Рішення від 08.12.2023 по справі 200/6542/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2023 року Справа№200/6542/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у нездійсненні нарахування та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням індексації пенсії після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21, з 01.03.2022 та з 01.02.2023;

зобов'язати перерахувати, нарахувати та виплатити пенсію з урахуванням індексації без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 та з 01.03.2023;

визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у нездійсненні нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.09.2023;

зобов'язати здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.09.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані незгодою позивача із обмеженням розміру пенсії з березня 2022 року після перерахунку, проведеного на виконання рішення суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21. Позивач зазначив, що станом на 01.03.2022 основний розмір його пенсії становив 18597,60 грн. Після індексації пенсії з 01.03.2022 (18597,60*0,14) пенсія збільшилася на 2 603,66 грн, загальний розмірі пенсії - 21201,26 грн. Після індексації пенсії з 01.03.2023 (21201,26*0,197 але не більше 1500,00 гривень) підсумковий розмір пенсії з збільшився на 1500,00 грн, загальний розмір пенсії - 22701,26 грн. Проте, згідно з наданим позивачу на виконання рішення суду у справі № 200/13556/21 розрахунком на доплату пенсії ГУПФУ пенсію з 01.03.2022 обмежено максимальним розміром 19340,00 грн, з 01.07.2022 максимальним розміром 20270,00 грн, та з 01.12.2022 максимальним розміром 20930,00 грн. Обмеженням пенсії максимальним розміром знівельовано формально здійснену у перерахунку пенсії індексацію, оскільки фактично позивачу індексація пенсії з 01.03.2022 не виплачується.

Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини цього рішення положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Таким чином, з 20.12.2016 є нечинною ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII.

Положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ (зі змінами, що поширюють свою дію на Закон № 2262-XII), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом. Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Враховуючи вищезазначене, норми постанови Кабміну України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 № 118 та постанови Кабміну України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» також неможливо застосувати в частині проведення індексації саме в межах максимального розміру пенсій військовослужбовців встановленого законом, оскільки жодним спеціальним законом таких обмежень станом на сьогодні не встановлено.

Крім цього, позивачу протиправно припинено з 01.09.2023 виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Позивач вказує, що його пенсія після набрання чинності Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» станом на 01.07.2021 мала виплачуватись йому із надбавкою у сумі 2 000,00 грн, проте, відповідач в порушення вимог Постанови № 713 протиправно не здійснює її виплату з 01.09.2023. При цьому позивач наголосив на тому, що перерахунок його пенсії після 01.03.2018 здійснено з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, що виникло до 01.03.2018, та не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Згідно з викладеним відповідачем у відзиві на позов постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» установлено з 01.07.2021 виплату особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Так, позивачу відповідно до Постанови №713 з 01.07.2021 встановлено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн.

При цьому на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2021 року у справі №200/13556/21 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС93379/09/01/1193 від 11.08.2021. З 01.09.2023 щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000 грн припинена на підставі того, що після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2000 грн. Таким чином, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача її розмір збільшився більше ніж на 2000 грн підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 відсутні. Абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01.03.2018.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, то Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 внесено зміни до статті 43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим Законом передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб не залежно від дати призначення пенсії.

Також, відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України «Про державний бюджет», а саме абзацом 8 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 1928-IХ від 02.12.2021 встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01.07.2022 - 2027 гривень, з 01.12.2022 - 2093 гривні. Абзацом 8 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 2710-IХ від 03.11.2022 встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2023 - 2093 гривні.

Крім того, нормами статті 8 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (підпункти 20, 24 пункту 1 статті 116 Бюджетного кодексу України № 2456 - VI від 08.07.2010).

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 17.11.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач у справі).

Відповідно до матеріалів пенсійної справи (протокол від 01.01.2006) пенсію позивачу обчислено, виходячи з грошового забезпечення розміром 2412,90 грн, основний розмір пенсії (71 % грошового забезпечення) становив 1713,16 грн.

У травні 2018 року позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 (пункт 1) проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії з 01.08.2021 позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 встановлено доплату до пенсії у сумі 2000 грн. Основний розмір пенсії 9765,00 грн, обчислений виходячи з 70% грошового забезпечення 13950 грн.

З 01.03.2022 проведено масовий перерахунок пенсій у зв'язку з індексацією, у тому числі позивачу, після чого у складі пенсії, яка збільшилась до 13132,10 грн, сума індексації - 1367,10 грн (індексація базового ОСНП (9765* 0,140)).

З 01.03.2023 пенсія позивача становить 14632,10 грн, індексації у складі пенсії 1367,10 грн та 1500 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/13556/21 від 17.12.2021, яке набрало законної сили 11.07.2023, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС93379/09/01/1193 від 11.08.2021 за зобов'язано управління здійснити перерахунок та виплату йому пенсію на підставі цієї довідки з 01.04.2019 з урахуванням проведених раніше виплат.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії з 01.09.2023, зазначений перерахунок здійснено на підставі рішення суду, під час перерахунку пенсію позивачу обчислено, виходячи з грошового забезпечення в сумі 26568,00 грн. Основний розмір пенсії (70 % грошового забезпечення) збільшився до 18597,60 грн, з урахуванням індексації - 22701,26 грн (індексація базового ОСНП 2022 (18597,6* 0,140) - 2603,66 грн; індексація базового ОСНП 2023(21201,26* 0,197) - 1500 грн).

У складі пенсії після наведеного перерахунку відсутня надбавка відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021. При цьому, розмір пенсії позивача з урахуванням максимального розміру встановлено відповідачем у сумі 20930 грн.

У листі від 04.10.2023 № 0500-0203-8/84445 позивачу повідомлено, що відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 йому встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, втім, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21 в серпні 2023 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, після чого розмір пенсійної виплати збільшився більше ніж на 2000,00 грн, враховуючи що виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 припинено з 01.09.2023.

Відповідно до листа відповідача від 07.11.2023 № 0500-0202-8/94905 з 15.08.2004 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 3 01.03.2022 Головним управлінням позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». Розмір пенсії збільшився до 13132,10 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 ОСОБА_1 також проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії склав 14632,10 грн. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21, позивачу проведено перерахунок пенсії, її розмір склав 22701,26 грн. З урахуванням ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір пенсії, що належить до виплати, становить 20930 грн, виплату пенсії у новому розмірі розпочато з вересня 2023 року.

Відповідно до наданої відповідачем суду довідки про нараховану та виплачену позивачу пенсію за рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/13556/21 від 17.12.2021 вона складала: з березня по червень 2022 року фактично виплачена пенсія кожного місяця - 13132,10 грн, доплата - 6207,90 грн, загалом - 19340 грн; з липня по листопад 2022 року фактично виплачена пенсія кожного місяця - 13132,10 грн, доплата - 7137,90 грн, загалом - 20270 грн; з грудня 2022 року по лютий 2023 року фактично виплачена пенсія кожного місяця - 13132,10 грн, доплата - 7797 грн, загалом - 20930 грн; з березня по серпень 2023 року фактично виплачена пенсія кожного місяця - 14632,10 грн, доплата - 6297,90 грн, загалом - 20930 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з частиною 7 статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII, чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно із пунктом другим резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, зокрема, частина сьома статті 43 Закону №2262-XII втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згодом відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-XII слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Буквальне розуміння змін, внесених Законом №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону №2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Отже, внесені Законом №1774-VІІІ до частини сьомої 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Така правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 17.05.2021 у справі №343/870/17 та від 21.12.2021 №120/3552/21-а, від 26.01.2022 у справі №569/2950/17, від 08.11.2022 у справі №580/6636/21, від 06.03.2023 у справі № 1340/6235/18.

Що стосується доводів пенсійного органу про те, що виплата позивачу пенсії має здійснюватися з обмеженням також тому, що воно передбачене статтею 2 Закону № 3668-VI, то суд зазначає таке.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.

Цим Законом №3668-VI внесено зміни саме у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI. Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Водночас, положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом № 2262-XII, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 27.01.2022 у справі №240/7087/20, від 18.05.2022 у справі № 380/12337/20.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин у справі, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

Згідно з матеріалами справи з 01.03.2022 Головним управлінням позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». Розмір пенсії збільшився 13132,10 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 ОСОБА_1 також проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії збільшився до 14632,10 грн.

Проіндексовану з 01.03.2022 та з 01.03.2023 пенсію позивача перераховано у серпні 2023 року по оновленій довідці на підставі рішення суду від 17.12.2021 у справі №200/13556/21 з 01.04.2019, внаслідок чого пенсія позивача, як наголошує відповідач, перевищила 10 установлених для осіб, які втратили працездатність прожиткових мінімумів (з 01.03.2022), в той час як за посиланнями відповідача максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 таких прожиткових мінімумів, через що пенсія визначена відповідачем позивачу до виплати з урахуванням доплати по рішенню суду, як встановлено судом, з березня по червень 2022 року кожного місяця складала по 19340 грн; з липня по листопад 2022 року кожного місяця по 20270 грн; з грудня 2022 року по серпень 2023 року кожного місяця по 20930 грн.

Відповідач вказав, що зазначені розрахунки обумовлені зміною розміру прожиткового мінімуму, Законами України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2022 року становить 1934 гривні, з 1 липня 2022 року - 2027 гривень, з 1 грудня 2022 року - 2093 гривні, з 1 січня 2023 року - 2093 гривні.

При цьому, судом вже зазначено вище, що обмеження пенсії максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів (у тому числі для осіб, які втратили працездатність) є протиправним, оскільки відповідна норма визнана неконституційною, а отже відповідач протиправно обмежив пенсію позивача максимальним розміром.

З огляду на таке, вирішуючи вимоги позивача, в яких він просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті йому пенсії з 01.03.2022 та з 01.02.2023 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21, і зобов'язати управління перерахувати, нараховувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням індексації без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 та з 01.03.2023 суд зазначає, що пенсія має виплачуватись позивачу без обмеження максимальним розміром, відтак, відповідні позовні вимоги щодо її виплати без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023 підлягають задоволенню.

При цьому слід зауважити, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, індексація пенсії позивачу нараховувалась та підсумок пенсії у протоколах перерахунку пенсії визначався з урахуванням усіх доплат (в тому числі і індексації). Розмір пенсії як такий, що обмежувався десятьма прожитковими мінімумами, визначався лише до виплати. Відтак, у позовних вимогах стосовно перерахунку пенсії та нарахування індексації слід відмовити, оскільки вони відповідачем були проведені. До цього ж, визначення позивачем дати «з 01.02.2023» у позовних вимогах про визнання протиправною невиплату з 01.02.2023 пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21, є помилковим, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 така індексація проводилась з 01.03.2023, а не з 01.02.2023, відтак, вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню частково, із зазначенням дати «01.03.2023».

14.07.2021 Кабінетом Міністрів України з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Вказана постанова набрала чинності 16.07.2021.

Відповідно до п. 1 цієї постанови з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 зазначеної постанови вказано Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, втім, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21 в серпні 2023 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, після чого розмір пенсійної виплати збільшився більше ніж на 2000,00 грн, враховуючи що виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 припинено з 01.09.2023.

В постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд зазначив, що аналіз положень постанови КМУ № 713 та мети її прийняття Урядом свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого після 01.03.2018 згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713 - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Відповідно до висновків Верховного Суду перерахунок пенсії проведений на виконання судового рішення, вмотивованого усуненням порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому така особа має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Слід зауважити, що прийняття рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21 про зобов'язання провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки з урахуванням проведених раніше виплат обумовлено зміною правового врегулювання перерахунку пенсій військовослужбовцям після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у цій справі від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до висновків, викладених в цьому рішенні, визнані нечинними норми всупереч вимогам статей 13, 43, частини четвертої статті 63 та частини третьої статті 11 Закону №2262-ХІІ змінювали умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців та звужували зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовували надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки, який був проведений на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21 є таким, що здійснений з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло в позивача до 01.03.2018, а отже не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Беручи до уваги наведене, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а.

З огляду на таке, бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.09.2023 є протиправною, відтак, наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.09.2023.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи наведене, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1717,76 грн підлягають стягненню на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача повністю, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій останнього.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі № 200/13556/21.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексації без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 та з 01.03.2023.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.09.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.09.2023.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1717,76 грн (одна тисяча сімсот сімнадцять гривень сімдесят шість копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010.

Суддя А.С. Михайлик