Справа № 711/8769/23
Номер провадження 3/711/2867/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м.Черкаси Михальченко Ю.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, пенсіонерки, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: в матеріалах справи не міститься,
до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ :
В провадженні Придніпровського районного суду м.Черкаси знаходяться адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліціїпро притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 374149, що складений 18.11.2023 - ОСОБА_1 протягом дії термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА №356996 від 15.11.2023, а саме з 17 год. 00хв. до 17год. 00хв. 18.11.2023, який винесено стосовно неї о 17 год. 00хв. 15.11.2023 за місцем її проживання у квартирі АДРЕСА_2 , порушила заходи, застосовані стосовно неї, а саме заборону на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 , в судовому засіданні, вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала. Надала суду пояснення, що дійсно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із своєю донькою ОСОБА_2 та її співмешканцем. Іншого житла, окрім зазначеного, а ні вона, а ні її донька не мають. 15.11.2023 о 16.26 год. вона зателефонувала на лінію 102, через те, що її донька та її співмешканець затіяли з нею сварку. На її виклик, близько о 17-00 год. приїхали працівники поліції та склали відносно неї терміновий заборонний припис, в якому заборонили їй вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи, тобто її доньки ОСОБА_2 та контактування в будь-який спосіб із нею, строком на 3 доби. а саме з 17год. 00хв. 15.11.2023 до 17год. 00хв. 17.11.2023. Отже, по закінченню вказаного строку, а саме 18.11.2023 вона повернулася до місця свого проживання, проте 18.11.2023 працівниками поліції було складено відносно неї протокол про адміністративне правопорушення. Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що з огляду на те, що терміновий заборонний припис містить точно визначені час та дату його дії, а саме до 17год. 00хв. 17 листопада 2023 року, то повернення її додому 18.11.2023 ніяким чином не свідчить про порушення його виконання. Тому просила закрити провадження у даній справі за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані, зокрема, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та засобів, що мають функції відеозапису, тощо.
Відповідно до ст.ст.252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 374149 від 18.11.2023 року ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, а саме невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається, саме в умисному невиконанні захисного припису особою, стосовно якої він винесений. Таким чином обов'язковою умовою настання відповідальності за цією статтею є, зокрема, вчинення будь-яких дій, які свідчать про умисне невиконання термінового заборонного припису в період його дії особою, стосовно якої він винесений.
Таким чином, в даній ситуації вимагається доведення того, що ОСОБА_1 в період строку дії термінового заборонного припису вчинила будь-які дії, що призвели до його умисного невиконання, на підтвердження чого, суду було надано протокол про адміністративне правопорушення, рапорт командира взводу №2 роти №4 БУПП в Черкаській області ст. лейтенанта поліції Вадима Рубана від 18.11.2023, з якого вбачається, що отримавши виклик від чергового, що за адресою: АДРЕСА_1 домашнє насильство, прибувши на виклик ним було встановлено, що за вказаною адресою 18.11.2023 о 15 год. 30хв. знаходиться гр. ОСОБА_1 , відносно якої було складено терміновий заборонний припис о 17год. 00хв. 15.11.2023р, серія АА №356996, яким їй заборонено входити та перебувати в місці проживання постраждалої особи. Тому ним було складено протокол серія ВАВ №374149 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
В даній ситуації на думку Суду в матеріалах справи не знайшлося підтвердження того, що ОСОБА_1 вчинила умисне невиконання термінового заборонного припису в контексті ст.173-2 ч.1 КУпАП, оскільки в ході судового розгляду встановлено, що терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА №356996, що складений 15.11.2023 інспектором СПДН ЧРУП ГУНП в Черкаській області Псюрніченко А.О. містить чітко визначений строк його дії, а саме до 17 год. 00хв. 17 листопада 2023 року. Крім того, Суд враховує, що ОСОБА_1 , як кривдник, проживає за однією адресою із своєю донькою ОСОБА_2 , яка визначена даним ТЗП як постраждала особа, і обидві вони не мають іншого житла, окрім зазначеного, а також те, що ОСОБА_1 повернулась додому саме 18.11.2023, тобто вже після закінчення дії термінового заборонного припису серії АА №356996.
Будь-які інші докази, які би підтверджували обставини, зазначені у фабулі протоколу, в матеріалах справи відсутні.
В такій ситуації протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належними доказами по даній справі в розумінні ст.251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у Суду.
Суддя наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Так, ч.1 ст.6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч.2 ст.6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку». А згідно з положеннями ч.3 ст.6 Конвенції кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту; захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя, тощо.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України»,ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п.34 рішення у справі «Тейксейра де Кастор проти Португалії» від 09.06.1998 року, п.54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
Згідно з КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності (ч. 1,2 ст.7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245).
Діяння тільки тоді визнається адміністративним правопорушенням, коли воно містить всі ознаки його складу, відсутність хоча б однієї з них означає відсутність складу взагалі.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суддя вважає, що відсутні докази на підтвердження складу адміністративного правопорушення, передбаченого статті ч.1 ст.173-2 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.173-2 ч.1, 247, 254, 256, 279, 283 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КпАП України - закрити за відсутністю в її діях складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ю. В. Михальченко