ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2023 рокусправа № 380/22641/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Чекірди Гната, 10, м. Хмельницький, Хмельницький район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 21318350), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №913050163475 від 04.08.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу та пільгового стажу (стажу на підземним роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1) період роботи з 01.04.2022 року по 31.05.2022 року та з 01.07.2022 року по 13.06.2023 року на відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження» Державного підприємства «Львіввугілля»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 31.07.2023 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням вказаного періоду страхового та пільгового стажу (стажу на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 31.07.2023 року, у зв'язку з досягненням необхідного пенсійного віку та набуттям необхідного страхового та пільгового стажу, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про перевід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію по віку на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було прийнято рішення №913050163475 від 04.08.2023 року про відмову в переведенні позивача на інший вид пенсії. Позивач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області невірно визначило його страховий та пільговий стаж, неправомірно при розгляді заяви зробило посилання на ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не взяло до уваги частину 3 статті 114 вказаного Закону, відповідно до якої позивач має право на перехід на пенсію по віку на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку. Позивач звернувся до Відповідача-2 із заявою про перегляд та скасування рішення №913050163475 від 04.08.2023року. При перегляді оскаржуваного рішення позивачу було зараховано до пільгового стажу по Списку №1 період навчання за фахом 07місяиів 04 днів, але відмовлено у зарахуванні до страхового та до пільгового стажу період роботи на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» з 01.04.2022 по 31.01.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023, за який підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Із оскаржуваним рішенням позивач не погоджується, оскільки, згідно довідки роботодавця, позивачу за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 було нараховано та виплачено заробітну плату одночасно із повним нарахуванням і сплатою ЄСВ за цей період.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач-1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (зі змінами) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Згідно наявних документів та даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, загальний страховий стаж позивача складає 33 роки 08 місяців 06 днів, в тому числі пільговий стаж роботи - 03 роки 06 місяців 25 днів, що не достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.08.2023 №913050163475 відмовлено ОСОБА_1 у переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно частини 2 ст. 114 Закону №1058-IV, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, не менше 25 років передбаченого ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Звертає увагу, що імперативною нормою ст. 114 Закону №1058- IV встановлено право на пенсію за віком на пільгових умовах чоловікам за умови досягнення 50 років при пільговому стажі 10 років (ч.2 ст.114) або ж за наявності пільгового стажу 25 років незалежно від віку (ч.3 ст.114) Зазначені норми кореспондуються з нормами Закону № 1788-ХІІ (ч.1 ст.14 щодо визначення стажу та п. «а» ст. 13 щодо віку). Зазначає, що навіть за умови зарахування спірного періоду роботи пільговий стаж позивача становитиме 04 роки 08 місяців 08 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що відповідно до абз. 1 підп. 2 п. 2.1 Розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення. Згідно абзаців 6-7 п. 4.3 Порядку страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)). У разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення, перерахунок пенсії згідно з абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону або досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи), надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи відповідно за призначенням, перерахунком пенсії або у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи) - досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до абзаців першого - третього частини четвертої статті 42 Закону. На підставі викладеного, періоди роботи з 01.04.2022 по 31.05.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023 не підлягають зарахуванню до страхового та до пільгового (підземного) стажу за Списком № 1, оскільки згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК-5 ОСОБА_1 , за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля». У рішенні про відмову у перерахунку пенсії Головного управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.08.2023 зазначено, що страховий стаж заявника становить 33 роки 8 місяців 6 днів, з них пільговий стаж - 3 роки 6 місяців 25 днів. Оскільки, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень частини 3 ст. 114 Закону № 1058 виникає у чоловіків у віці 56 років за наявності не менше 4 років стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, у позивача було відсутнє право переведення на пенсію за віком на пільгових умовах. Вважає, що дії органів Пенсійного фонду щодо відмови у переході на інший вид пенсії позивачу є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству України. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
31.07.2023 позивач звернувся до Відповідача-2 із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
При зверненні із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач надав, зокрема трудову книжку, довідку про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 3/04-186 від 13.06.2023, видану Відокремленим підрозділом «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» та інші документи на підтвердження наявності пільгового стажу.
За принципом екстериторіальності, визначеним п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), подані позивачем заява та документи були розглянуті Відповідачем-1.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.08.2023 №913050163475 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV (за Списком № 1). Вказане рішення обґрунтоване тим, що: «…пенсія за віком на пільгових умовах призначається відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на яке мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: - чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Згідно з абзацом першим частини третьої статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. В ході аналізу наданих документів встановлено, що страховий стаж заявника становить 33 роки 8 місяців 6 днів, пільговий страховий стаж - 3 роки 6 місяців 25 днів. Враховуючи зазначене, рішенням головного управління від 04.08.2023 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено».
16.08.2023 позивач подав до Відповідача-2 звернення щодо перегляду та скасування рішення Відповідача-1 від 04.08.2023 №913050163475 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку за Списком № 1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 13.09.2023 Відповідач-2 повідомив позивача про те, що страховий стаж враховано по 30.06.2022, відповідно до сплати страхових внесків підприємством, та становить 28 років 07 місяців 00 днів, з них 02 роки 05 місяців 08 днів - пільговий стаж за Списком № 1, 07 місяців 04 дні - навчання за фахом (разом 03 роки 00 місяців 12 днів). Період роботи на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» з 01.04.2022 по 31.05.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023 не враховано до страхового стажу та до розрахунку середньої заробітної плати, оскільки на час перерахунку пенсії (дата звернення 31.07.2023) підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погоджуючись із оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд керувався таким.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Закон України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно з нормами ст.1 цього Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 12 цього Закону право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, з наступними змінами та доповненнями, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Суд встановив, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (31.07.2023), позивачу виповнилось 56 років.
При цьому, в рішенні Відповідача-1 №913050163475 від 04.08.2023 року зазначено, що страховий стаж позивача становить 33 роки 8 місяців 6 днів, пільговий стаж - 3 роки 6 місяців 25 днів.
Відповідно до листа Відповідача-2 від 13.09.2023 №1300-5307-8/132242, страховий стаж позивача враховано по 30.06.2022, відповідно до сплати страхових внесків підприємством, та становить 28 років 07 місяців 00 днів, з них 02 роки 05 місяців 08 днів - пільговий стаж за Списком № 1, 07 місяців 04 дні - навчання за фахом (разом 03 роки 00 місяців 12 днів). При цьому Відповідачем-2 не враховано до страхового стажу позивача та до розрахунку середньої заробітної плати період роботи на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» з 01.04.2022 по 31.05.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023, оскільки на час перерахунку пенсії (дата звернення 31.07.2023) підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч.3 зазначеної статті страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону № 1058-XV.
Так, абз.1 ч.1 ст.20 Закону № 1058-XV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі
Відповідно до ч.2 зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з ч.10 вищенаведеної статті Закону, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Нормами ст.106 Закону № 1058-XV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, що викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа № 688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), від 27.05.2021 (справа 343/659/17) відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач у період з 01.04.2022 по 31.05.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023 працював у Відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження» Державного підприємства «Львіввугілля» за професією (електрослюсар підземний, як працівник зайнятий повний робочий день на підземних роботах), яка дає право на зарахування відповідного періоду праці до страхового стажу та стажу на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та отримував заробітну плату. Вказаний період роботи не зарахований Відповідачем-2 з підстав відсутності відомостей про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля».
Суд враховує, що обов'язок щодо нарахування та сплати страхових внесків покладено на підприємство. Право на зарахування періоду праці особи на певному підприємстві не залежить від виконання підприємством обов'язку щодо нарахування та сплати страхових внесків.
Суд зазначає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для незарахування періодів роботи в відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження» Державного підприємства «Львіввугілля», через несплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
За умови підтвердження пільгового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.
Такі висновки зробив Верховний Суд у постанові від 01.03.2021 справа № 423/757/17 та у постанові від 31.03.2021 справа № 242/5696/16-а.
Таким чином, дії Відповідача-2 щодо не зарахування позивачу періоду роботи з 01.04.2022 по 31.05.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження» Державного підприємства «Львіввугілля» є протиправними.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Виходячи із встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, для ефективного відновлення порушеного права, суд висновує, що до позивача належить застосувати такий спосіб захисту, як визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.08.2023 №913050163475 про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати позивачу до загального та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.04.2022 по 31.05.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження» Державного підприємства «Львіввугілля».
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести позивача з 31.07.2023 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням вказаного періоду страхового та пільгового стажу (стажу на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1), суд зазначає таке.
Призначення, перерахунок, нарахування та виплата пенсій відноситься до дискреційних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону № 1058-IV, пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно з п.п.3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485) Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, організовує роботу управлінь Фонду щодо, зокрема, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.
З аналізу наведеного вбачається, що на даний час Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує призначення (перерахунок) і виплату пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.
Так, питання переведення з одного виду пенсії на інший є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про переведення (перерахунку) з одного виду пенсії на інший та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд висновує про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача від 31.07.2023 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, з урахуванням висновків суду.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб'єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України обов'язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб'єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд висновує, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).
Так як заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а позивач підтвердив сплату судового збору на суму 1073,60 грн., то на користь позивача підлягає стягнення із Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 536,80 грн. судових витрат, що пропорційно становить 50% від задоволених позовних вимог.
З огляду на викладене, на користь позивача належить стягнути з відповідача
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Чекірди Гната, 10, м. Хмельницький, Хмельницький район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 21318350) від 04.08.2023 року №913050163475 про відмову у перерахунку пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до загального та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.04.2022 по 31.05.2022 та з 01.07.2022 по 13.06.2023 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження» Державного підприємства «Львіввугілля».
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 31.07.2023 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, з урахуванням висновків суду.
5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Чекірди Гната, 10, м. Хмельницький, Хмельницький район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 21318350) 536,80 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 11.12.2023 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович