Рішення від 12.12.2023 по справі 380/23807/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2023 рокусправа №380/23807/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Моджі» до Головного управління ДПС у Львівській області, визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Моджі» з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, в якому просить

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №9118212/43741839 від 04.07.2023;

- судові витрати покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, приймаючи оскаржене рішення, відповідач обмежився лише загальною оцінкою. При цьому, не конкретизувавши, що саме стало підставою для прийняття такого рішення та на яку саме інформацію посилається останній. Крім цього, відсутність факторів виробництва товарів, виконання робіт, вирощування сільськогосподарськими товаровиробниками, як окрема підстава стосується саме сільськогосподарських товаровиробників. Вказано, що в оскарженому рішенні графи («тип операції (придбання/постачання)», «період здійснення господарської операції», «код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару», «податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції», «дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку») не заповненні, що є порушенням положень Порядку №1165. Разом із таблицею даних платника податку на додану вартість, позивачем надано податковому органу письмові пояснення до таблиці даних платника податку на додану вартість та копії документів, необхідних для прийняття Комісією Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішення про врахування таблиці даних платника податку на додану вартість.

Ухвалою суду від 17.10.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Зазначено, що в оскарженому рішенні в Комісією Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних чітко зазначено підставу його прийняття. Відповідач зазначає, що комісією регіонального рівня на постійній основі проводиться аналіз всього масиву податкової інформації, який міститься в інформаційних базах даних ДПС, зокрема даних поданої податкової та іншої звітності по підприємству та контрагентах, податкових накладних/розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, іншої податкової інформації отриманої у спосіб відповідно до ст. 72 Кодексу. Крім того, проводиться дослідження суті господарських операцій по ланцюгу постачання та придбання товарів, тощо.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Моджі» (ЄДРПОУ 43741839) створене 31.07.2020. Зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.09.2020.

Основним видом економічної діяльності згідно з КВЕД є роздрібна торгівля телекомунікаційним устаткованням у роздрібних магазинах (47.42) оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього. (46.52).

29.06.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю «Моджі» відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11 грудня 2019 року подало таблицю даних платника податку на додану вартість: реєстраційний №9155389549 (код згідно з КВЕД - 46.52), що підтверджується Квитанцією №2 від 29.06.2023 разом з письмовими поясненнями до таблиці даних платника податку на додану вартість та іншими документами.

04.07.2023 Комісією Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №9118212/43741839 від 04.07.2023 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість. Підстави неврахування: «відсутність факторів виробництва товарів, виконання робіт, вирощування сільськогосподарськими товаровиробниками або надання послуг відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, що на постійній основі постачається (надається) згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються платником податку».

Позивач вважає таке рішення протиправним , тому звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникли між сторонами, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно з пп.16.1.2, 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Розділ V ПК України (статті 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно п. 2 Порядку №1165 таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Пунктами 12-20, 23 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).

У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

- така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України Про державну підтримку сільського господарства України, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 року застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 року) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

- зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, P.

Комісії контролюючих органів приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку (додаток 7), яку враховано, зокрема, в автоматичному режимі, що надсилається платнику податку в порядку, визначеному ст. 42 Кодексу, якщо:

стосовно платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), визначених у пунктах 1-5 додатка 1;

до контролюючого органу надійшла податкова інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.

У рішенні про неврахування таблиці даних платника, у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платника податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Абзацом 2 п. 25 Порядку №1165 передбачено, що Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

З аналізу викладених правових норм висновується, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку повинно містити чітку підставу для такого неврахування.

Суд з'ясував, що оскаржене рішення прийняте відповідачем з підстав відсутності факторів виробництва товарів, виконання робіт, вирощування сільськогосподарськими товаровиробниками або надання послуг відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, що на постійній основі постачається (надається) згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються платником податку.

З доказів у справі суд встановив, що разом із таблицею даних позивач подав до контролюючого органу пояснення та пакет документів.

Відповідно до яких, платник має відкриті рахунки в банківських установах:

НОМЕР_1 в АТ КБ "ПриватБанк",

НОМЕР_2 в АТ КБ "ПриватБанк",

НОМЕР_3 в АТ КБ "ПриватБанк”,

НОМЕР_4 в АТ КБ "ПриватБанк”

НОМЕР_5 в АТ КБ "ПриватБанк”,

НОМЕР_6 в АТ "УНІВЕРСАЛ БАНК”,

НОМЕР_7 в АТ "АЛЬФА-БАНК".

ТОВ «Моджі» орендує приміщення у ТОВ «Науково-Дослідний Фізико-Технічний Інститут «ДИПОЛЬ» згідно договору оренди нежитлового приміщення №311221-М від 31.12.2021 за адресою: м. Львів, вул. Зелена,153А.

Також ТОВ «Моджі» має в оренді складське приміщення загальною площею 172,5 м. кв., яке орендується у фізичної особи ОСОБА_1 згідно з договором оренди №1/21 від 01.02.2021 за адресою: м. Львів, вул. Стрийська,69.

За формою 20-ОПП подано відомості про офісне та складське приміщення.

Основним видом економічної діяльності є роздрібна торгівля телекомунікаційним устаткованням у роздрібних магазинах (47.42) оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього. (46.52)

Іншими видами економічної діяльності, які стосуються ведення основної господарської діяльності є: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 63.99 Надання інших інформаційних послуг, 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмам поштового замовлення або через Інтернет, 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами, 96.09 Надання інших індивідуальних послуг, 95.22 Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання, 95.21 Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення, 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, 46.52 Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями для нього, 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, 33.13.Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування, 46.43 Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення, 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами.

Основними постачальниками товару є ТОВ «ЛЕО-С» (ЄДРПОУ 38208808), ТОВ «Комел» (ЄДРПОУ 24083083), ТОВ «Нетворкінг» (39602509), ТОВ «Цифротех» (33164534), ТОВ «Техніка для бізнесу» (ЄДРПОУ 22396671), ТОВ «Діджитал Скрінз»(ЄДРПОУ 37833282), ПрАТ «ВФ Україна» (ЄДРПОУ 14333937), ТОВ "ВФ РИТЕЙЛ" (ЄДРПОУ 41457291), ТОВ "ДЕ-ТЕХНО" (ЄДРПОУ 44471591), ІНОЗЕМНЕ ПІДПРИЄМСТВО "І-АР-СІ" (ЄДРПОУ 38204199), ТОВ "МДА ТРЕЙД" (ЄДРПОУ 40222636), ТОВ "лайфселл" (ЄДРПОУ 22859846), ТОВ «Колорпрінт» (ЄДРПОУ 40703282),

Реалізація товару відбувається через мережу роздрібних торговельних магазинів.

Приміщення магазинів знаходяться в орендованих приміщеннях згідно договорів оренди нежитлових приміщень.

Окрім того, ТОВ «Моджі» має укладені договори з операторами мобільного зв'язку (ПрАт ВФ Україна» (ЄДРПОУ 14333937), ТОВ «ВФ Ритейл» (ЄДРПОУ 41457291), ТОВ «лайфселл» (ЄДРПОУ 22859846), згідно з якими ТОВ «Моджі» (покупець) придбаває, оплачує та реалізує кінцевому споживачу стартові пакети, ваучери та іншу продукцію, а також надає послуги з популяризації та просування продуктів,сприяє підвищенню попиту кінцевого споживача на товар ТОВ «МОДЖІ» повністю забезпечує свої потреби в трудових ресурсах за рахунок власних штатних працівників у кількості 131 особа. з них: директор, економісти з фінансової роботи, менеджери з питань розвитку регіонального розвитку, менеджери з питань регіонального розвитку, менеджери постачання, інженер з охорони праці, завідувач складу, комірник, менеджери зі збуту, касири, продавці - консультанти та ін.). Місячний фонд оплати праці складає 860150,00 грн., що підтверджується штатним розписом підприємства станом на 02 січня 2023 року.

Суд зазначає, що вказані обставини підтверджуються доказами доданими до матеріалів справи, які разом з таблицею даних та поясненням скеровувалися до контролюючого органу.

Доказів протилежного відповідачем не надано, як і доказів, того, що зазначені документи є дефектними чи складені з порушенням вимог законодавства.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість посилань Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області на відсутність факторів виробництва товарів, виконання робіт, вирощування сільськогосподарськими товаровиробниками або надання послуг відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, що на постійній основі постачається (надається) згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються платником податку, як на підставу для прийняття рішення про неврахування таблиці даних, поданої позивача.

Крім того, суд погоджується з позивачем, що формулювання відповідача не конкретне та передбачає дві альтернативні підстави відмови: (1) відсутність факторів виробництва товарів, виконання робіт, вирощування сільськогосподарськими товаровиробниками або 2) надання послуг відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, що на постійній основі постачається (надається) згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються платником податку. Тобто, приймаючи оскаржене рішення, відповідач обмежився лише загальною оцінкою. При цьому, не конкретизувавши, що саме стало підставою для прийняття такого рішення та на яку саме інформацію посилається. Суд акцентує увагу, що відсутність факторів виробництва товарів, виконання робіт, вирощування сільськогосподарськими товаровиробниками, як окрема підстава стосується саме сільськогосподарських товаровиробників. А відповідно до кодів КВЕД економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Моджі» не є сільськогосподарським виробником, таким чином вказана підстава не може бути застосована при прийнятті рішення про неврахування таблиці даних платника ПДВ.

Також суд враховує, що відповідно до абз. 2 п. 17 Порядку №1165 у разі прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платник податку, а саме: а) тип операції (придбання/постачання), Документ сформований в системі «Електронний суд» 11.10.2023, б) період здійснення господарської операції, в) код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, г) податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, д) дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Водночас у оскарженому рішенні графи («тип операції (придбання/постачання)», «період здійснення господарської операції», «код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару», «податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції», «дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку») не заповненні, що додатково свідчить про його невідповідність вимогам Порядку №1165.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене, суд висновує, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №9118212/43741839 від 04.07.2023 є протиправним та підлягає скасуванню. Отже, позов слід задовольнити повністю.

Щодо судового збору, то згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України такий слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в повному обсязі.

Щодо витрат на професійну допомогу, то суд зазначає, що підстав для вирішення питання їх розподілу у суду на день прийняття рішення немає. У позовній заяві вказано лише орієнтовний розмір витрат та зазначено, що такий не є остаточним і буде поданий з відповідними підтверджуючими документами протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду у цій справі.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №9118212/43741839 від 04.07.2023.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська,35; ЄДРПОУ ВП 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Моджі» (ЄДРПОУ 43741839) судовий збір в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців О.Р.