Рішення від 11.12.2023 по справі 916/4075/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" грудня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/4075/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:

за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 51)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес" (67600, Одеська обл., м. Біляївка(пн), вул. Отамана Головатого, буд. 145)

про стягнення 9 903,94 грн

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог Державної служби України з безпеки на транспорті.

18.09.2023 Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес", в якій просить суд стягнути з відповідача плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 9 903,94 та судові витрати.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.09.2023 відкрито провадження у справі № 916/4075/23 та прийнято справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз'яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Ухвала суду від 25.09.2023 була доставлена до електронних кабінетів позивача та відповідача.

11.10.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з ч. 5, 7 ст.252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Згідно положень ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.4 ст.240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи Державної служби України з безпеки на транспорті.

Посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 05.08.2021 на підставі направлення на рейдову перевірку №006914 від 29.07.2021 на 124 км ад М-01 "Київ-Чернігів-Нові Яриловичі" була проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки VOLVO VNL 64 T, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки HYUNDAI CGN, реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 .

Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію, транспортний засіб є власністю ТОВ "Ламан Транс-Експрес". Відповідно до транспортної накладної CMR, наданої водієм під час проведення перевірки, автомобільним перевізником є ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

Працівниками Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки VOLVO VNL 64 T, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки HYUNDAI CGN, реєстраційний номер НОМЕР_2 , у результаті якого було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме: фактичне навантаження на здвоєну вісь становило 18,82 тон при нормативно допустимих 18 тонах, що підтверджується копією талона про зважування №158 від 05.08.2021.

Зважування проводилось на пересувному габаритно - ваговому комплексі, за допомогою вагів автомобільних для зважування в русі, заводський/серійний номер 20ВА-Д-2-1WWS-0,9 зав №2124 та який утримується в робочому стані та відповідає законодавству в сфері стандартизації, метрології та сертифікації.

Дані ваги пройшли оцінку відповідності Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ №94 за модулем В та мають сертифікат відповідності від 10.11.2020 року, який чинний до 09.11.2021, декларацію про відповідність №2124 та сертифікат перевірки типу від 11.09.2020.

Майданчик для здійснення габаритно-вагового контролю в с. Красне Чернігівського району, 124 км а/д М-01 відповідає всім вимогам до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України №255 від 28.07.2016.

Так, за результатами перевірки було складено довідку №0054217 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт №033863 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та акт №299182 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.08.2021, яким зафіксоване порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевезення вантажу без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень, порушено норми, передбачені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001.

На підставі зазначених вищезазначених документів ТОВ "Ламан Транс-Експрес" нараховано плату за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 310 євро, що еквівалентно 9 903, 94 грн (курс НБУ станом на 05.08.2021 за 1 євро = 31,9482 грн), про що складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Дії працівників Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки щодо проведення габаритно-вагового контролю та складання розрахункової плати за проїзд ТОВ "Ламан Транс-Експрес" не оскаржувались.

Відповідачу скеровувався лист-повідомлення про необхідність внесення плати за проїзд великовагового транспортного засобу, втім, в порушення положень Порядку № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27 червня 2007 року в редакції станом на 28.01.2020, відповідно до яких перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, ТОВ "Ламан Транс-Експрес" кошти добровільно не сплатило.

?? За таких обставин, визначена плата за проїзд, не сплачена у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, а відтак підлягає стягненню в судовому порядку.

3.2. Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес".

Відповідач зазначає, що позивач, зазначаючи про здійснення габаритно-вагового контролю та нарахування плати за проїзд на підставі проведеної перевірки, не надає суду жодних доказів на підтвердження того факту, що процедура габаритно-вагового контролю здійснювалась саме тим приладом габаритно-вагового контролю, що зазначений у свідоцтві, адже у талоні (квитанції) приладу, яким здійснювалась процедура габаритно-вагового контролю відсутні будь-які ідентифікуючі реквізити такого приладу.

Так, талон (квитанція) не містить реквізитів щодо назви, позначення, порядкового номеру, заводського номеру вимірювальної техніки, якою було проведено ваговий контроль. Крім того, вказаний документ не підписано жодною особою, яка проводила ваговий контроль, він не містить серійного номеру, ПІБ водія, моделі причепу, державного номеру причепу.

Крім того, надана довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю не є належним доказом здійснення габаритно-вагового контролю, оскільки не містить всіх підписів, зокрема, в ній не зазначені відомості про ваговий комплекс, якій застосовувався при здійсненні габаритно-вагового контролю.

Таким чином, талон (квитанція), на підставі якої відповідачем складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, рахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування не можуть бути належними та допустимими доказами, які підтверджують факт зважування транспортного засобу позивача вимірювальною технікою, яка перебувала в робочому стані, та має свідоцтво про державну метрологічну атестацію, на яке посилається позивач.

Водночас, матеріали справи не містять жодних доказів з приводу того, що, встановивши перевищення нормативно допустимих вагових параметрів, водієві або власникові транспортного засобу пропонувалось привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами чи доказів відмови водія або власника транспортного засобу привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами, що ставить під сумнів об?єктивність проведеного габаритно-вагового контролю та достовірність його результатів.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

05.08.2021 посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 05.08.2021 на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок у період 28.01.2021-08.08.2021 від 29.07.2021 (а.с.17) та відповідного направлення на рейдову перевірку №006914 від 29.07.2021 (а.с.18) було проведено документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки VOLVO VNL 64 Т, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки HYUNDAI CGN, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

За результатом перевірки складено:

- довідку №0054217 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с.27), в якій зафіксовано наступні навантаження на осі: 1) 5,95 т; 2) 9,39 т; 3) 9,43 т; 4) 5,87 т; 5) 7,08 т; 6) 7,18 т. Повна маса транспортного засобу склала 44, 9 т. Вказана довідка підписана посадовою особою Укртрансбезпеки, оператором вагового комплексу та водієм Мезецьким В.І.;

- акт № 033863 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.26), в п.10 якого зафіксовано нормативно допустиме осьове навантаження: 11 т, 18 т, 24 т, та фактичне: 5,95 т; 9,39 т та 9,43 т (разом 18,82 т); 5,87 т, 7,08 та 7,18 т (разом 20,13 т), підписаний водієм ОСОБА_1 та посадовою особою Укртрансбезпеки;

- талон вагового контролю від 05.08.2021 (а.с.25).

Доказів оскарження результатів габаритно-вагового контролю матеріали справи не містять.

На підставі акту № 033863 від 05.08.2021 посадовою особою Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 05.08.2021 (а.с.28), розмір якої складає 310 євро. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879.

Згідно з наведеним розрахунком від 05.08.2021 оплата проводиться протягом 30 календарних днів в гривні відповідно до офіційного курсу НБУ на момент розрахунку.

Відповідно до показників валютного ринку, що містяться на офіційному Інтернет-представництві Національного банку України, на день проведення розрахунку курс гривні до 1 євро становив 31,9482 грн. Таким чином, сума плати у розмірі 310 євро станом на 05.08.2021 еквівалентна 9 903,94 грн.

Згідно зі свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_4 , транспортні засоби марки VOLVO VNL 64 Т, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , та марки HYUNDAI CGN, реєстраційний номер НОМЕР_2 , належать ТОВ "Ламан Транс-Експрес". В матеріалах справи наявне посвідчення водія ОСОБА_1 (а.с.19).

Відповідно до інвойсу №359 від 04.08.2021 перевізником товару є ТОВ "Ламан Транс-Експрес", місцем завантаження вантажу є м. Чернігів, місцем розвантаження вантажу - порт ОМТП (а.с.20).

Вказана міжнародна товарно-транспортна накладна скріплена печатками відповідача.

В матеріалах справи міститься графік роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на серпень 2021 року (а.с.16), сертифікат відповідності ваг автомобільних для зважування у русі від 10.11.2020 за серійним номером 20ВА-Д-2-1WWS-0,9 зав №2124 (а.с.21-22), сертифікат перевірки типу від 11.09.2020 щодо приладу (а.с.23), декларація про відповідність №2124 щодо приладу 20ВА-Д-2-1WWS-0,9 зав №2124 (а.с.24).

У матеріалах справи наявна постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №296631 від 13.09.2021 (а.с.29) та постанова про закінчення виконавчого провадження від 10.01.2022 (а.с.31-32).

Листом від 27.09.2021 (а.с.33) Державна служба України з безпеки на транспорті повідомила відповідача про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових транспортних засобів у розмірі 310 євро, з терміном оплати протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати, згідно з курсом НБУ на момент складання розрахунку.

Доказів сплати відповідачем заявленої до стягнення суми матеріали справи не містять.

5. Позиція суду.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), відповідно до частини дванадцятої статті 6 якого державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частини перша та четверта статті 48 Закону № 2344-III передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" (далі Закон № 3353-XII) передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі Порядок №879 в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин), пунктом 3 якого встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху (далі Правила № 1306 в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Також пунктами 26, 27 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв -розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.

Пунктом 31 Порядку № 879 передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Відповідно до пункту 311 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.

Як було встановлено судом, перевезення вантажу здійснювалося ТОВ "Ламан Транс-Експрес", що не заперечується останнім, та, зокрема, вбачається з наданої водієм товарно-транспортної накладної.

Так, відносно відповідача (перевізника) було проведено габаритно-ваговий контроль, за результатом якого складено передбачені Порядком № 879 документи (зокрема, довідку №0054217 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт №033863 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) та встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Відповідно до п. 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно - вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Аналогічні вимоги містяться і в ч. 1 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".

Матеріали справи містять сертифікат відповідності ваг автомобільних для зважування у русі від 10.11.2020 за серійним номером 20ВА-Д-2-1WWS-0,9 зав №2124, сертифікат перевірки типу від 11.09.2020 щодо приладу, декларація про відповідність №2124 щодо приладу 20ВА-Д-2-1WWS-0,9 зав №2124.

Водночас, суд зазначає, що чинне законодавство не містить вимог щодо зазначення характеристик вагового обладнання (марки, моделі та заводського номеру вимірювально-зважувального обладнання) в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, в розрахунку плати за проїзд, в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, форми та зміст яких затверджено нормативно-правовими актами - Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006; Порядком взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 № 1007/1207 № 1007/1207; Порядком зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від № 422 від 20.05.2013. Не встановлено таких вимог і до оформлення талону (чеку) зважування.

Жодних доказів щодо використання інших засобів вимірювальної техніки, ніж ваги автомобільні № 20ВА-Д-2-1WWS-0,9 зав №2124, відповідач суду не надав.

Присутній під час рейдової перевірки та здійсненні габаритно-вагового контролю водій в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів не зазначав про використання несправних ваг, ненадання на його вимогу документів щодо повірки (метрологічної атестації) зважувального обладнання.

Відтак суд доходить висновку, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу відповідача здійснювався технічним засобом, що пройшов повірку та має відповідне свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, у зв'язку із чим є придатним до застосування.

Так, на підставі акту № 033863 від 05.08.2021 посадовою особою Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за наступною формулою: П = 0,25 * 620* 2 = 310 євро.

Перевіривши розрахунок, суд дійшов висновку про його правомірність та правильність. Відповідачем зазначений розрахунок методологічно або арифметично не спростовано.

Водночас, у визначений Порядком № 879 строк відповідач грошові кошти не сплатив, доказів зворотного матеріали справи не містять.

Згідно з частиною третьою статті 5 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники правовідносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог законодавства. Відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами (стаття 7 ГК України).

Учасники правовідносин у сфері господарювання несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання (частини перша та друга статті 216 ГК України).

У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

За частиною першої статті 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до частин другої та третьої статті 225 ГК України законом щодо окремих видів господарських зобов'язань може бути встановлено обмежену відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов'язань. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.

При цьому визначення розміру заподіяних збитків відповідно до способу, передбаченого підзаконним нормативно-правовим актом, не суперечить чинному законодавству. Аналогічний висновок викладено у постанові ВП ВС від 12.02.2020 у справі №926/16/19.

Пунктами 37, 41 Порядку № 879 визначено, що учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством, а дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Відповідачем не було надано жодних доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортним засобом, який перебуває в його власності. Відповідачем не надано також доказів оскарження в установленому порядку дій позивача щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми збитків.

Як встановлено судом, при проведенні габаритно-вагового контролю, складанні відповідної довідки та акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів посадові особи Укртрансбезпеки діяли на підставі та у спосіб, встановлені чинним законодавством, в свою чергу відповідач доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортним засобом та оплати нарахованої плати не надав.

З урахуванням вищевказаних обставин та на підставі здійсненого судом дослідження доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підтвердженими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи задоволення позову, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. 129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес" (67600, Одеська обл., м. Біляївка(пн), вул. Отамана Головатого, буд. 145, код ЄДРПОУ 35775931) в дохід Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 9 903 /дев'ять тисяч дев'ятсот три/ грн 94 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес" (67600, Одеська обл., м. Біляївка(пн), вул. Отамана Головатого, буд. 145, код ЄДРПОУ 35775931) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 51, код ЄДРПОУ 39816845) судовий збір у сумі 2 684 /дві тисячі шістсот вісімдесят чотири/ грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.М. Щавинська