ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/15154/23
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
12 грудня 2023 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку письмового провадження питання строку звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” код ЄДРПОУ 08734210, місцезнаходження: 79068, м. Львів, вул.Замарстинівська, 233 (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» щодо не внесення до Довідки №33/25- 2740 від 30.08.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за листопад 2019 року в сумі 887,09 грн, що фактично виплачена за прирівняною посадою поліцейського., та надбавки за виконання особливо-важливих завдань - 48% якої було призначено та виплачувалось до перерахунку пенсії;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» внести зміни до Довідки №33/25-2740 від 30.08.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом включення до неї індексації грошового забезпечення за листопад 2019 року в сумі 887,09 грн, що фактично виплачена за прирівняною посадою поліцейського, та надбавки за виконання особливо-важливих завдань - 48% якої було призначено та виплачувалось до перерахунку пенсії, та надіслати дану довідку ОСОБА_1 та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії.
Ухвалою від 10.07.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд вирішуючи питання строку звернення до суду виходить з такого.
Відповідно до частини першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого вказаним Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, процесуальним законодавством регламентовано шестимісячний строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.
Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому “повинна” слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені; рішення скероване на її адресу поштовим повідомленням, яке вона відмовилася отримати або не отримала внаслідок неповідомлення відправника про зміну місця проживання; про порушення її прав знали близькі їй особи.
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.
Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргами обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Суд при розгляді вказаного питання враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 28.03.2018 у справі № 809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18.
Як видно зі змісту позову, позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо включення у довідку №33/25- 2740 від 30.08.2021 індексації грошового забезпечення та надбавки за виконання особливо-важливих завдань.
З урахуванням викладеного, суддя вважає, що позивач повинен був дізнатися про порушення свого права ще у серпні/вересні 2021 року, коли отримав таку довідку.
Таким чином, звернувшись до суду із цим позовом 27.06.2023 (дата здачі позовної заяви службі поштового зв'язку), позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, визначений частиною другою статті 122 КАС України.
Суд звертає увагу позивача на те, що отримання листа відповідача від 19.05.2023 у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого він повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку (постанова Верховного Суду від 31.03.2021 у справі №240/12017/19).
Наслідки пропуску строку звернення визначені у статті 123 КАС України, зокрема, в частині третій вказаної статті передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Вказані правила процесуального закону щодо надання можливості позивачу подати заяву про поновлення пропущеного строку або вказати інші причини поважності пропущеного строку, слід застосовувати як на стадії відкриття провадження у справі, так і на стадії розгляду справи після відкриття провадження у справі (частини третя та четверта статті 123 КАС України).
Суд при розгляді вказаного питання враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 11.02.2021 у справі №140/2046/19.
Отже, позивачу необхідно подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 122, 123, 169, 171, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - залишити без руху.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до Львівського окружного адміністративного суду:
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили негайно після її підписання та оремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.