Справа № 405/9106/23
3/405/1947/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2023 року суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Шевченко І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Кропивницького ВДВС у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКППФО НОМЕР_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИЛА:
до Ленінського районного суду міста Кіровограда з Кропивницького ВДВС у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 11.12.23 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 55525616/5 від 05.12.2023 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Перевіривши вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали в порядку підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд прийшов до висновку, що матеріали справи підлягають поверненню до Кропивницького ВДВС у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), як такі, що не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, виходячи з наступного.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАПу протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються місце вчинення і суть адміністративного правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до положень ч. 2 - ч. 4 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
За відсутності відомостей про відмову ОСОБА_1 від отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення, наявна відмітка у протоколі про направлення їй копії зазначеного протоколу засобами поштового зв'язку не підтверджує факт, що ОСОБА_1 відомо про складення відносно неї протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності.
Окрім копія поштового повідомлення долученого до матеріалів справи містить відмітку поштового відділення «адресат відсутній за вказаною адресою», не є належним підтвердженням дійсного отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності примірника вказаного протоколу за відсутності відповідних підтверджуючих документів підприємства поштового зв'язку про отримання поштового відправлення, або розписки ОСОБА_1 про безпосереднє отримання нею копії протоколу про адміністративне правопорушення.
Окрім вищезазначеного судом відзначається, що за загальним правилом підсудності справ про адміністративні правопорушення, передбаченим ч. 1 ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем їх вчинення.
Частиною першою статті 183-1 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Однією з обов'язкових ознак об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, є місце вчинення вищевказаного правопорушення, яке виходячи з аналізу ознак (елементів), за наявності яких зазначене протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення, безпосередньо пов'язане з примусовим виконанням судового рішення про стягнення аліментів, що, в свою чергу, свідчить про те, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, є місце виконання судового рішення про стягнення аліментів в примусовому порядку органом державної виконавчої служби (державним виконавцем) або у передбачених Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-VIII випадках приватним виконавцем.
Відповідно до положень ч. 1 - ч. 2 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна, а приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Отже, місцем вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, є місце проживання, перебування, роботи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - боржника за виконавчим провадженням або за місцезнаходженням його майна.
При цьому, судом береться до уваги, що за даними протоколу про адміністративне правопорушення № 55525616/5 від 05.12.2023 року та копії виконавчого листа № 390/1582/17 ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка відповідно до адміністративно територіального поділу Кіровоградської області на райони відноситься до Кропивницького району Кіровоградської області, на який територіальна юрисдикція (підсудність) Ленінського районного суду не поширюється.
Однак, посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначено юридичну адресу органу державної виконавчої служби - Кропивницького ВДВС у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), вул. Преображенська, буд. 2, м. Кропивницький без належного обґрунтування такої позиції, що, в свою чергу, призводить до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, щодо розгляду справи належним судом, та позбавляє суд об'єктивної можливості вирішити питання, передбачене п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП про те чи належить до компетенції саме Ленінського районного суду м. Кіровограда розгляд даної справи.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Також судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено відносно ОСОБА_1 , а боржником по виконавчому листу є - ОСОБА_1 , що вказує на неналежне встановлення особи правопорушника.
З огляду на викладене, враховуючи, що вищенаведені порушення, допущені посадовою особою Кропивницького ВДВС у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення № 55525616/5 від 05.12.2023 року є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення і прийняти законне рішення по справі, на підставі чого матеріали даної справи, як неналежно оформлені, підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне провадження - для доопрацювання.
Керуючись ст.ст.256,278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
ПОСТАНОВИЛА:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № 55525616/5 від 05.12.2023 року) повернути до Кропивницького ВДВС у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко