ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2023 рокусправа № 380/18396/23
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартинюк Віталій Ярославович, розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у не застосуванні пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року при обчисленні в період з 29.01.2020 року по 09.05.2023 року включно розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме не визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 вказаної постанови;
зобов'язати провести перерахунок грошового забезпечення та доплатити: за період з 29.01.2020 року по 31.12.2020 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу 10090,00 грн. на місяць та окладу за військовим званням 1680,00 грн. на місяць, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 14.11.2019 року № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на 01.01.2020 року, на відповідні тарифні коефіцієнти; за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу 10870,00 грн. на місяць та окладу за військовим званням 1820,00 грн. на місяць, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 15.12.2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021 року, на відповідні тарифні коефіцієнти; за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу 10910,00 грн. на місяць та окладу за військовим званням 1980,00 грн. на місяць, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 02.12.2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01.01.2022 року, на відповідні тарифні коефіцієнти; за період з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу 12880,00 грн. на місяць та окладу за військовим званням 2150,00 грн. на місяць, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти; за період з 01.01.2021 року по 09.05.2023 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу в період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року 10870,00 грн. на місяць, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року 10910,00 грн. на місяць, з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року 12880,00 грн. на місяць, та розміру окладу за військове звання з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року 1820,00 грн. на місяць, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року 1980,00 грн. на місяць, з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року 2150,00 грн. на місяць, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 15.12.2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021 року, Законом України від 02.12.2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01.01.2022 року, Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти; належну з урахуванням проведених раніше виплат грошову компенсацію за невикористані дні щорічних основної та додаткової оплачуваної відпустки у зв'язку зі звільненням з військової служби, нараховану із грошового забезпечення, обчисленого із розміру посадового окладу 12880,00 грн. та розміру окладу за військове звання 2150,00 грн., визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти; належну з урахуванням проведених раніше виплат одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 15 закону № 2011-XII у зв'язку зі звільненням з військової служби, нараховану із грошового забезпечення, обчисленого із розміру посадового окладу 12880,00 грн. та розміру окладу за військове звання 2150,00 грн., визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач з 29.01.2020 року продовжував виплачувати йому грошове забезпечення, обчислюючи його розмір в порядку, визначеному пунктом 4 Постанови №704 в нечинній редакції. Стверджує, що для визначення розміру посадового окладу за 48 розрядом необхідно помножити розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на тарифний коефіцієнт 4,8. Вказує, що відповідач встановив та виплачував йому посадовий оклад в період з 29.01.2020 року по 09.05.2023 року в розмірі лише 8460 грн. 00 коп. на місяць, що призвело до виплати грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення (грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні), які обчислюються, виходячи із, зокрема, розміру посадового окладу у зменшеному розмірі. Стверджує, що для визначення розміру окладу за військовим званням «підполковник» необхідно помножити розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на тарифний коефіцієнт 0,8. Однак, відповідач встановив та виплачував йому оклад за військовим званням у період з 29.01.2020 року по 09.05.2023 року в розмірі лише 1410 грн. 00 коп. на місяць. Вказує, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова допомога на оздоровлення, виплачені йому протягом 2021-2023 років, мають бути обчислені із розміру грошового забезпечення, яке обраховане виходячи із розмірів посадового окладу в період з 29.01.2020 року по 31.12.2020 року 10090,00 грн. на місяць, з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року 10870,00 грн. на місяць, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року 10910,00 грн. на місяць, з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року 12880,00 грн. на місяць, та розміру окладу за військове звання в період з 29.01.2020 року по 31.12.2020 року 1680,00 грн. намісять, з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року 1820,00 грн., з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року 1980,00 грн. на місяць, з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року 2150,00 грн. на місяць. Також вказує, що грошова компенсація за невикористані дні щорічної основної та додаткової оплачуваної відпустки має бути нарахована із розмірів грошового забезпечення обчисленого виходячи із розмірів посадового окладу 12880,00 грн. на місяць та розміру окладу за військове звання 2150,00 грн. намісять. Окрім того, стверджує, що одноразова грошова допомога, передбачена ч.2 ст.15 Закону №2011-ХІІ, має бути обчислена виходячи із розміру місячного грошового забезпечення на дату звільнення 09.05.2023 року, яке обраховане виходячи із розмірів посадового окладу 12880,00 грн. та розміру окладу за військове звання 2150,00 грн.
Відповідач у своїх запереченнях зазначає, що на момент прийняття п.4 Постанови №704 передбачав обчислення складових грошового забезпечення військовослужбовців виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), а не розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Положення п.4 Постанови №704 в первинній редакції прямо суперечить вимогам п.3 розділу ІІ Закону №1774-VIII, на вирішення протиріч між якими була спрямована Постанова №103. Оскільки норма п.3 розділу ІІ Закону №1774-VIII не втратила чинність і за юридичною силою є вищою за приписи п.4 Постанови №704 у редакції до внесення змін Постановою №103, правові підстави для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати відсутня. Зазначає, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань надається особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу за їх заявою та на підставі наказу командира один раз на рік в розмірі що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, який встановлюється, виходячи із наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. На законодавчому рівні не встановлено конкретного фіксованого розміру такої допомоги, а лише визначено її максимальний розмір. Повноваження щодо надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є дискреційними повноваженнями відповідача.
Ухвалою суду від 04.09.2023 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 27.10.2023 року справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 04.12.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Відповідно до витягу з наказу начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного №147 від 09.05.2023 року позивача з 09.05.2023 року виключено зі списків особового складу та усіх видів забезпечення.
Листом №3883 від 15.07.2023 року у відповідь на адвокатський запит представника позивача від 07.07.2023 року йому було надіслано інформацію про розмір встановленого тарифного коефіцієнта та окладу за військовим званням, розмір тарифного розряду, тарифного коефіцієнту та розмір посадового окладу позивача з 29.01.2020 року по день виключення зі списків особового складу.
Із вказаної інформації вбачається, що розмір окладу за військовим званням та посадовий оклад позивача визначався відповідно до п.4 Постанови №704 (в редакції постанови КМ №103 від 21.02.2018 року) шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України за 2018 рік» на тарифний коефіцієнт за відповідним присвоєним військовим званням, Постановою №1038 внесено зміни до Постанови №704, а саме приведено у відповідність зміст приміток до додатків 1,12,13,14 до резолютивної частини цієї постанови Уряду: військове звання підполковник прож.мін. 1762*0,80 тар. коеф. = 1410,00; посадовий оклад заступника начальника кафедри: прож. мін. 1762*4,80 тар. коеф. = 8460,00. При визначенні розмірів окладів за військовими званнями та посадових окладів військовослужбовців до внесення Постановою №1038 змін Міністерство оборони України керувалося чинною на той час редакцією пункту 4, оскільки з цього питання Міністерство соціальної політики надало роз'яснення, що в пункті 4 постановляючої частини зазначено, що розміри окладів за посадою, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня 2018 року, а, отже, цей показник і застосовується при розрахунках складових грошового забезпечення.
Окрім того, як вбачається із довідки про суми виплачених одноразових додаткових видів грошового забезпечення позивачу під час проходження служби, у тому числі при звільненні, було виплачено: у 2021 році - грошову допомогу на оздоровлення 26546 грн. 00 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань 1410 грн. 00 коп.; у 2022 році - грошову допомогу на оздоровлення 37541 грн. 25 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань 15391 грн. 91 коп.; у 2023 році - грошову допомогу на оздоровлення 58691 грн. 25 коп., грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як учасника бойових дій 176073 грн. 75 коп., нараховану та виплачену грошову допомогу при звільненні 733640 грн. 63 коп.
Змістом спірних правовідносин є нарахування та виплата грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічних основних та додаткової оплачуваної відпустки, одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України №2011-ХІІ від 20.12.1991 року, у зменшеному розмірі.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною третьою цієї норми передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно із абзацом першим ч.4 ст.9 Закону №2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» (у редакції чинній на день її прийняття; далі - Постанова № 704) визначав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Примітка додатку 1 до Постанови №704 у цьому зв'язку повторювала нормативні положення пункту 4, а саме: « 1. Посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
У подальшому постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) внесла зміни до Постанови №704.
Зокрема, п.4 викладено в новій редакції, який установлював розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Водночас, текст примітки, зокрема, додатків 1, 14 до Постанови №704 у зв'язку із прийняттям Постанови №103 не змінився, а тому, відповідно, виникла неузгодженість тексту примітки з положеннями пункту 4 Постанови № 704 в редакції, викладеній згідно з пунктом 6 Постанови № 103.
Кабінет Міністрів України постановою від 28.10.2020 року № 1038 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 р. №1644 і від 30 серпня 2017 р. №704» виправив цю неузгодженість, виклавши, зокрема, примітку до додатку 1 до Постанови №704 у новій редакції: « 1. Посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень. ».
В аналогічній редакції викладена також і примітка додатку 14 до Постанови №704.
29.01.2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд своєю постановою у справі №826/6453/18 визнав протиправним та скасував пункт 6 Постанови №103, який вносив зміни в п.4 Постанови № 704.
Таким чином, з дня набрання чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 діє редакція п.4 Постанови № 704, яка була чинною до внесення вказаних змін (розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14).
При цьому, згідно з п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1774-VІІІ) мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017 року.
Суд зазначає, що у даній справі позивач оскаржує нарахування і виплати йому грошового забезпечення за період з 29.01.2020 року по 09.05.2023 року у зменшеному розмірі.
У постанові від 15.03.2023 року у справі №420/6572/22 Верховний Суд зазначив, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
При цьому, пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 року №2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закони України від 14.11.2019 року №294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік», від 15.12.2020 року №1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік», від 02.12.2021 року №1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік», від 03.11.2022 року №2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року на 2020, 2021, 2022, 2023 роки не містять.
Тобто, положення п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахункової величини для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року до 01.01.2020 року (набрання чинності Законом №294-IX) не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Враховуючи те, що з 01.01.2020 року положення п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахункової величини для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п.4 Постанови №704 із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
З урахуванням викладеного, можна прийти до наступних висновків:
- з 01.01.2020 року положення п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно із Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- встановлене положеннями п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням».
Аналогічні правові висновки були зроблені Верховним Судом у постановах від 31.08.2022 року у справі №120/8603/21-а, від 16.11.2022 року у справі №120/648/22-а, від 04.01.2023 року у справі №640/17686/21, від 10.01.2023 року у справі №440/1185/21, від 15.03.2023 року у справі №420/6572/22.
Враховуючи встановлені обставини, а також практику Верховного Суду, суд дійшов висновку, що грошове забезпечення позивача у періоди з 29.01.2020 року по 31.12.2020 року, з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року повинно було визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року, на 01.01.2023 року, а не на 01.01.2018 року.
Відтак, адміністративний позов у цій частині підлягає задоволенню.
Що стосується позовних вимог щодо невірного обрахунку належної позивачу грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічних основних та додаткової оплачуваної відпустки, одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України №2011-ХІІ від 20.12.1991 року, у зв'язку із звільненням з військової служби.
Як уже було встановлено, відповідачем було невірно обраховано грошове забезпечення позивача, яке є складовою для обчислення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічних основних та додаткової оплачуваної відпустки, одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України №2011-ХІІ від 20.12.1991 року.
Відтак, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку також і про протиправність бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу сум грошової допомоги на оздоровлення з 01.01.2021 року по 09.05.2023 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з з 01.01.2021 року по 31.12.2022 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 року, 01.01.2022 року; грошової компенсації за невикористані дні щорічних основних та додаткової оплачуваної відпустки з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року; одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України №2011-ХІІ, у зв'язку із звільненням з військової служби з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п.4 Постанови №704 та з урахуванням раніше виплачених сум, а тому позовні вимоги у цій частині також підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги, яка стосується зобов'язання проведення перерахунку та доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року.
Як вбачається із уже згаданої довідки про суми виплачених одноразових додаткових видів грошового забезпечення позивачу за цей період (2023 рік) не виплачувалась матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Як наслідок, відсутні підстави для здійснення перерахунку та доплати вказаної допомоги.
Більше того, в матеріалах справи відсутні також відомості щодо звернення позивача до відповідача для виплати йому цієї допомоги за 2023 рік.
Відтак, у цій частині адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Щодо зазначення у резолютивній частині рішення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, на які посилається позивач у позовних вимогах.
Суд звертає увагу, що до компетенції відповідача належить здійснювати перерахунок та виплату грошового забезпечення позивачу, а до повноважень суду - перевірка правомірності вчиненої дії чи бездіяльності.
У спірних правовідносинах відповідач ще не здійснював перерахунок та доплату грошового забезпечення, а також грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічних основних та додаткової оплачуваної відпустки, одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України №2011-ХІІ від 20.12.1991 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний рік та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п.4 Постанови №704.
Відтак, суд не вправі надавати оцінку правомірності діям відповідача, оскільки вони ще не вчинені, та обчислювати розміри вказаних виплат підміняючи у спірних правовідносинах відповідача.
З огляду на викладене, бездіяльність відповідача з приводу не застосування пункту 4 Постанови №704 в редакції чинній з 29.01.2020 року при обчисленні в період з 29.01.2020 року по 09.05.2023 року позивачу грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічних основних та додаткової оплачуваної відпустки, одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України №2011-ХІІ від 20.12.1991 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 вказаної постанови не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому адміністративний позов у цій частині підлягає задоволенню.
Як наслідок обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.
Відтак, адміністративний позов у цій частині підлягає задоволенню.
В іншій частині у задоволенні позову належить відмовити.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню із сторін.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, яка полягає у не застосуванні пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року при обчисленні ОСОБА_1 у період з 29.01.2020 року по 09.05.2023 року включно розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме не визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 вказаної постанови.
Зобов'язати Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (адреса: м.Львів, вул.Героїв Майдану, 32; код ЄДРПОУ 08410370) провести перерахунок грошового забезпечення та доплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ):
- за період з 29.01.2020 року по 31.12.2020 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 14.11.2019 року № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на 01.01.2020 року, на відповідні тарифні коефіцієнти;
- за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 15.12.2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021 року, на відповідні тарифні коефіцієнти;
- за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 02.12.2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01.01.2022 року, на відповідні тарифні коефіцієнти;
- за період з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти;
- за період з 01.01.2021 року по 09.05.2023 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми грошової допомоги для оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу в період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року, та розміру окладу за військове звання з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 року по 09.05.2023 року, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 15.12.2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021 року, Законом України від 02.12.2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01.01.2022 року, Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти.
- за період з 01.01.2021 року по 31.12.2022 року включно належні з урахуванням проведених раніше виплат суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення, обчисленого із розмірів посадового окладу в період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року та розміру окладу за військове звання з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 15.12.2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01.01.2021 року, Законом України від 02.12.2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01.01.2022 року на відповідні тарифні коефіцієнти;
- належну з урахуванням проведених раніше виплат грошову компенсацію за невикористані дні щорічних основної та додаткової оплачуваної відпустки у зв'язку зі звільненням з військової служби, нараховану із грошового забезпечення, обчисленого із розміру посадового окладу та розміру окладу за військове звання, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти;
- належну з урахуванням проведених раніше виплат одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 15 закону № 2011-XII у зв'язку зі звільненням з військової служби, нараховану із грошового забезпечення, обчисленого із розміру посадового окладу та розміру окладу за військове звання, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції чинній з 29.01.2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 03.11.2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01.01.2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мартинюк Віталій Ярославович