ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/35130/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернулося з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Турчинського В.Є. у виконавчому провадженні №72197200 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області штрафу у розмірі 5100 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою на ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року у справі №140/6905/22.
Позивач не погоджується із вказаною постановою та зазначає, що в добровільному порядку виконав рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року та з 01.04.2023 виплачує стягувачу пенсію в перерахованому розмірі 25592,33 грн., а виплата заборгованості за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2023 року в розмірі 286453,20 грн. буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII встановлена відповідальність боржника за невиконання рішення суду без поважних причин. Позивач зазначає, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. З огляду на що, просить скасувати постанову відповідача про накладення на ГУ ПФУ у Волинській області штрафу.
У поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваної постанови. Зазначає, що боржником не надано доказів вжиття дієвих заходів для отримання в установленому порядку коштів для погашення заборгованості по виплаті пенсії, так як і не надано доказів відсутності бюджетного фінансування на виконання рішення суду у виконавчому провадженні. Відтак, оскільки на даний час рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року у справі №140/6905/22 не є повністю виконано, чим порушені вимоги статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 КАС України, тому у головного державного виконавця Відділу ПВР УЗПВР у Волинській області Турчинського В.Є. були підстави для винесення постанови про накладення штрафу.
У судове засідання 12.12.2023 учасники справи не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були належним чином повідомлені. Представник відповідача просив справу розглядати без його участі.
Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України у справах, визначених, зокрема, статтею 287 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Частиною четвертою статті 229 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи зазначені норми законодавства та скорочені строки розгляду такої категорії справ, визначені статтею 287 КАС України, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження на підставі письмових доказів, наявних в матеріалах справи, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року у справі №140/6905/22, яке набрало законної сили 28.02.2022, 14.03.2023 видано, зокрема, виконавчий лист №2030/2023 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Волинській області» про розмір грошового забезпечення від 01 лютого 2022 року №33/23-2454ду в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням індексації без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Постановою державного виконавця Відділу ПВР УЗПВР у Волинській області Турчинським В.Є. від 13.07.2023 відкрито виконавче провадження №72197200 з виконання виконавчого листа №2030/2023, виданого 14 березня 2023 року Волинським окружним адміністративним судом, встановлено боржнику ГУ ПФУ у Волинській області строк тривалістю 10 робочих днів для виконання рішення суду. Вказана постанова була направлена сторонам виконавчого провадження згідно із супровідним листом від 13.07.2022 року №19785.
Листом від 04.08.2023 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило УЗПВР у Волинській області про те, що в добровільному порядку, до відкриття виконавчого провадження, виконано рішення суду, в частині перерахунку пенсії, перерахований розмір пенсії в сумі 25592,33 грн. виплачується з 01.04.2023, а виплата нарахованих коштів за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2023 року в сумі 286453,20 грн. буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету (а.с.10).
19.10.2023 ГУ ПФУ у Волинській області була направлена вимога виконавця щодо вжиття вичерпних заходів щодо виконання рішення суду та надання інформації про стан виконання.
Листом від 19.10.2023 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило УЗПВР у Волинській області про стан виконання рішення суду.
15.11.2023 державним виконавцем Відділу ПВР УЗПВР у Волинській області Турчинським В.Є. винесено постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні №72197200, відповідно до якої за невиконання рішення суду від 30 листопада 2022 року у справі №140/6905/22 наклав на боржника ГУПФУ у Волинській області штраф у розмірі 5100,00 грн. (а.с.16).
Вказана постанова була направлена позивачу згідно із супровідним листом від 15.11.2023 року №30342 та надійшла до ГУ ПФУ у Волинській області 20.11.2023 вх. №10749/14. (а.с.15)
ГУ ПФУ у Волинській області, не погоджуючись із постановою державного виконавця про накладення штрафу, звернулося із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Частиною першою статті 63 Закону №1404-VIII визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону №1404-VIII).
Відповідно до частин першої, другої статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, на момент прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановлений факт невиконання боржником рішення суду у встановлений строк. При цьому, обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником саме без поважних причин, тобто коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього. Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм Закону №1404-VIII можуть вважатися обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту четвертого Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Тобто, виплати здійснюються Головними управліннями Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не мають.
Як встановлено судом, рішення суду від 30 листопада 2022 року у справі №140/6905/22, на виконання якого Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист від 14.03.2023 №2030/2023, виконано позивачем (боржником у виконавчому провадженні №72197200) частково, а саме проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , перерахований розмір пенсії в сумі 25592,33 грн. виплачується з 01.04.2023.
Таким чином, позивач добровільно виконав рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії стягувачу та проводить виплату перерахованої пенсії 01.04.2023, про що було повідомлено державного виконавця.
Проте, позивач не здійснив виплату перерахованої пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2023 року в сумі 286453,20 грн., у зв'язку із чим оскаржуваною постановою на нього було накладено штраф в сумі 5100 грн.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач не виконав повністю вказане рішення суду саме у зв'язку із відсутністю виділених на цю мету коштів, а доказів вчинення ГУ ПФУ у Волинській області чи його посадових осіб протиправної бездіяльності щодо невиконання рішення суду матеріали справи не містять.
Вирішуючи даний спір, суд враховує правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 24 січня 2018 року (справа №405/3663/13-а), від 13 червня 2018 року (справа №757/29541/14-а), відповідно до якого невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що оскільки ГУ ПФУ у Волинській області вжило залежних від нього заходів щодо виконання рішення суду, а невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, при цьому, накладення штрафу жодним чином не захищає право стягувача на отримання бюджетних коштів, тому з наведених вище підстав та виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги про скасування оскаржуваної постанови підлягають до задоволення шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Відділу ПВР УЗПВР у Волинській області Турчинського В.Є. у виконавчому провадженні №72197200 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області штрафу у розмірі 5100 грн.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Через відсутність документально підтверджених витрат суб'єкта владних повноважень пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 229, 243 - 246, 268, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Турчинського Володимира Євгенійовича від 15.11.2023 у виконавчому провадженні №72197200 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області штрафу у розмірі 5100 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43016, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 43316386).
Суддя В.Д. Ковальчук