999,99 грн.
Отже відповідачем було встановлене завищення задекларованих позивачем показників на загальну суму 3714999,99 грн.
Відповідно до статті 201 пункту 201.10 абзацу 11 ПК України помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Поряд з цим, відповідно до статті 187 пункту 187.1 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період протягом якого відбувається будь-яка із подій, що стала раніше: або дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів, послуг, що підлягають постачанню, або дата відвантаження товарів.
Відповідно до статті 201 пункту 201.1 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) в установлені кодексом строки.
Відповідно до статті 2001 пункту 2001.1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку.
Відповідно до статті 201 пункту 201.10 ПК України при здійснення операцій з постачання товарів або послуг платник податків - продавець товарів або послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою, що і було виконано постачальником (TOB "Фермент Плюс") у спірній ситуації. Отже, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У свою чергу, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів чи послуг, є для покупця таких товарів (у спірному випадку - для позивача) підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Відповідно цього, позивач вправі був у червні 2023 року відносити суми податкового кредиту суми сплаченого ним ПДВ, які були забезпечені складеними ТОВ "Фермент Плюс" податковими накладними, які були зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладний (а.с.а.с 48-72).
При цьому, необхідно зауважити, що податкова накладна, яка містить помилки в реквізитах, визначених статтею 201 пунктом 201.1 ПК України, які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар чи послугу що постачається), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
З точки зору суду, відповідачем не враховано, що наявність податкової накладної та факт реєстрації податкової накладної в ЄРПН є достатньою підставою, яка надає право платнику податку на додану вартість на віднесення сум сплаченого (нарахованого) податку на додану вартість до податкового кредиту, оскільки таке право виникає за правилами приписів підпунктів статті 198 пунктів 198.1-198.3, 198.6 ПК України, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у т. ч. в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у т. ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Як слідує зі змісту Акту перевірки від 14 вересня 2023 року за №6762/07-16-07-04/43430679 позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту вчинення контрагентом позивача (TOB "Фермент Плюс") податкового правопорушення в частині складання та реєстрації податкової накладної. Відповідно, зареєстровані в ЄРПН податкові накладні TOB "Фермент Плюс", щодо яких не відбулось реєстрацію розрахунку коригувань, є підставою для занесення сплачених позивачем сум ПДВ до податкового кредиту.
Таким чином, у спірній ситуації податкові накладні TOB "Фермент Плюс" є реальними і при їх складанні відсутній факт порушення порядку складання цих податкових накладних, що визначений статтею 201 пунктами 201.1, та 201.10 ПК України і, відповідно, вони повинні бути врахованими у складі податкового кредиту.
Статтею 201 пунктом 201.1 ПК України встановлено виключний перелік обов'язкових реквізитів податкової накладної, а саме:
а) порядковий номер; б) дата складання; в) повна або скорочена назва продавця товарів/ послуг; г)податковий номер платника податку (продавця та покупця); д)повна або скорочена назва покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж)ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з)загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і)код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; й)індивідуальний податковий номер.
Стаття 201 її пункт 201.10 ПК України встановлює обов'язок продавця зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому наголошується, що якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовані з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1, вони не е можуть бути зареєстровані в ЄРПН.
Як вказувалося вище, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарі/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Помилки в реквізитах, визначеним статтею 201 пунктом 201.1 ПК України, які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу що постачається), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
У спірному випадку всі податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН, на що вказано в Акті перевірки від. Тобто, ці податкові накладні відповідають порядку складання податкових накладних, визначених статтею 201 пунктом 201.1 ПК України.
Судом звертається увага, що в акт перевірки на вказує на помилки у кодах товару, згідно з УКТ ЗЕД, інші критичні помилки, що заважають ідентифікувати здійснену операцію. Тобто товар, що постачається, період, сторони операції та сума податкових зобов'язань вказані вірно, інші помилки в обов'язкових реквізитах податкових накладних, визначених статтею 201 пунктом 201.1 ПК України, вважаються такими, що не є критичними у відповідності до статті 201 пункту 201.10 абзацу 11 ПК України, тобто такими, що не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних до ЄРПН з подальшим наданням покупцеві товарів для формування податкового кредиту.
У контексті наведеного вище необхідно зважити на те, що проведені у подальшому коригування вартісних і кількісних показників податкових накладних на вплинули на суму податкового зобов'язання постачальника і, відповідно, на суму, що була внесена покупцем до податкового кредиту.
Позивачем наводиться розрахунок коригування, який свідчить про відсутність будь-яких змін після проведеного коригування у складі податкового кредиту позивача за червень 2023 року (а.с.а.с. 12-15).
Таким чином, порядок складання податкових накладних, що визначений статтею 201 пунктами 201.1 та 201.10 ПК України, не було порушено, висновки акту перевірки від 14 вересня 2023 року за № 6762/07-16-07-04/43430679 щодо неправомірного віднесення до податкового кредиту податкових накладних на суму ПДВ 3714999,99 грн є хибними, а відтак віднесення до податкового кредиту вказаних податкових накладних на суму ПДВ 3714999,99 грн є таким, що відповідає законодавству України.
Відповідно до статті 2 частини 2 пунктів 1, 3, 4 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Перевіривши оскаржені позивачем рішення відповідача, суд вважає, що такі не відповідають критеріям, визначеним статтею 2 частиною 2 КАС України, а представлені позивачем докази у своїй сукупності дають підстави вважати, що податкове повідомлення-рішення відповідача від 28 вересня 2023 року № 000/4671/0716-07-04/43430679 необхідно скасувати.
За правилами встановленими статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, при прийнятті оскаржуваних рішень не діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Потестас" (89427, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Розівка, вул. Трудова, будинок 2А, код ЄДРПОУ 43430679) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Закарпатській області від 28 вересня 2023 року № 000/4671/0716-07-04/43430679.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 05 грудня 2023 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 13 грудня 2023 року.
СуддяС.Є. Гаврилко