ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/340/20
УХВАЛА
в порядку судового контролю за виконанням судового рішення
05 грудня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Сенчука Л. Ю.,
представника відповідача Страхоцької О.Я.,
представника відповідача Полуліх Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення у справі 380/340/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2020 адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком з 06.06.2017 (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі відповідно до норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати ОСОБА_2 пенсію з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів відмовлено. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місце знаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 виправлено допущену у тексті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020, а також у його резолютивній частині описку, а саме в частині зазначення імені позивачки, зазначивши правильно: “ ОСОБА_1 ”, замість помилково зазначеного: “ ОСОБА_2 ”.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду 11.10.2023 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у десятиденний строк до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 30.06.2020 у справі №380/340/20, оскільки суб'єктом владних повноважень вказане рішення не виконано.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення від 30.06.2020 року у справі № 380/340/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) протягом тридцяти днів подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 30.06.2020 року у справі № 380/340/20.
23.11.2023 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов звіт про виконання рішення (вх. № 90389 від 23.11.2023), у якому вказано, що Головним управлінням на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 у справі № 380/340/20 призначено пенсію за віком з 06.06.2017 (з дати першого звернення за призначенням пенсії ) у розмірі відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про що свідчить рішення № 134650027701.
Звіт про виконання судового рішення призначено до розгляду у судовому засіданні.
Позивачка у судове засідання не прибула, явку уповноваженого представника не забезпечила.
Представники відповідача у судовому засіданні поданий звіт підтримали.
При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання судового рішення суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з положеннями стаття 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частинами 4, 7 ст. 13 Закону № 1402-VIII визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У рішенні № 16-рп/2009 від 30.06.2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина судового процесу для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація № Rec (2003) 16 від 09.09.2003 року Комітету міністрів Ради Європи державам-членам «Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права», обов'язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконання та невиконання судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.
Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2020 адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 06.06.2017 (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі відповідно до норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати ОСОБА_1 пенсію з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів відмовлено. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Із наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області копії рішення про призначення пенсії від 22.11.2023 слідує, що Головним управлінням на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 у справі № 380/340/20 призначено пенсію за віком з 06.06.2017 (з дати першого звернення за призначенням пенсії ) у розмірі відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду 30.06.2020 у справі № 380/340/20, а відтак звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 у справі №380/340/20 слід прийняти.
Керуючись приписами ст.ст. 5-11, 12, 241, 248, 256, 293-295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 у справі №380/340/20.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 11.12.2023.
Суддя Грень Н.М.