Рішення від 12.12.2023 по справі 320/11989/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2023 року № 320/11989/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом громадянина ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради, Виконавчого комітету Ірпінської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Ірпінської міської ради щодо невнесення на розгляд пленарного засідання сесії клопотання позивача від 28.05.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка);

- зобов'язати Ірпінську міську раду на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути клопотання позивача від 28.05.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) і прийняти рішення із врахуванням висновків суду.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 28.05.2021 звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка). Однак, станом на момент звернення до суду з даним адміністративним позовом відповідачем вказане клопотання не розглянуто.

Представник Ірпінської міської ради до суду подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив.

ОСОБА_1 28.05.2021 звернувся до Ірпінської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

До вказаного клопотання додані: копія паспорта громадянина України; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №350; копія посвідчення учасника бойових дій та графічні матеріали, на яких позначено місце розташування земельної ділянки та її площа на 3 арк.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, вказане клопотання відправлено ним 01.06.2021 та отримано відповідачем 04.06.2021, що підтверджується трекінгом відстеження «Укрпошти», однак, відповідачем жодного рішення на підставі клопотання позивача прийнято не було.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів а, б, в, г статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок комунальної власності із постійного користування відповідно до цього Кодексу.

Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з частинами другою та третьою статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, клопотання ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) отримано Ірпінською міською радою 04.06.2021 та зареєстровано за вх. №Ф-5147.2.

Листом від 05.07.2021 №Ф-5147.2 Виконавчий комітет Ірпінської міської ради повідомив позивача, що його клопотання розглядалось на засіданні постійної депутатської комісії із земельних відносин, лісових та природоохоронних питань 22.06.2021. Відповідно до висновку комісії проект рішення буде подано на розгляд сесії Ірпінської міської ради.

Вказаним листом позивача також повідомлено, що за результатами розгляду він може звернутися до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ірпінської міської ради (м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а, перший поверх).

Зазначений лист від 05.07.2021 №Ф-5147.2 відправлений ОСОБА_1 05.07.2021, що підтверджується копією Реєстру на відправлену кореспонденцію 01-88.

Рішенням Ірпінської міської ради дванадцятої сесії восьмого скликання від 29.07.2021 №1399-12-VІІІ Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність згідно додатку 1 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на тій підставі, що зазначена земельна ділянка знаходиться в користуванні інших осіб.

Про прийняте рішення Виконавчий комітет Ірпінської міської ради повідомив ОСОБА_1 листом від 05.10.2021 №Ф-5147.2, яке відправлено на адресу позивача 05.10.2021, що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, рішення Ірпінської міської ради від 29.07.2021 №1399-12-VІІІ оприлюднено на офіційному сайті Ірпінської міської ради за посиланням https://imr.gov.ua/rishennya-miskoii-radi/26228-pro-rozglvad-zayav-gromadyan-pro-nadannva-dozvolu-na-rozroblennya-proektiv- zemleustroyu-shchodo-vidvedennya-zemelnikh-dilyanok-u-vlasnist-zgidno-dodatku-1-1399-12-viii-vid-29-lipnya-2021-roku.

Таким чином, судом встановлено що відповідачем було розглянуто клопотання позивача від 28.05.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) та за результатами його розгляду прийнято рішення, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Отже, на підставі вищевикладеного у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Ірпінської міської ради щодо невнесення на розгляд пленарного засідання сесії клопотання позивача від 28.05.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) та зобов'язання Ірпінську міську раду на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути клопотання позивача від 28.05.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, що розташована на території АДРЕСА_1 лінія, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) і прийняти рішення із врахуванням висновків суду, має бути відмовлено повністю.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 9, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лапій С.М.