КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/7859/23
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП 43995486) щодо обліку та нарахування ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) податкового боргу (недоїмки) із ЄСВ з підстав визначених Вимогою №Ф -107169-51 У від 04.02.2021;
- визнати протиправною та скасувати Вимогу ГУ ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП 43995486) про сплату боргу (недоїмки) №Ф - 107169-51 У від 04 лютого 2021 року щодо нарахування до сплати ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) боргу (недоїмки) із сплати ЄСВ та штрафних/фінансових санкцій - в сумі 37 788, 74 грн.
В обгрунтування заявлених позовних вимог, зазначив що органом податкового контролю не враховано, що відповідно до відомостей в ЄДРПОУ ОСОБА_1 не зареєстрований та не реєструвався як фізична особа - підприємець, а отже дане рішення було прийнятті до неналежної сторони, так як ОСОБА_1 не являється підприємцем, а отже не являється платником податків (в частині податків по яким донараховано податкові зобов'язання та штрафні санкції) в розумінні Податкового кодексу України, зскільки не здійснював підприємницьку діяльність.
15 вересня 2023 року ухвалою суду відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позового провадження без виклику сторін (а.с.43).
02.10.2023 (вх. № 26156/23) відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувана вимога є законною, обґрунтованою та нарахованою у зв'язку з наявною у позивача заборгованістю по єдиному соціальному внеску з 2017 по 2020 роки.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням Державної податкової служби у Кіровоградській області на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів у 2019 році було визначено податковий борг ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з діями податкового органу ОСОБА_1 звертався до ДФС України із скаргою щодо скасування податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.11.2018 р. №Ф-107169-51, обгрунтовуючи її протиправність тим, що він не являється фізичною особою-підприємцем.
За результатами розгляду вказаної скарги органом податкового контролю надано відповідь вих. № 2498 16/99-99-11-05-02-25 від 17.01.2019, якою його скаргу задоволено з підстав того, що ОСОБА_1 не являється платником податків в розумінні суб'єкта підприємницької/господарської діяльності та являється фізичною особою, в зв'язку з чим податкову вимогу від 09.11.2018 р. вищестоящим органом податкового контролю - ДФС України, скасовано (а.с.16-17).
Однак, в подальшому, територіальним органом податкового контролю - ГУ ДПС у Кіровоградській області, було донараховано недоїмку на попередньо нараховану суму недоїмки (на неузгоджену суму, податкову вимогу по якій скасовано), 04.11.2019 року виніс нову протиправну податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-107169-51.
В свою чергу, ОСОБА_1 з даного приводу знову звернувся до ДПС України із скаргою щодо скасування податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2019 №Ф-107169-51, яка повторно була протиправно винесена йому як зізичній особі.
За результатами розгляду вказаної скарги органом податкового контролю -ДПС України надано відповідь вих. № 995/6/99-00-08-06-01-06 від 09.01.2020, якою його скаргу задоволено з підстав того, що ОСОБА_1 не являється - платником податків в розумінні суб'єкта підприємницької/господарської діяльності та являється фізичною особою, в зв'язку з чим податкову вимогу від 04.11.2019 вищестоящим органом податкового контролю - ДПС України, скасовано, у зв'язку з тим, що винесена з порушенням абз. 3 ч.1 ст. 4, п.п. 1, 4, 5 та 5-1, ч.1 ст. 4, абз. 2 ч.4 ст. 5 Закону №2464 (а.с.18-19).
У липні 2023 року позивачу стало відомо, що його майно перебуває у обтяжені у зв'язку із розглядом виконавчого провадження.
Під час надання правничої допомоги, представником ОСОБА_1 04.09.2023 отримано відповідь Маловисківського відділу ДВС у Новоукраїнському районі, надану за вих. №16229 від 04.09.2023, де зазначено, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження АСВП 64892771 з виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-107169-51 від 04 лютого 2021 року виданої ГУ ДПС у Кіровоградській області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ГУ ДПС у Кіровоградській області заборгованості в сумі 37788,74 грн. (а.с.22).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 92 Конституції України вказує, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Згідно п.п.14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до п.п. 14.1.195 п.14.1 ст. 14 ПК України дає визначення поняттю "працівник" - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ст. 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
За правилами п.3 і 10 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок; страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до вимог абз.2 п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 464-VI до платників єдиного внеску віднесено фізичних осіб-підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до абз.1 п.1 та п.2 ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується:
для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Як свідчать встановлені обставини справи, заборгованість за вимогою № Ф-107169-51-У від 04.02.2021 у позивача утворилась внаслідок щомісячного нарахування відповідачем суми єдиного соціального внеску за період з 2017 по 2020 рік.
У справі, що розглядається, спірним є питання наявності у позивача статусу платника єдиного внеску відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VІ і, як наслідок, наявності обов'язку сплачувати єдиний внесок у мінімальному розмірі за період з 2017 по 2020 рік, відповідно до оскаржуваної вимоги за відсутності доходу від здійснення підприємницької діяльності. При цьому, як встановлено судом, позивач в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-піддприємців та громадських формувань не перебував та не перебуває, що підтверджується витягом з даного реєстру. Дані встановлені обставини, спростовують факт належності ОСОБА_1 до платників єдиного внеску відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідачем у даній справі не доведено правомірність своїх дій щодо нарахування єдиного внеску ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що оскаржувану вимогу не можна вважати правомірною, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн., який підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 43995486, 25006, вул. Велика Перспективна,55) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправними дії ГУ ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП 43995486) щодо обліку та нарахування ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) податкового боргу (недоїмки) із ЄСВ з підстав визначених Вимогою №Ф -107169-51 У від 04.02.2021.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу ГУ ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП 43995486) про сплату боргу (недоїмки) №Ф - 107169-51 У від 04 лютого 2021 року щодо нарахування до сплати ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) боргу (недоїмки) із сплати ЄСВ та штрафних/фінансових санкцій - в сумі 37788,74 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області у розмірі 1073,60 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА