МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2023 р. № 400/10337/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі- позивачка) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо фактичної невиплати ОСОБА_1 призначених сум за період з 01.10.2020 по 31.12.2022 року у загальному розмірі 5408,99 грн., а також неправильно визначений розмір доплати за понаднормовий страховий стаж і загальний розмір пенсійних виплат;
- зобов'язати відповідача зробити перерахунок загального розміру пенсійних виплат, визначивши його на рівні 9947,55 грн., та виплатити, призначені в період з 01.10.2020 по 31.12.2022 року, однак фактично не виплачені на суму 5408,99 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що їй за період з 01.10.2020 по 31.12.2022 було призначено пенсію у розмірі 169 629,68 грн та виплачено 169 629,68 грн. Однак, враховуючи, що в грудні 2022 року позивачка отримала пенсію не як зазначено в довідці 12 650, 23 грн., а 7240,82 грн., то різниця у сумі призначеної та виплаченої пенсії за цей період складає 5408,99 грн. Це сума фактично не виплаченої позивачці пенсії за період з 01.10.2020 року по 31.12.2022 року. Також, відповідачем невірно розраховано розмір пенсії через недонарахування доплати понаднормовий стаж. Так, відповідач розрахував доплату в сумі 544,18 грн, тоді як мало бути и 7656,79*26%=1990,76 грн. Відтак, загальний розмір пенсії позивачки повинен був складати суму у розмірі 9947,55 грн. (7656,79+1446,58+300).
Ухвалою від 21.08.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що у зв'язку із звільненням позивачки з 02.10.2020 згідно із заявою від 09.11.2022, проведено перерахунок її пенсії, в результаті перерахунку пенсії нараховано доплату за період з 02.10.2020 по 30.11.2022 в розмірі 5409,41 грн., яку виплачено позивачці додатковою відомістю в грудні 2022 року. Отже, в грудні 2022 року загальна сума до виплати склала 12650,23 грн., з яких 7240,82 грн. - пенсійна виплата за грудень 2022 року, 5409,41 грн. - доплата за період з 02.10.2020 по 30.11.2022, що нарахована у зв'язку із проведення перерахунку пенсії на підставі частини 3 статті 42 Закону № 1058 (докази виплати пенсії додаються). Щодо невірного розрахунку доплати за понаднормовий стаж 26 років, то відповідач зазначає, що він розрахований згідно з приписами ст. 28 Закону № 1058 і складає 544,18 грн (2093 грн - *26%). Тому, підстави для задоволення позову відсутні.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивачка з 05.09.2007 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон).
14.11.2022 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії Позивача у зв'язку із звільненням з 02.10.2020 згідно із заявою від 09.11.2022.
В результаті перерахунку пенсії нараховано доплату за період з 02.10.2020 по 30.11.2022 в розмірі 5409,41 грн.
Позивачка 20.02.2023 звернулась до відповідача з заявою про роз'яснення питання щодо розбіжностей призначених та виплачених сум пенсії.
Відповідач листом від 08.03.2023 повідомив позивачку, що в результаті перерахунку пенсії нараховано доплату за період з 02.10.2020 по 30.11.2022 в розмірі 5409,41 грн., яку виплачено додатковою відомістю в грудні 2022 року. Отже, в грудні 2022 року загальна сума до виплати склала 12650,23 грн., з яких 7240,82 грн. - пенсійна виплата за грудень 2022 року, 5409,41 грн. - доплата за період з 02.10.2020 по 30.11.2022, що нарахована у зв'язку із проведення перерахунку пенсії на підставі частини 3 статті 42 Закону № 1058. А з 01.03.2023 з проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058. Страховий стаж складає 46 років 9 місяців 27 днів. Розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 складає 8500,97 грн., а саме: 7656,79 грн. - основний розмір пенсії обчислений від страхового стажу та заробітної плати (16378,15 грн. х 0,46750); 544,18 грн. - доплата за понаднормовий стаж 26 років (2093,00 грн. х 26 %); 300,00 грн. - щомісячна компенсаційна виплата згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому”.
Позивачка вважаючи невиплаченою суму доплати їй в розмірі 5409,41 грн та вважаючи невірним розрахунок доплати за понаднормовий стаж, звернулась з цим позовом до суду.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Порядок обчислення страхового стажу визначений статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон № 1058) пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 14.11.2022 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачки у зв'язку з звільненням з 02.10.2020 згідно із заявою від 09.11.2022. В результаті перерахунку пенсії нараховано доплату за період з 02.10.2020 по 30.11.2022 в розмірі 5409,41 грн.
Позивачка стверджує, що їй у грудні 2022 нараховану доплату в сумі 5409,41 грн не було виплачено, однак матеріалами справи підтверджено виплату зазначеної доплати в сумі 5409,41 грн,а саме: копією листа відповідача від 08.03.2023 на заяву позивачки, довідкою від 03.02.2023, додатковою відомістю, скрін шотом з підсистеми «Призначення та виплати пенсій». З зазначених доказів убачається, що у грудні 2022 позивачці проведено виплату в загальній сумі 12650,23 грн., з яких 7240,82 грн. - пенсійна виплата за грудень 2022 року, 5409,41 грн. - доплата за період з 02.10.2020 по 30.11.2022. Позивачкою не надано доказів на спростування зазначеного.
Таким чином, позовна вимога щодо невиплати їй доплати пенсії в сумі 5409,41 грн не підлягає задоволенню.
Щодо розрахунку доплати за понаднормовий стаж 26 років, суд зазначає наступне.
Статтею 28 Закону № 1058 визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Пунктом 4-1 Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачено, що для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (до 01.10.2011), крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Відповідно до статті 7 Закону України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2023 складає 2093 гривні.
З матеріалів справи вбачається, що загальний страховий стаж позивачки складає 46 років 9 місяців 27 днів, понаднормовий стаж складає 26 років. Зазначене не заперечується сторонами.
З 01.03.2023 позивачці проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 42 і її розмір пенсійної виплати склав 8500,97 грн, з яких: 7656,79 грн. - основний розмір пенсії обчислений від страхового стажу та заробітної плати (16378,15 грн. х 0,46750); 544,18 грн. - доплата за понаднормовий стаж 26 років (2093,00 грн. х 26 %); 300,00 грн. - щомісячна компенсаційна виплата згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому”.
Позивачка вважає, що їй має виплачуватись пенсія в розмірі 9947,55 грн, така розбіжність на її думку виникла через інший розрахунок доплати за понаднормовий час, за її розрахунком доплата складає 1990,76 грн = 7656,79 грн*26 років, при цьому в подальшому вона наводить інший розрахунок доплати в сумі 1446,58 грн.
Суд враховуючи приписи статті 28 та п. 4-1 Прикінцевих положень Закону № 1058, погоджується з розрахунком відповідача доплати за понаднормовий час позивачці, оскільки пенсія позивачки дійсно має збільшуватись за кожний повний рік страхового стажу на 1 відсоток, але не більше ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У даному випадку 26%*на прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2023, який складає 2093 гривні. А розрахунок позивачки зроблений виходячи з 1% від обчисленої пенсії. Але, розмір доплати визначається виходячи з обчисленої пенсії, якщо розмір пенсії, обчислений за формулою, не перевищує прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Таким чином, оскільки розмір пенсії позивачки, обчислений за формулою перевищує прожитковий мінімум, то доплата розраховується виходячи з прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, що і було зроблено відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов