Рішення від 05.12.2023 по справі 260/5222/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2023 рокум. Ужгород№ 260/5222/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Кустрьо В.М.,

за участю:

представника позивача - Шпуганич В.П.,

представника відповідача - Василиндра В.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 грудня 2023 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 13 грудня 2023 року.

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС України у Закарпатській області, якою просить визнати протиправними та скасувати: 1) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 13.08.2020 № 10148529-5033-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік в сумі 97109,27 грн.; 2) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 р. № 37230/2403-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2020 р. в сумі 48953,71 грн.; 3) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 р. № 27231/2403-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2020 р, в сумі 45044, 24 грн.; 4) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 р. № 27232/2403-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2020 р. в сумі 48948, 05 грн.; 5) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 р. № 27233/2403-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2020 р. в сумі 45049, 39 грн.; 6) Податкове повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 р. № 1006821-2403-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб 18010700 за 2021 р. в сумі 97109,97 грн.; 7) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 р. № 1006822-2403-0701 позивачу визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2021 р. в сумі 89354, 06 грн.; 8) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 р. № 1006823-2403-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2021 р. в сумі 97098, 03 грн.; 9) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 р. № 1006824-2403-0701, яким позивачу визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2021 р. в сумі 89364,28 грн.; 10) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 21.09.2022 р. № 2408-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб 18010700 за 2022 р. в сумі 106807, 83 грн.; 11) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 21.09.2022 р. № 2408-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 р. в сумі 106820, 20 грн. 12) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 21.09.2022 р. № 1562321-2408-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб 18010700 за 2022 р. в сумі 98289, 47 грн.; 13) Податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 р. № 1562322-2408-0701 зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 р. в сумі 98300,71 грн.

Ухвалою суду від 04 вересня 2023 року замінено відповідача у справі, а саме Головне управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 431463065) на його правонаступника Головне управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями позивачу нараховується земельний податок на земельні ділянки як фізичній особі без урахування статусу позивача як фізичної-особи підприємця, що перебуває на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (3 група) та використання земельних ділянок для здійснення підприємницької діяльності. Відтак, вважає, що податкові повідомлення-рішення про нарахування фізичній особі, яка має статус фізичної особи-підприємця податку на землю, що використовується нею у підприємницькій діяльності є протиправними і підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви, з підстав наведених у позовній заяві.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що повідомлення за формою № 20-ОПП про об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані оподаткуванням або через які провадиться діяльність з кадастровими номерами 2110100000:21:001:0490, 2110100000:21:001:0493, 2110100000:21:001:0492 та 2110100000:21:001:0491, подані 18 червня 2021 року (стан об'єкта - експлуатується, вид права на об'єкт - право власності). Повідомлення про інші об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадитися діяльність до ГУ ДПС у Закарпатській області позивачем не подано. Відтак, вважає, що оскаржені податкові повідомлення-рішення прийняті відповідно до норм Податкового кодексу України.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_1 було зареєстровано право власності, зокрема, на наступні земельні ділянки (з 16.11.2016 по 29.06.2023):

- земельна ділянка з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості», площею 0,8745 га, за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер 2110100000:21:001:0490);

- земельна ділянка з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості», площею 0,8639 га, за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер 2110100000:21:001:0493);

- земельна ділянка з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості», площею 0,8638 га, за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер 2110100000:21:001:0492);

- земельна ділянка з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості», площею 0,8744 га, за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер 2110100000:21:001:0491).

Відповідачем за вказані об'єкти нерухомого майна винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 10148529-5033-0701 від 13.08.2020 року на суму 97109,27 грн.;

- №27230-2403-0701 від 01.03.2021 на суму 48953,71 грн.,

- №27231-2403-0701 від 01.03.2021 на суму 45044,24 грн.,

- №27232-2403-0701 від 01.03.2021 на суму 48948,05 грн.,

- №27233-2403-0701 від 01.03.2021 на суму 45049,39 грн.;

- №1006821-2403-0701 від 01.06.2021 на суму 97109,27 грн.,

- №1006822-2403-0701 від 01.06.2021 на суму 89354,06 грн.,

- №1006823-2403-0701 від 01.06.2021 на суму 97098,30 грн.,

- №1006824-2403-0701 від 01.06.2021 на суму 89364,28 грн.;

- №1562319-2408-0701 від 21.09.2022 на суму 106807,83 грн.,

- №1562320-2408-0701 від 21.09.2022 на суму 106820,20 грн.,

- №1562321-2408-0701 від 21.09.2022 на суму 98289,47 грн.,

- №1562322-2408-0701 від 21.09.2022 на суму 98300,71 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).

За визначенням наведеним у пункті 14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72); землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (підпункт 14.1.73); земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (підпункт 14.1.74); плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147).

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХIII ПК України.

Згідно п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Відповідно до ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; - земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Таким чином обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 286.1 статті 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Положеннями пункту 287.1 статті 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Положеннями пункту 269.2 статті 269 ПК України регламентовано, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, сплачують земельний податок в особливому порядку, передбаченому главою 1 розділу XIV цього Кодексу (за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності).

За змістом пункту 291.2 статті 291 ПК України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Положеннями підпункту 4 пункту 297.1 статті 297 ПК України визначено, що платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, зокрема, податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

З аналізу наведених норм слідує, що підставами для звільнення від сплати земельного податку за вищенаведеною системою оподаткування є наявність у суб'єкта господарювання статусу платника єдиного податку першої-третьої груп та використання ним, як власником чи користувачем земельної ділянки, останньої для провадження господарської діяльності.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування зазначених вище норм матеріального права у спорах цієї категорії, міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 26.06.2018 по справі № 826/14081/16, від 29.07.2021 по справі № 826/13147/21.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 25 травня 2017 року перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5%.

В той же час, відповідач в обґрунтування правомірності оскаржених податкових повідомлень-рішень зазначає, що повідомлення за формою № 20-ОПП про об'єкти нерухомого майна - земельні ділянки з кадастровими номерами 2110100000:21:001:0490, 2110100000:21:001:0493, 2110100000:21:001:0492 та 2110100000:21:001:0491, подані 18 червня 2021 року (стан об'єкта - експлуатується, вид права на об'єкт - право власності).

Згідно з пунктом 8.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (далі - Порядок №1588), платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.

Відповідно до пункту 8.4 Порядку №1588 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. У повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Судом встановлено та підтверджено сторонами під час судового розгляду справи, що позивачем повідомлення за формою № 20-ОПП про об'єкти нерухомого майна - земельні ділянки з кадастровими номерами 2110100000:21:001:0490, 2110100000:21:001:0493, 2110100000:21:001:0492 та 2110100000:21:001:0491, подані 18 червня 2021 року.

Крім того, позивач 07 липня 2020 року звертався до Головного управління ДПС у Закарпатській області із заявою, в якій просив не нараховувати земельний податок на земельні ділянки, належні йому на праві власності, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з тим, що дані земельні ділянки використовуються ним у здійсненні підприємницької діяльності. До вказаної заяви додано: копію витягу з реєстру платників єдиного податку; копії чотирьох витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

При цьому, відповідач не заперечує реєстрацію позивача платником єдиного податку третьої групи та подання ним за 2020 рік, 2021 рік та 2022 рік податкових декларацій платника єдиного податку фізичної особи-підприємця.

Відтак, відповідач був обізнаний про факт перебування позивача на спрощеній системі оподаткування та повідомлений про використання позивачем вищезазначених земельних ділянок у здійсненні підприємницької діяльності.

Таким чином, під час розгляду справи зі змісту наданих до суду доказів та пояснень сторін встановлено, що вищевказані земельні ділянки позивач, який є платником єдиного податку ІІІ групи, у період 2020-2022 років, використовував у межах власної господарської діяльності.

В той же час, неподання позивачем звітності за формою №20-ОПП щодо використання земельних ділянок у власній господарській діяльності не тягне за собою безумовного висновку щодо відсутності факту використання спірних об'єктів у господарській діяльності.

При цьому, суд зауважує, що відповідачем не надано жодних доказів, які б спростовували наведені обставини щодо використання позивачем у 2020-2022 роках вказаних земельних ділянок у здійсненні господарської діяльності.

З огляду на викладене, враховуючи наявність двох обов'язкових умов, визначених підпунктом 4 пункту 297.1 статті 297 ПК України, а саме наявність у позивача у 2020-2022 роках статусу платника єдиного податку третьої групи та використання ним у вказаний період належних йому на праві власності земельних ділянок для провадження господарської діяльності, суд приходить до висновку про наявність підстав для звільнення позивача від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки за 2020-2022 роки, а відтак податкові повідомлення- рішення Головного управління ДПС в Закарпатській області від 13.08.2020 року № 10148529-5033-0701, від 01.03.2021 року № 27230/2403-0701, від 01.03.2021 року № 27231/2403-0701, від 01.03.2021 року № 27232/2403-0701, від 01.03.2021 року № 27233/2403-0701, від 01.06.2021 року № 1006821-2403-0701, від 01.06.2021 року № 1006822-2403-0701, від 01.06.2021 року № 1006823-2403-0701, 01.06.2021 року № 1006824-2403-0701, від 21.09.2022 року № 1562319-2408-0701, від 21.09.2022 року № 1562320-2408-0701, від 21.09.2022 року № 1562321-2408-0701, від 21.09.2022 року № 1562322-2408-0701 є протиправними та підлягають скасуванню.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності оскаржених податкових повідомлень-рішень, вимоги позову відповідають вимогам законодавства та встановленим в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами та, за наведених обставин, позов необхідно задовольнити в повному обсязі.

У відповідності до ст. 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 10682, 48 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС України у Закарпатській області ((88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 13.08.2020 року № 10148529-5033-0701.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 року № 27230/2403-0701 .

4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 року № 27231/2403-0701.

5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 року № 27232/2403-0701.

6. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.03.2021 року № 27233/2403-0701.

7. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 року № 1006821-2403-0701.

8. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 року № 1006822-2403-0701.

9. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 року № 1006823-2403-0701.

10. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 01.06.2021 року № 1006824-2403-0701.

11. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 21.09.2022 року № 1562319-2408-0701.

12. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 21.09.2022 року № 1562320-2408-0701.

13. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 21.09.2022 року № 1562321-2408-0701.

14. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 21.09.2022 року № 1562322-2408-0701.

15. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) судові витрати у розмірі 10682,48 (десять тисяч шістсот вісімдесят дві гривні сорок вісім копійок).

16. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька