Рішення від 13.12.2023 по справі 160/27507/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2023 рокуСправа №160/27507/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області”, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" щодо не включення в довідку від 06 травня 2021 року №33/24/С-55 сум індексації грошового забезпечення, а також у відмові, оформленій листом від 13.10.2023 №33/24-3538, у видачі ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням індексації;

- зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Державна установа “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” виготовила довідку про розмір грошового забезпечення від 06.05.2021 року №33/24/С-55, яка видана позивачу за листопад 2019 року. Проте, вказана довідка не містить суми індексації грошового забезпечення. Позивач зазначає, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на постанову Верховного Суду у справі № 480/11090/21 від 21.06.2023 року, в якій правовідносини є подібними до даної справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2023 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.10.2023 року та позов з додатками направлено відповідачу 01.11.2023 року, що підтверджується електронним повідомленням, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідачем, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не було повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.

Відповідно до ч. 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримую пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення від 06.05.2021 року №33/24/С-55, яка видана ОСОБА_1 , за листопад 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, відповідно до якої грошове забезпечення становить 27454,33 грн. та складається з: посадового окладу; окладу за спеціальне звання (полковник поліції); надбавки за стаж служби в поліції (50%); надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (74,57%); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%); премії (76,81%).

27.09.2023 року позивач звернувся до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” із заявою про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Листом Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” № 33/24-3538 від 13.10.2023 року позивача повідомлено про те, що статтею 43 Закону №2262-ХII визначено перелік складових грошового забезпечення, з урахуванням яких обчислюються пенсії - це відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія в розмірах, установлених законодавством.

Індексація грошового забезпечення в цьому переліку не зазначена. Тобто обчислення пенсій з її урахуванням Законом №2262-ХII не передбачено.

Згідно із Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» грошове забезпечення є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення. У той же час суми індексації (у тому числі й грошового забезпечення як виду доходу населення) законодавством не віднесені до складу грошового забезпечення.

Тобто, індексація грошового забезпечення - не є грошовим забезпеченням.

Тому для надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за листопад 2019 року з урахуванням індексації законних підстав немає.

Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" містить відсилочну норму, Верховний Суд у постанові від 21.06.2023 по справі №480/11090/21 дійшов висновку, що "механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення".

Аналогічна правова позиція щодо необхідності включення індексації до складу грошового забезпечення викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду у справі №522/9659/16-а від 15.04.2019, у справі №820/4963/18 від 08.02.2021, у справі №240/7853/19 від 26.08.2021 та у справі №480/11090/21 від 21.06.2023.

Слід зауважити, що у справі № 480/11090/21 правовідносини між сторонами є подібними до спірних правовідносин між сторонами у даній справі (позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за Законом № 2262-ХІІ; позивачу видана довідка про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019; видана довідка не містила індексацію грошового забезпечення).

Тому суд не вбачає підстав для відступу від цього висновку у справі, що розглядається, та, враховуючи зазначені висновки Верховного Суду відповідно до приписів ч.5 ст.242 КАС України, суд приходить до висновку, що позивач, який отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", має право на включення до грошового забезпечення, зазначеного у довідці для перерахунку пенсії, суми індексації грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Разом з тим, враховуючи, що у позові йдеться про невключення суми індексації грошового забезпечення до довідки станом на листопад 2019 року, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів ч.2 ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зазначити у рішенні, що довідка, про зобов'язання видати яку просить позивач, має містити відомості про грошове забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року.

Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду цієї справи не здійснюється, оскільки позивач відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, з урахуванням індексації грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник