Рішення від 12.12.2023 по справі 380/16726/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2023 рокусправа № 380/16726/22

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

21.11.2022 на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії із такими вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні в заниженому розмірі;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області ( код ЄДРПОУ: 40108833, адреса юридичної особи: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) нарахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з врахуванням додаткового виду грошового забезпечення доплати (індексації), яка мала постійний характер, виходячи з розрахунку місячного грошового забезпечення, та виплатити одноразову грошову допомогу в належному розмірі.

Суд ухвалою від 28.11.2022 (головуючий суддя Грень Н.М.) залишив позовну заяву без руху, надав позивачці строк для усунення недоліків позовної заяви. 06.12.2022 суд відкрив спрощене позовне провадження в адміністративній справі за цим позовом, призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.33).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка повідомила, що проходила службу в органах Національної поліції у Львівській області, а наказом №506о/с від 20.10.2022 звільнена зі служби в поліції через хворобу. В згаданому зазначено, що при звільненні стаж служби в поліції в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги становить 25 років 01 місяць 18 днів. Позивачка посилається на те, що при звільненні відповідач виплатив їй одноразову грошову допомогу в розмірі 191600,23 грн., базою для нарахування цієї допомоги є грошове забезпечення позивачки. Відповідач при обчисленні розміру допомоги протиправно не включив до складу грошового забезпечення суму індексації грошового забезпечення, що призвело до заниження розміру виплати. Листом від 08.11.2022 №С-206/7і/17/01-2022 відповідач вказав на відсутність підстав для включення індексації грошового забезпечення до розрахунку одноразової грошової допомоги, з огляду на те, що індексація є компенсаційною виплатою, а не складовою грошового забезпечення. Вважаючи протиправним такі дії відповідача, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

16.12.2022 позивачка подала заяву про зміну предмета позову від 15.12.2022, позовні вимоги та виклала в такій редакції:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні в заниженому розмірі;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (код ЄДРПОУ: 40108833, адреса юридичної особи: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) нарахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з врахуванням додаткового виду грошового забезпечення доплати (індексації), яка мала постійний характер, виходячи з розрахунку місячного грошового забезпечення, та виплатити одноразову грошову допомогу в належному розмірі без врахування податків і зборів.

Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с. 42-44), позов не визнає, просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Зазначив, що індексація не є складовою грошового забезпечення, а компенсаційною виплатою, що нараховується та виплачується відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМУ від 17.07.2003 №1078. Вказує, що індексація грошового забезпечення не є базою для нарахування єдиного внеску, тому не включається до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.

Заперечення щодо тверджень відповідача позивачка обґрунтувала в поданих суду додаткових поясненнях по справі від 14.01.2023 та від 05.06.2023.

На підставі ухвали суду від 10.03.2023 з питань відводу заяву судді Грень Н.М. про самовідвід від розгляду адміністративної справи задоволено, матеріалами адміністративної справи №380/16726/22 передано до канцелярії суду для проведення повторного автоматизованого розподілу, за наслідками якого справу №380/16726/22 передано на розгляд судді Львівського окружного адміністративного суду Москалю Р.М.

Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 проходила службу в органах Національної поліції України.

Наказом начальника ГУНП у Львівській області №506о/с від 20.10.2022 ОСОБА_1 з 20.10.2022 звільнена зі служби в поліції на підставі пункту 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) (а.с. 5). В цьому наказі обумовлено, що стаж служби в поліції при звільненні в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги становить 25 років 01 місяць 18 днів.

При звільненні зі служби відповідач провів нарахування ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні: 15561,44грн.*25(років)*50% = 194518,00 грн., з відрахуванням військового збору до виплати підлягало 191600,23 грн. 29.11.2022 проведено виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі 191600,23 грн. на її особовий рахунок в АТ КБ «Приват Банк» (а.с. 51).

Відповідно до інформації Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Львівській області про виплату одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 (а.с. 9) суд встановив таке:

- база нарахування допомоги обчислена в сумі 15561,44 грн. як сума таких складових грошового забезпечення на момент звільнення зі служби: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби в поліції - 2600 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби - 4680 грн., премія - 3081,44 грн.;

- вихідна допомога при звільненні зі служби в поліції нарахована ОСОБА_1 з цієї суми місячного грошового забезпечення шляхом множення на кількість повних років служби та 50% (15561,44 грн. х 25 років х 50% = 194518,00), із утриманням військового збору (1,5%, 2917,77 грн.) ОСОБА_1 виплачено 191600,23 грн. (а.с. 9).

Відповідно до архівних відомостей за період з січня 2021 по жовтень 2022 рр. в цей період проходження служби позивачці щомісяця виплачувалась індексація грошового забезпечення (а.с. 6звор.-7), станом на дату звільнення місячна сума індексації становила 2563,60 грн. (в жовтні 2022 року пропорційно до відпрацьованого в цьому місяці часу виплачено 1653,94 грн.).

ГУНП у Львівській області листом від 08.11.2022 №С-206/7і/17/01-2022 надала ОСОБА_1 відповідь на її електронний запит від 02.11.2022, відповідно до якої відсутні підстави для включення індексації грошового забезпечення до розрахунку одноразової грошової допомоги, з огляду на те, що індексація є компенсаційною виплатою, а не складовою грошового забезпечення (а.с. 54, 52).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до норм статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції на час звільнення позивачки зі служби).

Відповідно до пункту «б» статті 12 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби: особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною першою статті 9 Закону №2262-XII визначено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Частиною четвертою статті 9 Закону №2262-XII визначено, що виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Службою судової охорони, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.

Абзацом другим пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 (далі - Порядок №393, в редакції на час звільнення позивачки зі служби в поліції) визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

На виконання статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови КМ України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» МВС України прийнятий наказ №260 від 06.04.2016 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Цим наказом затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі - Порядок №260).

Відповідно до розділу VI Порядку №260 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин):

1. Поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

6. Нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

7. У наказі про звільнення підрозділом кадрового забезпечення в разі необхідності виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зазначається стаж служби для її виплати. Крім того, у разі необхідності в наказі про звільнення додатково вказується підстави для проведення відрахувань з грошового забезпечення та інших виплат.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).

Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Оцінюючи аргументи сторін суд керується такими мотивами:

ОСОБА_1 звільнена зі служби в поліції 20.10.2022, при звільненні зі служби відповідач нарахував та виплатив ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. При проведенні розрахунку цієї допомоги як базу для її нарахування відповідач використав суму складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , до яких не включив індексацію грошового забезпечення (а.с. 9).

Відповідно до архівних відомостей про нараховане та виплачене грошове забезпечення за період з січня 2021 по грудень 2022 рр. за цей період ОСОБА_1 відповідач щомісяця нараховував та виплачував індексацію грошового забезпечення (а.с.6звор.-7).

При звільненні ОСОБА_1 зі служби та розрахунку суми одноразової грошової допомоги цього не було зроблено з тієї причини, що відповідач вважав індексацію компенсаційною виплатою, а не складовою грошового забезпечення. Відповідач за зверненням позивачки відмовляється здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 при звільненні зі служби шляхом включення до складу її грошового забезпечення сум індексації. Оцінюючи такі дії відповідача суд враховує таке:

відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України суд при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Верховний Суд в постанові від 29.04.2020 у справі №240/10130/19 вказав таке:

«[…] 56. Щодо включення індексації до розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, Верховний Суд зазначає наступне. […] 67. Відповідно до законодавчого визначення індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

68. Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

69. При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку №1078.

70. Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

71. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року у справі №638/9697/17.

72. Також необхідно наголосити, що такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, оскільки питання індексації не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.

73. Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про наявність правових підстав для включення індексації до розміру одноразової грошової допомоги при звільненні позивачки».

Отже, індексація, котра виплачувалась позивачці в складі грошового забезпечення щомісяця щонайменше з січня 2021 року і до дати звільнення зі служби (жовтень 2022 року) та мала постійної, а не одноразової доплати, повинна включатися до бази нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач за зверненням ОСОБА_1 протиправно не здійснив перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням виплаченої індексації грошового забезпечення. Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУНП у Львівській області прав позивачки є спонукання (зобов'язання) відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні шляхом включення до складу грошового забезпечення для її обчислення суми індексації грошового забезпечення, та виплати перерахованої суми (з урахуванням раніше проведених виплат).

На підставі статті 372 КАС України суд визначає, що на виконання цього рішення суду відповідач при здійсненні виплати позивачці стягненої у цій справі суми коштів повинен здійснити нарахування, утримання, сплату та компенсацію передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, 372 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні в заниженому розмірі.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, місто Львів, пл. Ген. Григоренка, буд. 3; ідентифікаційний код 40108833) здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), включивши до бази нарахування цієї допомоги суму індексації грошового забезпечення поліцейського, та виплатити перераховану одноразову грошову допомогу з урахуванням раніше виплачених сум.

При виконанні цього рішення суду Головне управління Національної поліції у Львівській області повинно здійснити нарахування, утримання, сплату та компенсацію передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович