Постанова від 26.06.2023 по справі 761/20443/23

Справа № 761/20443/23

Провадження № 3/761/4719/2023

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Юзькова О.Л., розглянувши матеріали, що надійшли з Ради адвокатів Київської області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:

ОСОБА_1 , заступника Міністра енергетики України, АДРЕСА_1

за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 06.06.2023 серії КС №00274, складеним уповноваженим Ради адвокатів Київської області, членом Ради Лішневським І. Г., 03.03.2023 для отримання інформації, з метою надання правничої допомоги у відповідності до ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат Киченко А.С. звернувся з адвокатським запитом №1602-/04/2023 до Міністерства енергетики України. Згідно з ст.24 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» керівники підприємств, установ, організацій, яким направлено запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом. Листом від 03.03.2023 року №26/1.4-7.4.1-4685 за підписом заступника Міністра енергетики України ОСОБА_1. в надані інформації на адвокатський запит адвоката Киченок А.С. відмовлено. Відмова є неправомірною, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 212-3 КУпАП.

В судове засідання адвокат Киченок А.С. не з'явився, повідомлений належним чином про причини неявки суду не повідомив. На електронну адресу суду направив пояснення в якому зазначив, що ОСОБА_1 проігноровано вимоги зазначеного адвокатського запиту, що є підставою для притягнення останнього до адміністративної відповідальності.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Представник ОСОБА_1. заперечувала проти викладених обставин у протоколі про адміністративне правопорушення, та просила суд закрити справу за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності останнього, разом з тим зазначила, що адвокат Киченок А.С. 16 лютого 2023 року звернувся до Міністерства енергетики України з адвокатським запитом № 1602-/04/2023. У відповідь на вказаний запит, Міністерство енергетики України, листом № 26/1.4-7.4.1-4685 від 03.03.2023 за підписом заступника Міністра енергетики України - ОСОБА_1, повідомило про відсутність належного обґрунтування запиту в частині надання інформації, яка не стосується періоду, в межах якого особа, якій надається правова допомога перебувала на посаді Міністра енергетики України. Крім того, у наданій відповіді було зазначено, з посиланням на судову практику, про необхідність обґрунтування адвокатського запиту та направлення його саме з метою захисту потенційного порушеного права клієнта, а не задоволення власної допитливості чи отримання та використання отриманої інформації в інтересах третіх осіб, що жодним чином не впливає на порушене право та захист інтересів клієнта. Не задовільнившись отриманою відповіддю, адвокат Киченок А.С. звернувся до Ради адвокатів Київської області з заявою про складання протоколу про адміністративне правопорушення, про що було повідомлено ОСОБА_1 листом Ради адвокатів Київської області №0900/0/2-23 від 08.05.2023. У відповідь на вказаний лист ОСОБА_1 було надано пояснення по суті викладених обставин, лист № 26/1.4-7.4.1-9701 від 13.05.2023, які направлено на адресу Ради адвокатів Київської області, про що наявні докази поштового відправлення. Всупереч вказаному, в Протоколі відсутні відомості про надання вказаних пояснень, відповідна графа протоколу «Пояснення і зауваження до змісту цього протоколу (можуть бути додані окремо)» взагалі не містить жодних відомостей.

Суд, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходить до наступного висновку.

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на підставі суворого додержання законності.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так, як свідчать надані матеріали 16.02.2023 р. адвокат Киченок А.С. звернувся до Міністерства енергетики України з адвокатським запитом для отримання інформації з метою надання правової допомоги ОСОБА_2 .

Листом від 03.03.2023 р. заступник міністра ОСОБА_1 повідомив адвоката про відмову у надані інформації, зазначеної в запиті з тих підстав, що необхідність її надання належно необгрунтована .

Статтею 24 ч. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Частиною 5 ст. 212-3 КУпАП передбачена відповідальність за неправомірну відмову в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Згідно зі ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, що притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозаписи, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколами про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

В той же час, ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом (ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Адвокатський запит містив вісім пунктів з проханням надати інформацію.

Лист замміністра ОСОБА_1 на адвокатський запит містить відповідь на всі зазначені адвокатом пункти.

Доказів того, що відмова в наданні інформації була неправомірною, під час розгляду справи отримано не було.

Як зазначено в постанові ВСУ від 08 липня 2020 року по справі №463/1352/16-а У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. За таких обставин факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-3 КУпАП є недоведеним.

Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Приймаючи до уваги, що у справі відсутні в достатньому обсязі належні та допустимі докази на підтвердження вчинення ОСОБА_1 правопорушення, підстави вважати, що в діях останнього наявен склад адміністративного правопорушення , передбаченого ч. 5 ст. 212-3 КУпАП відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 212-3, 245, 247 ч. 1, 251, 254, 255, 256, 280 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.5 ст. 212-3 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга, подання прокурора не було подано протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, подання прокурора, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: