Код суду 233 № 233/5786/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Леміщенко О.О., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Жданівка Магдалинівського району Дніпропетровської області, РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, проходить військову службу на посаді сержанта із матеріального забезпечення 2 стрілецької роти у військовій частині НОМЕР_1 , військове звання - сержант, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області 05 жовтня 2023 року надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення А7273 №060 від 26 вересня 2023 року, складений командиром військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_2 , та 03 листопада 2023 року надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення А7273 №077 від 28 жовтня 2023 року, складений командиром військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_2 .
Відповідно до відомостей, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення А7273 №060 від 26 вересня 2023 року: «26 вересня 2023 року о 19 год. 30 хв. сержант із матеріального забезпечення 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_1 , перебував на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) та виконував обов'язки військової служби в умовах особливого періоду (воєнного стану) військової служби з явними ознаками алкогольного сп'яніння: млява мова, неадекватна поведінка та різкий запах алкоголю. Даний факт був виявлений заступником командира 2 стрілецької роти з морально - психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_3 вх. №4188 від 26.09.2023 року. О 19 год. 35 хв. цього ж дня, сержанту із матеріального забезпечення 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 сержанту ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння, на що було отримано відмову в присутності двох свідків, а саме: молодшого сержанта ОСОБА_4 та лейтенанта ОСОБА_5 . Поява сержанта ОСОБА_1 на території військової частини НОМЕР_1 і виконання ним обов'язків військової служби з явними ознаками алкогольного сп'яніння також підтверджується показами свідків - військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 : молодшим сержантом ОСОБА_4 , лейтенантом ОСОБА_5 , що додаються. Таким чином, сержант ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в умовах особливого періоду на території військової частини НОМЕР_1 та при виконанні обов'язків військової служби в умовах особливого періоду (воєнного стану) вбачаються вагомі обставини ознак військово-адміністративного правопорушення, що можуть свідчити про вчинення військово-адміністративного правопорушення військовослужбовця сержанта ОСОБА_1 згідно ч. 3 ст. 172-20 КУпАП (відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння).».
Відповідно до відомостей, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення А7273 №077 від 28 жовтня 2023 року: «28 жовтня 2023 року о 09 год. 20 хв. сержант із матеріального забезпечення 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_1 , перебував на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , України) та виконував обов'язки військової служби в умовах особливого періоду (воєнного стану) військової служби з явними ознаками алкогольного сп'яніння: млява мова, різкий запах алкоголю з порожнини рота, поведінка не відповідає обстановці. Даний факт був виявлений командиром 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 молодшим лейтенантом ОСОБА_6 вх. № 4803 від 28.10.2023 року. О 09 год. 30 хв. цього ж дня, стрільцю 1 відділення 1 взводу 2 роти військової частини НОМЕР_1 сержанту ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на місці або в Військовій комендатурі, щодо виявлення або спростування стану алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу за допомогою аналізатора вмісту парів алкоголю Алконт М з пристроєм для роздруківки результатів, або в закладі охорони здоров'я, на що було отримано від нього відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в присутності двох свідків, а саме: солдата ОСОБА_7 та молодшого сержанта ОСОБА_8 . Поява сержанта ОСОБА_1 на території військової частини НОМЕР_1 , і виконання ним обов'язків військової служби з явними ознаками алкогольного сп'яніння також підтверджується показами свідків - військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 : солдатом ОСОБА_7 та молодшим сержантом ОСОБА_8 , що додаються. Таким чином, в діях сержанта ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду.».
ОСОБА_1 в судовому засіданні щодо обставин зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення пояснив, що він відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння із використанням спеціального технічного засобу, оскільки, в нього є сумніви, щодо достовірності його результату, але йому не було запропоновано пройти відповідний огляд в медичному закладі.
В судовому засіданні досліджено:
- інформацію, що міститься у протоколі про військове адміністративне правопорушення А7273 №060 від 26 вересня 2023 року, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;
- рапорт заступника командира 2 стрілецької роти з морально - психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_9 від 26 вересня 2023 року, з якого вбачається, що 26 вересня 2023 року о 19 год. 30 хв., сержант ОСОБА_1 в селі Зоря перебував з явними ознаками алкогольного сп'яніння, та о 19 год. 30 хв. ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння в Військовій комендатурі, на що було отримано відому;
- доповідь командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_10 за №4791 від 27 вересня 2023 року, про виявлення у стані алкогольного сп'яніння військовослужбовця ОСОБА_1 ;
- письмові пояснення свідка ОСОБА_5 від 26 вересня 2023 року, з яких вбачається, що 26 вересня 2023 року о 19 год. 30 хв. сержант ОСОБА_1 знаходився з явними ознаками алкогольного сп'яніння, та командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 було запропоновано пройти ОСОБА_1 огляд в ВСП м. Костянтинівка, на що останній відмовився;
- письмові пояснення свідка ОСОБА_4 від 26 вересня 2023 року, відповідно до яких, 26 вересня 2023 року о 19 год. 30 хв., сержант ОСОБА_1 знаходився з явними ознаками алкогольного сп'яніння, та командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 було запропоновано пройти ОСОБА_1 огляд в ВСП м. Костянтинівка, на що останній відмовився;
- інформацію, що міститься у протоколі про військове адміністративне правопорушення А7273 №077 від 28 жовтня 2023 року, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;
- рапорт командира 2 стрілецької роти з морально - психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 молодшого лейтенанта ОСОБА_11 від 28 жовтня 2023 року відповідно до якого, 28 жовтня 2023 року о 09 год. 30 хв., сержант ОСОБА_1 на ВОП Відсічна позиція №2 перебував з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: млява мова, неадекватна поведінка та різкий запах алкоголю при виконанні обов'язків військової служби, та о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння в ІНФОРМАЦІЯ_2 , на що було отримано відому;
- письмові пояснення свідка ОСОБА_8 від 28 жовтня 2023 року, з яких вбачається, що 28 жовтня 2023 року о 09 год. 30 хв., сержант ОСОБА_1 знаходився на відсічній позиції №2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, було запропоновано пройти огляд на виявлення факту алкогольного сп'яніння у Військовій комендатурі, на що останній відмовився;
- письмові пояснення свідка ОСОБА_7 від 28 жовтня 2023 року, відповідно до яких, 28 жовтня 2023 року приблизно 09 год. 30 хв., сержант ОСОБА_1 знаходився на відсічній позиції №2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, було запропоновано пройти огляд на виявлення факту алкогольного сп'яніння до ВСП м. Костянтинівка, на що останній відмовився;
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя зазначає наступне.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при її розгляді зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання таких доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Слід зазначити, що судовий розгляд проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Статтею 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-Х11 зі змінами: особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України № 133/2022 від 14 березня 2022 року змінено статтю 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України № 259/2022 від 18 квітня 2022 року змінено статтю 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Відповідно до Указу Президента України № 341/2022 від 17 травня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 574/2022 від 12 серпня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 757/2022 від 07 листопада 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 58/2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 254/2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до ч. 4 ст. 266-1 КУпАП, у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Крім того, згідно п.п 7 п.3 розділу VІІІ Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 10.10.2016 № 515 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 22.06.2021 № 169), за наявності ознак алкогольного сп'яніння у затриманої особи, установлених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у присутності двох свідків пропонує затриманій особі, з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, пройти добровільно тест з використанням спеціальних технічних засобів в органі управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні).
Перед проведенням огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноважена посадова особа органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) інформує особу, яка підлягає огляду, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
За результатами проведення огляду на стан сп'яніння посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) складається акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 15), який підписується посадовою особою, яка проводила огляд, та двома свідками.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається порушнику, а другий підшивається до протоколу про адміністративне правопорушення.
Результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), зазначаються у відповідних графах протоколів про адміністративне правопорушення та адміністративне затримання.
У разі незгоди порушника на проведення огляду уповноваженою посадовою особою органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами оперативний черговий органу управління Служби правопорядку (посадова особа підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) у супроводі посадової особи, визначеної начальником органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), організовує направлення затриманого до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Направлення на огляд затриманого з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 16), здійснюється оперативним черговим органу управління Служби правопорядку (посадовою особою підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) на підставі письмового звернення начальника органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
З метою забезпечення достовірності результатів огляду затриманих посадова особа Служби правопорядку забезпечує доставлення таких осіб до закладів охорони здоров'я Збройних Сил України, або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Таким чином, законодавець чітко визначив алгоритм дій посадових осіб при виявленні у військовослужбовців явних ознак сп'яніння, порушення якого тягне за собою безумовне визнання самої процедури проведення огляду недійсною.
З урахуванням вищезазначеного, суд зазначає наступне, що посадова особа військової частини НОМЕР_1 , в порушенні вимог ст. 266-1 КУпАП та Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 10.10.2016 № 515 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 22.06.2021 № 169), після отримання відмови ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння із використанням спеціального технічного засобу, не запропонував йому пройти такий огляд в закладі охорони здоров'я Збройних Сил України або закладів охорони здоров'я, які підпорядковані Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним (військово-цивільним) адміністраціям, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, для проведення медичного огляду на виявлення стану сп'яніння протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення, не забезпечив його доставлення до відповідного закладу охорони здоров'я.
Відповідно до ст. 62 Конституції України та статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведення вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З урахуванням засади презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, а саме, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість і усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на користь такої особи, а також того, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних, допустимих та несуперечливих доказів відмови військовослужбовця ОСОБА_1 26 вересня 2023 року о 19 год. 30 хв. та 28 жовтня 2023 року о 09 год. 20 хв., від проходження огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, тобто вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За наведених вище обставин суд прийшов до переконання, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-20 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 247, 251, 255,266-1, 283-284 КУпАП суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Суддя О.О. Леміщенко