Рішення від 12.12.2023 по справі 140/31046/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/31046/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо зменшення основного розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку; зобов'язання здійснити з 01.04.2023 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка йому була призначена з 01.01.2014 у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначає, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №140/8859/23 ГУ ПФУ у Волинській області з 05.11.2022 здійснило нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713), проте зменшив у процентному відношенні основний розмір пенсії з 77% до 70 % грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії відповідача щодо протиправними, оскільки при перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії, а процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом проведення.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, яка йому була призначена з 01.01.2014 у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 29), що підтверджуються за протоколом за пенсійної справою №0303003703 (МВС) від 01.01.2014.

На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, виходячи із розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з 01.04.2018 з пенсійної справи №0303003703 (МВС).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2021 у справі № 140/11857/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області” від 16.08.2021 №33/23-1434д.

На виконання вказаного рішення суду від 07.12.2021 у справі № 140/11857/21 ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи із розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з 01.02.2022 з пенсійної справи №0303003703 (МВС).

В подальшому, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №140/8859/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 05.11.2022 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень відповідно до Постанови № 713.

На виконання вказаного рішення суду від 30.06.2023 у справі №140/8859/23 ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи із розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з 01.09.2023 з пенсійної справи №0303003703 (МВС).

11.08.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2021 у справі № 140/11857/21 та від 30.06.2023 у справі №140/8859/23 здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення.

Листом від 21.09.2023 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що статтею 13 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Відтак, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 в розмірі 77 % відповідного грошового забезпечення відсутні.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із пунктом “а” частини першої, частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Судом встановлено, що позивачу з 01.01.2014 було призначено пенсію у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 29), та основний розмір якої він отримував до здійснення перерахунку його пенсії на підставі Постанови № 103 з 01.01.2016.

З матеріалів справи також вбачається, що на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2021 у справі № 140/11857/21 та від 30.06.2023 у справі №140/8859/23 відповідач здійснив перерахунки пенсії позивача та здійснює виплату пенсії, виходячи із розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується витягами з 01.02.2022, з з 01.09.2023 з пенсійної справи №0303003703 (МВС).

Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови № 103, з 01.12.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.12.2021 у справі № 140/11857/21 та з 05.11.2022 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №140/8859/23, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом №2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, внесених Законом №1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 %) за чинною редакцією Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до частин другої, третьої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, а також враховуючи межі заявлених позивачем позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивачу з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01.04.2023 (як просить позивач) у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1073,60 грн., сплачений квитанцією від 29.09.2023.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 квітня 2023 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826).

Суддя О. О. Андрусенко